آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جمع معلمان در ده‌ها شهر ایران: ‘صدای ما بی‌صداست’

شمار زیادی از معلمان ایران در شهرهای مختلف در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی و همسان نشدن حقوق تجمع کردند.

معلمان خواستار افزایش حقوق در حد ۸۰ درصد حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها هستند اما دولت و مجلس وعده داده تا ۲۵ درصد این افزایش عملی شود.

درباره طرح رتبه‌بندی هم استناد معلمان معترض به فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که سال ۱۳۹۰ در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید. بر اساس این طرح باید از یک دهه قبل حقوق معلمان بر اساس سطح کیفی آن‌ها مشخص می‌شد اما این طرح هنوز اجرا نشده است.

افزایش تورم و فقیرتر شدن خانواده‌های بیشتر در ایران بر گستردگی اعتراض‌های صنفی از جمله اعتراض کارگران و معلمان افزوده و تعداد اینگونه اعتراض‌های گسترده در چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

معلمان بر اعتراض خود در اواخر شهریورماه افزوده بودند و انتظار داشتند تا آغاز سال تحصیلی جدید وعده‌ها عملی شود اما شماری از نمایندگان مجلس گفتند امکان پیش‌بینی بودجه کافی برای اجرای رتبه‌بندی در سال جدید تحصیلی وجود ندارد.

روز پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ معلمان و بازنشستگان فرهنگی در بیش از ۴۰ شهر گرد هم آمدند و در پایان با صدور قطعنامه ای به شرح زیر، خواست های خود را بیان کردند:

 ما امروز در حالی بنابر فراخوان شورای هماهنگی،همسو با سایر فرهنگیان شاغل و بازنشسته‌، کشور تجمع کرده‌ایم که بیش از هر زمان دیگر زندگی و معیشت معلمان درتنگنا است. وضعیت آموزش فرزندان این سرزمین به انحراف رفته است. تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین قربانی چپاول و غارت منابع ثروت این کشور شده است.

ما اینجا گرد آمده‌ایم که بگوییم لایحه رتبه‌بندی بارگذاری شده در مجلس مورد قبول ما نیست. همانطور که در نامه‌ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به نمایندگان مجلس آمده‌ است، خواستار تغییر آن هستیم. بایستی حقوق و مزایای هر فرهنگی حداقل ۸۰ درصد حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه باشد. ما با افزایش ساعت کار موظف از ۲۴ ساعت به ۳۰ ساعت شدیدا مخالفیم.

همچنین ما در اینجا گرد‌هم آمده‌ایم تا از حقوق بازنشستگان دفاع کنیم. ما خواستار اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری هستیم و تاکید می‌کنیم همسان‌سازی بازنشستگان باید به صورت کامل اجرا گردد و بدهکاری دولت به آنان پرداخت شود.

ما درحالی بر حق قانونی بازنشستگان تاکید می‌کنیم که متاسفانه با توجه به نرخ روزافزون تورم و کاهش ارزش پول، بازنشستگان سال ۹۹ هنوز پاداش پایان‌خدمت خود را دریافت نکرده اند.

از دیگر خواسته‌های ما، دفاع از حقوق دانش‌آموزان با تاکید بر آموزش رایگان، عادلانه و با کیفیت است. استاندارد تراکم هر کلاس ۱۶ دانش‌آموز است. تهیه‌ واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و توزیع ماسک و الکل، حق دانش‌آموزان است. بنابرگفته‌ مسئولان حداقل ۳ میلیون کودک از آموزش مجازی محروم بوده‌اند. از آنجایی که این محرومیت ناشی از عدم دسترسی به امکاناتی مانند تبلت و گوشی هوشمند و اینترنت مناسب است، ما خواهان تامین رایگان این ملزومات برای همه از جمله دانش‌آموزان مناطق محروم هستیم. از طرفی وظیفه دولت است که امکانات آموزش مجازی را برای تمام معلمان فراهم نماید.

افسوس که در طی روزهای گذشته با افزایش اعتراضات و تجمعات معلمان، نیروهای امنیتی و قضایی روند نادرست گذشته را ادامه داده، اقدام به احضار، پرونده‌سازی، بازداشت و اخراج فعالان صنفی نموده‌اند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم نمودن این اقدامات غیرمسئولانه، خواهان توقف احضارها، بسته‌ شدن پرونده‌ها، آزادی معلمان دربند و بازگشت به کار معلمان اخراجی است. مسیری که کانون‌های صنفی و انجمن‌های صنفی عضو شورای هماهنگی و فعالان صنفی انتخاب نموده‌اند، مسیر مطالبه‌گری قانونی و برحق است.

از نظر ما حاکمیت به جای بگیر و ببندها و تهدیدها، باید در قبال فرهنگیان شاغل و بازنشسته پاسخگو باشد و مطالبات معلمان را محقق نماید. بداند این مطالبه‌گری متکی به فرد نیست و نمی‌توان با احضار، پرونده‌سازی، زندان و اخراج آن رامتوقف نمود.

ما آمده‌ایم فریاد بزنیم که ستم بر مردم و اقشار مختلف جامعه خلاف اخلاق انسانی بوده و پایدار نمی‌ماند. ظلم به زیان همه ملت است، ما آمده‌ایم صدای بی‌صدایان باشیم. مربیان پیش‌دبستانی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی امنیت شغلی ندارند. برابر قانون اساسی اشتغال حق همه‌ شهروندان است.

دست از استثمار معلمان خریدخدمات آموزشی بردارید. جو فعالیت‌های مسالمت‌آمیز و دلسورانه‌ اصناف را بیش از این امنیتی نکنید. آنان فقط در مقابل کار و خدمت خالصانه‌ خود، مزد شایسته‌ یک زندگی آبرومند را می‌خواهند. اعتراض حق مردم است و سرکوب معترضین، جامعه را به سمت خشونت می‌کشاند.

در پایان با سپاس ازهمه‌ کسانی که در فراخوان‌ها، شورای هماهنگی را همراهی می‌کنند. از همه‌ فرهنگیان، درخواست می‌کنیم نسبت به حقوق خود بی‌تفاوت نباشند و پیگیرانه تا تحقق کامل همه‌ مطالبات، کوشش نمایند.

پیام ما فرهنگیان، به مردم شریف ایران این است که تعلیم و تربیت فرزندان شما سال‌ها است تعطیل شده است، دانش‌آموزان شما به حال خود رها شده‌اند. دولت همواره جیب شما را خالی می‌کند و برای ارتقای سطح علمی فرزندان شما هیچ تلاشی نمی‌کند.

 پیام ما به دیگر اقشار و اصناف این است که تنها راه رهایی از فقر و بدبختی و انحطاط اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و برون‌رفت از انزوای بین‌المللی همبستگی و همصدایی است.

پایان سخن اینکه در صورت بی‌توجهی حاکمیت به خواسته‌های فرهنگیان، زمان و شیوه‌ برگزاری اعتراضات گسترده‌تر در فراخوان بعدی به آگاهی خواهد رسید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

Facebook
Telegram
Twitter
Email