آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

تخریب منازل شهروندان شیرآباد زاهدان، به دست ماموران نیروی انتظامی

براساس  گزارش سایت «حال‌وش»، بامداد روز پنجشنبه ۹آذر۱۴۰۲، ماموران نیروی انتظامی به منازل شهروندان بلوچ در منطقه شیرآباد زاهدان یورش برده و به تخریب گسترده منازل پرداختند.

در این تخریب گسترده که با همکاری ماموران نیروی انتظامی و نیروهای شهرداری انجام شده، ابتدا برق منطقه قطع و سپس منازل شهروندان با لودر تخریب شده است.

حال‌وش در گزارش خود تایید کرده است که در‌حال‌حاضر در این منطقه جو شدید امنیتی برقرار است و مشخص نیست علت اقدام به تخریب این منازل چه بوده است.

این اما نخستین بار نیست که منازل شهروندان بلوچ توسط ماموران حکومتی تخریب می‌شود. پیش‌تر گزارش‌هایی از تخریب منازل شهروندان بلوچ در شهرهای میناب و بندرعباس نیز گزارش شده بود.

مدارس منطقه شیرآباد زاهدان نیز چندی قبل توسط ماموران نیروهای انتظامی پلمب شده و علت آن، مدیریت مدارس توسط روحانیون اهل سنت اعلام شده بود.

شورای صنفی معلمان ایران، ویدیویی از یکی از مدارس پلمب شده منتشر کرده بود که گفته می‌شد دست‌کم ۴۰۰ دانش‌آموز بی‌بضاعت در آن تحصیل می‌کردند. این شورا تاکید کرده بود که معلمان این مدرسه که «حقوق ناچیزی» دریافت می‌کردند نیز، «ممنوع الکار» شده‌اند.

شورای صنفی معلمان ایران به نقل از اولیای دانش آموزان نوشت «در منطقه شیرآباد چند مدرسه ابتدایی غیر دولتی را پلمب کرده و معلمان را تهدید کرده بودند که علت تعطیلی را «تعمیرات مدارس» اعلام کنند.

تعطیلی و پلمب مدارس غیردولتی در سیستان‌و‌بلوچستان درحالی صورت می‌گیرد که براساس گفته‌های نماینده سیستان‌و‌بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، سالانه ۳۰ درصد دانش‌آموزان این استان به‌دلیل مشکلاتی ازجمله کمبود و هزینه‌های میلیونی سرویس مدارس، مجبور به ترک‌تحصیل هستند.

«فاروق عظیمی» گفته است این تعداد دانش‌آموز هم به ۱۵۰ هزار بازمانده از تحصیل اضافه می‌شوند و این، یک هشدار جدی و بسیار خطرناک برای استان سیستان‌و‌بلوچستان است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email