آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

سوءاستفاده آمریکا از هژمونی دلار برای درو کردن ثروت جهان

مدت‌های مدید است که ایالات متحده از هژمونی دلار خود سوءاستفاده می‌کند، سیاست پولی خود را به شکلی تجاوزکارانه تنظیم می‌کند و مداما باعث ایجاد ناآرامی در بازار می‌شود و در عین حال بحران خود را به جای دیگری منتقل و ثروت جهانی را درو می‌کند.

از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا تدریجا تسلط دلار خود را اجرایی کرد. دلار بزرگترین ارز ذخیره جهان باقی مانده است. بر اساس داده‌های نهادهایی چون «صندوق بین‌المللی پول»، طی سه ماهه سوم سال 2022، دلار آمریکا معادل 60 درصد ذخایر ارزهای خارجی جهانی بوده است.

هژمونی دلار و سیاست پولی غیرمسئولانه آمریکا که توسط بانک مرکزی این کشور انجام می‌شود مداما باعث دامن زدن به ریسک‌های اقتصادی جهان شده به گونه‌ای که در نهایت ثروت جهان به جیب ایالات متحده سرازیر می‌شود.

بانک مرکزی ایالامتحده از مارس 2022 به شکلی تهاجمی نرخ بهره را 11 مرتبه بالا برده که در مجموع 525 واحد پایه است. این باعث افزایش شدید ارزش دلار آمریکا، افت محسوس دیگر ارزها و تورم تشدیدیافته شده و ضربه‌ای سخت به دیگر کشورها به ویژه اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه وارد کرده است.

منبع: رادیو بین المللی چین

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب