آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

«اجلاس سران قاره آمریکا» و شرمساری دیپلماتیک ایالات متحده

«نهمین اجلاس سران قاره آمریکا» قرار است از ششم تا دهم ژوئن (16 تا 20 خرداد) در شهر لس آنجلسِ ایالت کالیفرنیا برگزار شود. به دلیل آنکه کاخ سفید رهبران کوبا، نیکاراگوئه و ونزوئلا را برای شرکت در نشست فوق دعوت نکرده مورد انتقاد یا بایکوت بسیاری از کشورهی آمریکای لاتین قرار گرفته است.

تحلیلگران می‌گویند این تصمیم تحکم‌آمیز ایالات متحده که قصد دارد اجلاس سران قاره آمریکا را زیر پرچم به اصطلاح «دموکراسی» برگزار کند، منفور است و نشان دهنده این است که نفوذ آمریکا در آمریکای لاتین در حال افول است و «هژمونی به سبک ایالات متحده» روز به روز افت می‌کند.

وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به انتقادات موجود اعلام کرد بعید است سران کوبا،‌ نیکاراگوئه و ونزوئلا به اجلاس سران قاره آمریکا به دلیل «نگرانی‌های دموکراسی» دعوت شوند.

اظهارات غیرمنطقی ایالات متحده باعث نارضایتی شدیدی میان بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین شده و این باور را به وجود آورده که آمریکا قصد دارد از این اجلاس برای اعمال «تفرقه، هژمونی و تبعیض» استفاده کند و بنا بر این سران بسیاری از کشورها در خصوص بایکوت این نشست هشدار داده‌اند.

سران کشورهای مکزیک، بولیوی، آنتیگوا و باربودا در ماه گذشته میلادی اعلام کردند اگر ایالات متحده از تمام کشورهای قاره آمریکا دعوت به عمل نیاورد، در اجلاس مذکور شرکت نخواهند کرد. آرژانتین که در حال حاضر ریاست چرخشی «جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب» را بر عهده دارد نیز خواستار این شد که اجلاس سران قاره آمریکا بدون استثنا کردن هیچ کشور آمریکایی، برگزار شود.

بیانیه «اجلاس بیست و یکم اعضای ائتلاف بولیواری» که در اواخر ماه مه برگزار شد،‌ تاکید کرد تمام کشورهای قاره آمریکا باید به صورت برابر برای شرکت در نهمین اجلاس سران قاره آمریکا دعوت شوند و ایالات متحده به عنوان کشور میزبان هیچ حقی برای مستثنی کردن برخی کشورها یا نقض حاکمیت و استقلال کشورهای دیگر ندارد.

طبق بیانیه فوق، «چنین کنفرانس‌های انحصارگرایانه‌ای» به چالش‌ها و تهدیدهای منطقه‌‌ای و جهانی کمک نخواهند کرد و ایالات متحه سعی در اختلاف‌افکنی در میان کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب به منظور حفظ منافع هژمونیک خود دارد.

«خاویر رِیِز» کارشناس مطالعات بین‌الملل در «دانشگاه ایبروامریکن» مکزیک تاکید کرد که ایالات متحده با عدم دعوت از برخی کشورها به دنبال استفاده از اجلاس مذکور برای تقویت هژمونی خود است.

مقاله‌ای که در وب‌سایت روزنامه اسپانیایی «Insurrection» منتشر شده، تصریح می‌کند دولت ایالات متحده به دنبال یکجانبه گرایی که «عادت معمول پادشاهی امپریالیستی است»، می‌باشد.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسپانیایی‌زبان در اواخر ماه مه، آرژانتین قصد دارد یک نشست موازی دیگر همزمان با اجلاس سران قاره آمریکا برگزار کند. این نشست از سوی آرژانتین به عنوان ریاست چرخشی «جامعه کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب» برگزار خواهد شد و تاکنون شیلی و مکزیک شرکت خود در این گردهمایی را تایید کرده‌اند.

«رافائل هرناندز» کارشناس کوبایی‌-آمریکایی در مصاحبه چند روز قبل خود تاکید کرد اگر ایالات متحده برخی کشورهای آمریکایی را در اجلاس سران قاره آمریکا دعوت نکند، آنگاه دیگر کشورها به نشست دیگری خواهند رفت که ممکن است جذاب‌تر باشد.

تحلیلگران بر این باورند که ایالات متحده به دنبال استفاده از اجلاس سران قاره آمریکا برای نشان دادن رهبری خود در آمریکای لاتین و کارائیب است. با این همه، این رویکرد سلطه‌جویانه ایالات متحده باعث شده نشست فوق مورد انتقاد یا بایکوت سران کشورهای آمریکای لاتین قرار بگیرد و نقش واشنگتن به عنوان میزبان را با خطر شرمساری روبرو سازد و افت نفوذ آن در آمریکای لاتین را برملا کند.

«رایان برگر» محقق ارشد اندیشکده «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» (CSIS) معتقد است که ایالات متحده می‌توانست از اجلاس سران قاره آمریکا برای تنظیم یک دستور کار سیاستی برای قاره آمریکا استفاده کند اما فرصت خود را از دست داد.

«فرناندو ریورو» تحلیلگر ارشد سیاسی اهل ونزوئلا نیز گفت: این نه تنها به معنای شکست اجلاس سران قاره آمریکاست بلکه به مثابه ناکامی سیاست خارجی آمریکاست. این نشانه دیگری مبنی بر این است که جهان در حال تغییر است؛ هژمونی تک قطبی ایالات متحده به پایان راه خود رسیده است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب