آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

«زلنسکی» و نازیسم

خبرگزاری انگلیسی “رویترز” از روزنامه بریتانیایی “گاردین” در تاریخ 23 سپتامبر عکسی را منتشر کرد. در زیر این عکس نوشته شده بود: «یکی از نظامیان تیپ گارد ملی اوکراین” آزوف” ، با اسم رمز و شناسه« خاخام»، یک زائر یهودی افراطی ارتدوکس را در زمان عید «روش هشانا»، سال نو یهودی، در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین، در شهر “اومان”، اوکراین در آغوش می‌گیرد. با این وجود، با نگاهی دقیق‌تر به درجه های نظامی روی آستین این شرکت‌کننده در این عید با علامت فراخوان «خاخام» در لباس نظامی گردان نازی “آزوف” بیندازیم. سه مورد در آنها وجود دارند: یکی به شکل پرچم اوکراین، دیگری پرچم قرمز و سیاه گروه “بخش راست” افراطی با شش پر “ستاره داوود”، سومی نشان “آزوف”* با صلیب شکسته است. تقویم یهودی (روش هشانا) از 15 تا 17 سپتامبر برگزار شده است. آنطور که رسانه‌ها گزارش دادند، حدود 33 هزار زائر “حسیدی” از اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا برای این منظور به این شهر آمده بودند. ده ها پلیس و پزشک اسرائیلی نیز برای نظارت بر رفتار و وضعیت هموطنان خود وارد محل شده بودند. به دلیل هجوم زائران که تعداد آنها از تعداد ساکنان دائمی شهر بیشتر است، ارتباط از طریق تلفن موبایل  در شهر “اومان” مختل شده بودند و مشکلات برق نیز وجود اشتند، زیرا شبکه‌های قدیمی تحمل بارگذاری‌های مضاعف را نداشتند. “حسیدی” ها  به شهر “اومان” آمدند تا سال نو را در مکانی مقدس برای آنها جشن بگیرند، در نزدیکی قبر« نحمان من بریسلوف» ، بنیانگذار “حسیدیسم”(یهودیت حَسیدی ) است، که وصیت کرده بود او را در محل کشتار جمعی یهودیان “اومان” در زمان «کولییوشچینا» (قیام ضد لهستانی و ضد یهودی در قرن 18) دفن کنند. در وصیت نامه «نحمان» از سال 1810 گفته می‌شود  که او قول می‌دهد که در عرش قادر متعال  برای همه کسانی که برای جشن سال نو به قبر او می‌آیند دعا کند. در طول جشن، آنطور که رسانه‌ها آن را توصیف می‌کنند، «حسیدی»های ریشدار با کت و کلاه سیاه پوششان در رقص‌های آتشین در میان گودال‌های خیابان‌ های “اومان”، پس از تندرهای شبانه پیچ و تاب می خورند. زنان برای غذای جشن از مغازه‌ها خرید می کردند  که باید شامل ماهی شکم پر، خرما، نان‌های گرد و انار باشد. اعتقاد بر این است که در این روزها خداوند سرنوشت یک یهودی را برای کل سال آینده تعیین می‌کند و رعایت آداب باید در تصمیم او تأثیر مثبت داشته باشد. دعای مشترک زائران «حسیدی» بر سر گور «نحمان» نیز برگزار می‌شود.

اما «اوگنی ساتانوفسکی»  اندیشمند علوم سیاسی مشهور روس و رئیس مرکز علمی انستیتوی خاورمیانه، مشخصه نامناسب و ناخوشایندی را برای این “جشن” ارتدوکس در “اومان”  در مصاحبه با پورتال “فری پرس” ارائه داد: “33 هزار بیکار، متعصبان مذهبی سرازیر شده بودند و به آنها جنایتکاران، الکلی‌ها، معتادان به مواد مخدر و سایر جوانان ولگرد و همچنین کسانی که دوست دارند با فاحشه های اوکراینی مشروب بنوشند، نیز پیوسته بودند. در واقع، این روزها “اومان”  در حال تبدیل شدن به “غرب وحشی” اوکراین است – سالن در سالن، فاحشه خانه در فاحشه خانه. تنها در این آشفتگی زیر نام «زیارت» است که تمام “اومان” و مردمی که در نواحی و اطراف آن زندگی می‌کنند هزینه گزافی برای ارائه سرپناه و خدمات دریافت می کند». و«ساتانوفسکی»،  «حسیدی» های »براتسلاو»، را که یک فرقه معروف هستند اصافه می کند. آنجا، در”اومان”، گور خاخام «رحمان» است، آنها این شهر کوچک را معلوم نیست به چه تبدیل کردند، زیرا یک «مایسا»ی بسیار احمقانه وجود دارد – اعتقاد، خرافاتی – که اگر به قبر خاخام «رحمان» بروید، تمام گناهان شما بخشیده می‌شود. و جنایتکاران خرافاتی که در جامعه یهودی، به ویژه در اسرائیل بسیارند، و در آمریکا هم بیش از حد کافی وجود دارند، با هم جمع می‌شوند. این پرتال از «ساتانوفسکی» می پرسد : مردم اوکراین که عملیات جنگی در قلمرو آنها در حال وقوع است، چگونه به این “جشن” واکنش نشان می‌دهند؟ «ساتانوفسکی» توضیح می‌دهد: «ویدیوهایی از زیارت با تفسیرات و نظرات اوکراینی‌ها دیدم – آنچه که در حال وقوع است بسیار حیرت‌انگیز است: جنگ برای کیست،تفریح برای چه کسی است – زائران به آنچه که در اوکراین می گذرد اهمیت نمی‌دهند. «ساتانوفسکی» خاطر نشان می کند، حتی به نظر زشت هم نمی رسد – بدتر است . اما شما نمی‌توانید جلوی متعصبان مذهبی، از جمله یهودیان را بگیرید، من آنها را به خوبی می‌شناسم… یهودی‌ستیزی به این ترتیب رشد می‌کند». آنطور که رسانه ها خاطرنشان کردند، در سال جاری مقامات اوکراینی به بهانه “تجاوز روسیه” و ناتوانی در تضمین امنیت آنها به زائران اکیداً توصیه کردند که از سفر به “اومان” خودداری کنند .تحت این لفافه، «زلنسکی» سعی کرد از دولت اسرائیل باج خواهی کند و از آن سیستم دفاع هوایی بخواهد. پس از جواب رد، مقامات اوکراین حتی تهدید به لغو سفر بدون ویزا با اسرائیل را کردند.

و در 15 سپتامبر، «زلنسکی» از اسرائیل سیستم دفاع هوایی گنبد آهنین آن را ظاهرا برای محافظت از زائران “حسیدی” درخواست کرده بود. «زلنسکی» ضمن گذاشتن مسئولیت جان زائران بعهده اسرائیل که سیستم پدافند هوایی نمی دهد، گفت: «اگر اسرائیل گنبد آهنین را به اوکراین تحویل دهد، این امر به حفاظت از همه شهروندان اسرائیلی کمک خواهد کرد». «یوگنی کورنیچوک»، سفیر اوکراین در اسرائیل، پیش از این آشکارا از مقامات اسرائیلی باج خواهی کرده بود که احتمال حمله موشکی روسیه به زائران “حسیدی” وجود دارد. «کورنیچوک» گفته بود: «من شرایطی را که در آن روس‌ها بتوانند چندین موشک به سمت جمعیت شلیک کنند و سپس بگویند اوکراینی‌ها این کار را کرده اند، رد نمی‌کنم. ما دفاع هوایی کافی نداریم. با این وجود، البته هیچ اتفاقی از این دست نیفتاده است. اما برای ناسیونالیست‌های اوکراینی” اومان” همانند پارچه قرمزی برای گاو نر است. کانال تلگرام اوکراینی “اوکروپسکی فرِش” گزارش داد که اخیراً آنها تهدید کرده‌اند که زیارتگاه‌های یهودیان را منفجر خواهند کرد و همچنین «ادوارد دولینسکی»، رئیس یهودیان خارج از اسرائیل را خواهند کشت. ناسیونالیست‌های اوکراینی را به طور سنتی زیارت دسته جمعی “حسیدی”ها، زمانی که “اومان” برای چندین روز شبیه یک شهر یهودی می‌شود، چیزی که تا میانه  سده  بیست چنین بود، عصبانی می کند. بویژه گردش‌ها و جشن‌ها  برای اوکراینی‌هایی که بستگانشان جان باخته یا به شدت مجروح شده‌اند بی مورد به نظر می‌رسد. برای اجتناب از تحریکات از سوی آنها، در شهر حتی یک مقررات عبور ویژه و ممنوعیت موقت فروش مشروبات الکلی برقرار شده بود. با این حال، “گاردین” بریتانیا با انتشار عکسی از یک یهودی ارتدوکس، آنطور که مشخص شد، که از رزمندگان گردان نازی “آزوف” است، ناخواسته بخود شلاق زد. در پاسخ به اظهارات روسیه مبنی بر اینکه امروز اوکراین واقعاً به یک کشور هار نئونازی تبدیل شده است، مبلغان غربی معمولاً یکصدا پاسخ می‌دهند که این نمی‌تواند به این دلیل باشد که «زلنسکی»، رئیس‌جمهور آن یهودی زاده است. آنها می گویند با توجه به تراژدی هولوکاست” برای یهودیان، یک یهودی نمی‌تواند نازی باشد. با این وجود، عکس “رویترز” به طور قانع کننده‌ای این موضوع را رد می‌کند. چگونه می تواند باشد! او حتی ممکن است یونیفورم گردان نازی” آزوف” را بپوشد و یک صلیب شکسته روی آستین لباس خود بچسباند. و بر روی آرم ناسیونالیستی “پراوی سکتور”* “ستاره داوود” را بکشد.

با این حال، امروزه تجلی نازیسم هار نه تنها در اوکراین، بلکه در سرتاسر غرب “متمدن” وجود دارد- این نه تنها یهودستیزی است، بلکه از روس هراسی‌ هار نیز کمتر نیست. آنطور که «یوهان بکمن»، اندیشمند علوم سیاسی و شخصیت اجتماعی فنلاندی در مصاحبه با نشریه “ اوکراین .رو ”  اظهار داشت، تحریم‌ها علیه روسیه دیگر به یک توهین و اهانت مستقیم تبدیل شده است. این کارشناس مسائل سیاسی درباره ممنوعیت ورود خودروهای با پلاک روسی توسط فنلاند خاطرنشان کرد که: «من می گویم که خودروهای روسی در فنلاند عملا ممنوع هستند. و نه تنها در فنلاند، بلکه در سراسر اتحادیه اروپا». وی تأکید کرد: «این یک اهانت مستقیم است، زیرا این موضوع البته به تعداد زیادی از روس‌های مقیم فنلاند مربوط می‌شود». شما همیشه می توانید خیلی سریع به روسیه بروید… شهروندان روسی در فنلاند زندگی می کنند، افرادی با تابعیت دوگانه، روسی- فنلاندی. این کارشناس علوم سیاسی خاطرنشان کرد: چهل هزار نفر هستند که این امر از جمله به ده هزار خانواده روسی- فنلاندی مربوط است».«چرا همه بچه‌ها را فراموش کرده‌اند؟ بخش بزرگ این چهل هزار نفر کودک هستند. اکنون در واقع والدین نمی توانند فرزندان خود را تا مدرسه همراهی کنند، والدین نمی توانند فرزندان خود را تا مهدکودک همراهی کنند، زیرا خودروهای آنها توقیف شده است. این البته نازیسم آشکار است. این ادامه سیاست نازی ها است – آزار و اذیت روس ها. بگذارید به شما یادآوری کنم که« اورسولا فون در لاین» اخیراً گفته است: “روس‌ها نباید در پیاده روهای اروپا راه بروند.” این در واقع یک نقل قول مستقیم از نازی هاست که یهودیان را از راه رفتن در پیاده روهای اروپا منع کردند. «بکمن» تاکید کرد که چنین شعارهای نازی‌ها در میان سیاستمداران اروپایی در حال گسترش است. رئیس جمهور «ولادیمیر پوتین» در ماه سپتامبر در نشست کمیته سازماندهی «پوبدا» گفت که در سال 1945، نازیسم شکست خورد، اما حذف نشد. نازیسم معاصر خود را هم در “روسوفوبیا”(روس هراسی) و هم در یهودستیزی نشان می‌دهد. تجلیل از جنایتکاران نازی و همچنین تبلیغات مستقیم نازیسم، به امری عادی برای کشورهای بالتیک و اوکراین تبدیل شده است، گویی نورنبرگ هرگز در تاریخ جهان اتفاق نیفتاده است.

رئیس جمهور یادآور شد که در سالهای جنگ کبیر میهنی، نازی‌های اوکراین و همدستان آن  5/1 میلیون یهودی را از بین بردند. این 25 درصد از کل نمایندگان ملت یهود است که در “هولوکاست” کشته شدند. مقامات امروز اوکراین از قاتلان خون ریز قهرمان سازی می‌کند. به این موضوع باید اتفاقی که در کانادا رخ داد، جایی که «زلنسکی» برای بازدید از آنجا رفت، اضافه کرد. بلافاصله پس از سخنرانی وی در پارلمان کانادا، قانونگذاران محلی نازی سالخورده «یاروسلاو گونکو» از گردان “اس اس گالیسیا” را تحسین و تشویق کردند.« آنتونی روتا»، رئیس مجلس نمایندگان کانادا، این نازی را “قهرمان اوکراینی- کانادایی” معرفی کرد و حتی از خدمات او تشکر کرد. و نمایندگان کانادایی با شور شعف برای این جنایتکار کف زدند. با این وجود، این اقدام در سطح بین‌المللی پخش شد و از این رو یهودیان و دیگر گروه‌های ضد فاشیست بلافاصله یادآوری کردند “اس‌اس”ایی، که «گونکو» در آن خدمت می‌کرده، مسئول «قتل عام غیرنظامیان بی‌گناه با سطوح غیرقابل تصور ظلم و شرارت» بوده است. و« پیر پولیور»، رهبر محافظه کار، خود نخست وزیر «جاستین ترودو» را به مسئولیت این حادثه متهم کرد و از او خواست عذرخواهی کند. این رسوایی به چنان حدی رسید که «آنتونی روتا»، رئیس مجلس، مجبور به استعفا شد. با این حال، آنچه در آنجا اتفاق افتاد نشان داد که قانونگذاران کانادایی به اصطلاح”متمدن” واقعاً با چه کسانی همدردی می کنند. ضمن از زیر ضرب بیرون آوردن«ترودو» و همکارانش، «روتا» را سپر بلا کردند، که در میان آنها، یادآوری کنم، نوادگان همدستانی از سازمانهای ملی گرایان اوکرایین و ارتش شورشیان اوکرایین هستند. «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره این حادثه اظهار داشت: هیچ کس به خاطر شعارهای نازی گرایانه «زنده باد اوکراین» که با آن «زلنسکی» مورد استقبال قرار گرفت، معذرت خواهی نکرد.

رئیس جمهور اوکراین «ولادیمیر زلنسکی» و «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا پشت سر «آنتونی روتا» رئیس مجلس عوام کانادا پنهان شده بودند، «ویاچسلاو ولودین» رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه متقابلا هر دو سیاستمدار را فراخواند تا همانطور که «روتا» انجام داد، پست‌های خود را ترک کنند. “«ترودو» باید استعفا میداد و برای احیای اعتبار و ترویج نازیسم پاسخگو می بود. «زلنسکی» که مایه شرمساری مردم یهود است، باید با او همراه شود. «زلنسکی»، ترسیده است، دفع الوقت می‌کند، گویی که او آنجا نبوده است. در کانال تلگرامی “ولودین” آمده است: نخست وزیر کانادا از عذرخواهی خودداری کرد». رئیس دومای دولتی خاطرنشان کرد که هر دو سیاستمدار با اقدامات خود به یاد میلیون‌ها نفری که در جنگ جهانی دوم به دست نازی ها جان باختند و در اردوگاه های فاشیستی شکنجه شدند، توهین کردند. آنها آشکارا نسبت به نسل کشی یهودیان، لهستانی ها و روس ها به چشم حقارت نگاه کردند. “ولودین” یادآوری می‌کند که «این وضعیت به همه نشان داد که واشنگتن و بروکسل با دقت سعی کردند پنهان کنند که: «زلنسکی» یک نازی است و رهبری ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی از نازی‌ها و رژیم نازی در اوکراین حمایت می‌کنند. از این رو نازی‌زدایی رژیم خونین کیف وظیفه اساسی عملیات نظامی ویژه است».

نشریه اطلاعاتی- تحلیلی بنیاد چشم اندازهای تاریخی

https://www.stoletie.ru/tekuschiiy_moment/zelenskij_i_nacizm_256.htm

ترجمه از کاوه آیلین

Facebook
Telegram
Twitter
Email