آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

در جمهوری چک شهروندان خواستار استعفای دولت شدند

دهها هزار نفر در پراگ خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

تداوم جنگ اوکراین و سیاست‌های انقباضی دولت‌های اروپایی که به افزایش نرخ حامل‌های انرژی منجر شده است، هزاران تن از ساکنان پایتخت چک را به خیابان کشاند تا علیه دولت لیبرال-محافظه کار شعار بدهند و خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا و ناتو شوند.

شنبه سوم سپتامبر در پراگ، پایتخت جمهوری چک هزاران شهروند معترض به افزایش قیمت انرژی به خیابان آمدند و خواستار خروج از اتحادیه اروپا و ناتو و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه از سوی دولت چک شدند.

معترضان خشمگین از افزایش قیمت برق و دیگر حامل‌های انرژی پلاکاردهایی را به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «اتحادیه اروپا را ترک کنید»، «علیه ناتو»

معترضان که پرچم‌های چک را به همراه داشتند، با شعار «ابتدا چک» خواستار استعفای دولت و لغو تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه شدند چرا که به گفته آن‌ها این تحریم‌ها موجب افزایش نرخ انرژی شده است.

از زمان عملیات ویژه روسیه به اوکراین در دهه پایانی فوریه اتحادیه اروپا مجموعه‌ای از تحریم‌های مالی و تجاری بر روسیه تصویب کرده است. پیامد این تحریم‌ها کاهش واردات گاز و نفت کشورهای اروپایی که وابستگی زیادی به گاز روسیه دارند، و به تبع آن افزایش نرخ انرژی شده است.

سازمان‌های هماهنگ‌کننده تظاهرات علیه تحریم‌های روسیه که بنا بر روایت رسانه‌های بین‌المللی، احزاب اپوزیسیون، گروه‌های مدنی و نهادهای مختلفی در آن مشارکت داشتند، در فراخوان عمومی به تظاهرات نوشتند: «دولت چک باید خود را از انقیاد سیاسی مستقیم اتحادیه اروپا، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل رها کند».

سازمان‌دهندگان اعتراض همچنین نوشتند: «جمهوری چک باید خود را به صورت خاص از غرب مستقل کند و استقلال خود را در از نظر صنعتی، کشاورزی و مالی دوباره به دست بیاورد. همچنین این کشور نباید در خط مقدم جنگ «شرق و غرب» درگیر شود.».

دولت چک معترضان را به وابستگی به روسیه متهم کرده است. پتر فیالا، نخست وزیر لیبرال، محافظه کار چک به صورت مستقیم سازمان‌دهندگان تظاهرات را به طرفداری از روسیه متهم کرد. او گفت: «روشن است که پروپاگاندای روسیه بارها و بارها در چک ظاهر خواهد شد و افرادی هم گرفتار آن خواهند شد».

جمهوری چک که از آخرین کشورهای جدا شده از بلوک شرق به شمار می‌رود و در ماه اوت امسال یکی از بالاترین نرخ های تورم را به ثبت رساند.

دولت این کشور وعده کرده است که با بسته‌های حمایتی فشار افزایش قیمت انرژی بر شهروندان را کاهش دهد. معترضان اقدام‌های دولت را ناکافی می‌دانند و خواستار خروج این کشور از تحریم های اتحادیه اروپا بر روسیه هستند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email