آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

تکاب، شهری مدفون شده زیر طلا، سرطان، آلودگی

 سهم‌‌ اهالی تکاب از معادن طلا ، جیوه و سیانور است

 مردم محروم شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی به رغم برخورداری از معادن غنی و عظیم طلا نه تنها سودی از آن نمی برند بلکه هر از چندی مشکلات این معادن گریبان‌شان را گرفته بلای جان اهالی می شود.

به گزارش ایلنا،تکاب شهری است که اهالی آن روی ده‌ها تن طلا نشسته‌اند اما همچنان غبار محرومیت بر چهره این منطقه سایه افکنده و تنها عایدی اهالی منطقه از این میزان ذخایر با ارزش، آلودگی‌های زیست‌محیطی و تخریب منابع طبیعی است.

نبود کارخانه‌های استحصال مواد معدنی در مقیاس بزرگ و نزدیک به معادن طلا به همراه نبود کارگاه‌های کوچک طلاسازی در این شهرستان موجب شده وجود این معادن در رونق اقتصادی این شهرستان تاثیر گذار نباشد.

متاسفانه اهالی این منطقه حتی از کار در معادن طلای این شهر محروم بوده و بیشتر معدن داران از نیروهای غیر بومی جهت کار در معدن استفاده می‌کنند

اهالی این شهرستان می‌گویند: سهم‌شان از طلا ، جیوه و سیانور است که هر روز آنها را یک قدم دیگر به مرگ نزدیک می‌کند و خانواده آنها را به کام مرگ می‌کشاند.اهالی معتقد هستند استاندارد‌های زیست محیطی برای ایجاد لایه‌های حفاظتی صورت نگرفته و نشت مواد سمی به داخل آب‌های زیر‌زمینی در این محل اتفاق می افتد.

استاندار آذربایجان غربی، با بیان اینکه مجتمع معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران باید با مدیریت جامع و متمرکز به سود‌دهی بیشتر و ظرفیت تولید بالاتر دست یابد گفت: تکاب با داشتن معادن بزرگ و غنی همچنان از محرومیت و فقر رنج می برد در حالی که معادن باید در خدمت توسعه این مناطق باشد.

محمد مهدی شهریاری افزود: طلای تولید شده در این معدن باید در داخل شهرستان فرآوری و در ساخت زیورآلات استفاده شود تا زمینه ساز اشتغال پایدار جوانان منطقه و افزایش ارزش افزوده برای تکاب شود.

سید سلمان ذاکر رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی هم با اشاره به اینکه دو معدن بزرگ طلای کشور در شهرستان تکاب   آذربایجان‌غربی است بنابراین ضرورت دارد به درستی از این نعمت در  توسعه استان استفاده شود،گفت: متاسفانه از ظرفیت‌های شغلی  این دو معدن برای اشتغال افراد بومی استفاده نشده  و بیکاری جوانان  تکابی هم از همین موضوع نشأت می گیرد.

ذاکر ادامه داد: اقتصاد شهرستان تکاب بر پایه معادن برنامه‌ریزی شده  ولی متاسفانه در آمد حاصل از فروش طلای معادن تکاب به جیب دیگران رفته و هیچ سودی برای اهالی این منطقه ندارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بر  ضرورت احیای مجتمع طلاسازی در استان تاکید کرد و گفت:از وزیر صمت درخواست داریم دستور ویژه برای راه اندازی این واحد ها صادر کنند و ایجاد صنایع پایین دست یکی از مطالبات جدی اهالی منطقه است.

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی افزود: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد انباشت طلای کشور در تکاب است اما به دلیل نبود صنایع مربوطه و خروج منابع مالی استخراج معادن طلا از شهرستان همچنان شاهد محرومیت اقتصادی در این منطقه هستیم.

ذاکر با اشاره به سفر اخیر وزیر صمت به آذربایجان غربی گفت:در این سفر مقرر شد مجتمع‌های طلاسازی در شهرستان ارومیه و تکاب راه اندازی شود و همچنین نظارت مسئولان نظارتی برای توسعه منطقه تکاب عملیاتی شود تا کوتاهی‌های گذشته جبران شود.

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه شهرستان تکاب یکی از قطب‌های معدنی کشور به شمار می‌رود، گفت: تاکنون اقدام قابل توجهی برای بهره مندی مردم این شهرستان از این نعمت خدادادی نشده است.

حسن همتی با تاکید بر اینکه مردم این منطقه باید از محل پرداخت حق دولتی معادن برای توسعه شهرستان بهره مند شوند، ادامه داد: فعالیت‌های معدنی در تکاب موجب بروز آسیب‌های زیست محیطی و گلایه مردم منطقه شده در حالی که عوارض آلایندگی فعالیت‌های معدنی و سهم یک درصد از فروش و درآمدهای معادن نیز به تکاب پرداخت نمی‌شود.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه در صورت بروز آسیب از فعالیت‌های معدنی به روستاییان و افراد بومی باید خسارت واردشده پرداخت شود در حالی که این امر هنوز محقق نشده و تمام وعده‌ها تاکنون عملی نشده اند.

همتی خاطرنشان کرد: همچنین ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن برای توسعه منطقه هزینه شود اما این موارد تاکنون در تکاب با ظرفیت‌های بالای معادن طلا محقق نشده، در حالی است که به دلیل فعالیت معادن طلا ساختارهای کشاورزی منطقه نیز تغییر یافته است.

نماینده مردم تکاب و شاهین دژ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متأسفانه در واحدهای معدنی به خصوص طلا از نیروهای بومی و تخصصی منطقه چندان بهره برده نمی‌شود، عنوان کرد: استفاده و بکارگیری از نیروهای بومی متخصص در کارخانه‌های طلا تکاب ضروری است، تکاب با وجود داشتن معدن بزرگ طلای زرشوران از حقوق اجتماعی، عوائد اقتصادی و سهم ۱۵ درصدی از حقوق دولتی معادن محروم است ولی بیشترین مالیات را به خزانه دولت پرداخت می‌کند و بر اثر فعالیت‌های معدنی، مردم منطقه مشکلات زیادی متحمل شده اند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email