آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

بی خبری از حسین رونقی ملکی، فعال مدنی و وبلاگ‌نویس آذربایجانی

«حسن رونقی» در صفحه شخصی خود در توییتر از بازداشت «حسین رونقی» وبلاگ نویس و فعال مدنی در ایران خبر داده است. او مسئولیت بازداشت برادرش را متوجه بیت آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و قوه قضائیه دانسته است. 

حسن رونقی در این توییت با اشاره به مفقود شدن برادرش نوشته است:‌ «برادرم از صبح که از خانه خارج شده ازش خبری نیست. طبق گفته بعضی دوستان  چندین بار با شماره ناشناس سازمانی باهاش تماس گرفته شده. امروز در یک فایل موقت که پاک شده برام  فرستاده بود که اگه ازم خبری نشد خبر رسانی کنید. هر اتفاقی برای حسین بیفته مسئول بیت رهبری ، سپاه ،قوه قضاییه هست.»

 از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری حسین رونقی اطلاعی در دست نیست. آقای رونقی در دوره بازداشت قبلی خود به بیماری کلیوی مبتلا شده بود.

این فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس، پیش از این درتاریخ بیست و دوم آذر ماه ۱۳۸۸ بازداشت شده بود. 

شعبه‌ ۲۶ دادگاه انقلاب پس از گذشت ۱۰ ماه از بازداشت در بند دو-الف اوین، در تاریخ سیزدهم مهر ماه ۱۳۸۹ او را به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. اتهامات او در دادگاه «عضویت در شبکه ایران پروکسی، توهین به رهبری و توهین به رئیس جمهوری» عنوان شد.

این حکم در شعبه‌ ۵۴ دادگاه تجدید نظر تأیید شد و حسین رونقی پس از آن به بند ۳۵۰ اوین منتقل شد.

حسین رونقی در اردیبهشت ۱۳۹۵ از زندان آزاد شد.

حسین رونقی فعال آزادی بیان، وبلاگ نویس، زندانی سیاسی سابق و مسئول کمیته مبارزه با سانسور در ایران «ایران پروکسی» است. او با نام مستعار بابک خرمدین در ایران به وبلاگ نویسی مشغول بود و  در زمینه برنامه‌نویسی و ساخت وبلاگ و عبور از فیلترینگ تخصص دارد. حسین رونقی طی سال های اخیر در زمینه مبارزه با سانسور در فضای سایبری ایران تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده‌است. حسین رونقی با مواضع انتقادی او بیشتر با مواضع تند و شفاف خود در توییتر و شبکه های اجتماعی شناخته می‌شود. او روز گذشته در اعتراض به تصویب طرح صیانت در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته بود: «‏اگر نمی‌توانید حقیقت در مورد طرح صیانت و سانسور اینترنت را بنویسید، روی حقیقت خاک نپاشید.

طرح صیانت تصمیم کلیت نظام براساس نظر و 

Facebook
Telegram
Twitter
Email