آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

همزمان با تداوم اعتراضات سراسری در ایران، «یوسف کاری» و «فیروز معینی» در اردبیل، «رامین بهزاد» و «بهرام یعقوبی» در تبریز و «خلیل مرادی» و «بهرام جعفری» در نقده (سولدوز) بازداشت شدند.

بر پایه گزارش‌های رسیده به ایران‌وایر، روز سه‌شنبه ۱۲مهر۱۴۰۱، نیروهای امنیتی بهرام یعقوبی را در خانه‌اش در تبریز بازداشت کردند. ماموران هنگام بازداشت این فعال صنفی معلمان، اقدام به تفتیش خانه و ضبط کامپوتر و گوشی همراه او و همسرش کردند. همزمان رامین بهزاد، شهروند ساکن تبریز نیز توسط ماموران امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در اردبیل، روز چهارشنبه ۱۳مهر۱۴۰۱، ماموران امنیتی یوسف کاری، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق را بازداشت کردند. روز شنبه ۹مهر نیز نیروهای امنیتی برای بازداشت یوسف کاری به خانه پدری او مراجعه و به دلیل نبود این فعال مدنی در خانه موفق به بازداشت او نشده بودند. همچنین روز چهارشنبه فیروز معینی دیگر فعال مدنی ساکن اردبیل در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. فعالانی مدنی اردبیلی نیز طی دو هفته گذشته برای چندمین بار متوالی اقدام به دیوارنویسی در حمایت از اعتراضات مردمی و شهروندان بازداشت شده کردند.

در نقده، همزمان با تداوم بازداشت‌های گسترده در استان آذربایجان غربی، روز شنبه ۲مهر۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات نقده بهرام جعفری و خلیل مرادی را در خانه‌های خود بازداشت کردند. به‌رغم گذشت نزدیک به دو هفته از زمان بازداشت این شهروندان کماکان اطلاعی از دلایل بازداشت و اتهامات مطرح شده علیه آنها در دست نیست.

با آغاز اعتراضات سراسری در ایران که در پی کشته ‌شدن «مهسا امینی» آغاز شد، جمهوری اسلامی در کنار شهروندان ایرانی، به‌شکل گسترده اقدام به بازداشت روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی و شخصیت‌های مشهور کرده است. همزمان در برخی شهرها نیز نیروهای امنیتی و انتظامی با یورش به تجمع شهروندان معترض، ده‌ها نفر را با شلیک مستقیم و یا ضربات باتون به قتل رسانده‌اند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email