header photo

اخبار داخلی

سه تالاب در آذربایجان غربی خشک شد

سه تالاب در آذربایجان غربی خشک شد

در استان آذربایجان غربی؛ سه تالاب قوپی بابا علی، قره قشلاق و قره گل خشک شدند و دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و مهمترین تالاب آذربایجان غربی و تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور به دلیل عدم تأمین حق آبه در شرایط نامناسبی قرار دارند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: عدم تامین کامل حق آبه تالابها، کاهش بارندگی و خشکسالی امسال، تالابهای استان را در وضعیت نامناسب قرار داده که این امر سبب خشک شدن سه تالاب شده است.

حجت جباری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تالاب‌های آذربایجان غربی وضعیت مساعدی ندارند، افزود: سه تالاب قوپی بابا علی و قره قشلاق در مهاباد و قره گل در بوکان امسال به دلیل کمبود منابع آبی، خشکسالی و عدم تأمین حق آبه مورد نیاز آبگیری نشده و خشک شده است.

وی با بیان اینکه در آذربایجان غربی ۱۴ تالاب دائمی و ۲۶ تالاب فصلی هستند، اضافه کرد: از تعداد تال…

Read more

چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟

چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه ایرانی‌ها در سه سال اخیر فقیرتر شده‌اند، اظهار داشت: گزارش اخیر مرکز آمار نشان می‌دهد که هزینه‌های یک خانوار طی سال ۹۹ به نسبت سال ۹۸، ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده، این در حالی است که این رقم به صورت متوسط اعلام شده، اما اقلام اساسی مردم از جمله خوراک، مسکن و بهداشت با افزایش بیش از ۳۰ درصدی روبرو بوده‌اند.

وی افزود: به طور متوسط در سالیان گذشته هزینه بهداشت و درمان شش درصد از هزینه خانوار ایرانی را تشکیل می‌داد، اما این موضوع به قبل از کرونا مربوط می‌شود، اما با توجه به شیوع کرونا در یک سال و نیم اخیر هزینه درمان خانوار‌ها بسیار بیشتر شده وآن‌ها هزینه بیشتری را برای درمان خود می پردازند، طبیعتاً زمانی که هزینه درمان بیشتر شود، آن‌ها از سایر هزینه‌های جاری خود می‌زنند که این موضوع باعث کاهش رفاه مردم و در نتیجه افزایش فقر آن‌ها می‌شود…

Read more

امام جمعه اهل سنت زاهدان: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست

 امام جمعه اهل سنت زاهدان:

ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست

امام جمعه اهل سنت زاهدان به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. مولوی عبدالحمید گفته است اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت و گو با سایت "سنی آنلاین" به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. وی اعتقاد دارد اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دولت‌های پس از انقلاب "نادیده گرفتن واقعیت‌های موجود در کشور" بوده است. اگر مسئولان واقعیت‌ها را می‌دیدند، با ناآرامی و چالش روبه‌رو نمی‌شدند.

یکی از واقعیت‌هایی که عبدالحمید بر روی آن‌ها انگشت گذاشته، ساختار موزائیکی جامعه ایران است. او می‌گوید ایران از "قومیت‌های مختلف با زبان‌های متعدد و مذاهب و ادیان مختلف" تشکیل شده اس…

Read more

ربع رشیدی، دانشگاهی با قدمت 700ساله!!

ربع رشیدی، دانشگاهی با قدمت 700ساله!!

ربع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز واقع در باغمیشه به سبک معماری آزربایجانی است. حدود ۷۰۰ سال پیش در تبریز، دانشگاهی به‌ نام رشید الدین فضل‌ الله همدانی ایجاد شد. رشیدالدین وزیر غازان خان از حکمرانان وقت آن دیار بود. در آن زمان این دانشگاه شامل چهار دانشکده بود که در چهار طرف آن قرار داشت و اربع یا چهار عربی را به خود اختصاص داد و این مکان به نام ربع رشیدی شهرت یافت.

این مجموعه که در دامنه کوه سرخاب در محلی با صفا و بلند جای گرفته است، در اوایل قرن هشتم و یا اواخر قرن هفتم هجری بنا شد. برابر با نوشته تاریخ‌ نگاران و جهانگردان بزرگ دارای پهناوری بسیار و ساختمان‌ های گوناگون همچون مسجد و مدرسه و بیمارستان (دارالشفا) و کتابخانه و گنبدی برای آرامگاه خواجه رشیدالدین بوده است. این بنا مانند بیشتر شهرهای کهن دارای حصار و بارویی بزرگ بوده است. از مضمون نامه‌ ای که خود خواجه رشیدالدین فضل‌ الله به دو پسرش درباره ساختمان این بنا نوشته چنین برداشت می‌شود که در آن زمان ربع رشیدی در جایگاه دانشگاهی بوده که از هر دانشی در آنجا شعبه‌ ای راه‌اندازی شده بود و شش هزار تن دانشجو در آن تحصیل می‌کرده‌ اند و خواجه اوقافی برای تکمیل کتابخانه و مدرسه و نشر کتب و تأمین هزینه زندگی و تحصیل طلاب علوم مختلف اختصاص …

Read more

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در سال ۹۹

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در سال ۹۹

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در پایان سال ۹۸ بستر مناسبی را برای تورم افسار گسیخته فراهم کرد. تورمی که تاکنون در اقتصاد ایران حتی در سیاه‌ترین ادوار آن بی‌سابقه بوده است.

 از مهمترین شاخص‌های برآورد اقتصادی یک کشور میزان رشد تورم و بیکاری است. رشد سرسام‌آور تورم با کسری بودجه و میزان نقدینگی، ارتباط مستقیم دارد. دولت روحانی برای جبران کسری بودجه خود اقدام به چاپ اسکناس بدون پشتوانه کرده است. افزایش قیمت‌ها، کاهش درآمد عمومی و قدرت خرید مردم از تبعات این سیاست ویران‌گر است.

رشد نقدینگی دردولت روحانی نسبت به ۸ سال قبل ۱۱ برابر شده است. این نقدینگی بدلایل متعدد از جمله نداشتن زمینه در بازار تولید و ایجاد اشتغال هزینه نمی‌شود. در رکود تولید، لاجرم بازارهای کاذبی مانند دلالی و سفته بازی رونق می‌گیرد.

اظهارات همتی در خصوص چاپ اسکناس بدون پشتوانه

همتی رئیس بانک مرکزی درجمع مدیران بازار سرمایه اظهاراتی جنجالی در خصوص چاپ اسکن…

Read more

جنبش کارگری در ایران اوج می گیرد

جنبش کارگری در ایران اوج می گیرد

مدت ها است که رژیم جمهوری اسلامی با جنبش بزرگ و رو به گسترش کارگران و زحمتکشان روبرو شده است که دیگر قادر نیست با استفاده از باور های مذهبی ساده دلان و انحراف آنان از درک حقایق همراه با ایجاد تفرقه و تهدید آنان، به روش ها و تاکتیک های پیشین خود ادامه دهد و همراه با سکوت و بی تفاوتی در این شرایط به خواسته های بحق جنبش جواب دهد. از آن رو با مطرح کردن اتهامات دروغین و واهی سیاسی و در نهایت اتهام وابستگی آنان به خارج تلاش می ورزد تا آن را مهار کند. هرچند هنوز سخن گوی دولت اعتدال علی ربیعی ( برادر عباد دوران گذشته )، وزارت کار و... مهر سکوت بر لب زدند که گویا اتفاق مهمی رخ نداده است، در حالیکه اعتصابات، اعتراضات کارگری و حمایت از آنان به سرعت فراگیر و در حال گسترش در همه حوزه های اقتصادی و تولیدی است.

از مدت ها پیش پیش بینی می شد که کارگران، زحمتکشان و تهیدستان در  زیر بار افزایش شدید قیمت ها کمر خم کرده اند و از افزایش حوادث کار و امنیت شغلی به ستوه آمده اند و دیگر یارای تامین موا…

Read more

مصلحت حکومت ولایت فقیه در سرکوب «کفِ خیابان» است

مصلحت حکومت ولایت فقیه در سرکوب «کفِ خیابان» است

  در روزهائی که رژیم جمهوری اسلامی تدارکات برگزاری نمایش انتخابات به اصطلاح ریاست جمهوری سال  1400 را انجام می داد، در روز 23 خردادماه حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات نیز روی صحنه آمد. حیدر مصلحی طی مصاحبه ای گفت که در انتخابات سال 1392 ارزیابی وزارت اطلاعات از « کفِ خیابان »، یعنی افکار عمومی، حاکی از آن بود که اگر هاشمی رفسنجانی تایید صلاحیت می شد، اکثریت آرای رای دهندگان را کسب می کرد. مصلحی ضمن اینکه در همان دوره گزارش این ارزیابی را به شورای نگهبانِ ولایت فقیه ارائه می دهد، نتیجه گیری وزارت اطلاعات را نیز به شورای نگهبان چنین اعلام می کند که انتخاب رفسنجانی به مصلحت نظام نیست. بدین ترتیب شورای نگهبان نیز صلاحیت رفسنجانی را  رد کرد.

  با توجه به آشکار بودن مهندسی انتخابات در ایران طی چند دهۀ اخیرکه به قصد حفظ مصلحت نظام انجام می شود، حیدر مصلحی راز پنهانی را افشاء نکرد. ولی قاعدتا چنین مصاحبۀ « ظاهراً »       پیش بینی نشده ای به موضوع« کفِ خیابان » در سال 1400 و  مصلحت نظام در وضعیت کنون…

Read more

گسترش اعتراض ها سراسری می شود

گسترش اعتراض ها سراسری می شود

ماندگاری اعتراض‌ها موجب خیزهایی در دیگر شهرها هم می‌شود. نزدیک به دو هفته از شکل‌گیری اعتراض‌ها در خوزستان می‌گذرد. اعتراض‌ها در حال گسترش است. شهرهای مختلفی به این اعتراض‌ها پیوسته‌اند

در سیزدهمین شب از اعتراض‌ها به بی‌آبی و بی‌برقی، سه‌شنبه شب ۵ مردادماه اعتراض‌ها در شهرهای کرمانشاه، بهارستان، کرج، کردکوی و اصفهان ادامه پیدا کرد. معترضان در اصفهان و بهارستان شعار «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد» سر دادند. ۱۳ روز از آغاز اعتراض‌ها از سوی شهروندان عرب خوزستان می‌گذرد.

پس از گذشت ۱۳ روز از آغاز اعتراض‌ها از سوی شهروندان عرب خوزستان، موج اعلام همبستگی و پیوستن به این اعتراض‌ها به نقاط دیگر ایران از جمله کُردکوی گلستان و بهارستان اصفهان کشیده شده است.

سه‌شنبه شب پنجم مرداد، اعتراض‌ها در محله «دره دریژ - دره دراز» شهر کرمانشاه نسب به بی‌آبی و بی‌برقی و همچنین در حمایت از اعتراض‌های استان خوزستان که از دو هفته پیش آغاز شده، وارد سومین شب خود شد…

Read more

اعتراض نهادهای بین المللی به سرکوب معترضان بحران آب

اعتراض نهادهای بین المللی به سرکوب معترضان بحران آب

میشل باچله: ایران به جای سرکوب معترضان بحران آب را حل کند

عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده

میشل باچله: ایران به جای سرکوب معترضان بحران آب را حل کند

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات جمهوری اسلامی خواست به جای توسل به زور و بازداشت و سرکوب تظاهرکنندگان، توجه خود را به اقدامات فوری برای رفع کمبود مزمن آب در خوزستان معطوف کند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر روز جمعه ۲۳ ژوئیه از بازداشت‌های گسترده، درگیری، تیراندازی به معترضان و مرگ و جراحت شماری از حاضران در تجمع‌های خوزستان ابراز نگرانی کرد. میشل باچله گفت: «تأثیر بحران ویرانگر آب در زندگی، سلامتی و شکوفایی مردم خوزستان باید مورد توجه دولت قرار گیرد، نه اعتراضات مردمی که سال‌ها از نیازهایشان غفلت شده است.»

خانم باچله تاکید کرده که "آب یک حق است" اما مسئولان جمهوری اسلامی به جای توجه به…

Read more

تظاهرات تبریز در حمایت از خوزستان آذربایجان، عرب، فارس اتحاد اتحاد

تظاهرات تبریز در حمایت از خوزستان

آذربایجان، عرب، فارس اتحاد اتحاد

بنا بر گزارش های رسانه ها عصر شنبه ۲ مرداد، مردم تبریز در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان به خیابت ها آمدند.

در تظاهرات مردم تبریز شعار میدادند: «آذربایجان بیدار است پشتیبان خوزستان است» « آذربایجان ، اهواز – اتحاد ، اتحاد» « ایرانی باغیرت اتحاد اتحاد»

جوانان شرکت کننده در تظاهرات تبریز مورد هجوم نیروی انتظامی قرار گرفتند. سران حکومت برای ایجاد جو رعب و وحشت اقدام به بلندکردن هلی‌کوپتر کردند. همچین با پرواز پهباد در بالای سر تظاهرکنندگان اقدام به فیلم‌برداری کرده است.

در تظاهرات مردم تبریز شعار می‌دادند: « آذربایجان عرب فارس اتحاد اتحاد.» تظاهرت مردم تبریز با این شعار به تلاش سالیان حکومت برای تفرقه بین اقوام مختلف در ایران خط بطلان کشید. همچنین تظاهر کنندگان به زبان آذری شعار میدادند : «ما آماده‌ی شهادت هستیم  فرزندان بابک هستیم.»

 برای پرا…

Read more

منه قورشون یوخ سو گره‌کدیر!

منه قورشون یوخ سو گره‌کدیر!

مسعود آذر

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

سوسوزوندان مله‌ین چؤللره

هدیه‌نیز قورشوندی‌می؟

دویورسان‌می الی خینالی، بئلی بوکوک قادینین سؤزونو:

«اوغورلانیر تاریخدن قاباق

چای‌لار بویو آخان سولاریم؛

قورودوقجا هورالعظیم، قورودوقجا چؤل‌لریم

سولانیر گؤزلریم؛

منه قورشون یوخ، سو گره‌کدیر-

چاغیریلمامیش سیلاحلی قوناق

 

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

قولاق آس بیرآن!

شکر قامیشلیغیندان قووزانان هنیرتینی دویورسان‌می؟

باخ،

آغاجلاریمدا داها خورما یوخ، آتش گؤیریر؛

باتاقلاردا باتان گامیشلاریمین

قورشونلو گؤزلریندن بوگون

عطش قایناییر.

سو –دئیه،

چاتلاییر دوداقلاریم فراتین ساحیلینده؛

یانغی‌لار کارون‌لاشیر تورپاغین دیلینده؛

منه قورشون یوخ، سو گره‌کدیر-

چاغیریلمامیش سیلاحلی قوناق!

 

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

بو چاتلی دوداقلاریما

او ا…

Read more

از کارخانه‌ها تا دشت‌ها، بیانیه‌ای برای اتحاد جنبش‌های کارگری و محیط زیستی

از کارخانه‌ها تا دشت‌ها،

بیانیه‌ای برای اتحاد جنبش‌های کارگری و محیط زیستی

«هیچ سیاست پیش‌رویی در رابطه با محیط زیست و رفاه عمومی آغاز نخواهد شد، اگر وضعیت تولید، خصوصی‌سازی‌ها، شرکت‌های پیمان‌کاری، امنیت شغلی و دستمزدهای کارگران و حتی شیوه نظارت بر صنایع مادر و تعهداتشان در حوزه محیط زیست تغییر نکند»

نزدیک به سی روز از آغاز اعتصابات کارگری با نام کمپین۱۴۰۰ صنعت نفت ایران می‌گذرد و تا اینجا کارگران ۹۶ پالایشگاه و مرکز پتروشیمی و نیروگاه در ۱۹ شهر به این اعتصابات پیوسته‌اند. تا امروز این اعتصابات با محوریت مطالباتی چون افزایش دستمزدها، اعتراض به خصوصی سازی‌ها و فساد و نداشتن امنیت شغلی، با مطالبه حذف کامل پیمان‌کاری و شرکت‌های واسطه و افزایش امنیت شغلی کارگران، ادامه یافته‌اند. این اعتصابات که با اعتصابات کارگران پیمانکار صنعت نفت در عسلویه آغاز شد حالا صنایع نفت و گاز، خودروسازی و نیروگاهی را درگیر مستقیم این اعتصابات کرده است…

Read more

حمایت جمع بزرگی از فعالان مدنی و سیاسی از اعتراضات خوزستان

حمایت جمع بزرگی از فعالان مدنی و سیاسی از اعتراضات خوزستان

در پی حمایت تشکل‌‌ها، سینماگران و ورزشکاران، فعالان مدنی و سیاسی ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان بیانیه داده و از حکومت خواستند، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسد. نسرین ستوده هم از زندان پیام داده است.

جمع پرشماری از فعالان مدنی و سیاسی در ایران و خارج از ایران در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) منتشر شد، از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. آنها در این بیانیه نوشته‌‌اند: «مردمی که روی بزرگ‌ترین منابع گازی و نفتی جهان زندگی می‌کنند، بعضا از گاز لوله‌کشی‌شده محرومند.»

نویسندگان بیانیه از مردمی نوشته‌اند که در حاصل‌خیزترین استان ایران "باردیگر همچون دوران جنگ، با بیشترین مهاجرت ساکنانش" روبرو شده‌اند.

آنها به عدم رسیدگی به این منطقه حتی برای از بین بردن آثار جنگ اشاره کرده و گفته‌اند هنوز بسیاری از شهرهای خوزستان مشکل خدمات اولیه شهری و فاضلاب دارند و "ناکارآمدی و سوءمدیریت‌ها و عدم دوراندیشی‌ها بیش از کاه…

Read more

گسترش اعتراضات خوزستان به دیگر استان ها و حمایت های مردمی

گسترش اعتراضات خوزستان به دیگر استان ها و حمایت های مردمی

اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی آبی و فقدان مدیریت آب در هفتمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله در رامشیر، سوسنگرد، شیبان، الهایی، اهواز، مسجدسلیمان، بهبهان، بندرماهشهر دست به تجمعات اعتراضی زدند. همچنین شهروندان در یزدان شهر اصفهان و بندرگناوه واقع در استان بوشهر در حمایت از مردم خوزستان تجمعاتی اعتراضی برپا کردند. بر اساس گزارشات دریافتی تجمع شهروندان در بهبهان، با حضور نیروهای نظامی، ضرب و شتم معترضین و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی آنان همراه بوده است. تجمعات مردمی در اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان و فقدان مدیریت آب در استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۸ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و طی روزهای اخیر کشته شدن سه شهروند معترض و یک مامور نیروی انتظامی در جریان اعتراضات، توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعل…

Read more

ادامه اعتراضات گسترده اهالی خوزستان

ادامه اعتراضات گسترده اهالی خوزستان 

اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان

اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی آبی و فقدان مدیریت آب در ششمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله سوسنگرد، بهبهان، آبادان، ایذه، اهواز، خرمشهر و شادگان دست به تجمعات اعتراضی زدند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در ایذه، با حضور نیروهای نظامی، درگیری با معترضین و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی آنان همراه بوده است. در جریان اعتراضات روز جاری مردم معترض شعارهایی علیه آیت الله خامنه‌ای سرداده‌اند. تجمعات مردمی در اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان و فقدان مدیریت آب در استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۲ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و طی روزهای اخیر کشته شدن دو شهروند توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات روزهای اخیر بازداشت شده اند که تاکنون هویت …

Read more

همبستگی زحمتکشان جهان با جنبش اعتصابی نفتگران ایران

همبستگی زحمتکشان جهان  با جنبش اعتصابی نفتگران ایران

با پیوستن ده‌ها هزار کارگر پروژه‌یی به اعتصابی که تا این لحظه بیش ازچهار هفته ادامه داشته است، این حرکت اعتراضی صنفی و مطالباتی می‌تواند نمایشی موفق از شیوه‌های ممکن برای مبارزهٔ سندیکایی در ایران امروز باشد.
همبستگی بین‌المللی کم‌سابقهٔ نهادهای سندیکایی جهان با مبارزات کارگران پروژه‌یی شاغل در صنایع اصلی و جانبی نفت و گاز و صنایع پتروشیمی ایران تجربه‌ای ارزنده است که با برنامه‌ریزی دقیق و بسیج فعالان سندیکایی در ایران و جهان قابل گسترش است.از آن جمله است:

حمایت های:‌ کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال، کنگرهٔ اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، اتحادیهٔ کارگران پالایشگاه‌های نفتی انگلستان (یونایت)، اتحادیهٔ کارگران راه‌آهن انگلستان، اتحادیهٔ آتش‌نشانان انگلستان، اتحادیهٔ کارگران و کارمندان بخش دولتی بریتانیا، اتحادیهٔ معلمان بریتانیا، فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری عراق، و اتحادیه‌های کارگری از کانادا، نیجریه، استرالیا، تایلند، دانمارک، مقدونیه شمالی و ده‌ها اتحادیهٔ محلی و شوراهای اتحادیه‌های کارگری از کارگران اعتصابی در ایران…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس سونگون ورزقان

تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات تبریز

خسارات ۷۰۰ ۲میلیارد تومانی کشاورزان آذربایجان‌شرقی

یک پنجم مدارس شهرستان های هشترود و چاراویماق کانکسی است

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس سونگون ورزقان

تجمع کارگران معدن مس سونگون ورزقان در اعتراض به اخذ امضای برگه سفید توسط شرکت

روز یکشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، کارگران معدن مس سونگون ورزقان و پرسنل شرکت آهن آجین مشغول به کار در این معدن دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران به اخذ برگه سفید توسط شرکت اعتراض داشتند و در محوطه شرکت تجمع کردند.

آنان در رابطه با اخذ برگه سفید که به مدیریت این شرکت دست باز می‌دهد اعتراض کردند. بنابه گفته کارگران، نسبت به هر تصمیمی که در مورد سرنوشت و حقوق کارگران گرفته شود معترض خواهند بود.  

کارگران و پرسنل این شرکت طی ۳ ماه گذشته به کمی حقوق خود اعتراض داشته و دارند.

این کارگران که…

Read more

اعتراضات گسترده در خوزستان ادامه دارد

اعتراضات گسترده در خوزستان ادامه دارد

پنجمین روز اعتراضات گسترده خوزستان؛

واکنش ها نسبت به سرکوب مردم معترض

به گزارش خبرگزاری هرانا روز دوشنبه ۲۸ تیرماه، اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به فقدان مدیریت آب و بحران بی آبی در پنجمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله اهواز، رامهرمز، ماهشهر، خرمشهر، کوت عبدالله، چمران، حمیدیه، سوسنگرد و ویس دست به تجمعات اعتراضی زدند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر چمران، با حضور نیروهای نظامی و بعضا تیراندازی همراه بوده است. تجمعات مردمی در اعتراض به قطع آب و عدم دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۰ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و تاکنون کشته شدن دو شهروند نیز توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات بازداشت شده اند که تاکنون هویت …

Read more

اعتراضات مردم خوزستان به بی آبی تیراندازی نیروهای امنیتی، کشته شدن حداقل 3 نفر

اعتراضات  مردم خوزستان به بی آبی

تیراندازی نیروهای امنیتی، کشته شدن حداقل 3 نفر

اعتراض جان به لب رسیدگان از بی‌آبی در خوزستان ادامه دارد. شماری از مسئولان دولتی به استان سفر کردند و قول دادند مشکل را حل کند. منابع محلی از کشته شدن حداقل سه تن طی دو روز گذشته خبر داده‌اند. رسانه‌های حکومتی کشته شدن مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری را تائید و تلاش کردند کشته‌شدگان را «نیروی بسیجی» معرفی کرده و قتل آنان را به مخالفان نظام نسبت بدهند.

شامگاه شنبه ۲۶ تیر معترضان به بی‌آبی در شاوور، کرخه، سوسنگرد، کوت سید نعیم، شادگان، اهواز، کوت عبدالله، حمیدیه و شوش به خیابان آمدند. هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر ایران از کشته شدن دست‌کم سه نفر به نام‌های مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزرعه در جریان این اعتراضات خبر داد.

مسئولان دولتی پیشتر کشته‌شدن مصطفی نعیماوی را تائید کرده بودند. سازمان حقوق بشر اهواز نیز شامگاه شنبه هویت یک تن دیگر از کشته شدگان به نام قاسم خضیری را تائید کرد. به گفته منابع محلی خضیری در اعت…

Read more

حمایت روزنامه نگاران، خبرنگاران، کنشگران فرهنگی و نویسندگان از خواسته های کارگران اعتصابی صنعت نفت

حمایت روزنامه نگاران، خبرنگاران، کنشگران فرهنگی و نویسندگان

از خواسته های کارگران اعتصابی صنعت نفت

 ۶۹ تن از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران طی بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب کارگران صنعت نفت، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از این حرکت حمایت کردند. در این بیانیه آمده است:

دهه‌هاست که ارزان‌سازی نیروی کار در سراسر جغرافیای ایران به عنوان نتیجه پروژه‌ افزایش سهم کارفرما از سود تولید، در دستور کار قرار گرفته است. این پروژه در سال‌های اخیر با چنان افراط جنون‌آمیزی پیش رفته و این منفعت کوتاه مدت چنان چشم عاملان آن را کور کرده است که دیگر حتی به فکر منافع بلندمدت خود که همان تداوم نظام استثمار پیش‌برنده کج‌دار و مریز نظام اقتصادی بوده، نیستند. ایجاد بحران‌های بزرگی در تحقق ارزش و بازتولید نیروی کار تنها بخشی از وضعیت کنترل‌ناپذیری است که اقتصاد کنونی به آن دچار شده است.

اعتصابات سراسری کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری صنایع نفت، گاز، پالایش…

Read more

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و صنفی در دفاع از مطالبات کارگران اعتصابی

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و صنفی

 در دفاع از مطالبات کارگران اعتصابی

«حق کار شایسته،رفاه‌ و توسعه را به رسمیت بشناسید»

کارگران‌ و کارکنان شرکت‌های پیمانکاریِ نیروی انسانی پس از نزدیک دو دهه تلاش برای برخورداری از «حقوق‌ و مزایای مساویً برای کار مساوی»، یا  «کار یکسان- مزد یکسان» مجبور به اعلام کارزار ۱۴۰۰ واعتصاب سراسری کارگران شرکت‌های پیمانکاری‌ در‌ صنعت‌نفت شده‌اند. اعتصابی که با مشارکت کارگرانِ دهها شرکت پیمانکاری شکل گرفته واز حمایت جمع کثیری از روشنفکران،حقوقدانان،فعالان سیاسی‌ و اجتماعی وسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران‌وحومه،سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه،‌اتحادیه آزاد کارگران ایران، شورای بازنشستگان ایران، کانون صنفی معلمان و نهادهای دانشجویان‌ و معلمان و… برخوردار شده است.ما نیز پشتیبانی خودرا ازمطالبات این کارگران اعتصابی اعلام نموده، برای تحقق آن خواهیم کوشید…

Read more

حماسۀ 23 تیر* نبردی بزرگ علیه استعمار و استثمار

حماسۀ 23 تیر*

نبردی بزرگ علیه استعمار و استثمار

23  تیر امسال، هفتاد وپنجمُین سالگرد واقعه ای تاریخی، کارگری و ملی است. خاطرۀ این روز، برای همیشه در تقویم های جنبش کارگری و ملی شدن نفت، باقی خواهد ماند. وقایع آن روز، نقطۀ عطفی در مسیر خودآگاهی طبقۀ کارگر ایران بود.  طبقۀ کارگر، در ازای این دستاورد، بهای سنگینی پرداخت.  اما ضربۀ سنگینی هم بر پیکر شرکت نفت استعماری بریتانیایی وارد کرد که منجر به تغییرات کلیِ روابط کار در آن شرکت شد.

امتیاز اسارت بار نفت، واگذار شده توسط دولت مظفرالدین شاه قاجار، حق اکتشاف، استخراج، انتقال، و هرگونه پالایش و صدور آن را در مقابل تنها 16 درصد از سود خالص، در مساحتی نزدیک به 78 درصد خاک ایران، منحصراً به بریتانیایی ها داد. از همان ابتدای بهره برداری و احداث تأسیسات مورد نیاز، شرکت نفت درست مانند استعمارگران کهن، بساط سلطه را گسترد.

این شرکت در آغاز، تعدادی از کارگران ماهر و نیمه ماهر هندی و برمه ای و آفریقایی …

Read more

نگاهی به رویداد ۱۸ تیر ۱۳۷۸

نگاهی به  رویداد ۱۸ تیر ۱۳۷۸

۱۸ تیر ۱۳۷۸ نقطه اوج یکی از گسترده‌ترین اعتراضات دانشجویی در دوره جمهوری اسلامی است. افشای رشته قتل‌های سیاسی به دست عواملی درون حاکمیت در پاییز ۷۷ سلسله وقایعی را به دنبال داشت که نهایتا منجر به حادثه تلخ و خونین کوی دانشگاه در روز هجدهم تیرماه شد.

در روزهای پایانی خرداد ۷۸ خبر خودکشی سعید امامی، متهم اصلی پرونده رشته قتل‌های سیاسی، اعلام شد، دو هفته پس از آن، روز ۱۴ تیر، روزنامه سلام نامه‌ای از سعید امامی (اسلامی) به وزیر اطلاعات را منتشر کرد. تیتر اول روزنامه سلام این بود: «سعید امامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است». این تیتر موجب شگفتی شد. نمایندگان مجلس در آن روزها در حال تصویب قانون مطبوعات بودند اما چطور می‌شد قانونی را تصویب کرد که طراح آن متهم اصلی قتل ده ها روشنفکر و دگراندیش باشد؟

سعید امامی(اسلامی) متهم اصلی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای سیاسی بود

روزنامه سلام از صبح پنج‌شنبه …

Read more

شهید ژنرال ابوالقاسم عظیمی

شهید ژنرال ابوالقاسم عظیمی

(۱۹۴۷-۱۹۰۹)

ابوالقاسم عظیمی ایثارگر دولت ملی آذربایجان در سال ۱۹۰۹ میلادی برابر ۱۲۸۲ شمسی در یک خانواده آذربایجانی در شهر نخجوان بدنیا آمد. در دوران کودکی به همراه خانواده از نخجوان به شهر مشهد نقل مکان کرده و تحصیلات ابتدایی ومتوسط خود را در مدرسه  فردوسی در شهر مشهد فرا گرفت.

در سال۱۹۲۳-۱۳۰۲شمسی  عظیمی در دانشگاه افسری قبول میشود و در آنجا با درجه ستوان پیاده نظام فارغ التحصیل میشود .

عظیمی در ارتش رضا خان مشغل خدمت میشود تا درجه سرهنگی رشد می کند. در عین خدمت متوجه نا دیده گرفتن حقوق سربازان و وظایف آنها می شود و می بیند که از ارتش بیشتر برای سرکوب کردن توده های مردم استفاده می شود.

بد از جنگ جهانی دوم و نتیجه آن و نابودی فاشیسم، شرایط مناسبی در ایران بوجود می آید. این شرایط  باعث شکل گیری و رشد جنبش آزادیخواهانه مردم ایران می شود.

ابوالقاسم عظیمی یرای مبارزه با بی عدالتی در سال۱۳۲۲

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

 در آذربایجان چه می گذرد؟

اعتراض کارگران شهرداری زنجان به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

کارگران خطوط ریلی آذربایجان اعتصاب کردند

تازیانه خشکسالی بر پیکر کشاورزی استان اردبیل

خشک سالی و نابودی کشت دیم در زنجان

کارگران شهرداری زنجان خواهان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل شدند

کارگران شهرداری زنجان در بخش فضای سبز و خدماتی، خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای افزایش دستمزد‌ها شدند

روز چهارشنبه ۱۶‌تیر ۱۴۰۰، کارگران شهرداری زنجان که در بخش فضای سبز و خدماتی مشغول بکار هستند، خواهان رسیدگی به طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند. این کارگران می‌گویند: «سال گذشته طی نامه‌ای به محمد رضا یوسفی (مدیرکل کار استان زنجان) خواسته خود را کتبا ارسال کرده‌اند. اما از سال ۹۹ تاکنون، شهرداری هیچ پاسخی به درخواست‌شان نداده و هیچ اقدامی نکرده است

کارگران شهرداری زنجان افزودند: «طبق دستور مدیرکل کار استان، شهرداری موظف بود از فروردین ماه ۱۴۰۰، طرح طبقه‌بندی را به جریان بیندازد. مدیرکل کار استان…

Read more

گسترش اعتراضات سراسری به قطعی برق

 گسترش اعتراضات سراسری به قطعی برق

نیروگاه‌های کشور توان تولید بیش از ۵۵ هزار مگاوات را ندارند. استخراج رمزارزها و صدور برق به عراق نیاز ایران را به ۶۶ هزار مگاوات رسانده است. خاموشی‌ها به نارضایتی‌ها دامن زده.

به گزارش زمانه، در پی قطع مجدد برق در شهرهای ایران، شامگاه دوشنبه ۱۵ تیر بسیاری از شهرهای ایران، به ویژه در استان‌های مارندران، گلستان، تهران و البرز و همچنین در خمام گیلان صحنه اعتراضات مردمی بود.

از ویدیوها و خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده چنین برمی‌آید که در شهرهای کهریزک، پاکدشت، فشافویه، شهر ری، گوهردشت، قائمشهر، شرق تهران، بهشهر، بهنمیر مازندران، دریا کنار بابلسر، آمل، بابل، پاکدشت، شیراز، کرج، کازرون، فریدون کنار، بندرگز و جویبار مازندران و  مردم در اعتراض به خاموشی‌های مکرر در اطراف ادارات برق تجمع کردند. در برخی از این تجمعات، از جمله در گوهردشت مردم شعار «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر دیکتاتور» سر دادند…

Read more

زنان توانمند در بلوچستان*

زنان توانمند در بلوچستان*

بلوچستان فقیرترین استان ایران است. این منطقه در منتهای جنوب شرقی ایران، از نظر بسیاری از ایرانی ها، مثل اهالی شهرهای بزرگ، عقب مانده، خشن و خطرناک محسوب می شود

در منابع رسمی این استان «سیستان و بلوچستان» نام دارد، چرا که در آن سیستانی های شیعه ی فارسی زبان نیز سکونت دارند. اما این منطقه موطن بلوچ هاست که با دو و نیم میلیون نفر جمعیت، اکثریت مطلق دارند. آنها به عنوان سنی، در چشم حکومت مرکزی از دو جهت در اقلیت قرار میگیرند؛ قومی و مذهبی، و زبانشان نیز آنها را به بلوچستان پاکستان در آن سوی مرز پیوند میدهد. و درست در چنین منطقه ی به شدت محافظه کاری در سالهای اخیر زنان جوانی سر زبانها افتاده اند که در زمینه سیاسی فعال هستند و در پی تغییر جامعه برآمده اند.

در خیابان های بلوچستان تا کنون نشانه های بسیار اندکی از تغییر مشاهده می شود: مردان فضای عمومی را تحت تسلط خود دارند. اغلب لباسی شبیه پاکستانی ها بر تن میکنند که بالاپوش آن تا زیر زانوها میرسد؛ زنان چادر و یا شالهای بزرگی بر سر دارند و هیج جا اثری از مانتوهای کو…

Read more

لوموند : زدوبند نشریات اصلاح‌طلب با رئیسی برای حفظ امتیازات اقتصادی و سیاسی است

لوموند : زدوبند نشریات اصلاح‌طلب با رئیسی

برای حفظ امتیازات اقتصادی و سیاسی است

غزل گلشیری، گزارشگر روزنامۀ لوموند در ایران، در شمارۀ امروز این نشریه مطلبی را به زدوبند معروف‌ترین نشریات اصلاح طلب با ابراهیم رئیسی اختصاص داده و نوشته است که سه روز پیش از برگزاری انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری در ایران، عکس جمعی از مدیران بزرگترین نشریات اصلاح‌طلب از جمله "شرق"، "آفتاب یزد"، "ابتکار"... پس از دیدار آنان با ابراهیم رئیسی منتشر شد و انتشار این عکس همانند ملاقات آنان با رئیسی شگفتی بسیاری برانگیخت.

گزارشگر لوموند تصریح می‌کند که در این ملاقات مدیران روزنامه‌های اصلاح طلب مردی را ستودند که در تقریباً کلیه پرونده‌های نقض حقوق بشر در ایران نقشی مهم داشته و دورۀ ریاست او را بر قوۀ قضائیه آکنده از اصلاح طلبی و مدارا خواندند. به نوشتۀ لوموند، مدیران نشریات اصلاح طلب حتی ابراهیم رئیسی را حافظ مطبوعات خواندند، هر چند در دورۀ او شمار بالایی از روزنامه نگاران، نویسندگان و فعالان جامعۀ مدنی دستگیر و زندانی و به حبس‌های طولانی مدت محکوم شدند…

Read more

کارگر مبارز، رفیق نعمت محمدی، مشعل فروزان نبرد طبقاتی را به دیگر یاران سپرد

کارگر مبارز، رفیق نعمت محمدی،

مشعل فروزان نبرد طبقاتی را به دیگر یاران سپرد

رفیق نعمت محمدی در دوم دی‌ماه سال ۱۳۲۶ در روستای “گلهین”، از توابع بستان‌آباد در آذربایجان شرقی، در خانواده‌ای تهیدست متولد شد. هنوز چند سالی از تحصیلش در مکتب‌خانهٔ روستا نگذشته بود که برای تأمین زندگی خانواده راهی تبریز شد و به کار کارگری ساختمانی مشغول گردید. او که از همان کودکی عاشق موسیقی بود، پس از فراغت از کار نزد استادی برای تعلیم رفت اما استاد با دیدن دست‌هایش به او گفت: “پسرم ساز با این دست‌های زمخت و زخمی به‌سخن درنمی‌آید.”
رفیق نعمت در جوانی در کارخانه خانه‌سازی (پیش ساخته) تبریز سیم پیچ الکترو موتور شد. و از همان دوران جوانی از حقوق خود و کارگران و دیگر زحمتکشان با قاطعیت دفاع می کرد. در سال‌های نخست دهه ۱۳۵۰ با سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران آشنا شد و به صفوف سازمان پیوست. سازمان به او کمک کرد تا تحصیلاتش را ادامه دهد و به مطالعه آثار سوسیالیستی بپردازد. رفیق نعمت محمدی گام به گام به کارگری مبارز و آگاه تبدیل…

Read more

سه متهم در جایگاه سران قوا

سه متهم در جایگاه سران قوا

باحکم آیت‌الله خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی٬ کادر «سران قوا» تکمیل شد.

یک روز پس از آن که ابراهیم رئیسی که در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰ فرد برنده معرفی شده بود٬ از رهبر جمهوری اسلامی خواست تا درباره انتصاب رییس‌ جدید قوه قضائیه تصمیم‌گیری کند٬ حکم غلامحسین محسنی‌اژه‌ای برای ریاست بر قوه قضاییه صادر شد.

ابراهیم رئیسی که با حفظ سمت ریاست قوه قضائیه در انتخابات شرکت کرده بود٬ روز گذشته در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود که قصد دارد در زمان باقیمانده تا آغاز به کار دولت جدید، روی موضوع تشکیل دولت سیزدهم متمرکز شود.

طی هفته‌های گذشته نام‌های مرتضوی مقدم٬ رییس دیوان عالی کشور و علیرضا اعرافی٬ عضو شورای نگهبان و مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور٬ نیز به عنوان نامزدهای احتمالی ریاست بر قوه قضاییه مطرح شده بود.

پیشتر گفته می‌شد که ابراهیم رئیسی با «شرط» اینکه اژه‌ای جانشینش نشود در انتخابات ریاست جمهوری سی…

Read more

علیرغم انتخاب رئیسی؛ جنگ قدرت درون اصولگرایان بالا خواهد گرفت

علیرغم انتخاب رئیسی؛ جنگ قدرت درون اصولگرایان بالا خواهد گرفت

به گزارش سایت "المانیتور" علیرغم انتخاب رئیسی و یک دست شدن حاکمیت احتمال بالا گرفتن اختلافات درونی در میان اصولگرایان زیاد است. این سایت به تحلیل تازه منتشر شده جنجالی "وحید حقانیان" از افراد ارشد در بیت  رهبری اشاره کرده و می‌نویسد: "حقانیان تحلیل خود را درباره روند انتخابات در یادداشتی عمومی و علنی منتشر کرده است. حقانیان که به عنوان فردی بسیار نزدیک به رهبری شناخته می‌شود استدلال کرد که تصمیم رضایی، قاضی‌زاده هاشمی و همتی برای ماندن در انتخابات ریاست‌جمهوری تا پایان کار اثبات کرد که استدلال دشمنان مبنی بر این که نامزد‌ها پوششی بوده‌اند، اشتباه بوده است. حقانیان البته در این یادداشت جنجالی اذعان کرد که تبلیغات صورت گرفته برای تحریم انتخابات، ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان از سوی شورای نگهبان و درخواست احمدی‌نژاد برای تحریم انتخابات چالش‌هایی جدی برای جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند…

Read more

پروژه عظیم کانال استانبول در ترکیه و سند چشم انداز 20 ساله در ایران

دکتر محمد حسین یحیایی

پروژه عظیم کانال استانبول در ترکیه و سند چشم انداز 20 ساله در ایران

دو کشور بزرگ ایران و ترکیه در منطقه که هر دو خود را میراث دار دو امپراتوری گذشته می دانند و گاهی به بازسازی آن می اندیشند، سال هاست ثبات مرزی بین خود را حفظ کرده، همواره روانط خود را با دوستی و دشمنی پنهان، رقابت و رفاقت مخفی پیش برده اند، زیرا هر دو خواهان برتری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در منطقه و تاثیر گذاری در کشور های پیرامونی اند، هر دو در عراق و سوریه مداخله مستقیم دارند، ترکیه در قفقاز، لیبی، قطر و افغانستان و برخی دیگر از کشور های آفریقایی پایگاه و نفوذ دارد، ایران هم با حمایت طالبان در افغانستان، لبنان و یمن نفوذ دارد و نیرو های نیابتی خود را آموزش نظامی و تقویت مالی می کند. در نتیجه دو کشور گاهی رودرروی هم قرار می گیرند ولی از تخاصم و درگیری و حتا نقد یکدیگر پرهیز می کنند و رفتار محتاطانه ای در مقابل هم می گیرند تا همدیگر را نرنجانند…

Read more

تورم بالای۵۰ درصد برای۱۵ استان کشور

تورم بالای۵۰ درصد برای۱۵ استان کشور

بین ۳۱ استان، ۱۵ استان با تورم بالای ۵۰ درصد دست و پنجه نرم  می کنند که خانوارهای ایلامی در صدر این رشد هزینه ها برای تامین کالا و خدمات در مقایسه با پارسال قرار دارند که تورمی حدود ۵۶.۱ درصد بوده است.

به گزارش ایسنا، اعلام اخیر مرکز آمار ایران از وضعیت تورم در خرداد ماه از رشد این شاخص اقتصادی حکایت داشت؛ به طوری که تورم سالانه به ۴۳ و تورم ماهانه به ۲.۵ درصد رسیده بود و تورم نقطه به نقطه بار دیگر افزایشی شده و نشان داد که هزینه خانوارهای ایرانی نسبت به خردادماه سال قبل به طور متوسط ۴۷.۶ درصد رشد داشته است.

 اما بررسی جریان تورم در بین استان های کشور نشان دهنده حداقل تورم  ۴۳.۱ درصدی بین استان هاست که به تهران اختصاص دارد، به عبارتی هزینه خانوارهای استان تهران در مقایسه با سال قبل ۴۳.۱ درصد رشد دارد ولی سایر استان ها از این میزان هم افزایش هزینه بیشتری داشته اند.

ایلام در صدر تورم ایستاد…

Read more

الیگارشی داخل عامل اصلی افزایش تعداد میلیاردهای وطنی است!

الیگارشی داخل عامل اصلی افزایش تعداد میلیاردهای وطنی است!

"۲۵۰ هزار ابر میلیونر در ایران زندگی می‌کنند؛

در حالیکه ۶۰ درصد  مردم در فقر به سر می‌برند"

حسین راغفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد گزارش نشریه فوربس مبنی بر افزایش تعداد میلیادرهای ایرانی در سال‌های اخیر اظهار داشت: دلیل این موضوع کاملا روشن است. الیگارشی داخل کشور یعنی گروه قلیلی که در قدرت نشسته‌اند و سیاست‌ها را به نفع منافع خود تنظیم می‌کنند، عامل اصلی این موضوع هستند. این افراد از مریخ نیامده‌اند، آنها داخل قدرت بوده و یا به نوعی به قدرت متصل هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه نظام قدرت نیز برای این افراد تصمیم می‌گیرد نه برای مردم. از همین روی امروز با این بحران بزرگ روبه‌رو هستیم که از یک سو بیشترین تعداد ثروتمند منطقه در ایران است و از سویی بیشترین میزان فقر را داریم.

وی تصریح کرد: مسئله اساسی در این شکاف را باید در نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی جستجو کرد اما متاسفانه این آمادگی وجود ندارد. وقتی رئیس بانک مرکزی…

Read more

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی: آرای باطله از رای منتخبان بیشتر شده

هشدار روزنامه جمهوری اسلامی:

آرای باطله از رای منتخبان بیشتر شده

روزنامه جمهوری اسلامی رسانه وابسته به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که یک‌چهارم آرای شهر تهران باطله بود

روزنامه جمهوری اسلامی که صاحب‌امتیاز آن علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است نسبت به تبعات مشارکت پایین در انتخابات و فساد گسترده در شوراهای شهر و روستا اعلام نگرانی کرد.

این روزنامه در گزارش خود از وضعیت انتخابات نوشت که در مجموع تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از مردم در انتخابات شوراها شرکت کرده‌اند: «۸۰ تا ۹۰ درصد کسانی که در شرایط رأی دادن هستند به انتخابات شوراها بی‌اعتنائی کردند و در نتیجه، منتخبین فقط با پشتوانه حداقلی بین ۱۰ تا ۲۰ درصدی به جایگاه عضویت شوراها رسیده‌اند.»

براساس گزارش این روزنامه تنها رای نفر اول شورای شهر تهران «اندکی» بیش از آرای باطله بود و ۲۰ منتخب دیگر این انتخابات آرایشان از آرای باطله کمتر بوده است.

در انتخابات شورای شهر تهران حدود یک میلیون …

Read more

نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷

نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار انجام تحقیقات مستقل در مورد نقش ابراهیم رئیسی در اعدام های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ شد.

ابراهیم رئیسی که در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برنده این انتخابات اعلام شد به عنوان یکی از عوامل اصلی کشتارها و اعدام های سیاسی در ایران و از جمله کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اعلام شده است.

جاوید رحمان روز دوشنبه در گفتگو با رویترز گفت زمان آن فرا رسیده تا تحقیق دربارهٔ آن چه در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸ میلادی) رخ داده و نقش افراد در آن آغاز شود.

به گزارش یورو نیوز، او در ادامه گفت که اگر اجازه تحقیق صادر نشود، نگرانی‌های جدی در مورد رئیس جمهور منتخب و نقشی که او از نظر تاریخی در این اعدام ها ایفا کرده است، وجود خواهد داشت.

جاوید رحمان در ادامه گفت که این تحقیق می‌تواند هم به نفع ایران باشد و هم خواسته خانواده‌های افراد اعدام شده را برآورده کند…

Read more

حمایت شش تشکل کارگری و بازنشستگان از اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانکاری صنایع نفت

حمایت شش تشکل کارگری و بازنشستگان

از اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانکاری صنایع نفت

شش تشکل کارگری و بازنشستگان روز یکشنبه ۶ تیر با انتشار بیانیه ای از اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای و پیمانکاری صنایع نفت حمایت کردند. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه؛ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه؛ گروه اتحاد بازنشستگان؛ کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری؛ کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر و اتحاد بازنشستگان در بیانیه ی خود نوشته اند:

از اعتصاب و همبستگی سراسری کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری‌های صنایع نفت، نیروگاه‌ها و پتروشیمی حمایت می‌کنیم

اعتصاب سراسری، متحد و نیرومند کارگران پروژه ای‌ و پیمانکاری‌ صنایع نفت و پتروشیمی محصول مطالبات و ارادۀ مشترک آنها برای دستیابی به خواست‌هایشان، همچنین به میدان آمدن کارگران رسمی و اعلام پشتیبانی از خواست‌های مشترک همدیگر، همچون سیل خروشانی به راه افتاده و پرتوان ادامه دارد…

Read more

بیانیه ی سوم شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

بیانیه ی سوم شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

با اتحادمان دسیسه های پیمانکاران مفتخور علیه اعتصابمان را خنثی میکنیم

در حالیکه اعتصابات سراسری ما کارگران نفت با قدرت به جلو میرود، کارفرمایان و پیمانکاران مفتخور مرتبا بدنبال دسیسه گری و توطیٔه علیه ما هستند. بنا بر خبرها آنها نیز رایزنی های سراسری خود را دارند تا برای عقب زدن اعتصاب ما کارگران هماهنگ کار کنند. ما هم بر سر خواستهایمان ایستاده ایم. دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد و میزان رده های مختلف مزدی باید بنا بر تخصص کارگر و در هماهنگی با خود کارگران تعیین شود. دستمزدها باید بموقع پرداخت شوند و ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی مطالبه فوری ماست. با این خواستها کاری میکنیم که دست پیمانکاران کوتاه شود و قوانین ویژه اقتصادی و پادگانی در محیط های کارمان کنار زده شود.

همانطور که در بیانیه دوم اشاره کردیم یک توطیٔه کارفرمایان اخراج هاست. در برخی مناطق نفتی ما کارگران در محیط کار و خوابگاههایمان باقی مانده ایم تا م…

Read more

گسترش بی سابقه تجمع و اعتراضات کارگری

گسترش بی سابقه تجمع و اعتراضات کارگری

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی، هواپیمایی هما و فولاد در شهرهای تهران، اهواز و اصفهان و حمایت شورای بازنشستگان ایران و دهها تشکل دیگر از اعتصاب کارگران  صنایع نفت و پتروشیمی

در پی فراخوان قبلی، بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای تهران، اهواز برای دستیابی به خواسته‌های خود دست به تجمع زدند.

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران

روز یکشنبه ۶ تیرماه ۱۴۰۰، بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی روبروی سازمان تامین اجتماعی در تهران تجمع کردند.

آنان در فراخوان خود اعلام کرده بودند، یکشنبه‌های اعتراضی‌شان را از سر می‌گیرند. این تجمع‌ها در تهران در برابر سازمان تامین اجتماعی و در شهرستان‌ها در برابر ادارات این سازمان برگزار خواهد شد.

تجمع بازنشستگان هواپیمایی هما در تهران

امروز یکشنبه، بازنشستگان هواپیمایی هما جلوی درب جبهه هواپیمایی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خرداد‌ماه دست به تجمع زدند…

Read more

نگرانی حاکمیت از موج اعتصابات کارگران صنعت نفت و گسترش اعتراضات کارگری

نگرانی حاکمیت از موج اعتصابات کارگران صنعت نفت

و گسترش اعتراضات کارگری

اعتصاب کارگران صنعت نفت ایران در هفت استان و ۴۰ شرکت، مورد پشتیبانی معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و سندیکاها قرار دارد. کمیسیون انرژی مجلس ترتیب نشستی با وزیر نفت و نمایندگان سپاه و دستگاه‌های امنیتی را داده است.

حدود یک هفته از اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز ایران می‌گذرد. بعد از معلمان، کامیون‌داران، بازنشستگان و مال‌باختگان، اکنون نوبت اعتراض کارگران نفت رسیده است.

کارگران پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها در هفت استان ایران از جمله خوزستان، بوشهر، تهران، اصفهان و آذربایجان‌غربی اعتصاب کرده‌اند. روز جمعه ۴ تیر کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای پتروپالایش کنگان، اورهال ۱۵ و ۱۶ در پارس جنوبی، رادیوگراف نیروگاه بیدخون و تلمبه‌خانه شماره ۵ بندرعباس نیز به اعتصاب کارگران نفت پیوستند.

کارکنان رسمی پالایشگاه آبادان، کارگران شرکت مبین صنعت، کارگران شرکت تهران جنوب در بندر ماهشهر و کا…

Read more

پایان یک نمایش و آغاز پایان یک رژیم

پایان یک نمایش و آغاز پایان یک رژیم

چند روزی از انتخابات نمایشی و پر حاشیه رژیم که یک نفر در آن از مدت ها پیش انتخاب و یا انتصاب شده بود می گذرد و هنوز گفتگو پیرامون آن ادامه دارد، بگونه ای که پایان این نمایش کسل کننده نه کارگردان، نه بازیگران و نه تماشاگران را راضی و خشنود نکرد ولی « وحید حقانیان » معاون اجرایی بیت رهبری با صدور بیانیه ای از بازی گران بی استعداد آن تشکر کرد و گفت هرچند آنان می دانستند که نامزد پوششی اند و سیاهی لشگر در نمایش ولی نشستند و بازی را تا آخر ولی ادامه دادند و اما تهیه کنندگان به فکر تغییر در صحنه، بازگیران و حتا تماشگران افتادند، در این مدت تحلیلگران و مفسران در داخل و خارج به نقد آن بازی ارزان پرداختند، کاسه لیسان و رانت خواران که سال هاست سر سفره انقلاب نشستند و صاحب میلیارد ها ثروت شدند آن را حماسه 28 خرداد خواندند که دنیا با حیرت آن را نظاره کرد و انگشت حیرت به دهان گرفت ولی اتاق فکر رژیم با تعجب و ناباوری به فکر فرو رفت و فروپاشی رژیم را در رفتار و گفتار مردم مشاهده کرد. جالب ترین رفتار را « محمد خاتمی » به اصطلاح معمار اصلاحات نشان داد و به شدت برآشفت و نگران از آینده خود و رژیمش به دلجویی از لشگر شکست خورده اش پرداخت و داستان سرایی همیشگی خود را ادامه داد، در حالی که مردم جواب دندان شکنی به درخواست آنان دادند و گفتند تاریخ مصرف شما با فریب کاری و حیله گری تان به پایان رسیده است.…

Read more

یک جامعه‌شناس؛ این ۴ میلیون رای باطله یک پیام دارد و آنهم روی‌برگردان مردم از حاکمیت است

یک جامعه‌شناس؛ این ۴ میلیون رای باطله یک پیام دارد

و آنهم روی‌برگردان مردم از حاکمیت است

امان الله قرایی مقدم جامعه‌شناس با بیان اینکه آرای باطله در انتخابات بعدی بیشتر خواهد شد، می‌گوید: پیام مردم شنیده نشود، با خطر فروپاشی مواجه خواهیم شد.

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: آرای باطله در انتخابات ۱۴۰۰ رکورد شکست و در چند شهر نیز بالاترین میزان آرا را داشت. براساس آمار رسمی، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار رایی که برای انتخابات ریاست جمهوری به صندوق ریخته شده است، باطله است. این رای‌ها شامل رای سفید یا برگه رای‌هایی است که روی آن‌ها جملات و اسامی غیر از نام کاندیدا‌ها نوشته شده است. در این برگه رای‌ها اسامی همچون «عباس بوعذار»، «عیسی آل کثیر» و جملاتی از قبیل «من شوهر می‌خواهم»، «قیمت مرغ منجمد»، «قیمت سکه» و … نوشته شده بود.

به گفته بسیاری از کارشناسان و جامعه شناسان، افزایش آرا باطله پیامد خطرناکی به همراه دارد که اگر حاکمیت پیام آن را به سرعت دریافت نکند، با چالش‌های بسیار بزرگی مواجه خواهد شد. امان الله قرا…

Read more

کارگران باید برای تشکل یابی به جنگند یا دایمی شدن قرار دادها؟

کارگران باید برای تشکل یابی به جنگند یا دایمی شدن قرار دادها؟

نقشه راه، بدون تردید تشکل مستقل است و باید از همه امکانات و ظرفیت‌های موجود برای بهبود سطح زندگی کارگران استفاده کرد؛ حتی از همان امکانات ناقص فصل ششم قانون کار، حتی از همان «فقطِ محدود کننده»!

به گزارش خبرنگار ایلنا، رابطه‌ی علت و معلولی در اقتصاد، رابطه‌ی روشن و سرراستی نیست؛ بین بسیاری از گزاره‌های اقتصادی، رابطه‌ی مرغ و تخم مرغ برقرار است، اول مرغ بود یا تخم مرغ؟!

