آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

آغاز موج دوم بازداشت فعالان مدنی آذربایجانی

طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۰ از فعالان مدنی تُرک را در شهرهای مختلف بازداشت کردند؛ «مرتضی پروین» در اردبیل، «سعید مینایی» در بناب، «ودود اسدی» در رشت، «سالار طاهرافشار» در ارومیه، «ایاز سیف‌خواه»، «باقر حاجی‌زاده»، «سعید جمال‌زاده» و «آراز امان» در تبریز، «کمال نوری» در اسلام‌شهر و «عبدالله واحدی» در آستارا.

 طی سه روز گذشته، دست‌کم ۱۰ تن از زندانیان سیاسی سابق و فعالان مدنی آذربایجانی توسط نهادهای امنیتی در شهرهای مختلف بازداشت شدند. در آخرین مورد، روز چهارشنبه ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی تبریز، «آراز امان»، فعال مدنی ساکن این شهر را با اعمال خشونت شدید بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «ایران‌وایر»، طی روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸بهمن۱۴۰۲، نیروهای امنیتی دست‌کم ۱۰ از فعالان مدنی تُرک را در شهرهای مختلف بازداشت کردند؛ «مرتضی پروین» در اردبیل، «سعید مینایی» در بناب، «ودود اسدی» در رشت، «سالار طاهرافشار» در ارومیه، «ایاز سیف‌خواه»، «باقر حاجی‌زاده»، «سعید جمال‌زاده» و «آراز امان» در تبریز، «کمال نوری» در اسلام‌شهر و «عبدالله واحدی» در آستارا.

کماکان از دلایل بازداشت این فعالان مدنی و اتهامات انتسابی به آنها اطلاعی در دست نیست. با این وجود و با استناد به تماس تلفنی کوتاه ایاز سیف‌خواه، باقر حاجی‌زاده و سعید جمال‌زاده از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز با خانوادهایشان، به نظر می‌رسد، بار دیگر ضابط قضایی در موج جدید بازداشت فعالان مدنی آذربایجانی وزارت اطلاعات باشد. 

در موج اول این دستگیری‌ها که از شهریور امسال و همزمان با سالگرد اعتراضات زن، زندگی، آزادی، آغاز شد، ده‌ها تن از شهروندان آذربایجانی در شهرهای مختلف بازداشت شدند؛ بازداشت‌هایی که عمدتا توسط ماموران وزارت اطلاعات انجام شد و بازداشت‌شدگان بلافاصله از شهرهای مختلف به بازداشتگاه این نهاد در تبریز منتقل شدند.

در موج اول بازداشت شهروندان آذربایجانی «آرمیتا پاویر»، «رویا ذاکری»، «مرتضی نورمحمدی»، «داوود شیری»، «علی بابایی»، «امیرحسین آقایی»، «محمدرضا موحد»، «آزار ابراهیم‌زاده»، «جواد سودبر»، «مهرداد قادری»، «حسین آزادی»، «ابراهیم عوض‌زاده»، «صابر حسین‌زاده»، «ناصر رزمجو»، «آیت (یوروش) مهرعلی‌بیگلو»، «حامد یگانه‌پور»، «ابراهیم رشیدی» و… در شهرهای تهران، تبریز، اردبیل، صوفیان، گرگر و مشگین‌شهر بازداشت شدند.

به‌رغم آزادی شماری از دستگیرشدگان در دور اول بازداشت‌های دسته‌جمعی شهروندان آذربایجانی، کماکان آیت مهرعلی‌بیگلو و ابراهیم رشیدی، به ترتیب در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و زندان مشگین‌شهر محبوس هستند

Facebook
Telegram
Twitter
Email