header photo

اخبار داخلی

بلوای نان تکرار می شود

بلوای نان تکرار می شود

نان در تاریخ و فرهنگ غذایی ایران جایگاه ویژه ای دارد، قوت و غذای تهیدستان جامعه اغلب نان است و توده های مردم آن را مقدس می شمارند و گاهی به آن قسم می خورند در نتیجه نان با سیاست در هم آمیخته، هنگام خشکسالی و کمبود آن تنش های سیاسی و اجتماعی بسیار مهمی در کشور رخ داده است.

قحطی و گرسنگی هر چند تاریخ دیرینه ای در ایران دارد ولی بارز ترین آنها به دوران ناصری بر می گردد که شاید برای نخستین بار زنان وارد صحنه سیاسی کشور شدند و در مسیر راه « ناصرالدین شاه » قرار گرفتند که از شکار بر می گشت. بیش از 6 هزار زن در آنروز با مالیدن گل به سر و صورت خود ( اول ماه مه 1861 ) تا کاخ شاه پیش رفتند و مانع از عبور شاه شدند، تلاش فراشان و محافظان شاه برای پراکنده کردن آنان به جایی نرسید تا جائیکه زنان خشمگین و گرسنه شاهزاده ناصرالدین را که وزیر جنگ هم بود از اسب پائین کشیدند و کتک زدند. اعتراض زنان به پیروزی انجامید، هم قیمت نان کاهش یافت و در انبار های غله باز شد تا آرد کافی در اختیار نانوا ها قرار گیرد و این نخستین شورش نان به پیروزی رسید. …

Read more

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

پیرامون سناریو سازی ۲۰:۳۰، کیهان و رسانه های وابسته

صدا و سیمای میلی و چند رسانه ی امنیتیِ شناسنامه‌دار، در گزارشی که مرغ پخته را نیز به خنده وامی‌دارد به دیدار چند عضو ارشد و خوشنام شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران با زن و شوهری فرانسوی پرداخته است.

این فیلم قصد دارد اعتراضات معلمان را دسیسه ی سرویس‌های جاسوسی غربی معرفی کند و با تمسک به آن صدای حق‌خواهی معلمان، که یکی از درخشان‌ترین حرکت‌های مدنی دو دهه گذشته را رقم زده‌اند، خاموش کند.
غافل از این که چنین سناریوهای نخ نمایی چندین سال است گوش شنوایی ندارد و باعث آبرو ریزی بیشتر تهیه کنندگانش می‌شود.

اگرچه تهیه ی گزارش از سوی مجموعه خبری ۲۰:۳۰ و رسانه‌های معلوم‌الحالی همچون کیهان، مردم فهیم و آگاه جامعه را بی نیاز از توضیحات بیشتر در مضحک بودن این سناریوسازی و تلاش برای فریب افکار عمومی می‌کند اما برحسب وظیفه برخود لازم می‌دانیم توضیحاتی در این باره ارائه کنیم…

Read more

چرا ایران نمی تواند مانند چین تورم را مهار کند؟

چرا ایران نمی تواند مانند چین تورم را مهار کند؟

قیمت عمده اقلام غذایی در ایران اخیراً به شدت افزایش یافته است و همین امر باعث شده مردمی که در حال حاضر تحت تاثیر همه گیری کرونا هستند، دوباره فشار سنگینی را احساس کنند. دولت ایران در برابر موج جدید گرانی اقداماتی مانند افزایش اختصاص یارانه نقدی به خانواده‌ها، افزایش عرضه کالاها و مقابله با احتکار را انجام داده است که در حال حاضر روند افزایشی بیشتر قیمت‌ها را مهار کرده و نگرانی و ترس عمومی را تاحدی کاهش داده است.

 این دور از جهش تورم در ایران نتیجه مشترک عوامل داخلی و خارجی است. در داخل، رفع برخی از تضادهای ساختاری بسیار دشوار است که عبارتند از وابستگی نیازهای روزانه به واردات و کاهش قدرت خرید ریالی به دلیل افزایش بیش از حد نقدینگی. سیستم دو گانه نرخ ارز نه تنها در مهار تورم مثمر نبوده،  بلکه به بستر برای رشد فساد تبدیل شده است.

از منظر عوامل خارجی، از زمان شیوع اپیدمی کرونا، زنجیره تامین جهانی دچار …

Read more

بیانیه شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

معیشت، منزلت حق مسلم ماست

بیانیه شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

سونامی و موج عظیم گرانی های کمرشکن، درد مشترک همه ما کارگران، معلمان ، بازنشستگان و همه بخش های مردمی است.
دستمزدهای چندین بار زیر خط فقر زندگی بخش عظیمی از ما کارگران و ما مردم را به نابودی کشانده است.
در یک چنین شرایطی می بینیم که همکاران قرارداد موقت و قرارداد معین ما در نفت و کارگران شاغل در دستگاههای دولتی که قاعدتا باید مشمول قانون کار باشند، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد مصوب شورای عالی کار که خود چند بار زیر خط فقر است، شامل حالشان نمی شود و گفته شده مزد آنها فقط ده درصد افزایش خواهد داشت.
از سوی دیگر همین مشکلات دامنگیر بازنشستگان هم هست. اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی با هزار دست انداز روبرو شده و انسانهایی که سالها کار کرده و الان باید در آسایش زندگی بگذرانند امروز نگران بدست آوردن لقمه نانی هستند.
معلمان نیز با همین مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. اجر…

Read more

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد:

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد:

 پرونده سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب، محکوم است!

مبارزات طبقه کارگر ایران برای یک زندگی انسانی و حق ابراز وجود و دستیابی به ابتدایی‌ترین حقوق پایمال شده‌شان نه تنها در دوران کرونا کاهش نیافته بلکه ابعادی گسترده تر پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش رایگان و همگانی، برای دستمزد بالای خط فقر و برای حق تشکل و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و جامعه لحظه‌ای متوقف نشده است.

در روزهای اخیر یک بار دیگر شاهد گسترش موج دستگیری فعالین کارگری، معلمین و فعالین مدنی و هنری بوده‌ایم. همچنین اعتراضات سراسری مردم کارگر، زحمتکش و ستم دیده ایران علیه گرانی، فساد، غارت اموال عمومی، بی‌عدالتی‌های لجام گسیخته و نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسانی با وجود سرکوب‌های گسترده کماکان ادامه دارند و تعداد زیادی بازداشت شده و اخبار مربوط به قتل رساندن مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی گزارش شده است…

Read more

گرانی نان و مسکن حاشیه‌نشینی را بزرگ‌تر می‌کند

گرانی نان و مسکن حاشیه‌نشینی را بزرگ‌تر می‌کند

بیش از نیمی از بودجه خانوار برای خوراک و مسکن هزینه می‌شود. نان و غلات سهم بزرگی در سفره اقشار کم‌درآمد دارند. گرانی این دو گروه کالای اساسی خانوارهای بیشتری را با فقر شدید روبرو و به حاشیه‌نشینی مجبور می‌کند.

در ایران بنا به اظهارات مسئولان حکومتی و برآوردهای وزارت راه و شهرسازی دوره انتظار برای خانه‌دار شدن به شرط امکان پس‌انداز یک سوم درآمد، به رقمی بالاتر از ۶۶ سال رسیده است؛ رقمی نزدیک به سه برابر بزرگ‌تر از برآورد وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۸. این وزارتخانه در سال ۱۳۹۸ برآورد کرده بود به شرطی که امکان پس‌انداز یک سوم درآمد فراهم باشد و قیمت‌ها ثابت، ۲۴٬۴ سال طول می‌کشد تا یک خانوار بتواند یک واحد مسکونی حداقلی خریداری کند.

افزایش دوره انتظار برای خرید خانه دو علت اصلی دارد: نخست افزایش نرخ تورم و جهش قیمتی مسکن و دیگری کاهش توان پس‌انداز خانوار که از کاهش درآمد واقعی تأثیر می‌گیرد. روند شتابان نرخ تورم همزمان با سرکوب دستمزد در سال‌های گذشته در کنار شوک ا…

Read more

کنکاشی در فرهنگ دیکتاتوری

کنکاشی در فرهنگ دیکتاتوری

در آسمان ستاره بود بی شمار ، لیک   

رنج خسوف بهرۀ شمس و قمر بود

در تبیین و مذمت فرهنگ دیکتاتوری و رسوخ آن در اعماق جامعه و عجین شدنش با بافت فرهنگی اجتماع ،که ریشه در تاریخ و اعصار دارد، مطالب فراواني مي توان گفت و شنید . واکاوی این مقوله و درک شرایط عینی و ذهنی و وضعیت و بستری که این فرهنگ در آن رشد و توسعه یافته ، می تواند در چاره جویی برای علاج و درمانش موثر باشد .

نگارنده بی مناسبت نمی داند سخنان یکی از دوستان را که روزی برایم درد دل می کرد عیناً نقل نمایــــــــد :

بچه ای بیش نبودم . پدرم هرچند روز یک بار خود را از فلان بازیگوشی من که به اقتضای سن اتفاق می افتاد ، چنان ماهرانه آزرده خاطر نشان می داد وخود را رنجور و  افسرده می نمایاند  که مادر بیچاره ام مرا واداربه دست بوسی پدر وعذر خواهی ازاویش  می نمود. موردی که حتی در دنیای کودکانه نیزاصلاً ضرورتی برای آن نمی دیدم . ولی  به ناگزیر، به احترام و اصرار مادرم به این امر گردن می نهادم . تا نوجوانی ام این عمل صد ها بار تکرار شد . همیشه این سوال در ذهنم بود : آیا هم سن و سالانم نيز در برابر بازی های به اقتضای سنشان لازم و کاملاً طبیعی، با  چنین واکنش های تند و بی رحمانه ای از سوی پدرانشان روبرو می …

Read more

چنگ جهانی دوم و آنچه بر ایران گذشت

چنگ جهانی دوم و آنچه بر ایران گذشت

ولادیمیر ساژین تحلیلگر برجسته روس بر این باور است که در روابط روسیه - شوروی و ایران طی قرن های متمادی دوره های تابناک و تاریکی وجود داشته است.

این خاورشناس و ایران شناس مطرح روس می افزاید: وقایع در تاریخ روسیه و ایران به گونه ای متفاوت تفسیر می شد که اعتماد به نفس یکدیگر را تقویت نمی کرد.

وی می نویسد:77 سال پیش، جنگ جهانی دوم به پایان رسید. در این جنگ  57 کشور از 78 کشور موجود در آن زمان شرکت کردند. این   1.7 میلیارد از 2.3 میلیارد نفری که در کره زمین زندگی می کردند به جنگ رفته اند. مجموع خسارات وارده 80 میلیون کشته از ارتش و افراد غیرنظامی برآورد شده است.

سهم اصلی در پیروزی بر اعضای اصلی "محور" - آلمان نازی ، ایتالیا فاشیست و ژاپن نظامی گرا - توسط اتحاد شوروی، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه دوگل انجام شد و آنها هسته اصلی ائتلاف ضد هیتلری (متفقین) را تشکیل دادند. ترکیب متفقین در ژانویه سال 1942 ، شامل 26 و تا پایان جنگ جهانی دوم - 53 کشور بود.…

Read more

قطعنامه پایانی تجمع ۱۱ اردیبهشت فرهنگیان کشور

قطعنامه پایانی تجمع ۱۱ اردیبهشت فرهنگیان کشور

"هیچ جامعه‌ای فراتر از اندیشه معلمانش رشد نمی‌کند".

و ما معلمان در پس طوفان‌ها و بحران‌های هم‌آیندی که کشورمان را فرا گرفته، دردمندانه و دلیرانه به پا خاسته‌ایم تا از ساحت نظام آموزش و پرورش به عنوان یکی از ارکان اساسی توسعه همه‌جانبه و پایدار دفاع کنیم. امروزه در هر کجای کشور و هر گوشه جهان که سخن از معلم ایرانی باشد، ذهن می‌رود به سمت جنبشی پیشرو که عدالت و آزادی را فریاد می‌زند.

حال که این مملکت نیاز به فرزندانی دلیر برای عبور از بحران‌های مختلف پیدا کرده است، ما معلمان فریاد می‌زنیم که تا جایی که به ما مربوط است، ما هستیم، ما آماده‌ایم، ما آمده‌ایم که بهار را به ارمغان آوریم. در هفت ماه گذشته پاییز و زمستان را به آتش کشیدیم. از تاریکی و سرمای زمستان عبور کردیم و اتحادمان نشان از بهاری بود که در راه است.

همکاران گرانقدر:

همانگونه که اطلاع دارید دشمنان معلمان حق طلب ایران و هم پیمانان غارتگ…

Read more

مهمترین خواسته های کارگران از دید فعالین کارگری

مهمترین خواسته های کارگران از دید فعالین کارگری

اجرای قانون اساسی کشور و قانون کار، حذف دست واسطه‌ها از بازار کار ایران، ایجاد سندیکای کارگری، حذف قرادادهای موقت و حذف فاصله‌ی بین دستمزد و سبد معیشت از مهم‌ترین مطالبات کارگران است.

فاصله گرفتن از تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی

ناصر آغاجری (فعال مستقل کارگری) مهم‌ترین مطالبه‌ی کارگران را اجرای قانون دانست و گفت: اصول ۳۰.۳۱، ۲۹ و ۴۳ قانون اساسی به حقوق تمام کارگران توجه کرده است و قانون کار نیز بر اساس همین قانون اساسی نوشته شده است اما هیچ کدام از این قوانین اجرا نمی‌شود

وی گفت: در حالیکه قانون اساسی بر بهداشت و درمان و آموزش رایگان تاکید کرده و همچنین داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فردی دانسته اما قانون نادیده گرفته می‌شود چراکه سیاستهای تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی امکان اجرایی شدنی قانون اساسی را نمی‌دهد

این فعال مستقل کارگری بیان کرد: در چنین مناسباتی است که حقوق کارگران پایمال م…

Read more

به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر؛ کارگران شهرداری تبریز خواستار عقد قرارداد دائمی شدند

به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر؛

کارگران شهرداری تبریز خواستار عقد قرارداد دائمی شدند

کارگران شرکتی شهرداری تبریز به مناسبت روز جهانی کارگر خواستار عقد قرارداد دائمی برای تامین امنیت شغلی و معیشتی خود شدند.

به گزارش رسانه های محلی، کارگران شرکتی شهرداری تبریز که تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف فعالیت دارند، از شرایط کار خود رضایت ندارند و خواستار عقد قرارداد دائمی با شهرداری هستند.

به گفته یکی از کارگران شرکتی شهرداری تبریز، حدود یک هزار و ۷۵۳ کارگر تحت مسئولیت ۲۷ پیمانکار طرف قرارداد با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی در ده منطقه شهر تبریز مشغول کارند که سالهاست به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی خود از موقت به قرارداد دائمی هستند.

کارگران خدماتی که به عنوان پاکبان کار می‌کنند، بهترین سالهای عمر خود را در شرایط سخت محیط کار با حداقل دریافتی می‌گذرانند و در این مسیر درگیر انواع بیماری‌های روحی و جسمی شده‌اند اما به دلیل شرایط سخت کار نه فرصتی برای پیگیری درمان دردهای خود دارند و نه انگیزه‌ای برای ادامه کا…

Read more

با کمال تاسف رفیق اکرم رحیملی (بیژه) درگذشت

با کمال تاسف رفیق اکرم رحیملی (بیژه) درگذشت

اکرم رحیملی (بیژه) متولد 29 آبان 1311شهر کازاخ جمهوری آذربایجان، در سن 90 سالگی در شهر باکو بدرود حیات گفت. خانواده وی از روستای دیزه اولیای شهر مرند بودند که برای گذران زندگی به جمهوری آذربایجان مهاجرت کرده بودند. این خانواده در سال 1316 در حالیکه وی بیش از 5 سال نداشت به ایران برگشتند.

اکرم رحیملی (بیژه) تحصیلات ابتدایی خود را در روستای دیزه مرند گذراند.  پس از شکست حکومت ملی آذربایجان در آذرماه 1325 مجددا به همراه اعضای خانواده اش  به جمهوری آذربایجان مهاجرت نمود. و ادامه تحصیل داد.  - در سال 1328-1332 از کالج ادبیات گنجه، در سال 1332-1336 از دانشکده تاریخ دانشگاه ادبیات باکو با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد.  مدتی در دبیرستانی در باکو به تدریس تاریخ پرداخت و همزمان به کار مطبوعاتیمشغول بود.

در سالهای 1338-1341 در دوره کارشناسی ارشد مؤسسه شرق شناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان تحصیل کرد و در سال 1342 در مسکو از  تز عملی خود دفاع کرد و به درجه علمی نائل شد. وی مدت طولانی کارمن…

Read more

مصاحبه با دکتر یحیایی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

مصاحبه با دکتر یحیایی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

دکتر محمد حسین یحیایی محقق، پژوهشگر و کارشناس عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورمان، که بخش بزرگی از تحقیقات ایشان به مبارزات آزادیخواهانه خلق آذربایجان از انقلاب مشروطیت تا به امروزارتباط دارد. در پژوهش های دکتر یحیایی جنبش ۲۱ آذر و زمینه های تشکیل دولت خود مختار آذرباجان، جای ویژه ای دارد. در همین زمینه صدها مقاله، مصاحبه و کتاب به نشر رسانده است.

سایت فرقه دمکرات آذربایجان در نشستی که با دکتر یحیایی داشت، نظر ایشان را نسبت چگونگی برگزاری جشن اول ماه مه روزجهانی کارگر توسط دولت خودمختار آذربایجان در سال ۱۳۲۵، جویا شد.

س ـ رفیق یحیایی با تشکر از شما که دعوت ما را پذیرفتید. ضمن تبریک به شما مناسبت روز جهانی کارگر، می خواهیم نظرتان را نسبت به جشن بزرگی که در اول ماه مه 1325 در تبریز توسط دولت خودمختار آذربایجان برگزار شد جویا شویم. لطفا بفرمایید، این مراسم چگونه برگزار شد. خواست ها و شعارکارگران و زحمتکشان چی بود؟…

Read more

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران و معلمان و بازنشستگان به مناسبت اول ماه مه

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران

و معلمان و بازنشستگان به مناسبت اول ماه مه

سندیکاهای کارگران شرکت واحد و کارگران هفت تپه به همراه ۸ تشکل مستقل کارگری معلمان و بازنشستگان به انتشار بیانیه مشترکی آورده اند که واقعیت این است که نظام سرمایه‌داری وضعیت اقتصادی و سیاسی خطرناک و راه حل‌های فاجعه باری را برای کارگران و توده‌های زحمتکش در سرتاسر جهان به وجود آورده است. این بیانیه با اعلام مطالبات خود در ۱۳ بند کارگران شاغل و بازنشسته، معلمان، زنان، جوانان دانشجویان را در روز جهانی کارگر، به اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر و اتکا به سازماندهی و تشکل‌های مستقل خود حول این ۱۳ بند دعوت کرده است.

متن کامل بیانیه:

بیانیه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۱۴٠۱) روز اتحاد و همبستگی بین‌المللی طبقۀ کارگر در سراسر جهان

اول ماه مه، روز تحکیم همبستگی و اتحاد کارگران همۀ کشورها، علیه استثمار و ستم سرمایه‌داری در سرتاسر گیتی است

Read more

محیط زیستِ رو به‌نابودی در کشورمان

محیط زیستِ رو به‌نابودی در کشورمان

مبارزه با سیاست‌های نابخردانه حاکمیت کنونی در نابودی محیط زیست در کشور، مانند نابودی جنگل‌ها، تخریب دریاچه‌ها و تالاب‌ها که تغییرهای جدی جوی در میهن‌مان را موجب شده‌اند وظیفهٔ مهم و فوری همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور است.

آژیر خطر هستی‌سوز تغییرهای دهشتناک و مهیب آب‌وهوایی در جهان مدتی است که به‌صدا درآمده است. ریشهٔ اصلی این تغییرهای زیان‌بار نشر و انباشت گازهای گلخانه‌ای در جوّ زمین بر اثر فعالیت‌های بشر است. دی‌اکسید کربن یا همان گاز کربنیک که به‌علت فعالیت شرکت‌های استخراج معادن نفت و گاز و تولید سیمان و جز این‌‌ها انتشار می‌یابد، دست‌کم یک تا دو سده و بخشی از آن حتا ممکن است تا هزار سال یا بیشتر در جو زمین باقی می‌ماند و بر افزایش بی‌رویه گرمایش جوّ زمین تأثیری جدی دارد.

ازآنجا که خصلت ذاتی نظام سرمایه‌داری  بهره‌برداری بی‌امان از طبیعت و گسترش بی‌وقفهٔ تولید و مصرف سوخت‌های فسیلی باعث نابودی محیط‌زیست و زندگی انسان‌ها…

Read more

بیانیه جمعی از فعالین مدنی و خانواده زندانیان سیاسی:

 بیانیه جمعی از فعالین مدنی و خانواده زندانیان سیاسی:

مصوبه‌های پنهانی شورای عالی امنیت علیه زندانیان سیاسی را لغو کنید!

شنبه, 3ام اردیبهشت, 1401شنبه سوم اردیبهشت جمعی از فعالین مدنی، زندانیان سیاسی سابق و فعلی و همچنین خانواده زندانیان برای دومین بار صدور بیانیه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه‌قضائیه خواهان پیگیری و توقف اجرای مصوبه‌های پنهانی شورای عالی امنیت علیه زندانیان سیاسی شدند. این بیانیه به شرح زیراست:

همان‌گونه که استحضار دارید قریب به پنج ماه پیش شماری از وکلا، زندانیان سیاسی پیشین و کنونی و خانواده زندانیان سیاسی در نامه‌ای سرگشاده که با شماره ۹۰۰۰/۱۵۴۷۶۰/۱۹۰ در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ در اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه نیز به ثبت رسیده، با ذکر دلایل قانونی خواستار ابطال مصوبه‌ای شدند که در تاریخ ۱۳۸۵/۵/۱۸ توسط اعضای شورای عالی امنیت ملی وقت به تصویب رسیده و با الزام مقامات قضایی به “اخذ نظر ضابطان امنیتی” برای محکومان سیاسی(امنیتی) که در عمل استقلال قضایی در کشور را معلق کرده و سیطره نهادهای امنیتی بر دستگاه قضایی را با دخالت در پرونده سازی و جزئیات امور و نحوه نگهداری زندانیان سیاسی و زندگی آنها را موجب شده است…

Read more

چرا دریاچه ارومیه احیا نشد؟

پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست:

چرا دریاچه ارومیه احیا نشد؟

اگر آیین‌نامه اجرایی «صیانت از آبخوان‌های کشور» در اواخر دهه هفتاد و یا حتی در اوایل دهه هشتاد به تصویب می‌رسید و مورد اجرا قرار می‌گرفت، بطور قطع و یقین وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور تا این اندازه وخیم نمی‌شد و مصوبه‌ای بسیار مفید بود.

مصطفی فدایی‌فرد پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست در گفتگویی با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: مهم‌ترین اتفاق ناخوشایندی که در اثر توسعه فقر و فساد و فلاکت در کشور به وقوع پیوسته است، عدم موفقیت طرح‌ها و برنامه‌های مدیریت بحران آب است. به عنوان مثال برای نجات دریاچه ارومیه و مدیریت بحران گرد و غبار نمکی آن، ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد ولی علیرغم حمایت‌های همه جانبه مادی، معنوی، سیاسی و اجتماعی متاسفانه توفیق چندانی در احیای دریاچه حاصل نشده است. یکی از دلایل مهم در این خصوص وجود چاه‌های غیرمجاز بی‌شمار و همچنین برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌های مجاز در اطراف پهنه آبی دریاچه ارومیه است…

Read more

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران

براساس فراخوان شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان، ، یکم اردیبهشت ۱۴۰۱ تجمع اعتراضی و سراسری معلمان و فرهنگیان بازنشسته، علیرغم جو امنیتی شدیدی در تهران و ده ها شهر دیگر برگزار شد.

شورای هماهنگی فرهنگیان خبر داد که متاسفانه در تجمع تهران در میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی توسط نیروهای لباس شخصی و گارد و انتظامی در همان دقایق اول تعدادی از معلمان زن و مرد دستگیر شدند. بنا به گزارش شورا با خشونت و ایجاد رعب و وحشت حدود ۴۰ معلم را بازداشت و به به جاهای نا معلوم  منتقل نموده اند.

درعین حال، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ای، متن قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران را به شرح زیر را منتشر کرد:

معلمان عزیز، همکاران گرامی!

ما در اینجا جمع شده ایم تا فریاد بزنیم تا زمانی که مطالبات فرهنگیان محقق نگردد ما خیابان را ترک نخواهیم کرد. خیابان از آن ماست تا زمانی که تمام مطالبات محقق گردد سرکوب و زندان و پرونده سازی قادر نیست جنبش معلمان را یک گام …

Read more

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی و تورم ۳۲درصدی اقتصاد ایران

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲

رشد ۳ درصدی و تورم ۳۲درصدی اقتصاد ایران

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را از رشد اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۲ کاهش داد و رشد ۳درصدی، تورم ۳۲.۳درصدی و نرخ بیکاری ۱۰.۲درصدی را برای اقتصاد ایران در این سال پیش‌بینی کرد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد دنیا در سال جاری و سال آینده میلادی برابر با 3.6 درصد باشد یعنی به ترتیب 0.8 و 0.2 درصد کمتر از آنچه در ژانویه تخمین زده‌شده بود.

صندوق بین‌المللی پول در روز سه‌شنبه پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا را حدود یک درصد پایین آورد و آن را نتیجه جنگ اوکراین اعلام کرد. این صندوق هشدار داد تورم یک خطر واضح‌ در بسیاری کشورهاست.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین دورنمای اقتصاد دنیا اعلام کرد جنگ تورم را بیش‌از پیش بالا می‌برد و هشدار داد سخت‌تر شدن تحریم‌های غرب علیه روسیه و هدف قرار دادن صادرات انرژی آن، باعث کاهش بیشتر تولید جهانی می‌شود…

Read more

کاهش۵۹ درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در یک سال

کاهش۵۹ درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در یک سال

به اعتراف مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، حجم آب دریاچه ارومیه با ۵۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به سه میلیارد و ۱۱ میلیون متر مکعب رسیده است.

به گزارش ایرنا، مجید دستگاهی با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه ارومیه در اواخر فروردین ماه سال گذشته ۵.۲۹ میلیارد متر مکعب بود، اظهار کرد: هم اکنون حجم آب دریاچه ارومیه در طول یک سال بیش از ۲ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

 وی وسعت فعلی دریاچه ارومیه را ۲ هزار و ۴۸۹ کیلومتر مربع عنوان کرد و افزود: وسعت دریاچه نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته، هزار و ۱۵ کیلومتر مربع کاهش نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه نیز فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۶ سانتی‌متر کاهش یافته است، افزود: در هفته جاری، تراز آن به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۷ سانتی‌متر رسید در حالیکه طی مدت مشابه سال گذشته این میزان یک …

Read more

پیامدهای کودک‌همسری در ایران

پیامدهای کودک‌همسری در ایران

 ثبت تولد بیش از یک‌هزار و ۴۷۰ نوزاد از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۱۴۰۰

آمار جدید ثبت احوال از شمار تولد نوزادانی که مادران آن‌ها خود کودک محسوب می‌شوند، قابل تأمل است. برای مسئولان جمهوری اسلامی که مشوق و مبلغ فرزندآوری هستند این آمار بخشی از موفقیت‌شان به‌شمار می‌رود اما برای بسیاری یک فاجعه اجتماعی است

سازمان ثبت احوال ایران تازه‌ترین آمار خود درباره زاد و ولد و مرگ و میر در سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

به گزارش اعتماد آنلاین در سال گذشته یک میلیون و ۱۰۶ هزار و ۷۲ نوزاد در کشور متولد شده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۹ از کاهش بسیار ناچیزی برخوردار بود. بدین ترتیب روند کاهش موالید در ایران متوقف شد و میزان رشد طبیعی جمعیت ۷ دهم درصد بود.

طی سال ۱۴۰۰، بیشترین تولد از مادران گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ ساله با مجموع ۳۰۱ هزار و ۳۶۹ نوزاد بود و پس از آن مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ بودند که در مجموع ۲۸۳ هزار …

Read more

موسیقی اقوام را به خاطر ریتمش حذف کردند!

استاد وحید اسداللهی موسیقی دان نامی اهل اردبیل:

موسیقی اقوام را به خاطر ریتمش حذف کردند!

استاد وحید اسداللهی (موسیقی‌دان و نوازنده پیشکسوت اهل اردبیل) می‌گوید: وقتی نمی‌گذارند برخی افراد روی صحنه بروند، همان‌ها آثار محلی را به گونه‌ای دیگر اجرا می‌کنند که اتفاق خوبی نیست. به فرض در آذربایجان چند خواننده می‌‌آیند، همان موسیقی مدنظر خودشان را می‌نوازند و فقط شعرش را ترکی می‌کنند. این نوع موسیقی، موسیقی اصیل آذربایجان نیست.

وحید اسداللهی (نوازنده سازهای کوبه‌ای و محلی خطه آذربایجان اهل اردبیل) یکی از هنرمندانی است که سهم عمده‌ای در معرفی موسیقی آذربایجانی داشته است. او علاوه بر نوازندگی سازهای آذربایجانی در چگونگی نواختن ساز نقاره تبحر بسیار دارد تا آنجا که برخی او را «پدر نقاره ایران» خطاب می‌کنند. او طی همکاری با دیگر هنرمندان آلبوم‌های متعددی را تولید کرده و به عنوان نخستین تکنواز خارجی نقاره در ارکستر فیلارمونیک باکو عضویت یافته و همچنان با این ارکستر همکاری می‌کند. او که طی همکاری با هابیل علی‌اف (کمانچه‌نواز نامی جمهوری آذربایجان) در شهرها و کشورهای مختلفی به اجرای برنامه پرداخته، در دوران کرونا هم پرکار بود.…

Read more

تجمع کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی دانشگاه تبریز

تجمع کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی دانشگاه تبریز

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز:  طبق دستور رهبر؛

باید بخشی از خدمات پزشکی به بخش خصوصی واگذار شود.

کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی دانشگاه تبریز خواهان حذف شرکت‌های پیمانکاری و استخدام رسمی شدند.

کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی زیر مجموعه دانشگاه تبریز در برابر فرمانداری این شهر تجمع کردند. خواسته اصلی معترضان تبدیل وضعیت از حالت شرکتی به استخدام رسمی از سوی وزارت بهداشت و درمان عنوان شده است. آنها خواهان حذف شرکت‌های پیمانکاری واسطه شدند. این نیروها تاکنون بارها در برابر فرمانداری تجمع کرده‌اند؛ اما هیچ پاسخی نگرفته‌اند.

بنا بر گزارش های رسانه ها روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین‌ماه ۱۴۰۱، کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی زیر مجموعه دانشگاه تبریز در برابر فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. کادر درمان و پرستاران بخش خصوصی، زیر مجموعه دانشگاه تبریز به وضعیت نامشخص شغلی و تهدید اخراج و حقوق و مزایای ناچیز اعتراض دارند. اصلی‌ترین خواسته آنها حذف شرکت‌‌های پیمانکاری واسطه است. معترضان…

Read more

بازماندگی نزدیک به یک میلیون دانش آموز از تحصیل

بازماندگی نزدیک به یک میلیون دانش آموز از تحصیل

آمار بازماندگان از تحصیل در مقطع ابتدایی در دوره تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نسبت به سال های قبل از آن افزایش داشته است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ حدود ۹۷۰ هزار و ۸۷۱ دانش آموز در کشور از تحصیل بازماندند

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از همشهری، طی سال گذشته نزدیک به ۱ میلیون دانش آموز در کشور از تحصیل بازماندند.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، آمار بازماندگان از تحصیل در مقطع ابتدایی در دوره تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نسبت به سال های قبل از آن افزایش داشته است. چنانکه مرکز آمار ایران اعلام کرده است بازماندگان از تحصیل در سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۵ از ۷ میلیون و ۴۵۱ هزار و ۹۸۱ دانش‌آموز در مقطع ابتدایی، ۱۶۱ هزار و ۸۶۷ نفر است. این آمار در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با ۸ میلیون و ۲۳۳ هزار و ۹۸۵ دانش‌آموز، ۲۱۰ هزار و ۲۲۱ نفر شده است. سهم پسران بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی ۱…

Read more

چالش های اقتصادی رژیم...

دکتر محمد حسین یحیایی

چالش های اقتصادی رژیم...

چند روزی است که سال پر تلاطم، پر التهاب و پرتنش 1400 که آخرین سال قرن 14 خورشیدی بود به پایان رسید و سال 1401 با قرن جدیدی آغاز شد. قرن گذشته با کودتای رضا شاه همراه با دوستان اش آغاز شد و سال های نخست آن با سختی های فراوان گذشت ولی بعد ها تحولات و دگرگونی های ژرفی در ساختار اقتصادی و اجتماعی کشور رخ داد، برخی نهاد های مردمی، آموزشی و فرهنگی نوینی شکل گرفت، ولی استبداد حاکم مانع از شکوفایی آنها شد، جنگ دوم و جایگزینی محمد رضا به جای پدر برای مدت کوتاهی دست بلند استبداد را اندکی کوتاه تر کرد و جنبش های ملی و منطقه ای وارد میدان در کشور سیاست شدند تا زمینه ساز دمکراسی در میهن شوند ولی این بار دست استبداد از آستین کودتاگران بیرون آمد که از سوی نیرو های خارجی ( ایالات متحده آمریکا و بریتانیای کبیر ) حمایت مالی و فکری می شدند. در این سال ها درآمد های نفتی افزایش یافت و تغییرات بیشتری در ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پدید آورد ولی استبداد از موضع خود عقب نشینی نکرد و جامعه در مسیری قرار گرفت که انقلاب 1357 رقم خورد. بیشترین شرکت کنندگان در انقلاب (روشنفکران، زحمتکشان، تهیدستان، حاشیه نشینان و...) در آرزوی دمکراسی، کرامت انسانی و رهایی از تحقیر شدگی بودند که بار دیگر بعلت عدم سازماندهی و نبود نهاد های دمکراتیک با شکست روبرو شدند و بار دیگر گرفتار استبداد خشن تر، ارتجاعی تر با آموزه های دینی، شیعه گری و روحانیت فرصت طلب، سود جو، طماع و حیله گر شدند که این داستان حزن آور و غمناک همچنان ادامه دارد.…

Read more

افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ مواد غذایی

افزایش ۱۰ برابری قیمت‌ مواد غذایی

در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۶، افزایش ۴.۵ برابری حداقل دستمزد‌ها و میانگین ۴ برابری حقوق و دستمزد‌ها و در سوی دیگر افزایش ۱۰ برابری قیمت مواد غذایی یعنی این که قیمت غذا نسبت به دستمزد‌ها ۲.۵ برابر رشد کرده و این یعنی کمتر از نصف شدن سفره مردم. بایستی توجه داشت که صعود قیمت غذا موتور محرک نرخ تورم بالا در سال جاری است.

احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی؛ قدرت خرید مواد غذایی حقوق بگیران ۱۳ درصد در سال ۱۳۹۷، ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۸ و ۲۸ درصد در سال ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرد. در شب عید سال جاری قدرت خرید مواد غذایی بیش از ۸۰ درصد مردم (به ویژه حقوق بگیران) به نصف سال ۱۳۹۶ رسیده است.
نرخ تورم سالانه مواد غذایی پیش از سال
۱۳۹۷ حدود ۱۰ درصد بود که در نتیجه شوک قیمت ارز سال ۱۳۹۷ تا ۶۳ درصد در نیمه سال ۱۳۹۸ صعود کرد. موج دوم افزایش قیمت مواد غذایی با شوک دوم قیمت ارز از نیمه سال ۱۳۹۹ شروع شد و به تبع آن نرخ تورم مواد غذایی به …

Read more

درگذشت رضا براهنی ، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی

درگذشت رضا براهنی ، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی

رضا براهنی، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی ۲۵ مارس/۵ فروردین در ۸۶ سالگی در کانادا از دنیا رفت. اکتای براهنی، کارگردان سینما و فرزند رضا براهنی با اعلام این خبر نوشت:

«به تاریخ پنجم فروردین‌ماه هزار و چهارصد و یک؛ پدرم رضا براهنی جهان را ترک و به دیدار آفتاب شتاب کرد.»

رضا براهنی متولد ۲۱ آذر سال ۱۳۱۴ در تبریز در یک خانواده کارگری به دنیا آمد. او از اواخر سال‌های دهه ۱۳۷۰ ناگزیر به ترک ایران شد و از آن زمان تا لحظه مرگش در کانادا اقامت داشت. او در سال‌های پایانی‌ عمرش دچار بیماری فراموشی شده بود.

رضا براهنی از دانشگاه تبریز لیسانس زبان انگلیسی و از دانشگاه استانبول دکترای زبان انگلیسی گرفت و به عنوان استاد در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. در ۱۳۵۱ برای تدریس به آمریکا رفت و پس از بازگشت در شهریور ۱۳۵۲ دستگیر شد و چند ماهی را در حبس گذراند. در مهر ۱۳۵۳ به آمریکا بازگشت و ضمن تدریس آثار افشاگ…

Read more

اعتراضات ۱۴۰۰: صداهایی که به هم پیوست

اعتراضات ۱۴۰۰: صداهایی که به هم پیوست

اعتراضات در ایران پس از وقفه کوتاه متأثر از سرکوب پس از آبان ۹۸ و همه گیری کرونا، در سال ۱۴۰۰ شدت گرفت فراگیرشد. پراکندگی جغرافیایی و تنوع گروه‌های معترض بازگو کننده یک واقعیت بود: جامعه‌ای در آستانه انفجار.

در سال ۱۴۰۰ اعتراضات هم به لحاظ پراکندگی جغرافیایی و هم به لحاظ تنوع گروه‌های معترض گسترده‌تر شد. رسانه‌های خبری داخل و خارج از ایران در کل سال ۱۴۰۰، ۲۷۶۹ تجمع اعتراضی صنفی- کارگری و ۷۶۰ اعتصاب را ثبت کرده‌اند. معلمان، بازنشستگان، گروه‌های قومی، فعالان محیط زیست، زنان، دانشجویان، کارگران رسمی و غیررسمی، کارکنان نهادهای دولتی، پرستاران و پزشکان نوکار، کشاورزان و سرمایه‌گذاران در بورس و یا سپرده‌گذاران مؤسسات مالی و اعتباری از جمله گروه‌های معترض بودند. سازمان‌یابی کارگران «غیررسمی» در پلتفرم اسنپ و انعکاس صدای گروه‌های معترض از ویژگی بارز اعتراضات این سال بود.
ای…

Read more

آئین های جشن نوروز در ایران

آئین های جشن نوروز در ایران

نوروز از کهن‌ترین جشن‌های به‌ جامانده از دوران باستان است که در جای‌جای ایران جشن گرفته می‌شود. نوروز برای ما ایرانیان یک جشن ملی است و برگزاری این جشن در هر بخش از کشور، ویژگی‌های خاص خود را دارد. خلق ها و اقوام مختلف ایرانی با توجه به محدوده جغرافیایی خاص خود نمادهای فرهنگی خود را حفظ کرده‌اند و باوجود آنکه هر یک از آنها آداب و رسوم خاص خود را نیز در برپایی نوروز دارند، دور از همه تفاوت ها، جشن نوروز نشان از پیوند تاریخی و ناگسستنی خلق ها و اقوام ایرانی دارد.

جشن ها، مراسم و رویدادهای اجتماعی در واقع هویت ملی یا دینی هر ملتی را تشکیل می‌دهند و هر مراسمی‌بیانگر علایق، سلیقه‌ها و فرهنگ ملت و تعلقات قومی‌ آن به شمار می‌رود. نوروز منشا و قدمتی ۳ هزار ساله دارد و بنابر برخی منابع تاریخی موثق، قدیمی‌ترین آیین ملی در جهان است. در برخی از متون کهن ایران از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در شماری دیگر کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده است. ابداع نوروز در شاهنامه بدین صورت روایت می شود …

Read more

شاد باش نوروزی!

شاد باش نوروزی!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال نو و فرارسیدن نوروز 1401 را به همه هموطنان گرامی شادباش می گوید و برای همه خلق ها و اقوام ساکن ایران سالی نیک و موفق آرزومند است. ما امیدواریم که سال پیش رو، سالی سرشار از موفقیت و شادابی و تندرستی برای همه مردم ایران باشد.

نوروز 1401

29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت

29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت

روز 29 اسفند سالروز تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در سال 1329 شمسی، بزرگترین پیروزی مردم ایران طی یك قرن مبارزه ضداستعماری است. ریشه های این پیروزی اما به سال 1872 بر میگردد. در آن سال فردی به نام ژولیس رویتر با پرداخت 40 هزار پوند وام به ناصرالدین شاه امتیاز بیشترین اراضی كشور اعم از معادن و جنگلها را گرفت. هرچند این قرارداد براثر مخالفت روسها و افكار عمومی لغو شد اما در سالهای بعد با قرارداد دارسی داستان تراژدی – سیاسی نفت ایران ورق خورد. صنعت نفت ایران در ماه مه سال 1901 میلادی تاسیس گردید. یعنی تاریخی كه به جز پنج ایالات شمالی امتیاز بهره برداری از منابع نفتی سراسر ایران به ویلیام ناكس دارسی واگذار گردید. به موجب این امتیاز، دارسی به مدت ٦٠ سال حق انحصاری اكتشاف و استخراج و بهره برداری از نفت و گاز و قیر و موم طبیعی بعلاوه حق انحصاری احداث خط لوله و استفاده از زمینهای بایر را بدست آورد. اولین چاه نفت در مسجد سلیمان در سال 1908 به بهره برداری رسید (ناگفته نماند که این اولین چاه نفتی بود که با بازده اقتصادی در خاورمیانه و منطقه حفر شد). دو سال بعد در سال 1909 شرکت نفت ایران و انگلیس پایه گذاری شد و اولین محموله نفت کشور در سال 1912 به خارج صادر گردید. از سال مذکور تا سال 1933 که قرارداد دارسی لغو شد، درآمد متوسط خالص ایران از هر بشكه نفتی كه در آن زمان صادر میشد بسیار نازل بود. در این قرارداد شرکت نفت ایران – انگلیس ( وابسته به انگلیس ) متعهد به پرداخت سالیانه ٢٠ هزار تومان به دولت ایران گردید. مضافا پیش بینی شده بود كه فقط كارگران ساده از افراد ایرانی باشند و بقیه كاركنان به میل صاحب امتیاز استخدام شوند…

Read more

جلوه های بهاری

جلوه های بهاری

شهریار

از همه سوی جهان جلوه او می بینم
جلوه اوست جهان کز همه سو می بینم
چشم از او جلوه از او ما چه حریفیم ای دل
چهره اوست که با دیده او می بینم
تا که در دیده من کون و مکان آینه گشت
هم در آن آینه آن آینه رو می بینم
او صفیری که ز خاموشی شب می شنوم
و آن هیاهو که سحر بر سر کو می بینم
چون به نوروز کند پیرهن از سبزه و گل
آن نگارین همه رنگ و همه بو می بینم
تا یکی قطره چشیدم منش از چشمه قاف
کوه در چشمه و دریا به سبو می بینم
زشتئی نیست به عالم که من از دیده او
چون نکو مینگرم جمله نکو می بینم
با که نسبت دهم این زشتی و زیبائی را
که من این عشوه در آیینه او می بینم
در نمازند درختان و گل از باد وزان
خم به سرچشمه و در کار وضو می بینم
جوی را شده ئی از لؤلؤ دریای فلک
باز دریای فلک در دل جو می بینم
ذره خشتی که فراداشته کیهان عظیم
باز کیهان به دل ذره فرو می بینم
غنچه را پیرهنی کز غم عشق آمده چاک
خار را سوزن تدبیر و رفو می بینم
با خ…

Read more

کارگران سیمان خمسه زنجان، گروهی اخراج شدند

کارگران سیمان خمسه زنجان، گروهی اخراج شدند

به گزارش رسانه ها، کارگران سیمان خمسه زنجان به‌دنبال پیگیری خواسته‌های صنفی‌شان، همچون افزایش حقوق و تغییر شیفت کاری، از سوی مدیریت کارخانه، گروهی اخراج شدند

کارگران سیمان خمسه زنجان در نزدیک عید و سال جدید از سوی مدیریت کارخانه سیمان، گروهی اخراج شدند. مدیریت این کارخانه، خواسته‌های صنفی کارگران را با اخراج پاسخ داد. این روزها اخراج کارگران و پرداخت نشدن حقوق ابعاد وسیعی به خود گرفته است.

در بسیاری از شرکت‌های نفتی نیز کارگران پیمانکاری نزدیک به ۳ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. پیمانکاران فقط تا ماه آذر حقوق پرداخت کرده‌اند. کارگران در نبود قوانین حمایتی دست‌شان به جای بند نیست. اعتراضات قانونی نیز راه به جایی نمی‌برد. این خشم کارگران گرسنه را در پی خواهد داشت.

روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۰، کارگران سیمان خمسه زنجان از سوی مدیریت کارخانه به‌طور گروهی اخراج شدند…

Read more

آئین چهارشنبه سوری در آذربایجان

آئین چهارشنبه سوری در آذربایجان

مردم آذربایجان به عنوان مهد تمدن باستانی ایران زمین، آیین هایی را برگزار می كنند كه یکی از مهمترین آنها چهارشنبه سوری آخر سال(آخیر چارشنبه) است.

افروختن آتش در آذربایجان، مظهر پاكی و گرمی است.

به اعتقاد قدیمی ها، عدد چهار اصل و ریشه طبیعت جاودانه است، لذا اولین چهارشنبه را منسوب به باد می دانستند و اعتقاد داشتند در آن روز باد خواهد وزید، دومین چهارشنبه منسوب به خاك، سومین به آتش و چهارمین به آب بود كه در این زمان از یخ بستن خاك كاسته می‌شد و زمین نفس می‌كشید.

 در آذربایجان چهارشنبه سوری موسوم به ' آخیر چارشنبه' است كه وجود واژه آخر در این تركیب نشان می دهد مردم آذربایجان در اسفند ماه چهارشنبه های دیگری را نیز جشن می گرفتند كه امروزه این رسم تقریبا به فراموشی كامل سپرده شده است. مطابق سنت های كهن و قدیمی مردم آذربایجان چهارشنبه هفته اول اسفند ماه را 'چیله قووان' یعنی هفته ای كه چله زمستان را فراری می دهد یا یالانچی چارشنبه ( چهارشنبه دروغین) می نامیدند و با آیین هایی اتمام فصل زمستان را جشن می گرفتند. چهارشنبه هفته دوم اسفند ماه موسوم به 'كوله چارشنبه' یعنی چهارشنبه كوتوله بود و سومین چهارشنبه نیز 'موشتولوقچی چارشنبه (پیام آور) نامیده می شد …

Read more

فرصت سازی ترکیه، فرصت سوزی ایران

دکتر محمد حسین یحیایی

فرصت سازی ترکیه، فرصت سوزی ایران

منطقه خاورمیانه هنوز روی آرامش بخود ندیده بود که جنگ ویرانگر دیگری در نزدیکی های منطقه این بار در اروپا در گرفت، فدراسیون روسیه بعد از مدت ها درگیری لفظی و اخطار های مکرر عملیات نظامی خود را در خاک اوکراین آغاز کرد، بازیگران منطقه ای و جهانی به سرعت وارد عمل شدند، «پوتین» رئیس جمهور فدراسیون روسیه سخن از کاربرد سلاح های اتمی بازدارنده به میان آورد که باعث وحشت و حیرت همگان شد. اتحادیه اروپا در واکنش سریع تحریم های همه جانبه را بدون پیشنهاد مذاکره و یا میانجیگری بین طرفین به اجرا گذاشت، پیشنهاد عضویت اوکراین را برای بررسی پذیرفت ولی بعد ها اعلام کرد که موضوع عضویت نیازمند زمان و بررسی بیشتری است، در آن سوتر ایالات متحده با به اجرا گذاشتن تحریم های فلج کننده برخی از نیرو های نظامی خود را در پیمان نظامی ناتو تقویت کرد و نفرات آن را در کشور های پیرامونی اوکراین افزایش داد، ولی به درخواست مداخله نظامی ناتو در اوکراین که از سوی زلنسکی رئیس جمهور اوکراین مطرح می شد روی خوش نشان نداد و از مداخله مستقیم پرهیز کرد ولی همزمان کمک های اقتصادی خود را افزایش داد و با تصویب مجلس نمایندگان آمریکا حجم آن را تا 14 میلیارد دلار بالا برد.…

Read more

بیانیه سندیکاها و تشکلات مستقل کارگری و بازنشستگان به مناسبت ۸ مارس (۱۷ اسفند) روز جهانی زن

گرامی باد ۸ مارس ( ۱۷ اسفند) روز جهانی زن!

بیانیه سندیکاها و تشکلات مستقل کارگری و بازنشستگان

به مناسبت ۸ مارس (۱۷ اسفند) روز جهانی زن

از آن هنگام که زنان کارگر پارچه بافی و لباس دوزی‌های نیویورک (۱٨۵٧) علیه شرایط مشقت بار کار، مزد ناچیز، ساعات کار طولانی و ستم مضاعف، خیابان‌های نیویورک را با اعتراضات خود به لرزه انداختند، بیش از یک و نیم قرن می‌گذرد. مبارزه سراسری و مشترک زنان برای رهایی از نابرابری، تبعیض، فقر و خشونت در ابعاد جهانی همچنان بی وقفه در حال پیشروی است. سرمایه‌داران با سلطه‌ی نکبت‌بار خود چنان جهنمی از ستم، تبعیض، نابرابری، فقر، جنگ افروزی، آوارگی، محرومیت و سرکوبگری را بر سرنوشت میلیون‌ها انسان زحمتکش تحمیل نموده‌اند که معیشت و زیست شایسته را به واقع ناممکن کرده و سراپای زندگی انسانی را به گرداب کالاسازی و مناسبات سود محورانه‌ خود فرو کشانده‌اند. در مناسبات غیر انسانی حاکم، سرمایه‌داران و دیگر نیروهای واپس‌گرا با تحمیل جایگاه اجتماعی فرودست و نهادینه کردن ستمگری مضاعف، زنان را به طور فزاینده قربانی منفعت طلبی خود ساخته‌اند. بحران‌های همه جانبه بویژه بحران مرگبار کرونا بیشترین آسیب مرگبار خود را بر گرده‌ی کارگران و همچنان زنان زحمتکش تحمیل نموده است…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان به مناسبت روز جهانی زن

هشت مارس، روز حهانی زن مبارک باد!

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان به مناسبت روز جهانی زن

امسال در حالی به استقبال هشت مارس، روز جهانی زن می‌رویم که زنان در ایران و جهان برای دستیابی به حقوق خود با ساختارهای مردسالار و سرمایه‌سالار در حال مبارزه هستند. ساختاری که زن را جنس دوم تلقی می‌کند و به زنان با نگاهی کالایی و مصرفی نگاه می‌کند. فراتر از این نگاه مسلط جهانی، زنان در ایران تحت انقیاد قوانین ضد زن منبعث از سنت مردسالارانه و مذهب هستند. شرایطی که مانع تحقق حقوق برابر برای زنان می شود و آنان را در موقعیت فرودست قرار می‌دهد….

به‌عنوان نمونه در طی یک سال گذشته طرح جوانی جمعیت یکی از مهم‌ترین مسائلی بود که با تصویب آن حقوق زنان به‌صورت جدی مورد تعرض قرارگرفته است. این طرح که هدفش افزایش جمعیت است بدون توجه به زیرساخت‌های ضروری اقتصادی و اجتماعی برای رشد جمعیت به دنبال سلب حق مالکیت زنان بر بدن خود است این طرح چنان به جنگ پیشگیری از بارداری و سقط‌جنین ناشی از بارداری ناخواسته رفته است که عملاً زمینه بروز انواع بیماری‌ها را برای زنانی فراهم می‌کند که ناخواسته باردار شده‌اند یا خواهان سقط‌جنین هستند تبعات این طرح‌های ضد زن ب…

Read more

نقش زنان آذربایجان در مبارزات رهایی بخش

نقش زنان آذربایجان در مبارزات رهایی بخش

می‌خواستند زخمش را ببندند، مجروح اصرار می‌کرد که دست به لباس او نزنند، و بگذارند جان بدهد، تعجب کردند، بالاخره ستارخان نصیحت کرد که موافقت بکند تا زخم او را ببندند. مجروح از روی ناچاری گفت "من مرد نیستم، دخترم و میل ندارم لباس از تن بکنم". ستارخان منقلب و چشمانش پر از اشک شده گفت: دخترم من که هنوز زنده‌ام، تو چرا به جنگ رفتی.

به گفته پیرمردان و پیرزنان تبریزی، نام این شیر زن مجاهد «تئللی» بود، تئللی، همان آیلار سریال "ایراندخت" است که مورخان معتقدند بعید به نظر می‌رسد نام دختر مجاهد قشون ستارخان، آیلار باشد و صاحب این کاراکتر به احتمال زیاد همان تئللی است که دفاع از وطن را به ظرافت‌های زنانه ترجیح داده بود و تا قبل از زخمی شدنش، کسی نمی‌دانست یک دختر پا به پای مردان می‌جنگد.

کسی تعداد واقعی تئللی‌ها را نمی‌داند، ولی مسلم است که تئللی‌های زیادی گمنام در سنگرها جنگیده‌ و گمنام شهید شده‌اند. زنان هر محله‌ی تبریز، وامدار مادر مبارزشان، زینب پاشا و سربازان گمن…

Read more

نامه اعتراضی ۲۲۸ نویسنده و هنرمند ایرانی درباره تخریب آثار فرهنگی

نامه اعتراضی ۲۲۸ نویسنده و هنرمند ایرانی درباره تخریب آثار فرهنگی

بیش از ۲۲۰ هنرمند و چهره فرهنگی در ایران به تخریب آثار تاریخی به خصوص در شیراز اعتراض کرده اند و خواستار توقف آن شده اند.

نویسندگان نامه گفته‌اند: "سال‌هاست سیاست کلان و تلاش کشورداران، فروریختن ستون‌های فرهنگی ایران است و از اخته‌کردن زبان پارسی و اقوام گرفته تا فربه‌کردن دستگاه سانسور، از حذف شاعران و نویسندگان دگراندیش از کتاب‌ها تا کشتن و زندانی‌کردن آنان، از برگزاری جشنواره‌ها و دادن جایزه‌ها تا دگرگون‌کردن ریخت‌بوم شهرها و روستاها، همگی ابزارهای این فروپاشی‌اند".

کیهان کلهر، نادر مشایخی، حسین علیزاده، شهریار مندنی‌پور، ابوتراب خسروی، طیبه گوهری، طناز لایق، شیرین لک و علی باباچاهی از جمله نویسندگان این نامه هستند.

این نامه از نظر لحن آن خطاب به مقام های جمهوری اسلامی ایران، کم سابقه است و محتوایی انتقادی درباره سیاست‌های فرهنگی حاکم بر ایران دارد.…

Read more

دستمزد کارگران در ایران ، ۸۲ برابر کمتر از کارگران سوئیس

دستمزد کارگران در ایران ، ۸۲ برابر کمتر از کارگران سوئیس

دستمزد کارگران در ایران ،۸۲ برابر کمتر از دستمزد کارگران سوئیس در جایگاه ۱۶۰ جهانی قرار دارد.

دستمزد کارگران در ایران ، ۸۲ برابر کمتر از دستمزد کارگران در کشور سوئیس است. این درحالی است که قیمت کالاهای اساسی در ایران با سایر کشورها تفاوت زیادی ندارد. هرساله در روزهای پایانی اسفند، دولت حداقل دستمزد سال آینده را اعلام می‌کند. جالب اینکه در این ایام و کمی قبل‌تر از آن، نرخ تورم را کاهشی عنوان می‌کند.

در این رابطه عباس تابش، مدیرعامل سازمان حمایت در یک نشست تبلیغاتی مدعی شد: «با اجرای طرح الزام درج قیمت تولیدکننده روی کالا، چهار هزار و ۵۰۰ کالا تا ۶۵ درصد کاهش قیمت داشتند». این آمار دست‌کاری شده را بهانه‌ای برای خودداری از افزایش حقوق کارگران قرار می‌دهد. در حالیکه سفره مردم هر روز از روز گذشته خالی‌تر شده و تغییری ایجاد نمی‌شود.

چندی پیش روزنامه مردم سالاری نوشت: هزینه سبد وا…

Read more

اقتصاد نا مولد ریشه تمام بحران های کشور است

دیدگاه‌های اقتصادی حسین راغفر:

اقتصاد نا مولد ریشه تمام بحران های کشور است

... بعد از جنگ تحمیلی، فرصت‌های اقتصادی به شکلی به‌شدت نابرابر برای گروه‌هایی خاص ایجاد شد و این قطعا در نتیجه سیاست‌های اقتصادی موسوم به سیاست‌های تعدیل ساختاری بود. این وضعیت به ریشه‌های نئولیبرالیسم امروزی حاکم بر اقتصاد کشور شکل بخشید.

نکته مهم در این میان این است که فرصت‌های بزرگی را به‌صورت خصوصی‌سازی‌ها و همچنین دسترسی به منابع و اعتبارات بانکی برای گروه‌های خاصی از افراد فراهم کردند. برای دوستان و اقوام نیز فرصت‌های انحصاری و شبه‌انحصاری ایجاد شد. دسترسی به اعتبارات بانکی ارزان‌قیمت یا تسهیلات ارزی، اصلی‌ترین عوامل این توزیع به‌شدت نابرابر فرصت‌ها شد. به‌تدریج و با گذر زمان، به‌واسطه برخی سیاست‌ها، این روند تخصیص فرصت‌ها به‌شدت تشدید شد.

از عوامل شتاب‌بخشی به نابرابری‌ها، واگذاری‌هایی بود که صورت گرفت که بنا بر آن، معادن و منابعی که متعلق به نسل‌های کنونی و آینده است، به …

Read more

نگاهی به دگرگونی‌های احوال اجتماعی زنان ایران در قرون اخیر

نگاهی به دگرگونی‌های احوال اجتماعی زنان ایران در قرون اخیر

هیچ تحول عمومی و اجتماعی وجود ندارد که معطوف به احوال زنان نیز نباشد. تحولی که از تدارک آینده بهتر برای زنان – ضمن تدارکات دیگر - خالی باشد، چیزی جز یک کالبد مصنوعی نیست که منبع حیاتش در خارج از آن قرار دارد. بنیاد دگرگونیهایی از این دست، روندهای تدریجی است که از لایههای مختلف در سطوح و اعماق عبور میکند و چون به کیفیتی متمایز از گذشته دست مییابد، خود را آشکار میدارد. البته در طول دوران گذار، همواره گوشههای محسوس و خاصی از کمیاتی که در گذار مربوطه، حضور رو به ترقی دارند، خود را نشان میدهند و ناظران و یا مورخان با ثبت علائم و نشانههای همین گوشهها و یا کشف بخشی از آنها در جریان گذار، مواد لازم را برای ارزیابیهای علمی چنین تحولاتی درآینده فراهم میکنند. ترقی تاریخی احوال زنان ایران نیز متضمن چنین روندهائی بوده است. نخست از انعکاس قابلیتها و توانائی…

Read more

اعتراض کارکنان و کارگران مخابرات آذربایجان شرقی

اعتراض کارکنان و کارگران مخابرات آذربایجان شرقی

آن ها بیش از ۱۲ سال مطالبات عقب افتاده طلب دارند

کارکنان و کارگران مخابرات آذربایجان شرقی، روز شنبه ۷ اسفند‌ماه ۱۴۰۰، برای سومین بار در برابر ساختمان مرکزی مخابرات تبریز تجمع کردند. معترضان هفته گذشته نیز برای حقوق و مزایا دو بار دست به تجمع زدند. تاکنون از سوی مدیران مخابرات پاسخی به درخواست‌های آنها داده نشده است. خواسته اصلی کارکنان معترض پرداخت مطالبات ۱۲ ساله و پرداخت به‌موقع حقوق و مزایای ماهیانه عنوان شده است. کمتر از یک‌ماه مانده به سال جدید، آنها حقوق بهمن‌ماه خود را دریافت نکرده‌اند.

یکی از شرکت کننگان در تجمع می‌گوید: «امروز شنبه ۷ اسفندماه ۱۴۰۰، همکاران ما به‌طور متوالی برای احقاق حقوق و مانده حساب‌ها در برابر ساختمان مخابرات جمع شده‌اند. این خواسته‌ها شامل رفاهیات، بهره‌وری، حقوق اسفند، حقوق بهمن ماه می باشد. امروز هفتم اسفند است ولی از حقوق بهمن‌ماه خبری نیست. درحالی‌که باید الان حقوق اسفندماه را بدهند. نه بهره‌وری دادند، نه حقوق دادند، و نه عیدی»…

Read more

بی خبری از حسین رونقی ملکی، فعال مدنی و وبلاگ‌نویس آذربایجانی

بی خبری از حسین رونقی ملکی، فعال مدنی و وبلاگ‌نویس آذربایجانی

«حسن رونقی» در صفحه شخصی خود در توییتر از بازداشت «حسین رونقی» وبلاگ نویس و فعال مدنی در ایران خبر داده است. او مسئولیت بازداشت برادرش را متوجه بیت آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و قوه قضائیه دانسته است. 

حسن رونقی در این توییت با اشاره به مفقود شدن برادرش نوشته است:‌ «برادرم از صبح که از خانه خارج شده ازش خبری نیست. طبق گفته بعضی دوستان  چندین بار با شماره ناشناس سازمانی باهاش تماس گرفته شده. امروز در یک فایل موقت که پاک شده برام  فرستاده بود که اگه ازم خبری نشد خبر رسانی کنید. هر اتفاقی برای حسین بیفته مسئول بیت رهبری ، سپاه ،قوه قضاییه هست.»

 از نهاد بازداشت‌کننده و محل نگهداری حسین رونقی اطلاعی در دست نیست. آقای رونقی در دوره بازداشت قبلی خود به بیماری کلیوی مبتلا شده بود.

این فعال حقوق بشر و وبلاگ نویس، پیش از این درتاریخ بیست و دوم آذر ماه …

Read more

قطعنامه پایانی تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان

قطعنامه پایانی تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان

ظلم و ستم حاکمیت در عرصه آموزش و پرورش محدود به فرهنگیان نیست بلکه امروز سیاست‌های ویرانگر خصوصی‌سازی و پولی‌سازی آموزش باعث ایجاد تبعیض آموزشی شده‌است خانواده‌های معلمان، کارگران و تمام زحمتکشان قادر به تامین هزینه‌های آموزش فرزندان خود نیستند. بیش از هر زمان آموزش بازاری شده‌ و تهیدستان بیش از گذشته از تحصیل محروم می‌شوند.
افزایش کودکان طرد شده از مدرسه ،کودکان کار و خیابان و نادیده گرفتن حق تحصیل رایگان برای تمام کودکان در این سرزمین محصول تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران قطعنامه پایانی تجمعات سراسری معلمان که بنابر فراخوان قبلی روز شنبه ۳۰ بهمن ماه برگزار میشود را منتشر کرد.

در این قعطنامه آمده است:

در حالی بهمن را به پایان می‌رسانیم و وارد آخرین ماه سال می‌شویم که حاکمیت به یکسال مطالبه‌گری مستمر و قانونی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کمترین توجهی‌ ننموده‌است…

Read more

۷۰۰ کارگر معترض شرکت موتوژن تبریز تهدید به اخراج شدند

۷۰۰ کارگر معترض شرکت موتوژن تبریز تهدید به اخراج شدند

روز جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰، کارگران معترض شرکت موتوژن تبریز، پس از ۹ روز اعتصاب، نامه تسویه حساب و پایان کار دریافت کردند.
کارگران بعد از اعتراض همگی به منطور تسویه حساب تا پایان بهمن ماه احضار شدند.

به کارگران اعلام شده از شنبه اجازه ورود به شرکت را ندارند!
تعداد کارگران اخراجی یک ماه مانده به پایان سال ۷۰۰ نفر است.

کارگران شرکت موتوژن تبریز در اعتراض به میزان حقوق و یکسان‌سازی دریافتی‌ها و عقد قرارداد مستقیم با شرکت اعتصاب کرده بودند

این کارگران در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت بیمه، سختی و عوارض زیان‌آور است که دست از کار کشیده‌اند. معترضان یکسان سازی دستمزدها و عقد قرارداد مستقیم با شرکت را خواستارند. کارگران شرکت موتوژن تبریز می‌گویند با وجود زیان‌آور بودن نوع کار، اما از حق سختی مشاغل برخوردار نیستند. این شرکت به‌منظور سود بیشتر کارگران را به‌صورت پیمانکاری و موقت بکار می‌گیرد. قراردادهای موقت کارفرمایان و مدیران این شرکت را برای اخراج بی‌رویه کارگران باز می‌گذارد…

Read more

قیام 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز

 قیام 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز

شالوده رژیم شاهنشاهی را در هم پیچید

مردم آذربایجان در گذر تاریخ نشان داده اند در مقابل زور، ستم و استبداد مقابله کرده و حاضر به کرنش در مقابل بیگانگان نیستند. انقلاب مشروطيت، قيام ستارخان و باقرخان، قيام شيخ محمد خياباني، جنبش 21 آذر و قيام 29 بهمن  نمونه های بارزی از مبارزات ارزنده و تاثیر گذار مردم آذربایجان  می باشد.

در 29 بهمن سال 1356 مردم تبریز با حرکت توده ای بر علیه حکومت  شاهنشاهی، برای اولین بار پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1328 باعث شدند تا جو استبدادی  وخفقان حاکم بر کشور را بشکنند.

اعتراض مردم تبریز در 29 بهمن 1356 پس از کشتار در قم شکل گرفت. رژیم سلطنتی که با خیزش مردم آذربایجان احساس خطر  کرده بود، کوشید تا در اذهان عمومی این جنبش را به بیگانه وصل کند. محمد رضا شاه  در این ارتباط به خبرنگاران گفت" این افراد از آن طرف مرز آمده اند و می خواهند ایران را ایرانستان کنند". گروه های تنگ نظر مذهبی نیز جنبش گسترده مردم تبریز به کشتار طبله های قم در 19 دی 1356 وصل کردند و به آن صرفا  جنبه مذهبی دادند. پر واضح بود که هم به لحاظ سابقه  تاریخی مبارزاتی مردم آذربایجان و هم به حیث طیف شرکت کنندگان در اعتراضات 29 بهمن، این جنبش حرک…

Read more

بازار آزاد اسم رمزی برای چپاول

بازار آزاد اسم رمزی برای چپاول

به‌رغم اینکه ظاهرا مسوولان کشور از نظر سیاسی یکدست شده‌اند، اما روند تصمیم‌سازی‌ها به گونه‌ای است که هیچ هارمونی و هماهنگی میان تصمیمات اتخاذ شده مشاهده نمی‌شود. رشد خشونت، رشد اعتیاد، افزایش کارتن‌خوابی، افزایش بی‌خانمان‌ها و... برآمده از تصورات غلطی است که تصمیم‌سازان در خصوص اقتصاد و معیشت داشته‌اند.

حسین راغفر در یادداشتی نوشت: طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر نه‌تنها روند شتابنده رشد قیمت‌ها در کشور متوقف نشده است، بلکه رکورد‌های تازه‌ای در قیمت اقلام اساسی و ضرورت‌های زندگی، ثبت شده که فشار معیشتی را بر اقشار محروم کشور افزایش داده است. بعد از حذف اقلامی، چون گوشت، ماهی، مرغ، مواد لبنی و... قیمت برنج نیز رکورد‌های حیرت‌انگیزی را ثبت کرده تا خانواده‌های ایرانی رویاروی این پرسش بنیادین قرار بگیرند که برای گذران زندگی چه باید کرد و چه باید خورد؟ در این میان، به‌رغم همه قصایدی که در خصوص یکدست شدن نهاد‌های تصمیم‌ساز کشور سروده می‌شد در شرایط فعلی نوعی، ناهماهنگی میان قوای مختلف کاملا مشهود است…

Read more

حمایت کارگران گروه ملی فولاد از معلمان و فرهنگیان کشور

 حمایت کارگران گروه ملی فولاد از معلمان و فرهنگیان کشور

ما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد، حمایت قاطع و همه جانبه خود از اعتراضات وسیع و قدرتمند معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته را اعلام میداریم.
خواسته های معلمان در رفع تبعیض، برخورداری از امکان تامین زندگی درخور و شایسته، آموزش رایگان و لغو پولی سازی آموزش، مطالبه و خواست همه ما کارگران و همه ما مردم است.
بنابراین همه کارگران و فعالین کارگری و همینطور تمامی جنبش های اجتماعی و برابری طلب را به همراهی و پشتیبانی از اعتراضات معلمان فرا میخوانیم.
بی توجهی به معلمان و خواسته های آنان بی توجهی به فرزندان ما کارگران و همه دانش آموزان است.
ما کارگران گروه ملی صنعتی فولاد خواهان پایان دادن به بازداشت ها و پرونده سازی علیه معلمان و سرکوب اعتراضات آنان بوده و بر آزادی فوری و بی قید و شرط همه معلمان زندانی تاکید میکنیم.

Read more

قطعنامه پایانی اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان

 قطعنامه پایانی اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان

اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان، در بسیاری از استان‌ها و شهرهای مختلف کشور به‌منظور دستیابی به حداقل‌های حقوقی و معیشتی برگزار شد. معلمان و فرهنگیان بنا بر فراخوان قبلی در پی دو روز تحصن در بیش از ۲۰۰ شهر، روستا و ناحیه آموزشی، روز دوشنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۰، از جمله در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، نوشهر، یزد، اقلید فارس. همدان، لردگان. بجنورد، اشتهارد، بهشهر، قروه، زنجان، کهگیلویه، بهمئی، بافق، چادگان، قم، باغ‌بهادران، شهرضا، پلدختر، رومشکان، لیکک، شیراز، تبریز، ایلام، خرم‌آباد، ساری، شوش، کرمانشاه، سنندج، رامهرمز، اهواز، خرمشهر، مریوان، ارومیه، شاهین‌شهر، سقز، بهبهان. آمل، اراک، دشتستان، فسا.، نورآباد ممسنی، جوانرود، بروجرد، یاسوج، نیشابور، اردبیل، شوشتر، دلفان، کامیاران، ماهشهر، داراب، ایذه، کازرون… با صدور قطعنامه ای به کار خود پایان دادند.

متن کامل ق…

Read more