آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

«میگل دیازکانل برمودز» رئیس جمهور- دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا عصر شنبه 19 نوا مبر2022 با هیئتی وارد مسکو شد، در اولین  دیدار با گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه وایوان ملنیکوف معاون اول و رهبری حزب کمونیست درفضای گرم و دوستانه به گفتگو نشست. (1)

در این  گفتگو، مسائل مربوط به همکاری‌های ثمربخش ، توسعه روابط دو‌جانبه بین مسکو و کوبا و موضوع مشکلات دو کشورمورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت .

گنادی زیوگانف با تاکید بر حمایت مستمر فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی از مبارزات طولانی مدت، از قهرمانی ها ی مردم کوبا برعلیه محاصره سیاسی – اقتصادی ایالات متحده ابرازقدردانی نمود.

گنادی زیوگانف در این گفتگوبه موضوع بحران امپریالیستی ، جنگ ایالات متحده و ناتو که با استفاده از رژیم « باندرا » نازی اوکراین علیه روسیه صورت گرفت ابراز نظرنمود.

 دیاز کانل نیز اقدامات جمعی غرب علیه فدراسیون روسیه را محکوم کرد و تأکید نمود که ایالات متحده برای دستیابی به حل بحران خود با اهداف سلطه جویانه، به طور مداوم به درگیری های نظامی دامن می زند. همانطور که اکنون در اوکراین اتفاق افتاد.

رئیس جمهور کوبا درباره تصمیمات کنگره هشتم حزب کمونیست کوبا، فعالیت این حزب در زمینه ایدئولوژیک، حل مشکلات اقتصادی، مبارزه موفقیت آمیز با اپیدیمی کرونا و غلبه بر پیامدهای آن دراین نشست صحبت کرد.

رئیس جمهور کوبا همچنین بر تقویت بیشتر مناسبات دوستی بین مردم کوبا و روسیه و توسعه همکاری ها درتمامی زمینه ها ابراز امیدواری نمود .

 گنادی زیوگانف درپایان این نشست مدال سالگرد کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه را که به صدمین سالگرد تشکیل اتحاد جماهیر شوروی تعلق داشت، به میگل دیاز کانل اهدا کرد.

نشست رسمی میگل دیاز کانل با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تبادل نظردرباره اوضاع جهان و وگسترش همکاری های همه جانبه بود . نظر به اقدامات غرب علیه دو کشور، ناکارآمدی سیاست‌های یکجانبه آمریکا علیه هاوانا- مسکو،عزم دو کشور برای هر چه بیشتر نزدیک کردن مناسبات در زمینه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، و تجاری می باشد.

 گسترش روابط  دوستی فدراسیون روسیه درچند سال اخیر،با هاوانا درعمل نشان داد این ارتباط  نه  تنها  نظامی و اطلاعاتی و امنیتی بلکه  کمک های متقابل واصل همکاری های اقتصادی را در برگرفت. دربخشیدن بدهی ها قبل از سفر ولادمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به کوبا، با تصمیم  دومای دولتی روسیه توافق نامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن 90% (2) از بدهی های کوبا به شوروی سابق بخشیده می شود بر اساس این توافقنامه کوبا و روسیه در تاریخ 25 اکتبر سال 2013 میلادی رابه امضاء رساند و مقرر شد روسیه 35 میلیارد و دویست میلیون دلار از بدهی های کوبا را ببخشد.

کوبا و روسیه از زمان انقلاب فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ سابقه‌ای طولانی در زمینه همکاری عمیق اقتصادی و نظامی داشته اند، اگرچه بعد از فروپاشاندن اتحاد شوروی سال 1991روابط کم رنگ شده بود. در ده سال اخیر این روابط گسترش یافت .

در دسامبر سال گذشته نیز با تشدید تنش‌ها بر سر اوکراین که می توان آنرا به تکرار بحران موشکی کوبا تجربه جهانی در آستانه یک جنگ هسته ای دانست، کوبا در کنار فدراسیون روسیه قرار گرفت. چنانکه برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا اعلام نمود دولت کوبا اتهامات واشنگتن علیه روسیه در زمینه مسائل امنیتی را هیستری تبلیغاتی علیه روسیه می‌داند و با گسترش ناتو به سمت شرق مخالف است. وی در پستی در توئیتری نوشته بود: «ما به شدت اقدامات تبلیغاتی  ورسانه ای را که توسط دولت آمریکا علیه روسیه به راه افتاده است را رد می کنیم و قاطعانه با گسترش ناتو به سمت مرزهای این کشورمخالفیم ».

  اهمیت سفررئیس جمهور کوبا به مسکو!

به دنبال تقویت روابط سیاسی ،اقتصادی کوبا با فدراسیون روسیه وچین ودیگرکشورهای جهان در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی  «جنگ شناختی» «تحریم های اقتصادی امپریالیستی » دولت کوبا درتحکیم رفاه اجتماعی برای زحمتکشان و ارتقاء سا ختار جامعه سوسیالیسی تلاش می ورزد.

«میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا  دراین سفرتاکید نمود: مناسبات با مسکو برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است … می‌خواهم بار دیگر تکرار کنم که روسیه همچنان می‌تواند روی کوبا و همه تعهدات گذشته به عنوان تحسین‌ کنندگان تاریخ روسیه و فرهنگش حساب باز کند. «ما هر کاری را برای ادامه تقویت و گسترش روابط دوجانبه‌ انجام خواهیم داد».

رئیس‌ جمهوری کوبا، ایالات متحده را مسئول درگیری اوکراین دانست و با بیان اینکه آمریکا عامل این «وضعیت بسیار دشوار» است، موضع امپریالیسم آمریکا را تحت «امکان ظهور به عنوان حلال مشکلات» بی پایه دانست.

ولادیمیر پوتین نیز تاکیدنمود ما «همیشه با انواع محدودیت‌ها و تحریم‌ها علیه کوبا مخالف بوده‌ایم. از مردم کوبا در مبارزه برای استقلال و حاکمیت ملی حمایت کرده ایم و به حمایت خود ادامه خواهیم داد»

ولادیمیرپوتین تصریح کرد دو کشور تا سال ۲۰۳۰ یک برنامه همکاری متقابل دارند؛ «یک برنامه کامل  که برآن تعداد زیادی پروژه مشترک  وجود دارد که باید اجراء شود.

دیاز کانل در پارلمان روسیه نیز شرک نمود و با تأیید مستقیم اقدام مسکو برای اعزام نیروهایش به اوکراین،بار دیگر همبستگی خود را با روسیه اعلام کرد و گفت: دلایل درگیری کنونی در این منطقه را باید درسیاست تهاجمی آمریکا و گسترش ناتو به سمت مرزهای روسیه جستجو کرد.
وی از رئیس دومای دولتی روسیه بر تقویت روابط پارلمانی با دولت کوبا به دلایل قطعنامه‌های سیستماتیک قانونگذاری علیه سیاست تحریمی آمریکا که بیش از ۶۰ سال بر کوبا تحمیل شده است، قدردانی کرد.

شرکت رئیس جمهور کوبا در افتتاح بنای یادبود فیدل کاسترو از برنامه های سفر دیاز کانل درمسکو بود . مجسمه برنزی سه متری واقع در منطقه سوکول مسکو که  در سال 2017، یکسال بعد از در گذشت فیدل کاسترو رهبر جنبش انقلابی ضد امپریا لیسم بنا  شده است پوتین در این مراسم گفت: کاسترو از نمادهای جنبش‌های آزادی‌بخش جهان بود،این ادای احترام به یاد کاسترو در یک اثر هنری واقعی است. که اثری پویا و  نگاه به جلودر حال حرکت دارد، تصویری کامل از یک مبارز واقعی است.

دیاز کانل با بیان اینکه دریک تور بین‌المللی (3) به دعوت رسمی رهبران کشورهای روسیه و چین ترکیه الجزایر انجام می‌شود، گفت:

ما در این روزها با قدرت برای تقویت روابط سیاسی -اقتصادی کار خواهیم کرد که به ما امکان می‌دهد به توسعه کشور کوبا به ساختن افق رفاهی که شایسته مردم مااست ادامه ‌دهیم.

م .چابکی : 3آذر1401 برابر با 2022.11.24

منابع:

(1)سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه ، پرنسا لاتینا، گرانما ار گان نشراتی کمیته مر کزی حزب کمونیست کوبا، تله سور

(2) دومای روسیه 90% از بدهی های دولت کوبا به شوروی سابق را بخشید.

(3) توربین‌المللی رئیس‌جمهوری کوبا برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا، ریکاردو کابریساس و آلخاندرو گیل فرناندز معاون‌های نخست وزیر از جمله اعضای هیات کوبایی هستند که در این سفر رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند. مقام‌های کابینه تجارت خارجی، انرژی، معادن و بهداشت از سایر افرادی هستند که در این تور حضور دارند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب