آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

نشست سران چین و آسیای مرکزی با موفقیت پایان یافت

به گزارش رسانه های چینی؛ نشست سران چین و آسیای مرکزی چندی پیش با موفقیت در شهر «شی‌آن» چین برگزار شده و دستاوردهای مثبت را محقق ساخت. بسیاری رسانه‌ها در گزارش‌های خود اعلام کردند که این نشست سکوی خوبی برای تعمیق آتی همکاری همه جانبه کشورهای آسیای مرکزی فراهم کرده، مسیر آینده را تعیین کرده و یک رویداد مهم در دیپلماسی و همکاری چند جانبه بین چین و کشورهای آسیای مرکزی به شمار می‌رود.

کارشناسان سیاسی قزاقستان اعلام کردند که این نشست همکاری بین چین و قزاقستان را به سطحی جدید ارتقا داده است. بر اساس آمار، میزان تجارت دو کشور در سال گذشته از 31 میلیارد دلار فراتر رفت و انتظار می‌رود در آینده نزدیک این رقم به 40 میلیارد دلار ارتقا یابد.
رادیو و تلویزیون ملی قرقیزستان گزارش کرد که سران کشورها در فضایی گرم و ناشی از درک متقابل، دستاوردهای تبادلات دوستانه با چین و نیز تجربیات همکاری با منافع متقابل در ابعاد مختلف را به طور همه جانبه جمع‌بندی کرده و چندین سند همکاری را به امضا رساندند.
خبرگزاری رسمی تاجیکستان در گزارشی اظهار داشت: بیانیه نشست سران چین و آسیای مرکزی که در پایان نشست شی‌آن منتشر شد، مسیری برای حل مسایل و گسترش همکاری منطقه‌ای مشخص کرده است.
پایگاه اینترنتی «شرق» ترکمنستان در گزارشی نشست یاد شده را برای همکاری بین کشورهای آسیای مرکزی و چین در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و انسانی بسیار مهم خواند.
خبرگزاری رسمی ازبکستان نیز در گزارشی نوشت: سفر رئیس جمهور ازبکستان و حضورش در نشست سران چین و اسیای مرکزی بسیار ثمربخش بوده و در جریان این سفر توافقنامه‌های جدید درباره همکاری ازبکستان و چین در زمینه‌های صنایع، تجارت و سرمایه‌گذاری به امضا رسید که نشانگر تعمیق مستمر روابط بین دو کشور است.

بیانیه مشترک و فهرست پروژه‌های همکاری منتشر شده پس از پایان «نشست سران چین-آسیای مرکزی» در «شی‌آن» استان «شاآن‌شی» در روز جمعه نشان می‌دهد این رویداد بسیار ثمربخش بوده است.

همانطور که «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در سخنرانی کلیدی خود طی افتتاحیه نشست تاکید کرد، 6 کشور باید کمک متقابل را افزایش دهند، توسعه مشترک را ارتقاء بخشند، از امنیت محافظت بهتری به عمل آورند و دوستی خود را تقویت کنند تا زیربنای صلح، ثبات و رفاه مشترک در منطقه تحکیم یابد.

تهدید واضح علیه این منطقه از جانب ایالات متحده است چرا که از دهه 90 میلادی مدام سعی داشته آسیای مرکزی را به حیاط خلوت خود تبدیل کند تا بتواند فشار ژئوپلتیکی علیه چین و روسیه را تشدید کند.

آمریکا برای تحقق هدفش از تمام ابزارها برای به راه انداختن «انقلاب‌های رنگی» در منطقه و اختلاف‌افکنی میان کشورهای آسیای مرکزی و چین استفاده کرده به گونه‌ای که باعث ناآرامی، درگیری و ضرب و شتم شده است؛ ناآرامی که اوایل سال گذشته در قزاقستان به وقوع پیوست جدیدترین مثال این رویکرد واشنگتن به حساب می‌آید.

با اینکه همکاری راهبردی چین-آسیای مرکزی هدفش آمریکا نیست، اما نشست شی‌آن به روشنی تاکید کرد تلاش نیروهای خارجی برای تبدیل این منطقه به یک میدان نبرد ژئوپلتیکی هرگز موفق نخواهد شد.

آقای شی بر همین اساس روز جمعه تصریح کرد: هیچکس حق اختلاف افکنی یا به راه اندازی تقابل در این منطقه را ندارد چه برسد به تحقق منافع سیاسی خودخواهانه.

همانطور که بیانیه مشترک نشان می‌دهد، 6 کشور صراحتا از حفاظت از منافع مشترک یکدیگر مانند حاکمیت و تمامیت ارضی، امنیت ملی و توسعه اقتصادی حمایت کردند.

چین و کشورهای آسیای مرکزی با استفاده از مزیت هم‌پوشانی اقتصادی خود باید به تقویت همکاری منطقه‌ای از طریق پروژه‌های «کمربند و جاده» ادامه دهند.

برای مثال آنها باید با همکاری با یکدیگر ظرفیت کامل همکاری در صنایع سبز و کم‌کربن، خدمات پزشکی و اقتصاد دیجیتال را محقق سازند تا محرک‌های جدید رشد توسعه یابند.

این 6 کشور «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» را از زمان پیشنهاد آن توسط آقای شی در زمان حضورش در قزاقستان در سال 2013، به پیش برده‌اند. همانطور که انتظار می‌رفت پروژه‌های کمربند و جاده ارتباطات این منطقه با چین و اروپا را بهبود بخشیده و مردم آسیای مرکزی و فراتر از آن را منتفع ساخته است.

دستاوردهای نشست شی‌آن نشان‌دهنده یک گام مهم به سوی ساخت یک جامعه چین-آسیای مرکزی با سرنوشت مشترک است،‌ هدفی که سال گذشته طی نشست مجازی سی‌امین سالگرد برقراری روابط میان چین و کشورهای آسیای مرکزی تعیین شد.

جامعه چین-آسیای مرکزی با سرنوشت مشترک با سابقه دیرینه تاریخی، متاثر از نیازهای واقعی و مبتنی بر حمایت عمومی از مشخصه‌هایی چون کمک متقابل، اعتماد متقابل، همکاری برد-برد و توسعه مشترک برخودار خواهد بود.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب