آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

در تریبون دومای دولتی : یوری آفونین معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه .

همکاران عزیز! فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه لازم می داند بار دیگر توجه شما را به صدمین سالگرد تاریخی تشکیل جمهوری های سوسیالیستی اتحاد شوروی جلب کند.

ما عمیقاً باورمندیم در شرایطی قرار داریم که بدون بهره گیری از تجربه تاریخی اتحاد شوروی زنده نخواهیم ماند.

تاریخ کشورمان با مداخله دولت های خارجی آغاز شد و با فاجعه آمیز ترین جنگ جهانی دوم در تاریخ بشریت روبرو بود. حاکمیت فاشیست آلمان با اروپای سرمایه داری متحد شد و تلاش کردند تا اتحاد جماهیر شوروی را نابود سازند.

تاریخ اتحاد شوروی تاریخ تحریم‌ها و تحمیل نظر اقتصادی و فناوری های امپریالیسم درخاموش کردن کشورما بود. یعنی70 سال در چنین شرایطی زندگی کردیم. اما ما در دوران گذشته توسعه سریع داشتیم و دارای دستاوردهای عظیمی بودیم که درمدت کوتاه بالا ترین پیشرفت اقتصادی را درجهان کسب کردیم. بدیهی است که اگر تلاش برای فروپاشاندن غم انگیز اتحاد جماهیر شوروی نبود، ما اکنون دارای قوی ترین اقتصاد روی کره زمین بودیم چنانکه اکنون چین سوسیالیستی با آن کار پایه، پیشرفت بزرگ اقتصادی را درجهان به دست گرفته است.

بهرحال اتحاد شوروی پایگاه های اساسی را برای ما فراهم آورد. نیروگاه هسته ای، کارخانه ها، نیروگاه هایی که امروزه در روسیه کار می کنند از زمان شوروی ساخته شده و بازسازی می شوند. میدان هایی بزرگ توسعه یافتند. شهرسازی و آپارتمان هایی که شهروندان مان در آنها زندگی می کنند از دستاوردهای دوران اتحاد شوروی است.

کتاب قابل توجه «بلور رشد»(1) به راز معجزه اقتصادی بی سابقه شوروی اختصاص دارد. ما از همه نمایندگان، همه مدیران سطوح مختلف دعوت می کنیم که آن را بخوانند.

امروزمجتمع صنعتی دفاعی وسپرموشکی هسته‌ای که باید علیه کل بلوک غرب امپریالیستی بجنگیم، در زمان شوروی ایجاد شده است. بیایید یک “قدردانی” بزرگ از رهبران شوروی به خاطر این خدمات و دستاوردها داشته باشیم.

اتحاد جماهیر شوروی اولین ماهواره و اولین پرواز با سرنشین در فضاء، به پیروزی دست یافت. اتحاد شوروی اولین ایستگاه، نیروگاه هسته ای ، یخ شکن هسته ای، با قدرت نمایی کامل درجهان پا گذاشت. اتحاد شوروی با جلوگیری از طاعون بیکاری،  نظم 8 ساعت نیروی کار در کره زمین، مرخصی روزانه  و زایمان زنان، علم و آموزش  بهداشت رایگان برای همه  در مسیر بزرکترین  دستاوردهای تاریخی قرار گرفت، که بشریت  تا 100، 200 و هزار سال نیز آنها را به یاد خواهد آورد.

اتحاد شوروی بالاترین کمک  ها را به مردم جهان نمود. درصحنه جهانی ده ها کشوربه خاطرتاثیر کمک های ارائه شده ازما سپاسگزارند. میلیون ها دانشجو از 150 کشور جهان در دانشگاه های شوروی آموزش دیده اند و اکنون اغلب آنان موقعیت بسیاربالایی را در سرزمین خود دارند. ما با استفاده از این منبع ارزشمند خارجی، سیاست گذاری را به نمایش جهانیان می گذاریم واز دوران اتحاد شوروی درتاریخ با احترام و قدردانی یادمی کنیم.

ما معتقدیم که جشن 100- مین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی باید به یک امر سراسری تبدیل شود.

 ولی دررسانه های روسیه، سالگرد تاریخی پیش روی ما را به ندرت و کم رنگ نشان می دهند. سیستم گسترده تبلیغی تنها توسط نیروهای میهن پرست مردمی به رهبری حزب کمونیست فدراسیون روسیه اجرا می شود. امسال صدمین سالگرد سازمان پیشاهنگان را جشن گرفتیم. در تابستان، یک مجمع بزرگ دوستی در تاتارستان برگزار کردیم که در آن هیئت‌هایی نه تنها از تمام مناطق روسیه، بلکه ازبسیاری از کشورهای پسا شوروی شرکت داشته اند. ما سپاس خود را از رهبری جمهوری تاتارستان برای کمک  در سازماندهی این رویداد بزرگ تاریخی ابراز می داریم.  ما بار دیگردراین اجماع، تجربه سازمان جوانان را نشان داده ایم که سنت های شوروی را حفظ می کنند و نمونه ای از بالاترین کارایی اقتصادی- اجتماعی قابل اعتماد برای کارگران فراهم می سازند.

اکنون درسرتاسر کشور نمایشگاه‌ها، جشنواره‌های هنری، کنسرت‌ها، مسابقات خلاقانه برای دانش‌آموزان، مسابقات ورزشی، مسابقات اتومبیل رانی و انجمن‌های جوانان اختصاص داده شده و به مناسبت 100- مین سالگرد پیش آهنگی جشن برگزار می‌ شود.

ما درمورد ترویج تجربه اجتماعی اتحاد شوروی که استفاده از آن اکنون بدون اغراق شرط بقای کشورما است توجه ویژه داریم. مرحله مهم این تعمیم ، تلاش پلنوم نوامبر (2022) کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه بود. به همه همکاران  توصیه می کنیم گزارش گنادی آندریویچ زیوگانف رهبر ما را در باره «تجربه دموکراسی شوروی و وظایف حزب کمونیست فدراسیون روسیه در مبارزه برای دموکراسی واقعی، پیشرفت اجتماعی و دوستی خلق ها» را درسند این پلنوم مطالعه نمایند.

تعمیم جشن 100 سالگی برجسته ترین جنبه های تجربه اجتماعی شوروی است که در مجموعه ای از کنفرانس های علمی ادامه خواهد یافت. و کنفرانس بزرگ علمی-عملی “اتحاد شوروی: گذشته وآینده؟” در دانشگاه نیژنی نووگورود برگزار می گردد. کنفرانس علمی بزرگ دیگری در آکادمی گورودوک نووسیبیرسک، بر اساس شعبه سیبری آکادمی علوم روسیه برگزار خواهد شد. همایش ها و میزگردهای علمی و کاربردی در ده ها منطقه  کشور برگزار می شود. در سن پترزبورگ، شهر قهرمان لنینگراد، یک شب در جشن سالگرد و یک کنفرانس علمی و عملی بین المللی به مناسبت 100- مین سالگرد اتحاد شوروی برگزار خواهد شد.

مراسم اصلی 100 سالگی  8 دسامبر در مسکو سالن اتحادیه ها با یک نشست وسیع همراه کنسرت برگزار می شود. ما مسئولان کشور را دعوت کرده ایم، نمایندگان کشورهای سوسیالیستی – دوستان روسیه وشخصیت های اجتماعی، شرکت خواهند نمود. ما با استفاده از این تریبون رهبران جناح ها، و نمایندگان دومای دولتی را دعوت می کنیم تا در این مراسم جشن 100-مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی شرکت نمایند.

همکاران عزیز! تا دیر نشده است به این جشن بزرگ تاریخی چهره ملی بدهیم. ما شما را به مشارکت فعال در این رویداد بزرگ تاریخی تشویق می کنیم. ما از همه رسانه های  فدراسیون روسیه به ویژه رسانه های دولتی می خواهیم این رویداد تاریخی را پوشش دهند.

هدف ما تنها ادای احترام نیست ،بلکه مراقبت از آینده گان است. شرایط تاریخی ما را ملزم می سازد که به فراگیری از آموزه های اتحاد جماهیر شوروی بپردازیم.

30 سال گذشت، سیاست اجتماعی-اقتصادی در روسیه، به طور کلی، مطابق با دکترین ” کلان ” میلتون فریدمن (2)– براساس تاریخچه پول گرایی لیبرال ها بنا شده است. در نتیجه، ما تریلیون‌ها دلار از روسیه به غرب صادر می‌کنیم، تقریباً صنعت هواپیماسازی ، صنعت ماشین سازی ویدکی سازی وخیلی چیزهای دیگر را گسترش نمی دهیم. ما بزرگترین تمرکز ثروت را دردست افراد برتر در میان کشورهای جهان داریم: 1% تقریباً 60% از ثروت ملی را در اختیار دارند. سهم وام‌های کوچک معوق به سطح رکورد رسید و حتی از بدترین ماه‌های بحران مرتبط با همه ‌گیری (کووید-19) فراتر رفته است. ده ها میلیون نفر از هموطنان ما نیاز به کمک فوری و مؤثر دولت دارند.

