آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

«عدالت اقتصادی محور اساسی شعارهای انقلاب بود. کسانی که امروزه می گویند انقلاب به خاطر مسائل اقتصادی شکل نگرفته، دروغ آشکار می گویند چراکه نشانه های تاثیر زمینه های اقتصادی بر انقلاب، به وضوح در قانون اساسی قابل مشاهده است.»

به گزارش جماران، حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه الزهرا در نشست «ریشه های اقتصادی بحران کنونی کشور» با بیان اینکه انقلاب اسلامی با اندیشه های متفاوتی از آنچه که امروز حاکم است، به پیروزی رسید، گفت:  انقلاب اسلامی با آرمان آزادی، استقلال و جمهوریت شکل گرفت. عدالت اقتصادی محور اساسی شعارهای انقلاب بود. کسانی که امروزه می گویند انقلاب به خاطر مسائل اقتصادی شکل نگرفته، دروغ آشکار می گویند چراکه نشانه های تاثیر زمینه های اقتصادی بر انقلاب، به وضوح در قانون اساسی قابل مشاهده است. ما پس از انقلاب با جنگ تحمیلی مواجه شدیم و تعداد زیادی از بحران های مختلف با ریشه ی خارجی را تجربه کردیم. همچنین تحریم های گسترده ای از سال 1358 بر علیه کشورما اعمال شد اما این همگامی و همدلی مردم بود که همه مشقات را پذیرفتند. بلافاصله که جنگ تمام شد ما دو تغییر بزرگ در حوزه های اقتصادی و اعتقادی را مشاهده کردیم.

وی افزود: در حوزه اقتصادی یک بحثی وجود به وجود آمد که رابطه جامعه با اقتصاد را تعریف می کند. این نگاه می گوید ما باید تمام پدیده های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و … را در مقوله عرضه و تقاضا بسنجیم. چنین نگاهی به مسائل حیات فردی و جمعی، منجر به کالایی کردن همه عرصه های زندگی از جمله انسان ها می شود. بر این اساس تمام تعهدات قانون اساسی مانند آمورش رایگان، سلامت رایگان و … بعد از جنگ تحمیلی کنار گذاشته شد. جالب است بدانید علی رغم همه مشکلاتی که در طول جنگ داشتیم، اگر کسی پس از تصادف به بیمارستان برای جراحی مراجعه می کرد، فقط با یک امضا و بدون پرداخت پول بیرون می آمد. در همه زمینه ها ما می بینیم بعد از جنگ همین رویه صورت گرفت. قانون اساسی را در جوی آب انداختند و هرکسی که صاحب قدرت بود بر اساس تشخیص خود عمل می کرد. همین موضوع خاستگاه انقلاب اسلامی را تغییر داد

راغفر خاطرنشان کرد: بعد از جنگ آنهایی که در قدرت قرار گرفتند منافع را برای دوستان خود در نظر گرفتند و منابع عمومی کشور به شکل نابرابری توزیع شد به این صورت که بخش قابل توجهی از کشور از مواهب این سرزمین محروم شدند. هرروز با برچسب های مختلف دامنه خودی ها را تنگ تر کردند. در حوزه اعتقادی نیز شاهد رخ دادن همان اتفاقی بودیم که برای انقلاب مشروطه رخ داد. یک گروهی از روحانیون بعد مشروطه گفتند ما قانون لازم نداریم، ما شاه و عین الدوله می خواهیم تا جایی که همین مسائل باعث بروز اختلافاتی شد که مجلس را بتوانند به توپ ببندند. این اندیشه ها بعد از جنگ تحمیلی هم رخ داد. می گفتند مردم که هستند؟ ما قانون شرع داریم که همه چیز را تبیین کرده است

62  تن طلا آب کردند و به بانک ها دادند تا دزدی ها مشخص نشود

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا همچنین افزود: یک اقتصاد رفاقتی تشکیل داده اند که اعتبارات بانکی را بین دوستان و رفقا توزیع کنند. زمانیکه که احمدی نژاد بر سرکار آمد کل دیون بانکی 12 هزار میلیارد تومان بود که در زمان رفتن او این رقم به 260 هزار میلیارد تومان رسیده بود. همین پول های رفته به بحران اصلی بانکی در سال 1392 تبدیل شد. همین تفکر برای اینکه منابع غارت شده از بانک ها را جبران کند، نرخ ارز و سکه را افزایش داد. به روایتی 76 تن و به روایت دیگری 62 تن طلای کشور را آب کردند و به بانک ها دادند تا بتوانند با فروختن سکه ها به قیمت بالاتر، دزدی های صورت گرفته را جبران کنند.

راغفر با بیان اینکه اتفاقات اخیر، سال ها پیش توسط دلسوزان پیشبینی شده بود، گفت: حتی اینکه در نیمه دوم 1401 بحران بی سابقه ای خواهیم داشت، پیشبینی شده بود. ما به حاکمان می گوییم اگر گوش نکنند، وضع به مراتب خراب تر خواهد شد. الان نگرانی ما مداخله خارجی ها است چراکه زمینه های آن توسط غرب در حال مهیا شدن است. راه حل برای شرایط کنونی وجود دارد که مهم ترین آن خروج نظامی ها، امنیتی ها، بیوت علما و دفاتر ائمه جمعه، ستاد اجرایی، بنیاد مستضعفان و … از اقتصاد است. مادامی که اینها در اقتصاد حضور دارند، سرمایه گذاران وارد گود نمی شوند.  فقط در سه سال گذشته 3 میلیارد دلار توسط ایرانی ها برای خرید خانه در قبرس شمالی و 10 میلیارد دلار برای خرید خانه در ترکیه سرمایه خارج شده است. این آدرس غلط است که بگوییم همه چیز توسط خارجی ها رقم خورده است. این اتفاقات نتایج سیاست هایی است که آقایان به نام آزادسازی اقتصادی اتخاذ کرده اند و زمینه خروج سرمایه را فراهم کرده اند چون خودشان منتفع هستند. مساله اصلی این است که نظام مالیاتی ما یک نظام ورشکسته و فشل است که کار نمی کند و فقط به نفع غارتگران کشور عمل می کند که از آنها مالیاتی نمی گیرد اما از معلم، پرستار، پزشک و کارگر مالیات می گیرد. هر روز از گلوی مردم زده شد تا یک سری اهداف در خارج کشور محقق شود.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: امروز در کمال تاسف می بینیم که کانون هدایتی که امروز در اتفاقات اخیر دیده می شود در خارج کشور است. هم از خارج  و هم از داخل در آتش این اتفاقات دمیده می شود. ما از زمان احمدی نژاد می بینیم که نفوذ عناصر خارجی در دستگاه تصمیم گیری کشور باعث شده که هرروز جامعه رادیکال تر و مطرودتر شود. اصل اساسی برای مقابله با فساد خروج نهادهای خاص از اقتصاد است. بعد از خروج آنها، اصلاح منابع کشور باید در اولویت قرار گیرد و منابع در جهت منافع مردم سرمایه گذاری شود. باید از برندگان اقتصاد کشور از زمان پایان جنگ تا کنون مالیات اخذ شود. تمام این فسادها توسط نظام بانکی صورت می گیرد لذا نظام بانکی نیز باید اصلاح شود. در سال 1365 کل درآمدهای ارزی کشور 7 میلیارد دلار بود که 3 میلیارد آن صرف ارائه کالاهای اساسی به مردم و با 4 میلیارد دلار جنگ و جامعه را اداره می کنند. چه اتفاقی افتاده که الان 80 میلیارد دلار کفاف هزینه های آقایان را نمی دهد؟ تا این اصلاحات صورت نگیرد، حل مشکلات کشور منتفی است و یک آینده تاریک در انتظار حاکمیت است. ما بیش از هرچیزی نگران تمامیت ارضی کشور هستیم.

Facebook
Telegram
Twitter
Email