آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

هواپیمای حامل همسر و دختر علی دایی از نیمه‌راه دوبی به کیش برگردانده شد

خبرگزاری ایسنا به نقل از “یک مقام آگاه” نوشت که همسر علی دایی با توسل به “یک فرایند غیرقانونی” مجوز خروج از کشور گرفته بود اما مراجع امنیتی از خروج وی جلوگیری کرده‌اند. اما علی دایی می‌گوید که اعضای خانواده‌اش بدون هیچ مشکلی از کنترل پلیس گذرنامه عبور کرده و سوار هواپیما شده بودند.

به نوشتۀ ایسنا صبح روز دوشنبه پنجم دی پرواز شرکت هواپیمایی ماهان، تهران را به مقصد دوبی ترک کرد “اما این پرواز پس از ساعتی در کیش به زمین نشست و همسر علی دایی را به همراه دخترش از هواپیما پیاده کردند“…

ساعتی بعد شایعۀ بازداشت همسر و دختر علی دایی در فضای مجازی پخش شد اما دایی شخصاً این شایعه را تکذیب کرد. او به خبرگزاری ایسنا گفت: “همسر و دخترم امروز از فرودگاه امام خمینی کاملاً قانونی سوار هواپیما شدند اما هواپیمای شرکت ماهان را از دوبی برگرداندند و در کیش به زمین نشاندند و دختر و همسر من را از پرواز پیاده کردند اما بازداشت نشدند. الان هم پیگیر کارهای آنها هستم تا از کیش به تهران برگردند“.

به نظر می‌رسد که جلوگیری از خروج به دستور اطلاعات سپاه انجام گرفته باشد. رسانه‌های سپاه ادعا کرده‌اند که همسر دایی برای شرکت در “جشن‌های کریسمس” قصد عزیمت به آمریکا را داشته است. کریسمس یا نوئل در آمریکا و اکثر کشورهای جهان در شامگاه ۲۴ دسامبر (دو روز پیش) جشن گرفته شده بود.

اتفاق‌هایی که باورش سخت است

مقام آگاه” که با ایسنا گفتگو کرده افزوده است که “همسر علی دایی به دلیل فعالیت در فراخوان اعتصابات از سوی مراجع امنیتی ممنوع الخروج شده بود، ولی دختر وی مشکلی برای خروج از کشور نداشته و فقط به دلیل وضعیت به وجود آمده برای مادرش از ادامه پرواز باز مانده است”. ولی علی دایی گفته است که اگر همسرش ممنوع‌الخروج بوده، “سیستم پلیس گذرنامه” می‌بایست آنرا نشان دهد.

دایی می‌افزاید: “واقعا نمی‌دانم دلیل این کارها چیست؟ آیا می‌خواستند تروریست بازداشت کنند؟ همسرم و دخترم برای یک سفر چند روزه قرار بود به دوبی بروند و برگردند. حتی زمان پرواز برگشت آنها برای دوشنبۀ آینده تعیین شده بود“.

دایی به خبرگزاری ایسنا گفت: “چیزهایی در زندگی‌ام می‌بینم که باورش برایم خیلی سخت است. آنها کاملا قانونی از محل بررسی پاسپورت عبور کرده‌اند و سوار هواپیما شده‌اند اما از دوبی اینهمه مسافر را برگرداندند تا همسر و دختر من را پیاده کنند… اگر مشکلی بوده چرا آنها را بازداشت نکردند؟ اگر مشکلی نیست چرا آنها را برگردانده‌اند؟

پیگیری خاص سپاه

کانال سپاه پاسداران بدون این که از علی دایی اسم ببرد می‌نویسد: “یکی از بستگان نزدیک به چهره‌های مشهور و تحریک‌کنندۀ جوانان در اغتشاشات که مدعی عزاداری و همدردی با مردم شده بود، در مسیر سفر به آمریکا از طریق امارات برای شرکت در جشن‌های کریسمس، ممنوع‌الخروج شده و از خروج وی از کشور ممانعت به عمل آمده است

سپاه تأکید می‌کند که فرد ممنوع‌الخروج شده (ظاهراً منظور همسر علی دایی است) “از محرکان اصلی این فرد مشهور برای جریان‌سازی علیه نظام می‌باشد“.

مونا فرخ آذری و همسرش علی دایی، صاحبان جواهرفروشی موسوم به “گالری نور” هستند. این گالری، طی اعتصابات سراسری، روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذر را تعطیل اعلام کرده بود.  ولی در پی حمایت صریح دایی از جنبش اعتراضی، رسانه‌های حکومتی اعلام کردند که “رستوران و جواهرفروشی علی دایی به دلیل همراهی با فراخوان اعتصابات از سوی پلیس اماکن پایتخت پلمب شده است“.

قبلاً یکی از نشریات سپاه علی دایی را صریحاً تهدید کرده و نوشته بود: “حد خود را بدان که مولا علی فرمود هر کس حد خود را نشناسد، هلاک گردد”… بعد از پلمب شدن کسب و کار دایی و همسرش، رسانه‌های وابسته به سپاه تأکید کرده بودند که این اقدام کافی نیست و “همراهی دایی با آشوبگران” عملاً “بی‌پاسخ مانده است”. سایت مشرق‌نیوز نوشته بود که پلمب کردن مغازه هنگامی مفید خواهد افتاد که پیوست‌هایی چون “ادای توضیح در برابر قانون و رسانه‌ها و مجازات‌های بازدارنده” در پی داشته باشد.

باید اشاره کرد که،علی دایی در واکنش به گزارش‌ها درباره حمله نیروهای امنیتی به دبیرستان دخترانه شاهد اردبیل که به ضرب و شتم دانش‌آموزان معترض، بازداشت هفت نفر آنها و کشته شدن یک دانش‌آموز دیگر منجر شد. شامگاه شنبه  ۲۳ مهر واکنش نشن داد و در صفحه اینستاگرام خود نوشت

«سکوت ناشی از اعمال فشار حاکمیت در برابر اعتراضات و هتک حرمت به دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که پایه های علمی و معرفتی خود را در این نهاد پرورش داده امروز منجر به تعرض به دانش آموزان بی گناه در مدارس و ضرب و شتم و ریختن خون یکی دیگر از دخترانم در زادگاهم گردیده، سکوتی که تاوان مرگ دارد و هر روز داغی دیگر بر دل جای جای ایرانم می نشاند که حکم خیانت به انسانیت و میهنم را دارد…من عضو هیچ فرقه و گروهی نیستم، من جز کوچکی از این مردم شریف هستم که دغدغه هایشان دغدغه من است.»

Facebook
Telegram
Twitter
Email