آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای توسعه جهانی ایجاد می‌کند. چین در میان بهترین بازیگران هوش مصنوعی، محاسبات ابری، کلان داده، بلاک چِین، اطلاعات کوانتومی و سایر فناوری‌های اطلاعاتی نوظهور در جهان قرار دارد.
به گزارش رسانه های جمهوری خلق چین، مکانیسم همکاری جاده ابریشم دیجیتال، که توسط چین در سال 2017 ایجاد شد، به طور مداوم به کشورهای کمربند و جاده برای بهبود زیرساخت های دیجیتال، افزایش نفوذ اینترنت و ارتقای اتصال زیرساخت های دیجیتال کمک کرده است.
جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای رشد اقتصادی و تحول دیجیتال کشورهای مربوطه ایجاد کرده است و توسعه نوآورانه همکاری کمربند و جاده را پیش می برد.
اقتصاد دیجیتال موتور مهمی برای بهبود و رشد جهانی و همچنین یکی از زمینه های مهم همکاری است که توسط ابتکار توسعه جهانی (GDI) تعریف شده است.
چین از یک پایه صنعتی سالم و یک بازار بزرگ برای ترویج مکانیسم همکاری دیجیتالی جاده ابریشم برخوردار است.
بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت صنایع و فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال چین از 27 تریلیون یوآن (3.75 تریلیون دلار) در سال 2017 به 45 تریلیون یوآن در سال 2021 رسیده است و در رتبه دوم جهان قرار گرفته و رشد ترکیبی سالانه 13.6 درصد را به ثبت رسانده است.
گزارش اخیر اداره فضای مجازی چین نیز حاکی از توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین از نظر نوآوری است. این کشور اکنون در میان بهترین بازیگران هوش مصنوعی، محاسبات ابری، کلان داده، بلاک چِین، اطلاعات کوانتومی و سایر فناوری‌های اطلاعاتی نوظهور در جهان قرار دارد.
بر این اساس، چین به طور مداوم همکاری خود را در زمینه اقتصاد دیجیتال با کشورها و مناطقی که در امتداد کمربند و جاده قرار دارند تعمیق کرده است تا منافع توسعه خود را به اشتراک بگذارد.
بین چین و 17 کشور شریکش یادداشت تفاهم برای ساخت جاده ابریشم دیجیتال امضا شد. چین همچنین مکانیسم همکاری دوجانبه تجارت الکترونیک جاده ابریشم را با 23 کشور ایجاد کرده و 34 کابل زمینی برون مرزی و چندین کابل زیردریایی بین المللی با کشورهای همسایه ساخته است.
در سال های اخیر، فناوری اطلاعات چین و همچنین محصولات سخت افزاری و نرم افزاری مربوطه، به طور گسترده در کشورها و مناطقی که در امتداد کمربند و جاده قرار دارند، استفاده شده است. تعدادی از پروژه های همکاری در این زمینه اجرا شده که به نفع جوامع محلی است.
علی بابا، بایدو و دیگر غول های فناوری چینی وارد بازارهای تجاری و مخابراتی در خاورمیانه و شمال آفریقا شده اند.
هوآوی چین که به عنوان یک پییشرو جهانی در فناوری 5جی و یکی از بزرگترین تامین کنندگان دستگاه های مخابراتی شناخته می شود، در سال 2018 به یکی از شرکت های فناوری با مالکیت کامل در قطر تبدیل شد. این شرکت توسعه 5جی را در این کشور به طور قابل توجهی ارتقا داده است.
یک سال بعد، هوآوی قرارداد مشارکتی را با ارائه‌دهنده پیشروی مخابراتی عربستان سعودی، زین، امضا کرد و اولین شبکه محلی 5جی را در خاورمیانه و شمال آفریقا راه‌اندازی کرد.
به علاوه، این شرکت فناوری چینی همچنین یک آزمایشگاه باز در قاهره مصر راه اندازی کرده است که با بسیاری از دانشگاه های محلی همکاری می کند و برای دانشجویان محلی دوره های آموزشی ارائه می دهد.
در کنیا، یک برنامه «کیف پول موبایل» که توسط چین و آفریقا توسعه یافته، تبدیل به ابزاری ضروری برای انتقال، پرداخت، دریافت و وام برای مردم محلی شده است. این برنامه تحت پشتیبانی فنی طرف چینی قرار دارد و اکنون تحت عملیات پایدار و دارای عملکردهای زیادی است.
طبق آمار منتشر شده در ماه مارس سال جاری، این اپلیکیشن ماهانه بیش از 30 میلیون کاربر فعال به دست آورده است.
سیستم ماهواره‌ای ناوبری بی‌دوئوی چین (BDS) نیز به فعالیت‌های کشاورزی، مخابرات، نظارت دریایی و امدادرسانی در بلایای طبیعی در امتداد کمربند و جاده پیوسته است. گزارش شده است که چین محصولات اصلی سیستم ماهواره‌ای ناوبری بیدوئوی خود را به بیش از 120 کشور و منطقه صادر کرده است، از جمله کشورهایی که در امتداد کمربند و جاده قرار دارند. سیستم ناوبری چینی به طور گسترده در کشاورزی و نقشه برداری زمین در کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند تایلند و لائوس استفاده می شود. علاوه بر این، چین یک سیستم تقویت زمینی بی‌دی اس در پاکستان ایجاد کرده است.
در حال حاضر، برخی کشورها و مناطق در امتداد کمربند و جاده همچنان دارای زیرساخت‌های دیجیتال ضعیف و نرخ دسترسی پایین به اینترنت هستند. چین برای تقویت زیرساخت های دیجیتال این مناطق، در تلاش است تا به این کشورها و مناطق کمک کند تا فرصت ها و زمینه های رشد جدید را برای توسعه اقتصادی آنها ایجاد کند.
تاکنون چین و آفریقای جنوبی به طور مشترک اولین شبکه تجاری شبکه مستقل 5جی را در آفریقا منتشر کرده اند و یک مرکز داده ملی نیز با حمایت مالی و فنی چین در سنگال مورد استفاده قرار گرفته است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب