آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

موج همبستگی

حزب کمونیست آلمان در برابر «ممنوعیت سرد» از خود دفاع می‌کند

و به هر ترتیب وارد مبارزات انتخاباتی می‌شود

تجدید ساختار دولت ارتجاعی در [آلمان] در جریان است. این امر با تشدید قوانین پلیس و اجتماعات، نظارت بیش از حد دیجیتالی بر شهروندان و تلاش برای درهم شکستن سازمان‌های دموکراتیک پابرجا است. پس از حمله به انجمن قربانیان رژیم نازی (VVN-BdA)، آتاک (attac)، «کمک سرخ» (Rote Hilfe) و روزنامۀ سوسیالیستی «دنیای جوان» (junge Welt)، اکنون حزب کمونیست آلمان مورد حمله قرار گرفته است. قرار است حزب کمونیست آلمان از شرکت در انتخابات فدرال آلمان محروم شود.

تصمیم کمیتۀ انتخابات فدرال در تاریخ 8 ژوئیه –که با موافقت نمایندۀ حزب چپ (Die Linke) و مخالفت نمایندۀ حزب سبزها گرفته شد- از دید حزب کمونیست آلمان قابل‌قبول نیست. این کمیته از دیدگاه رئیس انتخابات فدرال، گئورگ تیل (Georg Thiel) پیروی کرد، او بر این نظر است که حزب کمونیست آلمان به‌دلیل تأخیر در ارائۀ گزارش مالی سالانه‌اش، موقعیت خود را به‌مثابۀ حزب از دست داده است و ازاین‌رو نمی‌تواند در انتخابات فدرال آلمان شرکت کند. قانون احزاب – در همین راستا در سال 2015 سخت شد- بیان می‌کند که نه ارائۀ دیرهنگام گزارش مالی بلکه عدم‌ارائۀ آن موجب لغو موقعیت حزبی می‌شود. حزب کمونیست آلمان گزارش‌های سالانۀ خود را تقدیم نمود و شکایتی را علیه تصمیم کمیتۀ انتخابات فدرال به دادگاه قانون اساسی ارائه کرده است. دادگاه باید در مورد این شکایت تا 29 ژوئیه تصمیم بگیرد.

در چند روز گذشته، حزب کمونیست آلمان موجی از همبستگی از داخل و خارج از کشور دریافت کرد. حزب‌های کمونیست و سازمان‌های جوانان از بیش از 50 کشور جهان، کارکنان فرهنگی و رسانه‌ای و متحدان حزب علیه حمله به حزب [کمونیست آلمان] معترض هستند. روز دوشنبه هانس مودرو (Hans Modrow) رئیس شورای عالی حزب چپ اعلام کرد:

«این ترس از محافل حاکم یک حزب نیست که در انتخابات فدرال به‌سختی یک‌درصد از رأی‌دهندگان را بسیج می‌کند. این روحیۀ عصیان و انتقاد اساسی از نظام است که از آن می‌ترسند.»

ترسِ از دست دادن قدرت در اثر شکست باعث می‌شود که حاکمان فشار را بیشتر کنند. هر کسی واضح بگوید این مبارزۀ طبقاتی است، باید او را ساکت کرد. مودرو گفت:

«ما نباید اقدام علیه این نهادهای سیاسی را با سکوت بپذیریم.»

حزب کمونیست آلمان اعضا، متحدان و دوستان خود را فرا خوانده است که در آخر این هفته به خیابان‌ها بروند و بر ضد «ممنوعیت سرد» اعتراض کنند. حزب کمونیست آلمان در مبارزات انتخاباتی حضور دارد و بی‌اعتنا به هر تصمیمی که دادگاه اتخاذ کند، در کارزار انتخاباتی فدرال شرکت خواهد کرد، نه به‌عنوان یک اصل، بلکه به این دلیل که رأی آن و اعتراض در خیابان امروز بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

کاهش خدمات اجتماعی و انداختن بار بحران بر دوش مردم که در سطح گسترده‌ای صورت گرفته‌اند، پس از انتخابات فدرال دامنه‌ای خواهند گرفت که تابه‌حال در آلمان دیده نشده بود. فریاد جنگ علیه روسیه و چین در حال افزایش است. سربازان آلمانی در چارچوب مانورهای ناتو در مرزهای روسیه هستند. اگر این جنگ سرد جدید به جنگ داغ دیگری فرا روید، اروپا به میدان جنگ تبدیل می‌گردد. تهدید هسته‌ای عظیم است. اتحادیۀ آزاداندیشان آلمان اعلام کرد:

«این‌که در این شرایط متشنج بین‌المللی، حزب کمونیست آلمان بر روی پرچم‌ها و پلاکارهای خود شعار صلح با روسیه و چین را می‌نویسد، عامل اصلی سرکوب فعلی خواهد بود.»

حاکمان خواستار حمایت از تدارک جنگ علیه روسیه و چین بودند یا این‌که حداقل کسی مانعی در برابر آن نباشد و از ناتو و اتحادیۀ اروپا به هر وسیله‌ای دفاع کند. به‌گفتۀ آزاداندیشان، «آن‌ها خواهان آرامش گورستانی در جبهۀ خانگی هستند. هر کس این را نپذیرد، از حالا باید انتظار سرکوب را داشته باشد.» به همین دلیل همۀ کسانی که این نشانه را درک می‌کنند و آن را نمی‌پذیرند، فرا خوانده می‌شوند که فراتر از ملاحظه‌های سیاسی-حزبی با حزب کمونیست آلمان همبستگی داشته باشند.

منبع: عصر ما ارگان حزب کمونیست آلمان    

نویسنده: ورا ریشتر*

برگردان: ایرج زارع

——————————

* ورا ریشتر (Vera Richter) متولد 1969، معاون دبیرکل حزب کمونیست آلمان و مدیر مسئول «عصر ما» است. او حرفۀ روزنامه‌نگاری را از سنین جوانی با کارآموزی در «عصر ما» با رُلف پریمر (Rolf Priemer) مدیر مسئول آغاز کرد. در آن زمان «عصر ما» دوباره هفته‌نامه شد. این باغبان آموزش‌دیده بعداً در بخش سیاست داخلی روزنامۀ «دنیای جوان» (junge Welt) مشغول به کار شد. در بیستمین کنگرۀ حزب کمونیست آلمان در سال 2013، ورا ریشتر به‌عنوان معاون دبیرکل حزب انتخاب شد و مسئولیت سیاست‌های سازمانی را برعهده گرفت، شغلی که او در سازمان جوانان کمونیست آلمان آن را شناخت و به آن علاقه داشت. در سال 2020 وی به‌عنوان مدیر مسئول «عصر ما» جایگزین لارس مورکینگ (Lars Mörking) شد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب