آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جزئیات مصاحبه تاکر کارلسون مجری معروف آمریکایی با ولادیمیر پوتین

کارلسون مجری محبوب و سابق دار شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز در پیامی ویدیویی که از شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک گذاشت، اعلام کرد که ویدئوی مصاحبه با پوتین را نه در صفحه شخصی بلکه در شبکه اجتماعی ایکس به‌اشتراک خواهد گذاشت. ایلان ماسک صاحب شبکه اجتماعی ایکس به وی قول داد که پس از پخش این ویدئو در پلاتفرم ایکس آن‌را محدود نکند.

به گزارش اسپوتنیک، تاکر کارلسون، مجری سرشناس خبری تلویزیونی ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه مصاحبه کرد. این مصاحبه مورد انتظار، تنها در دو طی ساعت، میلیون ها بازدید از پلتفرم های این روزنامه نگار آمریکایی را دریافت کرد. مکالمه طولانی بود و نه تنها برای مخاطبان غربی، بلکه روسی نیز مصاحبه ای کاملا صریح بود.

تاکر کارلسون با خاویر مایلی، رئیس جمهور آرژانتین و هم با دونالد ترامپ، رهبر سابق ایالات متحده، مصاحبه را به همین ترتیب آغاز کرد:

او هنوز از این تکنیک استفاده می کند: در 24 فوریه 2022 شما کشور خود را خطاب قرار دادید … این را گفتید (عملیات ویژه را شروع کردید ) زیرا به این نتیجه رسیدید که با کمک ناتو آمریکا می تواند ناگهان به روسیه حمله کند. برای آمریکایی ها، این (گزاره) مانند پارانویا است. به نظر شما چرا آمریکا می توانست به طور غیرمنتظره حمله کند؟

با این حال، ولادیمیر پوتین این سخنان را رد کرد: من این را نگفتم.” و سپس شروع به پرسیدن از مصاحبه کننده کرد.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به برنامه محبوبی که این روزنامه نگار در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) اجرا می کند، گفت: آیا ما در حال برگزاری یک تاک شو یا گفتگوی جدی هستیم؟

گشت و گذار در تاریخ

پوتین، شاید برای اولین بار، تمام موضوع را برای غرب شرح داد و به طور خلاصه تاریخچه روس کی یف، روابط پادشاهی مسکو با همسایگانش، و رویدادهای قرن هفدهم، زمانی که قسمت کرانه چپ اوکراین با روسیه متحد شد، بازگو کرد.

رئیس جمهور روسیه یک پوشه خاکستری به روزنامه نگار داد و افزود: اینها کپی اسنادی از آرشیو هستند. در اینجا نامه های بوگدان خمیلنسکی است، فردی که در آن زمان قدرت را در این بخش از سرزمین های روسیه که ما اکنون اوکراین می نامیم، کنترل می کرد. … در اینجا کپی این اسناد آمده است. آنها را به عنوان یک خاطره خوب برای شما می گذارم.

وی همچنین درباره رویدادهای بعدی، درست تا پایان قرن بیستم صحبت کرد. و او به موضوع نزدیک شدن به غرب پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پرداخت. او همچنین با جزئیات بیشتری توضیح داد که چگونه با رئیس جمهور آمریکا بیل کلینتون درباره پیوستن روسیه به ناتو صحبت کرده است. پوتین برای اولین بار در فوریه 2022 به طور علنی اعلام کرد که چنین برنامه هایی وجود دارد.

رهبر روسیه خاطرنشان کرد: در یک جلسه اینجا، در کرملین، با بیل کلینتون، که در حال ترک قدرت بود (در سال 2000 – تقریباً) – دقیقاً اینجا در کنار یکدیگر، در اتاق بغلی – از او یک سوال پرسیدم: گوش کن، بیل، تو چه کار می کنی. فکر کنید اگر روسیه سوال پیوستن به ناتو را مطرح کند، آیا این امکان وجود دارد؟ ناگهان گفت: می دانی، این جالب است، من فکر می کنم. و عصر، وقتی در شام ملاقات کردیم، او گفت: من با مردمم، با تیمم صحبت کردم – نه، اکنون غیرممکن است.

وی افشاگری دیگری کرد. پوتین یادآور شد که علیرغم تضمین های دوستی، ایالات متحده از تروریست های فعال در قفقاز حمایت کرد.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: من یک بار این موضوع را با همکارم، رئیس جمهور ایالات متحده، مطرح کردم. می گوید: نمی شود، مدرک داری؟ من موافقم. من برای این گفتگو آماده بودم و این مدرک را به او دادم. او نگاه کرد و می دانید چه گفت؟ من عذرخواهی می کنم، اما اینطور بود، نقل می کنم: خوب، من تنبیه شان می کنم. ما منتظر ماندیم و منتظر پاسخ بودیم. هیچ پاسخی وجود نداشت.

پوتین یکی دیگر از نکات مهم در روابط با ایالات متحده را ماجرای ایجاد سیستم دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا خواند. در آن زمان مسکو چنین تصمیم یکجانبه ای را تهدیدی برای امنیت روسیه می دانست. و بنابراین مسکو به واشنگتن پیشنهاد ایجاد یک چتر دفاع موشکی مشترک را داد.

من می گویم: تصور کنید اگر با هم چنین وظیفه استراتژیک جهانی را در زمینه امنیت حل کنیم. جهان تغییر خواهد کرد. ما احتمالاً اختلافاتی خواهیم داشت، احتمالاً اقتصادی و حتی سیاسی، اما شرایط را در جهان به طور اساسی تغییر خواهیم داد. … سپس وزیر دفاع (رابرت) گیتس، مدیر سابق سیا، و وزیر امور خارجه (کاندولیزا) رایس به این دفتر آمدند، جایی که ما اکنون در آن صحبت می کنیم. اینجا، سر این میز، برعکس، نشستند. و به من گفتند: بله، فکر کردیم، موافقیم. می گویم: خدا را شکر، عالیه. – “اما با چند استثنا“.

کارلسون توضیح داد: بنابراین شما دو بار توضیح دادید که چگونه روسای جمهور آمریکا برخی تصمیم‌ها را گرفتند و سپس تیم‌های آنها این تصمیم‌ها را از مسیر خارج کردند؟

پوتین تأیید کرد: دقیقا همینطور است. در نهایت ما را از خود راندند.

اوکراین و عملیات ویژه نظامی

رهبر روسیه به تفصیل درباره وقایع اوکراین در 20 سال اخیر صحبت کرد: میدان 2004، دوره ویکتور یوشچنکو، اجلاس بخارست در سال 2008، جایی که کی یف و تفلیس به ناتو دعوت شدند، روی کار آمدن ویکتور یانوکوویچ. موضوع ارتباط با اتحادیه اروپا، کودتای خونین 2014.

پوتین گفت: در جریان این رویدادها، واشنگتن از مسکو خواست تا رئیس جمهور اوکراین را “آرام” کند و در ازای آن قول داد مخالفان را آرام کند.

وی اظهار کرد: یانوکوویچ همانطور که آمریکایی ها از ما خواستند از نیروهای مسلح یا پلیس استفاده نکرد. و مخالفان مسلح در کی یف کودتا کردند. چه مفهومی دارد؟ در هر حال شما چه کی هستید؟ او گفت: می‌خواستم از رهبری وقت ایالات متحده بپرسم.

سپس – توافقات مینسک. و سپس پوتین افشاگری دیگری را به اشتراک گذاشت: من نمی دانستم چگونه این کار را انجام خواهیم داد، اما آماده انجام آن بودم.

رئیس جمهور روسیه اظهار کرد: من کاملاً مطمئن بودم و اکنون به شما می گویم: من صادقانه معتقد بودم که اگر ما توانستیم افرادی را که در دونباس زندگی می کنند متقاعد کنیم – آنها هنوز هم باید متقاعد شوند که به چارچوب دولت اوکراین بازگردند – سپس به تدریج و به تدریج زخم ها شفا خواهد داد … نه، هیچکس این را نمی خواست، همه می خواستند موضوع را فقط با کمک نیروی نظامی حل کنند. رئیس جمهور روسیه گفت: اما ما نمی توانستیم این اجازه را بدهیم.

در نتیجه، پوتین تأکید کرد: روسیه مجبور شد از مردم خود محافظت کند.

کارلسون پرسید که آیا اهداف عملیات ویژه نظامی محقق شده است؟ رئیس جمهور پاسخ منفی داد. مثلاً نازی سازی صورت نگرفت. وی در عین حال تاکید کرد که همه چیز از طریق مذاکره به دست می آید. درست است، مقامات اوکراینی خودشان آنها را از انجام آنها منع کردند.

” جهان بیمار است

آنها همچنین درباره انفجار ‘” خطوط لوله نورد استریم” صحبت کردند. این روزنامه نگار به رئیس جمهور روسیه پیشنهاد کرد که داده های موجود در روسیه را در مورد کسانی که در این امر دخیل هستند فاش کند – “شما برنده جنگ تبلیغاتی بودید.”

پوتین به طور غیرمنتظره ای پاسخ داد: شکست دادن ایالات متحده در جنگ تبلیغاتی بسیار دشوار است، زیرا این کشور تمام رسانه های جهان و بسیاری از رسانه های اروپایی را کنترل می کند. ذینفع نهایی بزرگترین رسانه اروپایی، بنیادهای آمریکایی هستند. آیا شما این را نمی دانید؟ بنابراین، شما می توانید در این کار شرکت کنید، اما، همانطور که می گویند، برای خودتان گران تر است. ما به سادگی می توانیم منابع اطلاعاتی خود را افشا کنیم، اما به نتیجه نخواهیم رسید.

کارلسون موضوع دیگری را مطرح کرد: جهان چند قطبی. کارلسون از پوتین خواست تا توضیح دهد که جهان چند قطبی چیست. با این حال، رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد که جهان همچنان باید متحد باشد، “تا امنیت مشترک باشد و برای این “میلیارد طلایی” طراحی نشود.

وی تاکید کرد: علاوه بر این، همه چیز در حال تغییر است: از جمله موقعیت ایالات متحده در صحنه جهانی. با این حال، همه نخبگان غربی نمی خواهند این را بپذیرند.

در ارتباط با بازسازی جهان، نوآوری را نیز به یاد آوردیم. رئیس جمهور روسیه به ایلان ماسک اشاره کرد که شرکت او تراشه ای را در مغز انسان کاشته است. وی معتقد است که متوقف کردن یک سرمایه دار غیرممکن است، اما “به نحوی با او مذاکره کنیم” این روند “باید با رعایت برخی قوانین متعارف شود.”

در این مصاحبه چین به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفت: رئیس جمهور روسیه این افسانه را رد کرد که روسیه کشور تحت سلطه چین خواهد شد. اولاً کشورها روابط همسایگی دارند و ثانیاً فلسفه سیاست خارجی آنها غیرتهاجمی است.

در پایان گفتگو، کارلسون به داستان روزنامه نگار آمریکایی ایوان گرشکویچ که در مارس 2023 به ظن جاسوسی دستگیر شد، پرداخت. پوتین یادآور شد که طرفین در حال گفتگو در مورد این موضوع هستند، هرچند غیرعلنی. و بار دیگر تاکید کرد که تماس های روسیه و آمریکا ادامه دارد.

به هر حال به توافق خواهند رسید

ما به موضوع اصلی رسیدیم – درگیری اوکراین.

رئیس جمهور روسیه توضیح داد: می‌دانم، می‌توان گفت این اشتباه ما بود که اقدامات را تشدید کردیم و با کمک سلاح تصمیم گرفتیم این جنگ را پایان دهیم، همانطور که گفتم جنگ در سال 2014 در دونباس شروع شد. اما من شما را عمیق‌تر به عقب باز می‌گردانم، قبلاً در این مورد صحبت کرده‌ام، من و شما به تازگی در این مورد بحث کرده‌ایم. سپس به سال 1991 برگردیم، زمانی که به ما قول داده شد که ناتو را گسترش ندهیم، به سال 2008 برگردیم، زمانی که دروازه های ناتو باز شد، به اعلامیه استقلال اوکراین برگردیم، جایی که خود را یک کشور بی طرف اعلام کرد. اجازه دهید به این واقعیت برگردیم که پایگاه های ناتو، پایگاه های آمریکایی و بریتانیایی در خاک اوکراین ظاهر شدند و این تهدیدات را برای ما ایجاد کردند. بیایید به این واقعیت برگردیم که یک کودتا در اوکراین در سال 2014 انجام شد. بی معنی، درست است؟ می توانید این توپ را بی نهایت به جلو و عقب بچرخانید. اما مذاکرات را متوقف کردند. خطا است؟ بله. اصلاحش کنید ما آماده ایم. چه چیز دیگری وجود دارد؟

وی افزود: دیر یا زود می توان با اوکراین به توافق رسید: “به هر حال روابط بین مردم بازسازی خواهد شد”. زمان زیادی طول خواهد کشید، اما پوتین تاکید کرد که این اتفاق خواهد افتاد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب