آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

 بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز یکشنبه ( 16 اکتبر 2022) آغاز شد و تا شنبه (22 اکتبر 2022) ادامه داشت. این اجلاس هر پنج سال یکبار برگزار می شود که ضمن اشاره به نتایج پنج سال اخیر، به اهداف پنج سال آینده و احتمالا یک دروه طولانی تر تاکید دارند.

بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به « برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست» نوشت:  برگزاری کنگره ملی حزب کمونیست چین همواره مهمترین رویداد نظام بین الملل تلقی می شود که با حساسیت بالا توسط رسانه های بین المللی دنبال می شود. اما بیستمین کنگره بدلیل شرایط کنونی نظام بین الملل از جمله جنگ اوکراین و تبعات متعدد آن و نقش چین در حوزه اقتصاد نظام بین الملل باعث شده که از اهمیت ویژه ایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شود.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در شرایطی برگزار گردید که علی رغم فشارهای آمریکا و متحدانش برای محاصره و محدود کردن فضای کنشگری این کشور، چین همچنان به عنوان کشوری پیشرو در میان مردم خود و در سطح بین المللی با آینده ای روشن شناخته می شود.

بسیاری از تحلیلگران خارجی در اینکه دستاوردهای چین، انگیزه پیشرفت این کشور را تقویت می‌کند، با یکدیگر توافق نظر دارند؛ کارشناسان بین‌المللی می‌گویند که چین به توسعه و پیشرفت خود و مسئولیت جهانی‌اش در راستای ایفای نقشی جهت ساخت یک جامعه بشری بهتر اعتقاد دارد و در عین حال در حال به تصویر کشیدن یک الگوی جایگزین و به مراتب کارآمدتر برای مدرنیزاسیون و نوسازی ملی و مدیریت جهانی است.

چنین اظهاراتی از سوی کارشناسان جهان مطرح شده که حزب کمونیست چین بیستمین کنگره ملی اخیر خود را در پکن برگزار کرده است، متعهد شده است که جوانسازی ملی را به عنوان وظیفه کلیدی و محوری‌اش برای 5 سال آینده و فراتر از آن، از طریق پیگیری مسیر چینی به مسیر مدرنیزاسیون پیش ببرد؛ از طرف دیگر، «شی جین‌پینگ» رهبر چین ضمن ارائه گزارشی در جلسه افتتاحیه این کنگره به نمایندگی از طرف نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، بر ضرورت هماهنگی بین توسعه و امنیت و حفاظت از امنیت ملی و ثبات اجتماعی ضمن پیشبرد رشد پایدار تاکید کرد.

«ماساناری کوئیکه» عضو سابق مجلس نمایندگان ژاپن می‌گوید که گزارش رهبر چین نمادی از باور و اعتماد به دهه‌های توسعه اقتصادی و متعهد گشتن در قبال مسئولیت جهانی پکن در مسیر ساخت یک جامعه بشری بهتر است. این مقام سابق ژاپن می‌گوید: «نه تنها مردم چین، که شهروندان جهان نیز از این وعده (چین) سود خواهند برد.»

«یوری تاوروفسکی» رئیس کمیسیون کارشناسان کمیته دوستی، صلح و توسعه روسیه-چین نیز برگزاری کنگره ملی حزب حاکم چین را رویدادی پراهمیت توصیف کرد. چین در طول دهه گذشته، دستاوردهای عظیمی را در زمینه تسریع ساخت یک سیستم اقتصادی مدرن، تقویت نوآوری‌های علمی و تکنولوژیکی، ارتقاء مدیریت ملی و ریشه‌کن‌سازی فقر مطلق و تمرکز بر توسعه سبز و سازگار با محیط زیست به دست آورده است.

«ابراهیم هاشم» عضو مؤسسه «آسیا گلوبال» مستقر در هنگ کنگ نیز بر این باور است که بیانیه‌های رهبر چین در جریان بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست، این مطلب را صراحتا بیان می‌کند که شی جین‌پینگ و ملت او یک الگوی جایگزین و بهتر را برای مدرن‌سازی ملی و حکومت جهانی ارائه می‌کنند. ابراهیم هاشم گفت که گزینش کلمات از سوی رهبر چین نشان می‌دهد که چین بیشتر از هر زمان دیگری به آینده خود باور و اعتماد دارد.

این عضو مؤسسه «آسیا گلوبال» با اشاره به اینکه برخی سیاستبازان کوته‌فکر و خود‌محور در غرب و به خصوص در‌ آمریکا،‌ الگوی مدرن‌سازی چین را به دلیل کارآمدی‌اش، تهدید تلقی می‌کنند، افزود: «آن (الگوی مدرن‌سازی چین) یک الگوی به مراتب منصفانه‌تر و مردم‌محور را برای پیگیری به جهان ارائه می‌دهد و وحشی‌گری و بی‌رحمی سیستم سرمایه‌داری غرب را برملا می‌سازد.»

«کاستاس گولیاموس» رئیس سابق دانشگاه اروپایی قبرس و عضو آکادمی علوم و هنر اروپا،‌ بر این باور است که گزارش شی جین‌پینگ دارای اهمیت عمیق تاریخی است و ماهیت عظیم حزب کمونیست چین را به تصویر می‌کشد و بر اهمیت پیشرفتی پرقدرت و حصول دستاوردهای مورد نیاز برای ساخت یک کشور سوسیالیستی مدرن از همه نظر، تاکید دارد.

این عضو آکادمی علوم و هنر اروپا می‌گوید گزارش رهبر چین در جهان امروز که سرشار است از بی‌ثابتی و آشفتگی‌های بین‌المللی، نماد مسیری به سبک چینی به سوی مدرنیزاسیون است و یک راه جامع و فراگیر را برای مدرن‌سازی بشر ارائه می‌دهد و خرد چینی‌ها برای مدیریت جهان از طریق تقویت اصول چندجانبه‌گرایی و اعمال هر چه بیشتر سه ابتکار مهم پیشنهادی شی جین‌پینگ شامل ابتکار کمربند و جاده، ابتکار توسعه جهانی و همچنین ابتکار امنیت جهانی را به تصویر می‌کشد.

«حنات بایسک» رئیس انجمن توسعه تجارت قزاقستان-چین نیز با اشاره به اینکه مشتاقانه در انتظار تماشای مدرنیزاسیون به سبک چینی است و اینکه کشور او تا حد بسیار زیادی از ابتکار کمربند و جاده چین به سود رسیده است، گفت: «مدرنیزاسیون به سبک چینی، چین را به سوی دستیابی به دستاوردهای هر چه بیشتر اقتصادی و اجتماعی سوق می‌دهد و فرصت‌های بیشتری برای توسعه را برای قزاقستان و دیگر کشورهای در حال توسعه تامین می‌کند.»

«گال لوفت» از مدیران مؤسسه تحلیل امنیت جهان، مستقر در آمریکا، نیز با تاکید بر اینکه عمیقا تحت تاثیر تمرکز گزارش رهبر چین بر هدف ساخت اعتماد فرهنگی قرار گرفته است، گفت که تاب‌آوری فرهنگی، عنصری حیاتی در مسیر تلاش برای پیروزی در سیستم  بین ‌المللی تقسیم شده اخیر است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب