آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

 بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر در محکویت بازداشت فعالان کرد

تداوم بازداشت گسترده فعالان کرد در شهرهای مختلف کشور از جمله تهران، کرج، مهاباد و سنندج موجب نگرانی فعالان و سازمان‌های حقوق‌بشری شده است. در این بازداشت‌ها که از ۲۰ دی ماه آغاز شده و تا به امروز ادامه دارد نزدیک به ۶۰ نفر از فعالان مدنی، دانشجویی و محیط زیستی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.  

کانون مدافعان حقوق‌بشر با صدور بیانیه‌ای نسبت به این بازداشت‌ها و تضییع حقوق اولیه متهمان ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه آمده است، عدم رعایت بدیهی‌ترین حقوق متهمان از سوی نهادهای قضایی و امنیتی شائبه پرونده‌سازی برای این افراد در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه را به وجود می‌آورد. 

در ادامه این بیانیه آمده است، کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن محکوم کردن ایجاد فضای امنیتی در کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه، خواستار آن شد تا بازداشت‌شدگان هر چه سریعتر آزاد و به نقض حقوق متهمان و نگرانی خانواده‌ها و هموطنان کرد پایان داده شود.

در روزهای اخیر، موج بازداشت‌های گسترده فعالان مدنی، دانشجویی و سیاسی در کردستان موجب اعتراض و نگرانی است. 

کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن اعتراض به بی‌توجهی نهادهای قضایی و امنیتی به بدیهی‌ترین حقوق متهمان بازداشتی، نحوه بازداشت، وضعیت و محل نگهداری، عدم دسترسی به وکیل و بی‌خبری خانواده‌های بازداشت‌شدگان، اعلام میدارد که متاسفانه در گذشته چنین برخوردهایی در راستای پرونده‌سازی برای فعالان مدنی، سیاسی و در چارچوب پروژه‌های امنیتی و سرکوبگرانه به ویژه در مناطقی چون کردستان و سیستان و بلوجستان بوده که علی‌رغم نبود دلایل و استنادات حقوقی و قضایی و صرفا بر مبنای اراده سیاسی منجر به صدور احکام ناعادلانه سنگین و حتی اعدام شده است.

 از این رو کانون مدافعان حقوق‌بشر ضمن اعتراض جدی به امنیتی کردن فضای کردستان و تداوم شیوه‌های سرکوبگرانه در این منطقه محروم و رنج کشیده، خواهان آزادی هر چه سریعتر بازداشت‌شدگان و پایان دادن به تضییع حقوق متهمان و نگرانی خانواده‌ها و هموطنان عزیز است. 

کانون مدافعان حقوق‌بشر

۱۳۹۹/۱۱/۶

فرقه دمکرات آذربایجان ضمن اظهار نگرانی از موج دستگیری ها در کردستان، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط بازداشت شدگان می باشد. رژیم جمهوری اسلامی سال هاست با نا دیده گرفتن ابتدایی ترین حقوق خلق های ساکن کشور، هر گونه انتقاد و اعتراض را با سرکوب، زندانی و اعدام پاسخ می دهد. باید به فضای امنیتی و سرکوب پایان دهد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email