آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

کاخ سفید اخیرا اقدام به انتشار استراتژی جدید امنیت ملی « NSS» خود کرده است. انتشار این استراتژی، روالی عادی در هر دولت آمریکا محسوب می شود که منعکس کننده و راهنمای مسیر امور داخلی و دیپلماسی دولت واشنگتن محسوب می شود.

با این حال جامعه بین الملل بعد از مطالعه این سند 48 صفحه ای، به شدت احساس نگرانی و ناراحتی کرده است چرا که بهای آنچه به اصطلاح «امنیت ملی» آمریکا خوانده می شود، از بین رفتن امنیت دیگر کشورهاست! به طوری که اگر مسیر تعریف شده در این استراتژی توسط آمریکا پیش گرفته شود، این کشور دیر یا زود در مسیر مخالف برقراری صلح و ثبات جهان قرار خواهد گرفت که عواقب آن غیر قابل تصور است.

به گزارش رسانه های چین، انتشار این سند به دلیل بحران روسیه-اوکراین چندین ماه به تعویق افتاده بود اما با این حال، در این گزارش، آمریکا هیچ اشاره ای به ریشه درگیری بین روسیه و اوکراین نکرده است چه برسد به اینکه عبرتی از این درگیری گرفته باشد!

برعکس! آمریکا در این استراتژی به تشدید تقابل و درگیری و مخالفتی مضاعف پرداخته که نتیچه آن آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین بوده است. آمریکا در عین حال ذهنیت جنگ سرد خود را در روابطش با چین نیز دوچندان کرده به طوری که «رقابت با چین» و «در نظر گرفتن چین به عنوان مهم ترین چالش استراتژیک برای واشنگتن»، در هر فصل از گزارش جدید استراتژی امنیت ملی آمریکا به چشم می خورد.

اگرچه برخی رسانه های آمریکایی مدعی اند که گزارش فوق شامل هیچ تغییر اساسی ای در طرز فکر دولت واشنگتن نیست، اما حقیقت این است که این استراتژی، به این معناست که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز در اصلاح موضع رادیکالی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق این کشور در قبال چین شکست خورده و محاسبات اشتباه دولت ترامپ را تا حدی تقویت کرده و تداوم بخشیده است.

باید گفت که استراتژی امنیت ملی جدید آمریکا حاصل رقابت شرورانه حاکم بین دو حزب حاکم در این کشور است. دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا، اتخاذ رویکرد ضد چین را نوعی شرط انتخاباتی می دانند و با همین طرز فکر، به بن بست رسیده اند.

افکار عمومی متوجه قضاوت قابل توجه در گزارش امنیت ملی آمریکا شده چرا که در این گزارش این ادعا مطرح شده که دوران پس از جنگ سرد به طور قطع به پایان رسیده است.

این سؤال در اینجا به ذهن می رسد که پس در حال حاضر در چه دورانی به سر می بریم؟!

گزارش جدید امنیت ملی آمریکا جوابی به سؤال فوق نداده بلکه صرفا این جمله را تکرار کرده است که «ما بدنبال درگیری یا جنگ سرد نیستیم.»!

گزارش فوق در عین حال سرشار است از لاف زنی درباره به اصطلاح دستاوردهای ائتلاف های نظامی همچون ناتو و آکواس!

در این گزارش فهرستی از اقدامات آمریکا همسو با متحدانش برای راه اندازی رقابت های ژئوپلیتیکی علیه دیگر کشورها نیز مطرح شده که تعهد گزارش به عدم پیگیری جنگ سرد جدید را زیر سؤال می برد.

این گزارش در عین حال، جهان کثرت گرا را به رقابتی بین دموکراسی ها و حکومت های خودکامه، آن هم مطابق با خواست و اراده آمریکا تقسیم می کند که هدف از آن، نابودی امکان همزیستی مسالمت آمیز و هماهنگ بین تمدن های مختلف است.

باید گفت که این گزارش، واضح ترین بیان به شیوه جنگ سرد در استراتژی امنیت ملی آمریکا از زمان پایان جنگ سرد محسوب می شود.

اقدامات واشنگتن در عین حال منعکس کننده یک بازی مجموع صفر پنهانی است که ادعای واشنگتن مبنی بر مدیریت مسئولانه رقابت با چین را به ادعایی ریاکارانه تبدیل می کند.

31 سال از زمان پایان جنگ سرد می گذرد اما نخبگان سیاسی در واشنگتن همچنان همزیستی با دیگر کشورها به شیوه ای نوین را یاد نگرفته و برعکس، در پذیرش تغییرات اساسی حاصل شده طی زمان ناکام عمل کرده اند و هنوز هم بدنبال برپا کردن مختصات خودشان و ایجاد دشمنان فرضی هستند به طوری که اینطور به نظر می رسد آنها حتی نمی دانند بدون یک دشمن فرضی، چطور به جلو حرکت کنند!

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا قطعا پیامدهای جانبی خطرناکی را در پی خواهد داشت به ویژه اینکه آمریکایی ها دشمنان فرضی اشتباهی را پیدا کرده و حتی دشمنانی ساخته اند که آمریکا قادر به مقابله با آنها نیست!

گزارش امنیت ملی جدید آمریکا آینه ای است منعکس کننده خودخواهی، جاه طلبی و ترس ها و نگرانی های عمیق نخبگان سیاسی واشنگتن!

واشنگتن در تمامی گزارش های مربوط به امنیت ملی خود، بر رهبری آمریکا تاکید دارد اما باید به این سؤال جواب داد که آمریکا چه هدفی را از رهبری جهان دنبال می کند؟!

این گزارش همچنین نشان می دهد که آمریکا همچنان در تلاش برای یارگیری و درگیری با گروهی دیگر و ایجاد تفرقه و شکاف و تقابل در جهان امروز است.

محتوای گزارش امنیت ملی جدید آمریکا سرشار است از مطالب گمراه کننده و متناقض که این امر ناتوانی این کشور و بی کفایتی اش در مقابله با مسائل جدی جهان را نشان می دهد.

حقیقت این است که واشنگتن چه از نظر شناخت و چه از نظر پس زمینه ذهنی و بینشی، به طور جدی از تحول پیچیده ای که در ساختار بین الملل و نیازهای زمان اتفاق افتاده، عقب مانده است.

آمریکا در تلاش خود برای سرکوب و مهار چین، عقل خود را از دست داده است. در حقیقت، با مقایسه برنامه های آتی چین و آمریکا، درک این حقیقت که چشم انداز 10 ساله واشنگتن سرشار است از تقابل و طرز تفکر مجموع صفر و در مقابل آن، طرح ها و برنامه های چین روی توسعه و پیشرفت خود و همکاری برد-برد با جامعه بین المللی متمرکز است، کار سختی نیست. چین و آمریکا دارای ایده های متفاوتی در مسیر توسعه هستند به طوری که یک کشور (آمریکا) سرشار است از ایده های خصومت طلبانه و کشور دیگر (چین) صرفا بدنبال دوستی با جهان است.

در پایان می توان گفت که گزارش جدید امنیت ملی آمریکا چیزی شبیه «توطئه» است که تازگی هم ندارد! این گزارش پر است از اهداف شوم و بدخواهانه که جهان را به خطر می اندازد و برای خود آمریکا نیز مایه تاسف است.

چطور یک آمریکای کوته فکر می تواند مدعی این باشد که می تواند جهان را رهبری کند و جامعه بین الملل را از نگرانی برهاند؟!

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب