آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

نه به خود سری فاشیستی در اوکراین

همانطورکه برای ما مشخص شد دو برادار، میخائیل و الکساندر کونوویچ توسط سرویس های امنیتی اوکراین با ضرب وشتم درکیف دستگیر شدند.

میخائیل دبیر اول اتحادیه جوانان لنینی- کمونیست های اوکراینی است و برادرش الکساندر در سازمان کومسومول اوکراین شرکت فعال داشت.

دلیل دستگیری، دیدگاه سیاسی چپ آنان بود. میخائیل والکساندر بارها عدم مداخله خارجی در امور داخلی کشورهای استقلال یافته و جمهوری بلاروس را اعلام کرده اند و در حمایت از رئیس جمهورالکساندر لوکاشنکوشرکت فعال داشته اند. بنابراین اطلاعات رسیده امکان این را به ما می دهد تا با اطمینان بگوییم که در اوکراین “متمدن” چه می گذرد و مردم به خاطر اعتقادات ترقیخواهانه خود چگونه دستگیر شده اند وزیر شکنجه قرار گرفته اند.

لازم به یاد آوری است که برادران کونوویچ به مدت هشت سال، در حاکمیت ناسیونالیست های افراطی مورد تهدید قرار داشتند: آنها دراعتراضات مسالمت آمیز در خیابان های کیف مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، و به طور غیرقانونی بازداشت شدند، انتقام گیری از آنان، دوستان وبستگانشان ادامه دارد

دستگیری اعضای کومسومول های اوکراین (سازمان جوانان کمونیست) بار دیگر نشان می دهد هر رژیم فاشیستی، مانند حکومت کیف بر خلاف منافع مردم خود عمل می کند. سرکوب ها، جنگ ها و قتل عام بخش جدایی ناپذیر در هر دیکتاتوری ناسیونالیستی است. با این حال، “ناپلئون” زلنسکی و نوچه هایش باید از تاریخ درس بگیرند: وباید بدانند دیر یا زود پاسخگوی جنایات خود خواهند شد!

کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس اقدامات حکومت کیف را به شدت محکوم می کند. ما از مقامات رسمی اوکراین خواستار آزادی فوری میخائیل و الکساندر کونوویچ هستیم!

ما خواستار توقف آزار و شکنجه با انگیزه سیاسی و تضمین دهنده هرگونه توقف فعالیت نیروهای مترقی در خاک اوکراین هستیم، متأسفانه نخبگان حاکم اوکراین در یک روش همیشگی قرار دارند که از ماهیت تنظیم یافته آنان است!

کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس از تمام نیروهای مترقی چپ، کارگران و سازمان های میهن پرست جهان تقاضا دارد که همبستگی وحمایت خود را با نیروهای مترقی اعلام نمایند و از مقامات کیف آزادی رفقای ما را بخواهند! نه به خودسری فاشیستی! (کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس)

دستگیری دو رهبرسازمان جوانان در کیف و خطر جانی، خشم نیروهای مترقی در جهان را برانگیخت.

چندین سازمان چپ، از جمله فدراسیون جهانی جوانان دموکرات، روز دوشنبه خواستار آزادی فوری این دو برادر شدند. کومسومول فدراسیون روسیه به شدت اقدامات مقامات اوکراینی را محکوم کرد.

کومسومول روسیه سازمان جوانان در بیانیه خودتاکید بر آزادی دو رفیق فعال که توسط ناسیونالیست‌های اوکراین زیر فشار شدید قرار دارند ابراز نگرانی کرده اند:

میخائیل و الکساندر چندین بار در خیابان‌های کیف مورد ضرب و شتم قرار داشتند، خانواده‌ و دوستانشان مورد تهدید و خشونت فاشیست ها بوده اند. دو رفیق پس از کودتای اوکراین در سال ۲۰۱۴ توسط گروهی از اراذل و اوباش دستگیر ومورد شکنجه قرار گرفتند، بینی یکی را شکستند و مچ دستش وگردن را با چاقوی شکاری به نشانه سربریدن داعشی ها زخمی کردند. میخائیل بارها با باتوم برقی مورد شکنجه قرارگرفت. برادران در مدت کوتاهی از دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد اخراج شدند.

در 27 نوامبر، شورای علمی دانشگاه ملی اروپای شرقی Lesya Ukraink از تصمیم کارکنان موسسه علوم اجتماعی مبنی بر اخراج الکساندر و میخائیل کونوویچ از دانشجویان کارشناسی ارشد بدون حق بازگردانی موسسه حمایت کرد.

آنتون یوتوشوک می افزاید: به نظر می رسد که کمونیست ها در شهر ما جدی گرفته می شوند.

بیاد بیاورید هنگامیکه دفتر کمونیست ها در لوگانسک را شکستند برادران کونوویچ کمک های بشر دوستانه به لوگانسک می آوردند و در کنفرانس مطبوعاتی سخن ها گفتند. آنها اعلامیه های ضد فاشیستی را از یک هواپیما بر فراز جشنواره بندرشتات پخش کردند. دفتر دادستانی برای بررسی موضوع مربوط به انتشار وسخنرانی برادران کونوویچ در لوهانسک را آغاز کرد. در نتیجه، پرونده کمونیست ها ی جوان برای رسیدگی بازمانده است…

در مادرید، لیگ جوانان حزب کمونیست اسپانیا عصر روز دوشنبه در مقابل سفارت اوکراین تجمعی ترتیب داد و خواستار آزادی دو کمونیست اوکراینی شدند .

جوانان حزب کمونیست پرتغال و فدراسیون جهانی جوانان دموکرات این عمل شنیع را محکوم کرده اند، خواستار کمک حقوقی و تضمین سلامت جسمانی این دو رفیق هستند. سازمان کمونیست های جوان از مردم جهان می خواهند این دستگیری های جنایتکارانه را محکوم کنند.

به گزارش سایت «دنیای مردم» دفتر مطبوعاتی سرویس امنیتی اوکراین این دو نفر را به “تبلیغ” با هدف “بی ثبات سازی” وضعیت داخلی اوکراین متهم کرده است. طبق اطلاعات دریافتی از فدراسیون جهانی جوانان دموکراتیک (WFDY)، دولت آنها را به عنوان مبلغان عوامل «روسیه و بلاروس» متهم کرده است که باید مورد تعقیب قرار گیرند.

برادران کونوویچ اخیراً در تظاهراتی در مقابل سفارت آمریکا در کیف شرکت کردند و از ایالات متحده خواستند که به توسعه طلبی نظامی خود در اروپا از طریق ناتو پایان دهند.

دولت اوکراین پس از آغاز جنگ داخلی در مناطق شرقی اوکراین یعنی دونتسک و لوگانسک در سال‌های ۲۰۱۴- ۲۰۱۵، آزار و اذیت کمونیست‌ها را بیشتر کرد. حزب کمونیست اوکراین هشدار داده بود سیاست‌های ملی‌گرایانه دولت منجر به درگیری در شرق می‌شود و تاکید می کرد با توجه به قدرت فزاینده عناصر مسلح نئونازی، از استقرار یک دیکتاتوری هراس دارد.

دولت اوکراین به جای گوش دادن به درخواست‌های حزب کمونیست اوکراین برای مذاکره، جنگی را در شرق آغاز کرد که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲ حدود ۱۵۰۰۰ کشته برجای گذاشت. پترو سیموننکو، دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست اوکراین؛ به دلیل اصرار مکرر به آتش‌ بس و مذاکرات مستقیم برای توقف جنگ، توسط دولت اوکراین به عنوان خائن شناخته شد.

حزب کمونیست اوکراین خواستار یک راه حل فدرالیستی برای تقسیمات داخلی اوکراین در روزهای اولیه جنگ داخلی شد که مطابق توافقات مینسک بود. حزب کمونیست اوکراین می خواست با اعطای خودمختاری به آن مناطق، نبرد در دونتسک و لوگانسک متوقف شود، دولت در کی‌یف هرگز به توافقات مینسک پای بند نماند.

دراین بازه زمان موضع گیری اکثریت مطلق احزاب کمونیست کارگری جهان از شرق تا کشورهای اروپایی از احزاب بزرگ تا کوچک در حاکمیت و غیر، (اینجا طرح درموضع خرده احزاب کمونیستی، تروتسکیستی و یورو کمونیست ها و مائوئیست ها و دیکر کمونیست های تجدید حیات نموده در طیف روس هراسان نیست) احزاب کمونیست کارگری جهان در سال های 2014 بطور قاطع درمحکومیت اتحادیه اروپا – آمریکا درحمایت از باندرا «نئوفاشیست های اوکرای» اعلام موضع کرده اند که نقطه عطف تاریخ هشت ساله ناتو و ایالات متحده آمریکا در جنگ هیبریدی (ترکیبی) در اوکراین است ، برادر کشی در جمهوری های دونتسک و لوگانسک براه انداخته اند و نشست نرماند 1و2 در مینسک توافق در چار چوب حکومت فدراتیو که پیشنهاد حزب کمونیست اوکرانین نیز بوده است زیر پا گذاشته شد. پیگیری حزب کمونیست فدراسیون روسیه پس از 8 سال جنگ نابرابر تلاش برای به رسمیت شناختن و حمایت از دنباس برای اولین با ر درتاریخ حزب کمونیست فدراسیون روسیه با اکثریت آراء درمجلس دومای دولتی به تصویب رسید و مورد تائید رئیس جمهور ولادیمیر پوتین قرار گرفت .

میخائیل کونوویچ همانطور که قبلا در مصاحبه ای با «دنیای مردم» روزنامه ترقیخواه سوسیالیستی ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرده بود غیرقانونی ساختن حزب کمونیست اوکراین به منظور پاکسازی میدان سیاسی از احزاب کمونیستی است و با اشاره به مقاومت اتحاد شوروی دربرابر نازی ها: یک قدم به عقب نباید نشست!

اسناد انتشار یافته از رهبر جوانان کمونیست اوکراین چه دررای دادن به حزب کمونیست اوکراین چه با هشتک«نه به تسلیم» تصاویری از واقعیت تشدید بحران جنگ در اوکراین را نشان می دهد.

م . چابکی : 19 اسفند 1400 برابر با 2022.03.10

Facebook
Telegram
Twitter
Email