آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

یونیسف حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان فلسطینی در غزه را قتل عام خواند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حملات اسرائیل به اردوگاه آوارگان جبالیه در نوار غزه را یک قتل عام و کشتار خواند.

به گزارش اسپوتنیک، این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: صحنه‌های کشتار در اردوگاه جبالیه در نوار غزه پس از حملات دیروز و امروز (سه‌شنبه و چهارشنبه) وحشتناک است.

یونیسف خاطرنشان کرد، اگرچه تخمینی از تعداد کودکان کشته شده وجود ندارد، “به نظر می رسد صدها نفر مجروح و کشته شده اند” و بر اساس داده های اولیه در میان آنها، تعداد زیادی کودکان خردسال نیز دیده می شود.

پیشتر رویترز به نقل از جنبش حماس گزارش داده بود که در حملات رژیم صهیونیستی به اردوگاه آوارگان جبلیه در نوار غزه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه، دست کم 195 نفر کشته و 777 نفر دیگر زخمی شدند.

روز سه شنبه، وزارت کشور غزه اعلام کرد که حملات هوایی به جبالیه دست کم 400 کشته یا زخمی برجای گذاشته است. سخنگوی ارتش اسرائیل، ریچارد هخت، بعدا تایید کرد که اسرائیل در تلاش برای از بین بردن یکی از فرماندهان حماس به اردوگاه آوارگان حمله کرده است. وی تلفات غیرنظامیان را یک تراژدی خواند، اما مسئولیت کشته شدن آنها را بر عهده رهبری جنبش فلسطینی حماس دانست.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCHR) روز چهارشنبه هشدار داد که گلوله باران اردوگاه آوارگان جبالیه در نوار غزه توسط نیروهای اسرائیلی می تواند جنایت جنگی محسوب شود.

پس از نفوذ مسلحانه شبه نظامیان حماس از نوار غزه به خاک اسرائیل و آغاز موشک باران اسرائیل از سوی فلسطینیان، اوضاع در خاورمیانه به شدت رو به وخامت گرائیده است. حماس این حمله را پاسخی به اقدامات مقامات اسرائیلی علیه مسجد الاقصی در بیت المقدس اعلام کرده است. صبح روز هفتم اکتبر، اسرائیل در چارچوب عملیات طوفان الاقصی که توسط شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس اعلام شد، مورد حمله موشکی بی‌سابقه‌ای از نوار غزه قرار گرفت. پس از حملات موشکی گسترده، رزمندگان حماس به مناطق مرزی جنوب کشور یهودیان نفوذ کردند.

در پاسخ، ارتش اسرائیل عملیات شمشیرهای آهنین را علیه حماس در نوار غزه آغاز کردند. چند روز پس از حمله، ارتش اسرائیل کنترل تمام شهرک‌های نزدیک مرز غزه را به دست گرفت و حملات هوایی به اهدافی از جمله غیرنظامیان در نوار غزه را آغاز کرد. اسرائیل همچنین از محاصره کامل نوار غزه خبر داده و رساندن آب، غذا، برق، دارو و سوخت به این منطقه را متوقف کرد.

تعداد قربانیان در نوار غزه به گفته وزارت بهداشت محلی از 7 هزار نفر فراتر رفت، بیش از 18 هزار نفر مجروح شدند و به گفته منابع مختلف، بیش از 200 اسرائیلی در اسارت حماس هستند.

وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست تا خصومت ها را متوقف کنند. به گفته ولادیمیر پوتین، حل بحران خاورمیانه تنها بر اساس فرمول “دو دولت” مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر است که ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتخت آن در بیت المقدس شرقی را فراهم می کند.

مناقشه فلسطین و اسرائیل، مرتبط با منافع ارضی طرفین، برای چندین دهه منبع تنش و درگیری در منطقه بوده است. تصمیم سازمان ملل متحد با نقش فعال اتحاد جماهیر شوروی در سال 1947، ایجاد دو کشور – اسرائیل و فلسطین را در نظر گرفت، اما فقط اسرائیل ایجاد شد. اسرائیل ضمن اعلام موافقت با اصل دو دولتی، سرزمین های فلسطین را به طور کامل آزاد نکرد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب