آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

۲۴ هزار نفر کشته در زلزله سوریه و ترکیه تا کنون

فاجعه بزرگی در ترکیه و سوریه روی داده است. زلزله هزاران نفر از مردم این دو کشور را به کام مرگ برده و دهها هزار نفر مجروح و چند میلیون بی سرپناه به جای گذاشته است. ابعاد این فاجعه انسانی هنوز نا مشخص است.

بیش از ۱۰۰ ساعت از وقوع این زلزله شدید که گفته می شود، یکی از بدترین بلایای طبیعی قرن را رقم زده و تاکنون بیش از ۲۴ هزار کشته در سوریه و ترکیه برجای گذاشته، می‌گذرد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی، وزیر بهداشت ترکیه در گزارشی تازه اعلام کرد: شمار جانباختگان زلزله در ۱۰ استان با کانون قهرمان ماراش تا کنون به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر و تعداد مجروحان نیز به ۸۰ هزار و ۵۲ نفر رسیده است.

در سوریه نیز طبق گزارش اسپوتنیک فوت ۴۱۳۰ تن تاکنون تایید شده است.

این درحالیست که صدها امدادگر از کشورهای مختلف همچنان به سختی و در سرمای شدید مشغول به کارند تا افراد بیشتری را نجات دهند.

شبکه الجزیره نیز در گزارش به روز شده خود منتشر کرد: سوریه ارسال کمک های بشردوستانه به این کشور را تایید کرده است

همچنین به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شمار جانباختگان این زمین لرزه در این کشور از تلفات زلزله ویرانگر سال ۱۹۹۹ فراتر رفته است.

در عین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن درخواست کمک بین‌المللی از برگزاری کنفرانس اهداکنندگان کمک های بشردوستانه، در هفته آینده خبر داد.

احتمال بی خانمان شدن بیش از ۵ میلیون نفر در سوریه

از سوی دیگر سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سوریه در یک نشست خبری گفت: یک مقام سازمان ملل اعلام کرد: ممکن است تا ۵.۳ میلیون نفر در سوریه در اثر این زلزله ویرانگر بی خانمان شده باشند.

آمار تایید شده همچنین حاکیست، بر اثر این زلزله شدید تاکنون بیش از ۸۲ هزار نفر دچار مصدومیت غیرمرگبار، ۳۷۳ هزار و ۷۸۰ نفر بی خانمان و همچنین دست کم ۲۴ میلیون نفر تحت تاثیر پیامدهای سخت این حادثه قرار گرفته اند.

همچنین بنابر گزارش یورونیوز، ساکنان مناطق زلزله‌زده که اکنون در چادر یا در خودروهایشان زندگی می‌کنند، هر روز شاهد رفت و آمد امدادگرانی هستند که با استفاده از پهپادها و دوربین‌های تشخیص حرارتی، سعی در شناسایی مکان بازماندگان احتمالی دارند.

در آنتاکیا، شهری در جنوب ترکیه که زلزله آن را ویران کرده، حدود ۳۰ معدنچی نیز هزاران کیلومتر را طی کردند تا در ماموریت امداد و نجات مشارکت داشته باشند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب