آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

امام جمعه اهل سنت زاهدان: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست

امام جمعه اهل سنت زاهدان به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. مولوی عبدالحمید گفته است اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت و گو با سایت “سنی آنلاین” به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. وی اعتقاد دارد اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دولت‌های پس از انقلاب “نادیده گرفتن واقعیت‌های موجود در کشور” بوده است. اگر مسئولان واقعیت‌ها را می‌دیدند، با ناآرامی و چالش روبه‌رو نمی‌شدند.

یکی از واقعیت‌هایی که عبدالحمید بر روی آن‌ها انگشت گذاشته، ساختار موزائیکی جامعه ایران است. او می‌گوید ایران از “قومیت‌های مختلف با زبان‌های متعدد و مذاهب و ادیان مختلف” تشکیل شده است. “عرب‌ها، کردها، لرها، ترک‌ها، ترکمن‌ها، بلوچ‌ها و فارس‌ها” همه این اقلیت‌ها ایرانی هستند و پیوندشان با ایران ریشه تاریخی دارد. به گفته او آن‌ها همیشه در راستای حفظ تمامیت ارضی این کشور تلاش کرده و «هرگاه ایران مورد تعرض قرار گرفته، این‌ها خون داده‌ و از خاک کشور دفاع کرده‌اند.» تنوع قومی و حضور این اقلیت‌های زبانی، مذهبی، قومی و فرهنگی در ایران سرمایه این کشور به شمار می‌آید.

ریشه‌های اعتراض در خوزستان

عبدالحمید دررابطه گفت: «هم‌وطنان عرب ما وضعیت خودشان را با عرب‌های کویت و کشورهای حاشیه خلیج فارس مقایسه می‌کنند؛ آنها را در رفاه و آسایش می‌بینند و خودشان را در تنگی و سختی معیشتی.»

به ذخایر، معادن و ثروت و آب مردم خوزستان اشاره کرده و گفته که در قیاس با عرب‌های سایر کشورها در “موقعیت بهتر و بالاتری” قرار دارند. اما به‌دلیل مدیریت نادرست، فقر و محرومیت بی‌داد می‌کند. همین موضوع باعث خشم، نارضایتی و اعتراض شهروندان این استان شده است.

وضعیت سایر اقوام

مولوی عبدالحمید گفته است که اوضاع دیگر اقوام و اقلیت‌های ساکن ایران نیز بهتر از عرب‌های ساکن خوزستان نیست:

ــ وضعیت کردهای ساکن ایران را با وضعیت کردها در عراق و ترکیه مقایسه کرده و گفته که وضعیت کردها در آن کشورها “به مراتب بهتر” از وضعیت کردهای ایران است.

در ترکیه چندین وزیر و مقام بلندپایه، کُرد هستند و حدود ۷۰ نماینده کرد در مجلس حضور دارند. در عراق هم اقلیم کردستان را داریم و می‌بینیم رئیس‌جمهور در عراق از کردهاست. اما در ایران کردها گرفتار تبعیض و فشارهای شدید هستند و از شایستگان آنها استفاده نمی‌شود.

ــ اوضاع ترک‌ها و ترکمن‌ها نیز تفاوتی با اوضاع عرب‌ها و کردهای ساکن ایران ندارد. او می‌گوید شهروندان ترک و ترکمن نیز وضعیت خود را با وضعیت هم‌زبانان خود در ترکیه، جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان مقایسه می‌کنند و شاهد آن هستند که در آن کشورها «هم‌زبانان‌شان حکومت می‌کنند.»

ــ اقلیت سنی‌مذهب در جنوب فارس و هرمزگان نیز وضعیت خود را با وضعیت زندگی در کشورهای حاشیه خلیج فارس مقایسه می‌کنند و همین موضوع باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود

ــ بلوچ‌های پاکستان به‌رغم مشکلات‌شان به عنوان نخست‌وزیر، وزیر، استاندار و رئیس مجلس فعالیت می‌کنند و حتی در نیروهای مسلح نیز در موقعیت‌های ممتاز قرار دارند. بسیاری از بلوچ‌های ایرانی‌الاصل در کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به عنوان وزیر و سفیر تعیین شده‌اند و در نیروهای مسلح مناصب مهمی در حد رئیس ستاد نیروهای مسلح را به دست آورده‌اند. اما اینجا ما برای یک فرمانداری یا مدیر کل درگیر هستیم و در کشور خودمان به ما اعتماد نمی‌شود و از شایستگان این قوم استفاده نشده است. مقایسه وضعیت شهروندان متعلق به این اقلیت‌ها با وضعیت زندگی هم‌زبانان و هم‌مذهبان‌شان در کشورهای همسایه باعث یاس و سرخوردگی آن‌ها شده است.

عبدالحمید گفته است که حکومت تصمیم به تقسیم سیستان و بلوچستان دارد: «ولی مردم ما معتقدند این طرح نه برای آبادانی بلوچستان، بلکه برای از بین بردن نام بلوچستان و یا محدود کردن آن به چند شهر و تضعیف آن است، همانگونه که در مناطق قومی دیگر همین اتفاق افتاده است».

امام جمعه زاهدان همچنین به بحران شیوع ویروس کرونا و نبود واکسن کافی در ایران اشاره کرده و گفته است: «جای سؤال است که تمام کشورهای آباد موفق شده‌اند مردم خودشان را در مقابل ویروس کرونا واکسینه کنند، چرا مسئولان ما نتوانسته‌اند طرح واکسیناسیون را به درستی در کشور اجرا کنند و برای ملت واکسن تهیه کنند؟»

مولوی عبدالحمید در پایان اشاره کرد: که این شرایط باعث ناخشنودی و نارضایتی بخش‌های زیادی از مردم ایران شده و در صورت آنکه ابراهیم رئیسی نتواند این واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم که رئیس‌جمهوری دیگری بیاید و گره‌ای از مشکلات کشور بگشاید.»

Facebook
Telegram
Twitter
Email