آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

در پی حمایت تشکل‌‌ها، سینماگران و ورزشکاران، فعالان مدنی و سیاسی ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان بیانیه داده و از حکومت خواستند، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسد. نسرین ستوده هم از زندان پیام داده است.

جمع پرشماری از فعالان مدنی و سیاسی در ایران و خارج از ایران در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) منتشر شد، از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. آنها در این بیانیه نوشته‌‌اند: «مردمی که روی بزرگ‌ترین منابع گازی و نفتی جهان زندگی می‌کنند، بعضا از گاز لوله‌کشی‌شده محرومند.»

نویسندگان بیانیه از مردمی نوشته‌اند که در حاصل‌خیزترین استان ایران “باردیگر همچون دوران جنگ، با بیشترین مهاجرت ساکنانش” روبرو شده‌اند.

آنها به عدم رسیدگی به این منطقه حتی برای از بین بردن آثار جنگ اشاره کرده و گفته‌اند هنوز بسیاری از شهرهای خوزستان مشکل خدمات اولیه شهری و فاضلاب دارند و “ناکارآمدی و سوءمدیریت‌ها و عدم دوراندیشی‌ها بیش از کاهش نزولات آسمانی، ‌باعث خشکی تالاب‌ها و هورها و مرگ حیوانات و تشنگی و رنج انسان‌ها و آلودگی هوا شده است”.

بی‌توجهی به توسعه و اولویت دادن به بلندپروازی‌های منطقه‌ای

فعالان سیاسی و مدنی علت اصلی این‌همه نابسامانی را “بی‌توجهی حاکمیت به توسعه همه‌جانبه، عادلانه، پایدار و متوازن کشور” دانسته و این‌ که “عمق استراتژیک نظام نه جلب رضایت و مشارکت ملت که بلندپروازی‌های منطقه‌ای است”.

به گفته آنان حذف “شایستگان” و با نظارت استصوابی، مردم ایران را “در سیلی از مصائب و مشکلات اعم از بی‌آبی و بی‌برقی و آلودگی هوا، افزون بر تورم و بی‌کاری و گرانی گرفتار کرده و برای مردم چاره ای جز بلندکردن صدای اعتراض خود باقی نگذاشته است”.

آنها سرکوب هم‌وطنان ناراضی و معترض خوزستانی را محکوم کرده و از مقام‌های حکومت ایران خواسته‌اند “به جای امنیتی‌سازی اعتراضات و سرکوب معترضان، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسند، و فرصت دهند معترضان، نهادهای نمایندگی مؤثرتری تاسیس کنند”.

در بیانیه به مطالبات عاجل مردم اشاره شده است، از جمله “آبرسانی اضطراری به شهرها و روستاهای جنوب و غرب استان، ترمیم شبکه‌های آبرسانی موجود و راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های جدید برای نقاط بحرانی، رفع انواع تبعیض، صیانت مؤثرتر از محیط زیست، افزایش سهم استان از عواید طرح‌های توسعه” و بسیاری خواست‌های دیگر.

پنج سد بزرگ و ٧٠٠ روستا و ٢۵ شهر در تنش بی‌آبی

مجتبی یوسفی، نماینده هواز در مجلس شورای اسلامی  بر ضرورت رهاسازی آب در خوزستان و جبران غرامت و خسارت مردم تاکید کرده و خواسته است که پروژه‌های تامین آب شرب این استان هرچه سریع‌تر انجام شوند.

به گفته او “گریه‌آور است که با وجود ۵ سد بزرگ، ٧٠٠ روستا و ٢۵ شهر تنش آبی داشته باشند”. او افزود که “٢٠٠ روستا در جنوب خوزستان دچار کمبود آب و بی‌آبی هستند، دام‌های مردم تلف می‌شود و زندگی کشاروزان به خطر افتاده و اینها همان سوءمدیریت است”.

نماینده اهواز از رضا اردکانیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی پرسیده است: «در کجای دنیا ۲۵ شرکت فولادی در کویر کشور احداث می‌کنند و بعد هزاران کیلومتر آب را انتقال میدهند که آنجا را آباد کنند؟» به گفته او وضع فعلی دریاچه ارومیه که به دریاچه نمک تبدیل شده و پنج استان را نیز گرفتار کرده، نتیجه این گونه سیاست‌ها بوده است.

مجتبی یوسفی به ورود فاضلاب در اهواز، شادگان، بندر امام، ماهشهر، آبادان و خرمشهر به خانه‌های مردم در سال ۹۹ و همچنین به “سیل خودساخته” وزارت نیرو در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت، “وزارت نیرو با عدم مدیریت منابع و رهاسازی منابع آب می‌خواست بگوید «خوزستان منابع آب مازاد دارد و آن را انتقال بدهند”.

او خواستار آن شد، “پروژ‌‌هایی که بناست غیرکارشناسی و محرمانه به عنوان انتقال آب انجام شود به مظان قضاوت صاحب‌نظران و کارشناسان و مردم گذاشته شود”.

این که این تصمیم‌ها تا چه اندازه به مظان قضات صاحب‌نظران و کارشناسان و مردم گذاشته خواهد شد، نکته‌ای است که یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار در توییت خود به آن پرداخته است.

پیام نسرین ستوده از زندان قرچک

نسرین ستوده، وکیل و چهره سرشناس مبارزه مدنی ایران روز ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) از زندان قرچک برای مردم خوزستان پیام داده است.

در پیام او آمده است: «هموطنان‌ ما در خوزستان و بسیاری از شهرهای دیگر “آب” ندارند! آنها سال‌هاست با این مشکل که با مرگ و زندگی آنها گره خورده است؛ دست و پنجه نرم می‌کنند و به این دلیل برای بازستاندن اولین حق حیاتی خود دست به اعتراض زده‌اند اما به جای توجه به خواسته‌ی اساسی آنان، به آنها حمله شده است و تعدادی کشته و زخمی بر جای گذاشته است. من ضمن تسلیت به خانواده‌ی کشته‌شدگان و ابراز همدردی عمیق و صمیمانه با آنها از تک‌تک نیروهای نظامی و انتظامی می‌خواهم که از حمله به هموطنان‌شان خودداری کنند که این، انتظار همه‌ی مردم ایران است.»

“دم خروس یا قسم حضرت عباس؟”

با وجود انتقادهای بسیار کارشناسان از سیاست‌های ناكارآمد، سوءمدیریت و سوءاستفاده از منابع آبی کشور و به‌ویژه خوزستان که بخشی از آنها نیز در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرایی شده، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم افتتاحیه خط انتقال نفت از گوره به جاسک به “طرح‌های مختلفی از جمله فاضلاب و آب آشامیدنی و همچنین احیای زمین‌های کشاورزی” در استان خوزستان اشاره کرد.

او گفت: «۲۹۵ هزار هکتار زمین های کشاورزی در استان خوزستان و ایلام احیا شده به گونه‌ای که ارزش این زمین ها ده برابر و مقدار تولید محصولات آن چندین برابر شده است.»

روحانی علت را “خشکسالی و برخی مشکلات دیرباز” دانست و گفت، “در این استان آب کمتر از معمول رها شده است که این هم به خاطر کشت پاییزی و احتیاط برای پایان شهریور بوده است”. او در ادامه افزود که “اعتراض و انتقاد در چارچوب قانون اشکالی ندارد اما مردم این استان را با عده‌ای که شعار ناصحیح می‌دهند باید جدا کرد”.

او گفت اعتراض و انتقاد “در چارچوب قانون اشکالی ندارد” و با اشاره به افراد “نااهلی” که از سلاح گرم استفاده کرده‌اند گفت، “مردم اجازه ندهند دشمنان ما خوشحال شده و از این اعتراضات سوءاستفاده کنند”.

نسبت دادن اعتراضات مردم برای خواست‌های عاجل خود به “دشمن” و سرکوب آنها به این بهانه همواره از جمله روش‌های جمهوری اسلامی در برخورد با نارضایتی مردم بوده است. در حوادث بهمن ۹۶ و آبان ۹۸ صدها تن کشته و هزاران نفر زخمی و دستگیر شدند.

اکنون نیز برخی شهرهای خوزستان شاهد تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی به مردمی است که یا دست خالی‌اند یا برای دفاع از خود مانند مردم غزه سنگ در دست دارند.

مردم شهرهای مختلف خوزستان، از جمله اهواز، سوسنگرد، ایذه، بوشهر، بهبهان، الهایی، دزفول و شادگان یک هفته است به بی‌‌آبی، بی‌برقی و سوء مدیریت منابع آبی در این استان اعتراض می‌کنند. بنابر فیلم‌ها و اخبار شبکه‌های اجتماعی و بنابر نوشته رسانه‌ها تاکنون ۹ نفر در این اعتراض‌ها کشته‌شده‌اند. مسئولان درباره دو نفر از آنان می‌گویند که “فرصت‌طلبان و اغتشاش‌گران” آن‌ها را کشته‌اند.

زمانه

Facebook
Telegram
Twitter
Email