آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی روز پنجشنبه 13 اکتبر گفت که اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می‌شود و تورم همچنان بالاست، نرخ بهره رو به افزایش است و بار بدهی زیاد به کشورهای در حال توسعه ضربه می زند.

مالپاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گفت: ما پیش‌بینی خود را برای رشد جهانی در سال 2023 از 3 درصد به 1.9 درصد کاهش داده‌ایم که به طور خطرناکی به رکود جهانی نزدیک است.

وی با تاکید بر انباشت بدهی برای کشورهای در حال توسعه گفت: «همه مشکلاتی که مردم متوجه آن شده اند، از قبیق مشکل تورم، افزایش نرخ بهره و قطع جریان سرمایه به کشورهای در حال توسعه، به شدت به فقرا ضربه می‌زند.»

مالپاس گفت: «این یک رکود جهانی است که ممکن است تحت شرایط خاصی رخ دهد.»

در مطالعه‌ای که در اواسط سپتامبر منتشر شد، بانک جهانی هشدار داد، از آنجایی که بانک‌های مرکزی سراسر جهان در واکنش به تورم همزمان نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند، ممکن است جهان در سال 2023 با رشد پیش‌بینی شده تنها 0.5 درصد، به سمت یک رکود جهانی حرکت کند.

رئیس بانک جهانی در این کنفرانس خبری خاطرنشان کرد که رشد جمعیت جهان سالانه 1.1 درصد برآورد می شود. وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که اگر کشوری از نظر رشد جهانی بسیار کندتر شود، این بدان معناست که مردم آن کشور به عقب می روند.

مالپاس با استناد به گزارش اخیر بانک جهانی گفت که همه‌گیری کووید-19 بزرگترین آسیب را به تلاش‌های جهانی برای کاهش فقر از سال 1990 وارد کرد و حدود 70 میلیون نفر را در سال 2020 به فقر شدید سوق داد و جنگ در اوکراین تهدیدی برای بدتر کردن اوضاع است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email