آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

نگرانی حاکمیت از موج اعتصابات کارگران صنعت نفت و گسترش اعتراضات کارگری

و گسترش اعتراضات کارگری

اعتصاب کارگران صنعت نفت ایران در هفت استان و ۴۰ شرکت، مورد پشتیبانی معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و سندیکاها قرار دارد. کمیسیون انرژی مجلس ترتیب نشستی با وزیر نفت و نمایندگان سپاه و دستگاه‌های امنیتی را داده است.

حدود یک هفته از اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز ایران می‌گذرد. بعد از معلمان، کامیون‌داران، بازنشستگان و مال‌باختگان، اکنون نوبت اعتراض کارگران نفت رسیده است.

کارگران پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها در هفت استان ایران از جمله خوزستان، بوشهر، تهران، اصفهان و آذربایجان‌غربی اعتصاب کرده‌اند. روز جمعه ۴ تیر کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای پتروپالایش کنگان، اورهال ۱۵ و ۱۶ در پارس جنوبی، رادیوگراف نیروگاه بیدخون و تلمبه‌خانه شماره ۵ بندرعباس نیز به اعتصاب کارگران نفت پیوستند.

کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان، کارگران شرکت مبین صنعت، کارگران شرکت تهران جنوب در بندر ماهشهر و کارگران شرکت کیهان پارس شاغل در پالایشگاه اصفهان جزو اعتصاب‌کنندگان هستند.

در چهار دهه گذشته، اعتصابی با این دامنه بین کارگران نفت و گاز وجود نداشته است.

کارگران پیمانی و پروژه‌ای در دوسال گذشته بارها اعتصاب کرده‌اند اما نتیجه‌ای نگرفتند. این بار اعتراض‌ کارگران نفت شکلی گسترده و سراسری پیدا کرده است. در موج تازه اعتصاب‌ها، علاوه بر کارگران پیمانی و پروژه‌ای، کارگران رسمی شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی نیز به صفوف معترضان پیوسته‌اند.

هم‌زمان، طیف وسیعی از جامعه از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌ اتحادیه آزاد کارگران ایران، شورای بازنشستگان ایران و نهادهای دانشجویان و معلمان از اعتصابات کارگران نفت پشتیبانی کرده‌اند.

این نخستین بار پس از انقلاب ۵۷ است که کارگران نفت در چنین سطحی گسترده دست از کار کشیده‌اند. کارگران نفت در واپسین ایام حکومت پهلوی نیز به اعتصاباتی گسترده دست زدند.

مطالبه کارگران نفت

کارگران پیمانکاری عسلویه که یکی از کانون‌های اعتصاب‌ها بوده به شرایط نامناسب شغلی اعتراض دارند. آن‌ها خواسته‌اند که پیمانکاران از تمام شرکت‌های نفتی حذف شوند و قانون “کار یکسان- مزد یکسان” در تمام پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و صنایع نفت و گاز اجرایی شود.

محور‌های اصلی مطالبات کارگران نفت افزایش دستمزد مطابق با هزینه‌های واقعی زندگی، لغو قرارداد‌های موقت، حذف شرکت‌های پیمانکاری و عقد قرارداد‌های دائم، رفع تبعیض با همکاران رسمی، برقراری روز‌های کار و استراحت (۲۰ روزکار، ۱۰ روزاستراحت درماه در شرکت‌های پروژه‌ای)، دریافت حقوق و مزایا بدون تاخیر و حق ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.

فريدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفته که این کمیسیون پیشنهاد طرح مسائل کارگران در شورای هماهنگی اقتصادی سه قوه را مطرح کرده است.

“این دولت تمام شد، منتظر دولت بعدی بمانید!”

یک نیروی قرارداد موقت نفت در تشریح وضعیت خود به خبرگزاری ایلنا گفته است: «دریافتی من با همه متعلقات و مزایای مزدی حدود ۶ میلیون تومان است اما معادل رسمی من، ۲۲ میلیون تومان حقوق می‌گیرد؛ ۶ میلیون تومان کجا، ۲۲ میلیون تومان کجا؟ »

یک کارگر پیمانکار نفت هم گفته است کارگران دوبار به تهران آمدند و در مقابل مجلس خواهان توجه نمایندگان مجلس به وضعیت بلاتکلیف خود شدند، اما یک نماینده عضو کمیسیون انرژی به آنها گفته است: «وزارت نفت گفته این دولت که تمام شد، بروید منتظر دولت بعدی بمانید!”

کارگران معترض به اخراج و برخورد نیز تهدید شده‌اند. قرار است نهم تیرماه، کارگران رسمی صنعت نفت به کارگران پیمانی بپیوندند. معترضان گفته‌اند تا زمان تحقق مطالبات خود به اعتصاب ادامه خواهند داد.

قرار است کمیسیون انرژی مجلس روز یکشنبه ۶ تیر با شرکت وزیر نفت، نمایندگان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، وزارت اطلاعات و چند ارگان دیگر نشست ویژه‌ای برگزار ‌کند.

این نشست ویژه می‌تواند بیانگر نگرانی دستگاه‌های متولی از موج جدید اعتصاب‌ها و گسترش سریع اعتراضات صنفی باشد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email