آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

ضربه آمریکا به کشورهای دیگر با سلاح آزادی،‌ دموکراسی و حقوق بشر

به گزارش رادیو بین المللی چین، مرکز تحقیقات حقوق بشرِ دانشگاه جیلین چین اخیرا گزارشی را با عنوان «مداخله‌های آمریکا در حقوق بشر» منتشر و تاکید کرد ایالات متحده از ارزش‌های اعلامیِ آزادی، دموکراسی و حقوق بشر خود منحرف شده و از این ابزارها به عنوان شعار و سلاح در راستای مداخله در امور داخلی دیگر کشورها استفاده می‌کند و به وقوع فاجعه در آنها می‌انجامد؛‌ اقدامات آمریکا باعث ضربه جدی به مفاهیم آزادی، دموکراسی و حقوق بشر شده که در تمام جهان به عنوان رویاهای زیبا انگاشته می‌شوند.

این گزارش تاکید می‌کند در اوایل دوره استعماری غرب یعنی در قرن نوزدهم، آمریکا از به اصطلاح «صلاحیت قضایی» برای مداخله در امور قضایی کشورهای نیمه مستعمره استفاده می‌کرد. برای مثال آمریکا در سال 1844 دولت سلسله «چینگ» را مجبور به امضای یک توافق نابرابر با عنوان «پیمان صلح و سازش و تجارت بین آمریکا و چین» کرد؛ در دهه 60 میلادی در استقلال آنگولا به بهانه حفاظت از جهان آزاد مداخله کرد که به طور غیرمستقیم منجر به جنگ داخلی 27 ساله در آن کشور شد و میلیون‌ها آنگولایی کشته شدند.

طبق گزارش دانشگاه جیلین آمریکا به بهانه‌های بشردوستی در دیگر کشورها مداخله کرده و نهایتا فاجعه بشری آفریده است. از دهه 90 میلادی،‌ آمریکا به مداخله در مساله کردهای عراق پرداخته تا منابع نفتی آنجا را به دست آورد و هژمونی خود را حفظ کند. مداخله آمریکا در فدراسیون یوگسلاوی در قرن بیستم باعث یک فاجعه انسانی غمبار شد.

با ورود به قرن بیست و یکم آمریکا در لیبی، سوریه و دیگر کشورها مستقیما مداخله کرده و باعث بروز بحران حقوق بشری جدی شده است.

گزارش فوق تاکید می‌کند پس از آنکه ایالات متحده در حادثه 11 سپتامبر ضربه سنگینی متحمل شد، بهانه برای تجاوزات و مداخلات بعدی را هم بدست آورد. جنگ افغانستان در 2001، جنگ عراق در 2003،‌ تحریم‌های بی‌دلیل علیه دولت سودان و افراد مرتبط با آن و غیره… حق کشورهای مرتبط و مردم آنها را پایمال کرد.

ایالات متحده همچنین سالیان سال است که تحریم‌های یکجانبه‌ای علیه گواتمالا، کوبا،‌ ایران، کره شمالی، ونزوئلا و دیگر کشورها وضع کرده و آنها را افزایش می‌دهد. آمریکا با این اقدام حقوق بشر دیگر کشورها را نادیده می‌گیرد و آنها را در تله دشواری‌های اقتصادی گیر می‌اندازد. این رفتار واشنگتن تضعیف کننده نظم بین‌الملل، محدودکننده توسعه اقتصادی، موجب فاجعه‌های بشری و نمونه‌ای عینی از دستیابی گستاخانه به اهداف هژمونیک آن است.

بر اساس این گزارش،‌ آمریکا سالهاست با تصویب قطعنامه‌هایی درباره تایوان، هنگ کنگ و شین جیانگ به شکل خطرناکی حاکمیت و حقوق بشر مردم چین را به خطر انداخته و این اقدام سلطه طلبانه آن باعث نقض جدی عرف‌های روابط بین‌الملل شده است.

گزارش دانشگاه جیلین تاکید می‌کند حقوق بشر نیازمند تلاش‌های عمیق، کارآمد و طولانی مدت است. آمریکا به عنوان بزرگترین کشور توسعه یافته باید بازی‌های سیاسی و تفکر هژمونیک را کنار گذاشته،‌ از مداخله در امور دیگر کشورها دست بردارد و توسعه همه جانبه حقوق بشر را ارتقا بخشد تا در نهایت به پیشرفت آن کمک کند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email