زمان آن فرا رسید که به بن بست ساختار نولیبرالیسم پایان دهیم. کاردشواری در پیش است. ما باید در جنگی که بلوک امپریالیستی غرب علیه ما به راه انداخته اند پیروز شویم. ما باید بیاموزیم  در شرایط تحریم های اقتصادی در مقیاس کلان چگونه مانند اتحاد شوروی زندگی کنیم و توسعه بیابیم، ما باید به وضوح درک کنیم که تحریم ها هرگز برداشته نخواهند شد. ما مستلزم یک سیاست اجتماعی- اقتصادی کاملاً متفاوت با غرب هستیم. خطوطی که کشورمان را در جریان مدرنیزاسیون سریع لنینیستی- استالینیستی قرن بیستم ترسیم کرد. البته برای فناوری قرن بیست و یکم  نیز این خط تنظیم شده است. در درجه اول ملی شدن صنایع کلیدی با ضرورت برنامه ریزی استراتژی اقتصادی می باشد.

ما درتاریخ نوین درنهایت نیازبه یک ایدئولوژی منسجم داریم. تا سربازان مان (مردم) به خوبی درک کنند برای چه مبارزه می کنند. ما به ایجاد توهم در ایدئولوژی که به نوعی در دنیای مدرن (غرب) پدیدار شده نیاز نداریم. رئیس جمهور پوتین بارها در مورد چگونگی گسترش هژمونی غرب با ابزارهای ایدئولوژیک سخن گفته است. ما متقاعد شده ایم که باید پایه های اصلی ایدئولوژی دولت روسیه به میهن پرستی، دموکراسی ودر جهت عدالت اجتماعی باشد. ایدئولوژی اتحاد جماهیر شوروی نیز براین پایه ها گسترش یافت .

ما درحال سازندگی تاریخ هستیم هنگامی که  الحاق مناطق جدید به روسیه را تأیید می کردیم، گنادی آندریویچ زیوگانف، صدرکمیته مرکزی گفت که این پیوند با چشمانی اشکبار است. با اشک، زیرا پرچم نازیهای کیف که به کشتن افرادی که همشهری های ما شده اند دست داشته اند و امروزه همچنان به این کشتارادامه می دهند. ما باید این اشک ها رابه شادی تبدیل کنیم، واز هموطنان جدید خود محافظت نماییم، شهرها و کارخانه های ویران شده را احیاء کنیم و به توسعه کشورانگیزه جدید دهیم و گام ها را به جلو بر داریم. ما با تجربه از اتحاد شوروی می توانیم این کاربزرگ تاریخی را به سرانجام برسانیم.

یوری آفونین : نماینده فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه

برگرفته از سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه

م . چابکی :16 آذر1401 برابر با 2022.12.07

 یاد داشت :

(1) درباره کتاب “بلور رشد به معجزه اقتصادی روسیه” کشورهای غربی همیشه روسیه را از هر نظر کشوری توسعه نیافته تصور می کردند. این امر در توسعه اقتصادی آن نیز صدق می کند. با این حال، دوره هایی در تاریخ آن وجود داشت که رشد اقتصادی فوق العاده ای را نشان داد. الکساندر گالوشکا، آرتور نیازمتوف و ماکسیم اوکولوف در کتاب “کریستال رشد تا معجزه اقتصادی روسیه” در مورد یکی از این دوره های تاریخی صحبت می کنند.

(2) میلتون فریدمن  اقتصاددان، آماردان و نویسندهٔ آمریکایی بود که به مدت بیش از سه دهه در دانشگاه شیکاگو تدریس می‌کرد. کارهایش در زمینه‌های اقتصاد کلان، اقتصاد خرد، تاریخ و آمار اقتصاد است. در سال ٬۱۹۷۶ نوبل اقتصاد را به دلیل پژوهش بر تحلیل مصرف، نظریه و تاریخچه پولی و پیچیدگی سیاست پایدارسازی از آن خود کرداو به عنوان یکی از رهبران مکتب اقتصادی شیکاگو است .

Facebook
Telegram
Twitter
Email