آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

به نام خداوند جان و خرد

حدود سه ماه از خیزش مردم ایران برای عدالت و آزادی می‌گذرد. تداوم این خیزش و نیز رنج و شکنجه و حبس و خونی که مردم ایران بابت آن پرداخت کرده و می‌کنند، نشان‌دهنده این واقعیت است که نهضت عدالت‌جویی و آزادی‌خواهی مردم ایران از مشروطه تا کنون مسیر تکاملی را پیموده و به اوج خویش نزدیک‌تر می‌شود.

مبارزه با هر نوع از دیکتاتوری و زندگی‌خواهی و زندگی‌جویی، در این جنبش، گواه تکامل خواسته‌های منطقیِ مردم رنج‌دیده و ستم‌دیده ایران در طول بیش از یک سده تلاش آزادی‌خواهانه است.

در این میان نوجوانان و جوانان، دانشجویان ‌و دانش‌آموزان نقش کلیدی را در این جنبش ایفا می‌کنند و به درستی تشخیص داده‌اند که قلب جهان مدرن و راه عبور از هر نوع استبداد و رسیدن به برابری و رهایی، خیابان است ‌و بنابراین، قلب تپنده این جنبش را خیابان قرار داده‌اند. در این راه نیز صدها کشته و هزاران زخمی ‌و بازداشتی را تقدیم کرده و شریان خیابان را با خون خویش پر نبض و پر تپش نموده‌اند. آن‌ها با جسارت و خوش‌فهمی و تیزبینی خویش، راه را به ما نشان می‌دهند: «ما از دانش‌آموزانی که کف خیابان خون می‌دهند، آموزش می‌گیریم». علاوه بر این، ما معلمان نیز طی بیش از بیست سال گذشته و به‌خصوص چند ماه اخیر، هزینه‌های زیادی داده‌ایم. تعداد کثیری از همکاران ما بازداشت و زندانی شده‌اند و تعدادی نیز به خون غلطیده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران، در تمام این مدت سعی کرده است که ضمن رصد و شناخت جریانی که هر روز و هر لحظه در جامعه گسترده‌تر می‌شود و تمام جغرافیای ما را در می‌نوردد، از این جنبش حمایت کند و نقش تاریخی خویش را ایفا نماید.

امروز که در آستانه روز دانشجو هستیم، این‌ شورا اعلام می‌نماید که از فراخوان‌های اعتراضی اقشار مختلف حمایت کرده و از همکاران گرامی درخواست می‌نماییم که در کنار دانشجویان و دانش‌آموزان خود قرار گیرند و حامی آن‌ها باشند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۲ آذر ۱۴۰۱


با فرارسيدن۱۶ آذر شصت و نه سال از يورش گزمگان رژیم وابسته شاه به جنبش دانشجويي و به خون کشيده شدن دانشجويان مبارز دانشکده فني دانشگاه تهران ( مصطفی بزرگ نیا عضو کمیته مرکزی سازمان جوانان حزب توده ایران، مهدی شریعت رضوی عضو سازمان جوانان حزب توده ایران و احمد قندچی از هواداران جبهه ملی ایران)، گذشت. سنت مقاومت قهرمانانه يي که در 16 آذر 1332 توسط پيشتازان جنبش دانشجويي کشور پايه گذاري شد تا به امروز همچنان ادامه يافته و جنبش دانشجويي کشور با وجود همه دشواری های سال های اخیر و با وجود شهدا و مبارزان بيشماری که در طول هفت دهه گذشته جان شریف خود را بر سر این آرمان فدا کرده اند همچنان به پيکار دليرانه خود بر ضد استبداد و ارتجاع حاکم ادامه داده و مي دهد.

تاریخ معاصر ایران مملو از رویدادها و وقایعی است که هر یک نقش بسزا و حائز اهمیتی درجنبش انقلابی ایران ایفا کرده اند.

۱۶ آذرسال ۱۳۳۲ یکی از این روزها است که به تاریخ معاصرایران گره خورده است؛ روزی که درآن حتی اختلاف عقیده ها وسلیقه ها نیزبه یکپارچگی در اهداف و مقاصد انجامید و همه یک صدا و در راستای تحقق اهداف ضد استعماری و ضد استکباری شان، برای نخستین بار شعار «مرگ بر آمریکا» را سر دادند

16 آذر امسال در وضعیت متفاوتی برگزار می شود. نزدیک به سه ماه است که جنبش اعتراضی بر علیه قوانین قرون وسطایی رژیم جمهوری اسلامی سراسر کشور را فراگرفته است. نزدیک به 400 نفر در این اعتراضات جان خود را از دست داده اند. حاکمیت جمهوری اسلامی مثل چهل ساله گذشته برای فرونشاندن اعتراضات بر حق مردم، از شیوه سرکوب خونین استفاده می کند و حاضر به پذیرش مطالبات بر حق معترضین نیست.

رژیم استبدادی امسال بیش از پیش تلاش دارد تا با حضور سنگین نیروهای امنیتی ونظامی از برگزاری بزرگداشت 16 آذر جلو گیری نماید. علیرغم این همه دانشجویان، دانش آموزان، معلمان و اساتید دانشگاهها، زنان، جوانان و … عزم راسخ دارند تا این روز را هرچه با شکوهتر با شعار اتحاد، مبارزه، پیروزی برگزار کنند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email