آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جمهوری آذربایجان سالگرد پیروزی جنگ قره باغ را جشن گرفت

مردم جمهوری آذربایجان روز 8 نوامبر را بعنوان روز پیروزی (ظفر) در سراسر جمهوری بویژه در شهر باکو و شهر آزاد شده شوشا جشن گرفتند. یک سال پیش جمهوری آذربایجان موفق شد بخش بزرگی از منطقه قره باغ را که سی سال در اشغال ارمنستان بود آزاد کند. در یک سال گذشته پاک سازی از مین و مواد انفجاری و بازسازی شهرها، روستاها، جاده ها و … تخریب شده در دستور کار مسئولین این کشور قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری های محلی  روند بازسازی اراضی آزادشده با سرعت ادامه دارد. طبق همین اخبار چندی پیش فرودگاه بین المللی شهر فضولی به عنوان نخستین پروژه بزرگ در این منطقه افتتاح شد.

کلنگ احداث فرودگاه بین المللی فضولی 14 ژانویه سال جاری توسط الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان بر زمین زده شد و این پروژه بزرگ طی تنها 8 ماه ساخته شد.

فرودگاه بین المللی فضولی 26 اکتبر با حضور الهام علی‌اف و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آذربایجان و ترکیه افتتاح شد. هم اکنون عملیات ساخت فرودگاه های زنگیلان و لاچین نیز ادامه دارد

اضافه بر آن ده‌ها پروژه عمرانی مانند ساخت جاده‌ها، بیمارستان و شهرهای و روستاهای هوشمند در مناطق آزاد شده درحال اجرا است.

از سوی دیگر دولت آذربایجان روند بازگشت آوارگان جنگی که طی اشغال وطن خود در دهه 90 میلادی از شهرها و روستاهای خود رانده شده بودند را با جدیت آغاز کرده است.

در بودجه سال 2021 میلادی دولت آذربایجان 2.2 میلیارد مانات (1.29 میلیارد دلار) به منظور بازسازی اراضی آزاد شده از اشغال در نظر گرفته است.

این کشور در نظر دارد در نخستین مرحله شهر آغدام که از آن به عنوان «هیروشیمای قفقاز» یاد می‌شود را بازسازی کند. پیش‌بینی می‌شود با اتمام روند بازسازی آغدام طی سه سال آتی بیش از 50 هزار تن از آوارگان امکان بازگشت به وطن خود را بیایند

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب