آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

استاد حسن ریاضی (ایلدیریم) درگذشت

با کمال تاسف با خبر شدیم استاد حسن ریاضی آنکولوژیست، فعال سیاسی، شاعر، نویسنده ، روزنامه نگار و مترجم متعهد کشورمان  در تاریخ ۲۸ مرداد  ۱۴۰۰  در سن ۶۳ سالگی بر اثر کرونا در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت. 

 او از بنیانگذاران انجمن‌های ادبی آذربایجان در تهران بود و یاری رسان به بیماران سرطانی کم بضاعت. در این رابطه هرگز نخواست نامش مطرح شود.

حسن ریاضی  در بهمن ۱۳۳۷ در روستای جمال‌آباد سراب به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در شهرهای هریس و مهربان و تبریز به پایان برد و سپس در دانشگاه علوم پزشکی ایران تحصیلات خود را ادامه داد.

او فعالیت ادبی و فرهنگی را از سال ۱۳۵۴ شروع کرد و علاوه‌ بر سرودن شعر و نوشتن مقالات ادبی اجتماعی، به ترجمه آثار ادبی جهان نیز مشغول بود.

استاد ایلدیریم بیش از دو دهه سابقه فعالیت هنری و ادبی دارد و در طول سال های فعالیتش، سردبیری فصلنامه بین‌المللی آذری و دبیری انجمن ادبی فرهنگی حبیب ساهر را برعهده داشته است. از آثار او می‌توان به «آنا دیلی – آیین نگارش و دستور زبان ترکی آذربایجانی» که منتشر شده و مجموعه سه‌جلدی «شناختنامه ناظم حکمت» و «مجموعه اشعار» که در دست چاپ است، اشاره کرد. او به تاریخ ادبیات آذری و فارسی تسلط کامل داشت. با شاعران هم‌عصر خود ساعت ها به بحث و بررسی ادبی می نشست و عضو موثر حلقه‌های ادبی صابر، ساهر و…، بود و با وبگاه و مجله ایشیق همکاری می‌کرد.

فرقه دمکرات آذربایجان درگذشت یکی دیگر از فرهیختگان کشورمان را به خلق آذربایجان، جامعه ادبی و فرهنگی کشورمان، یاران و دوستانش به ویژه خانواده محترمش تسلیت می گوید. ما خاطره و یاد این مرد بزرگ و اندیشمند را گرامی میداریم و برای بازماندگانش آرزوی سلامتی وتندرستی داریم.

۲۸ مرداد  ۱۴۰۰

Facebook
Telegram
Twitter
Email