آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

 بیانیه وزارت امور خارجه چین در مورد سفر نانسی پلوسی به تایوان

 در این بیانیه آمده است: روز سه شنبه 2 اوت، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، با نادیده گرفتن مخالفت شدید و درخواست‌های جدی چین، از منطقه تایوان چین بازدید کرد. این اقدام اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را نقض کرده، به روابط سیاسی چین و آمریکا آسیب رسانده، به حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین تجاوز کرده، و به طور جدی صلح و ثبات تنگه تایوان را تضعیف کرده است. یک پیام اشتباه به نیروهای تجزیه طلب تایوان است. چین قاطعانه با این اقدامات مخالف است و به شدت آنها را محکوم می‌کند.

تنها یک چین در جهان وجود دارد، تایوان بخشی جدایی ناپذیر از خاک چین است و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی است که نماینده کل چین است. این موضوع در  قطعنامه 2758 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1971  به وضوح نوشته شد. از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، 181 کشور بر اساس اصل چین واحد با چین روابط دیپلماتیک برقرار کرده اند. اصل چین واحد، اجماع عمومی جامعه بین المللی و هنجار اساسی روابط بین الملل است.

در سال 1979، ایالات متحده در بیانیه ای در مورد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو طرف به طور مشخص متعهد شد که”ایالات متحده آمریکا دولت جمهوری خلق چین را به عنوان تنها دولت قانونی چین به رسمیت می شناسد. در همین محدوده، مردم آمریکا روابط فرهنگی، تجاری و سایر روابط غیر رسمی خود را با مردم تایوان حفظ خواهند کرد.” کنگره آمریکا به عنوان بخشی از دولت آمریکا، باید با جدیت سیاست چین واحد که توسط دولت آمریکا تایید شده را رعایت کند و نباید هیچ گونه روابط رسمی با منطقه تایوان داشته باشد. چین همیشه با سفر نمایندگان کنگره آمریکا به تایوان مخالف بوده است و وزارتخانه و نهادهای دولتی ایالات متحده مسئولیت جلوگیری از آن را دارند. نانسی پلوسی، هم اکنون رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده است. سفر وی به تایوان به هر شکل و به هر دلیلی که باشد، یک اقدام تحریک آمیز سیاسی بزرگ برای ارتقای تبادلات رسمی بین ایالات متحده و منطقه تایوان است. چین هرگز آن را نمی پذیرد و مردم چین هرگز با آن موافقت نمی کنند.

مساله تایوان یکی از مهم‌ترین، محوری‌ترین و حساس‌ترین مسائل در روابط چین و آمریکا است. اکنون اوضاع تنگه تایوان با دور جدیدی از تنش و چالش جدی رو‌به‌‌رو شده که علت اصلی آن تغییر پیوسته وضعیت فعلی از سوی حکومت تایوان و ایالت متحده است. حکومت تایوان بارها بر پایه دیدگاه «اتکا به آمریکا و توطئه برای تجزیه»، از به رسمیت شناختن «توافقات دوم سپتامبر» امتناع کرده و به طور گسترده «چین‌زدایی» را ترویج کرده و «جداسازی مترقی تایوان» را در پیش گرفته است. در عین حال، آمریکا نیز که قصد دارد با بهره‌گیری از تایوان، چین را مهار کند، همواره اصل چین واحد را تحریف و تو خالی می‌کند تا با افزایش مبادلات رسمی خود با تایوان، از فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه تایوان پشتیبانی کند. این رفتار خطرناک «بازی با آتش» است و کسانی که با این آتش بازی می‌کنند، بدون شک، در آن خواهند سوخت.

موضع دولت و مردم چین در قبال موضوع تایوان همواره ثابت بوده و مردم 1.4 میلیاردی چین برای حفاظت قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سرزمین خود عزم راسخ دارند و تحقق مجدد اتحاد کامل وطن خود را آرزو و وظیفه مشترک خود می‌دانند. اراده آنها در این راه غیر قابل انکار و روند کلی وحدت کشور نیز غیرقابل برگشت است. هیچ کشور، نیرو و یا فردی نباید این اراده و توانایی نیرومند دولت و مردم چین برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی و وحدت کشور را اشتباه ارزیابی کند. چین در پاسخ به سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تمامی اقدامات لازم را برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود انجام خواهد داد و تمام عواقب ناشی از آن بر عهده آمریکا و نیروهای جدایی طلب تایوان خواهد بود.

برای چین و آمریکا به عنوان دو قدرت بزرگ جهان، تنها روش همزیستی مسالمت‌آمیز، همزیستی بر اساس احترام متقابل، صلح، اجتناب از رویارویی و همکاری برد-برد باید باشد. موضوع تایوان بخشی از امور داخلی چین است و هیچ کشور دیگری حق مداخله در آن را ندارد. چین صریحاً از آمریکا می‌خواهد از بازی با «کارت تایوان» به منظور سوءاستفاده از تایوان برای بازدارندگی چین و مداخله در امور داخلی چین دست بردارد و عهدشکنی در این مساله و بی معنا  کردن سیاست «چین واحد» را متوقف کند و بر اساس مفاد سه بیانیه مشترک چین و آمریکا و تعهدات رهبر آمریکا درباره موضوع تایوان عمل کند و دست از اشتباهات خود بردارد و به آنها ادامه ندهد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email