آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

رئیس جمهوری خلق چین: استفاده از روند دوران کنونی برای ایجاد آینده‌ای درخشان

ما باید متحد شویم و برای حفظ صلح و ثبات جهان با هم همکاری کنیم. تاریخ دردناک بشر نشان داده است که سلطه طلبی، سیاست بلوکی و مقابله اردوگاهی، صلح و امنیت به همراه ندارد و تنها به جنگ و درگیری منجر می شود.

چهاردهمین نشست بریکس با شعار «ساخت مشارکت با کیفیت برای ایجاد یک دوره جدید از توسعه جهانی» فرصتی برای کشورهای عضو فراهم می‌کند تا تعامل مردم با مردم را افزایش داده، هماهنگی در زمینه مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای را ارتقاء بخشند و همکاری جنوب-جنوب را توسعه دهند.

 به گزارش خبرنگار رادیو بین المللی چین؛ شامگاه 22 ژوئن به وقت پکن، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین به صورت ویدیویی در مراسم افتتاحیه مجمع صنعت و تجارت بریکس حضور یافت و سخنرانی مهمی را با عنوان ” استفاده از روند دوران کنونی برای ایجاد آینده‌ای درخشان” ایراد کرد.

شی جین پینگ در این سخنرانی خاطرنشان کرد: هرچند که وضعیت بین المللی شاهد تحولات بزرگی است، اما گرایش درهای باز و توسعه تغییر نخواهد کرد و همچنین تمایل به همکاری با یکدیگر و مقابله مشترک با چالش ها تغییر نخواهد کرد. ما نباید از خطرات هراس داشته باشیم، باید شجاعانه با چالش ها روبرو شویم و به سمت تحقق هدف سازندگی جامعه بشری با سرنوشت مشترک پیش برویم.

اول، ما باید متحد شویم و برای حفظ صلح و ثبات جهان با هم همکاری کنیم. تاریخ دردناک بشر نشان داده است که سلطه طلبی، سیاست بلوکی و مقابله اردوگاهی، صلح و امنیت به همراه ندارد و تنها به جنگ و درگیری منجر می شود. چندی پیش، من یک ابتکار امنیتی جهانی را مطرح کردم و پیشنهاد دادم که همه کشورها به یک مفهوم امنیتی مشترک، جامع، مبتنی بر همکاری و پایداری پایبند باشند؛ به حق حاکمیت و تمامیت ارضی دیگر کشورها احترام بگذارند؛ اهداف و اصول منشورسازمان ملل متحد را رعایت کنند؛ به نگرانی‌های امنیتی مشروع دیگر کشورها اهمیت بدهند؛ به مذاکرات برای حل اختلافات و مناقشات بین کشورها به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز و همین طور به برنامه‌ریزی کلی برای حفظ امنیت در ابعاد سنتی و غیرسنتی پایبند باشند.

دوم، ما باید به یکدیگر کمک کنیم و به طور مشترک توسعه پایدار جهانی را به پیش ببریم. در حال حاضر، روند توسعه جهانی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. 1.2 میلیارد نفر از جمعیت جهان در نزدیک به 70 کشور با بحران های همه گیری کرونا، کمبود غذا، انرژی و بدهی مواجه هستند که احتمالا دستاوردهای جهانی چند دهه گذشته در زمینه فقرزدایی را بی اثر می کند. سال گذشته، من یک ابتکار توسعه جهانی را مطرح کردم که خواستار اجرای دستور کار 2030 سازمان ملل برای توسعه پایدار، ایجاد روابط مشارکت توسعه جهانی بر پایه همبستگی، برابری، تعادل و بهره مندی جهانی، و همین طور ارتقای همه جانبه همکاری ها در زمنیه های فقرزدایی، بهداشتی ، آموزشی، اتصال دیجیتال و صنعتی شدن است. ما باید با تقویت همکاری در زمینه غلات و انرژی، سطح امنیت غذایی و انرژی را ارتقا دهیم. لازم است از فرصت دوران جدید انقلاب فناوری و تحول صنعتی برای کمک به کشورهای در حال توسعه در جهت تسریع توسعه اقتصاد دیجیتال و اصلاحات سبز استفاده شود. ما باید به طور فعال همکاری های ضد اپیدمی را انجام دهیم، داروهای ضد اپیدمی بیشتری را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهیم و برای شکست دادن هر چه زودتر شیوع کرونا  تلاش کنیم.

سوم، ما باید به یکدیگر کمک کنیم تا به همکاری برد-برد برسیم. در حال حاضر، برخی از زنجیره‌های مهم صنعتی و زنجیره‌های تامین مورد مداخله قرار می گیرند، تورم جهانی همچنان بسیار بالاست، بازار مالی بین‌المللی دچار نوسان است و روند بهبود اقتصاد جهانی همچنان تضعیف می‌شود. همه نگران این هستند که اقتصاد جهان در باتلاق بحران گرفتار شود. در این برهه حساس، تنها با پایبندی به همبستگی و همکاری می توان بر بحران اقتصادی فائق آمد. حقایق بارها نشان داده است که تحریم‌ مانند «شمشیر دولبه» است که اقتصاد جهان را سیاسی، ابزاری و تسلیحاتی می‌کند و تحریم‌های خودسرانه با بهره‌گیری از موقعیت غالب در نظام مالی و پولی بین‌المللی، در نهایت تنها به خود کشورهای عامل تحریم و مردم جهان آسیب می رساند.

چهارم، ما باید فراگیر باشیم و برای گسترش درهای باز و یکپارچگی با هم تلاش کنیم. حفظ سازوکار تجاری چندجانبه به عنوان کلید اصلی موفقیت سازمان تجارت جهانی، حذف موانع تجاری، سرمایه گذاری و فناوری و ترویج ایجاد اقتصاد جهانی باز ضروری است. ما باید به گفتگوی گسترده، مشارکت مشترک و منافع مشترک پایبند باشیم، مدیریت اقتصاد جهانی را تقویت کنیم، حضور و صدای کشورهای بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه را افزایش دهیم و برابری حقوق، قوانین و فرصت ها برای همه کشورها را تضمین کنیم.

شی جین پینگ تاکید کرد که چین از ابتدای سال جاری، با توجه به محیط پیچیده و جدی توسعه داخلی و خارجی، همواره بر هماهنگی پیشگیری و کنترل همه گیری کرونا و توسعه اقتصادی و اجتماعی و اهمیت دادن به اولویت داشتن مردم و جان آنان اصرار داشته است. چین علاوه بر حفاظت از جان و سلامت مردم تا حد امکان توسعه اقتصادی و اجتماعی خود را در بالاترین سطح حفظ کرده است. چین تعدیل سیاست های کلان خود را تقویت خواهد کرد و با اتخاذ اقدامات موثرتر برای دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی سال تلاش خواهد کرد. در نیمه دوم سال جاری، بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین برگزار خواهد شد و طرح توسعه چین در مرحله بعدی ترسیم خواهد شد. چین بر اساس مرحله توسعه جدید، مفاهیم توسعه جدید را اجرا خواهد کرد، به طور فعال یک الگوی توسعه جدید ایجاد خواهد کرد و برای دستیابی به توسعه با کیفیت بالا تلاش خواهد کرد. چین به ارتقای سطح درهای باز خود ادامه خواهد داد، سیستم جدیدی از اقتصاد باز در سطح بالاتر ایجاد می کند و به ایجاد یک محیط تجاری مبتنی در راستای بازار، قوانین و در جهت بین المللی شدن ادامه می دهد. ما از همه برای سرمایه گذاری در چین، تقویت همکاری های اقتصادی و تجاری و به اشتراک گذاری فرصت های توسعه استقبال می کنیم.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد که مکانیسم همکاری بریکس بستر مهمی برای همکاری بین کشورهای بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه است. در حال حاضر، همکاری بریکس وارد مرحله جدیدی از توسعه با کیفیت بالا شده است. امید است که موسسه داران به همکاری بریکس کمک کنند تا دستاوردهای توسعه بیش از پیش به نفع همه مردم باشد.

مجمع صنعت و تجارت سال 2022 بریکس با ترکیبی از روش های آنلاین و آفلاین در روز 22 ژوئن در پکن برگزار شد. رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی، بولسونارو، رئیس جمهور برزیل، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نارندرا مودی، نخست وزیر هند در مراسم افتتاحیه این مجمع شرکت کردند و به ایراد سخنرانی پرداختند. حدود 1000 نفر از جمله وزرای اقتصاد و تجارت بریکس، نمایندگان دیپلماتیک و نمایندگانی از محافل صنعتی و تجاری کشورهای مختلف در چین در این مراسم شرکت کردند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email