برای مثال، نسبت میان نرخ رشد یا تولید ناخالص داخلی (GDP) با نرخ سرمایه‌گذاری، از همین دست گزاره‌های مرغ و تخم مرغی است؛ آیا اول باید نرخ رشد افزایش یابد و تولید ناخالص ملی در یک اقتصاد زیاد شود تا سرمایه‌گذاران تشویق به سرمایه گذاری شوند یا اینکه اول باید نرخ سرمایه‌گذاری مولد بالا رود تا نرخ رشد اقتصادی از منفی به مثبت تغییر کند و GDP افزایش یابد؟

ابیجیت بنرجی و استردوفلو، برندگان جایزه نوبل اقتصادی ۲۰۱۹، در کت…

Read more

قهرمانِ منفرد یا مبارز خلق؟

به بهانۀ ۲ تیرماه، هشتاد و دومین زاد روز صمد بهرنگی
(۲ تیر ۱۳۱۸ تبریز - ۹ شهریور ۱۳۴۷ ارسباران)

قهرمانِ منفرد یا مبارز خلق؟

احسان طبری

صمد بهرنگی نویسنده ای که در سال ۱۳۴۷ در سن ۲۹ سالگی به نحوی مرموز از میان رفت، پدیده ای جالب در ادبیاتِ معاصرِ ماست. او معلمی بود دلبسته به مردم که سالها در روستاهای آذربایجان تدریس می کرد. قصه نویسی بود که هدف های اجتماعی کاملا مترقی را در پرداخت های هنری خویش با دلاویزی و صراحت دنبال می نمود. خود او درباره هدف قصه هایی که برای کودکان نوشته، در مجله "نگین" ( اردیبهشت ۱۳۴۷) توضیح می‌دهد که بهتر از هر وصف دیگری، محتوا و سمت فکری بهرنگی را آشکار می سازد. صمد بهرنگی می‌نویسد:
"آیا نباید به کودک بگوییم که بیشتر از نصف مردم جهان گرسنه اند و راه برانداختن گرسنگی چیست؟ آیا نباید درک علمی و درستی از تاریخ و تحول و تکامل اجتماعات انسانی به کودک بدهیم ؟چرا باید بچه های شسته و رفته بی لک و پیس بی سر و صدا و مطیع تربیت کنیم ؟ مگر قصد داریم بچه ها را پشت ویترین مغازه های لوکس خرازی فروشی های بالای شهر بگذاریم که چنین عروسک های شیکی از آنها درست میکنیم؟....ادبیات کودکان نباید …

Read more

جمعی از هوادران حزب چپ (فدائیان خلق)، سازمان (اکثریت) و حزب توده ایران در داخل کشور:

جمعی از هوادران حزب چپ (فدائیان خلق)، سازمان (اکثریت) و حزب توده ایران در داخل کشور:

درودهای آتشین به مردم قهرمان و مبارز ایران!

در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ روز درخشان دیگری در تاریخ سراسر مبارزه کشورمان به ثبت رسید. مردم مبارز و آگاه ایران در اتحادی وصف ناپذیر و در یک نمایش پرشکوه ، استبداد و ارتجاع حاکم را به چالش گرفته و در برابر رژیم سراسر دروغ و تزویر ولی فقیه، اتحاد، اراده و نیروی عظیم خود را در تحریم انتخابات فرمایشی به نمایش گذاشتند. تحریم انتخابات از سوی مردم بار دیگر ثابت کرد که، صدای مردم ایران را نمی توان به زور سرنیزه و یا فریب خاموش ساخت. آمارسازی وزارت کشور زیر نظر بیت رهبری و تقلب گسترده در انتخابات برای نشان دادن تعداد بالای شرکت کنندگان در این انتخابات، گویای هراس ارتجاع حاکم از اتحاد مردم در مقابل رژیم ولایت مطلق فقیه در این حماسه بزرگ است.

خیزش‌های گسترده‌ی اعتراضی در دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ و نا امیدی روزافزون اقشار و گروه های مختلف اجتماعی به ایجاد تغییرات مثبت از …

Read more

گسترش اعتصاب کارگران صنعت نفت به ده ها مرکز نفتی؛ تهدید به اخراج ۷۰۰ کارگر پالایشگاه تهران

گسترش اعتصاب کارگران صنعت نفت به ده ها مرکز نفتی؛

تهدید به اخراج ۷۰۰ کارگر پالایشگاه تهران

در نخستین روز اعتصاب ۷۰۰ کارگر بخش «اورهال» پالایشگاه، با توزیع فرم تسویه حساب میان کارگران آن‌ها را به اخراج تهدید کردند. کارگران خواستار حمایت شدند.

اعتصاب فراگیر کارگران پیمانی نفت به ده‌ها مرکز نفتی گسترش یافته است. مسئولان پالایشگاه تهران روز سه شنبه اول تیر در نخستین روز اعتصاب ۷۰۰ کارگر بخش «اورهال» پالایشگاه، با توزیع فرم تسویه حساب میان کارگران آن‌ها را به اخراج تهدید کردند. کارگران خواستار حمایت شدند.

عتصاب فراگیر کارگران صنعت نفت- دوم تیر کارگران پالیشگاه اصفهان به اعتصاب پیوستند.

عمده ترین مطالبات کارگران کاهش روزهای کار و افزایش روزهای مرخصی (۲۰ روز کار، ۱۰ روز مرخصی)، افزایش دستمزدها، کوتاه کردن دست پیمانکاران و حذف قراردادهای موقت است.

اعتصاب که از ۲۹ خرداد در نیروگاه بیدخون آغاز شد، سه شنبه اول تیر به بیش از …

Read more

چرا اکثر مردم تمایلی به رای دادن ندارند؟

چرا اکثر مردم تمایلی به رای دادن ندارند؟

انتخابات دوره سیزدهم ریاست جمهوری اسلامی تمام شد و فرد مورد نظر به کاخ پاستور راه یافت و ظاهرا همه چیز به خیر و خوشی گذشت. اما این ظاهر ماجرا است. تاثیر همدلی و یکصدایی نیروهای سیاسی و مردم در عدم مشارکت در نمایشی با نام انتخابات، به حدی بود که محافظه کارترین نیروهایی که سالها انتظار چنین موقعیتی را داشتند، به هراس انداخته است. روزنامه کیهان شریعتمداری عدم اقبال اکثریت مردم از انتخابات را مقصر دولت روحانی میداند و تلاش می کند جناح وابسته به خود را از زیر ضرب خارج کند. کاری که در آخرین ماه های دولت پهلوی نیز با مقصر قلمداد کردن هویدا و دیگر وزرا و حتی دستگیری و زندانی کردن آنها کاری از پیش نبرد. در این ارتباط سایت آفتاب نیوز تلاش کرده است با تحلیلی واقعبینانه تر وضع پیشامده را بررسی کند.

آفتاب نیوز می نویسد: چرا (آرای باطله) در این دوره چنین زیاد شد و در برخی استان‌ها بسیار بالاتر رفت؟ علت را در سیاست رسمی برای افزایش آرا باید جست‌وجو کرد. تمامی نظرسنجی‌…

Read more

سالگرد ازدواج پوری و کیوان؛ عشق زیر رگبار

سالگرد ازدواج پوری و کیوان؛ عشق زیر رگبار

پوراندخت (پوری) سلطانی، پیشگام کتابداری نوین در ایران، نویسنده، مترجم کتابِ معروف «هنر عشق‌ورزیدن»، و همسر مرتضی کیوان بود.

پوراندخت (پوری) سلطانی، پیشگام کتابداری نوین در ایران، نویسنده، مترجم کتابِ معروف «هنر عشق‌ورزیدن»، و همسر مرتضی کیوان بود که داستان عشقشان، و تیرباران مرتضی کیوان سه ماه بعد از ازدواجشان، در شعر معروف شاملو ماندگار شد: «سال پست/ سال درد/ سال اشک پوری/ سال خون مرتضی/ سال کبیسه». این یادداشت را نازی عظیما، خواهرزاده‌ی پوری سلطانی به یاد او نوشته است که آبان‌ماه امسال هفتمین سالگرد مرگش خواهد بود.

پوری (پوراندخت) سلطانی شیرازی درسال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. پدرش مهدی سلطانی شیرازی حقوق‌دان و وکیل پایه یک دادگستری، و تحصیل کرده در سویس و از تجددخواهان دوران مشروطه‌خواهی و نواندیشان آن روزگار بود که خانه‌اش محفل بزرگان شعر و ادب و موسیقی آن دوران بود. ایرج میرزا، ابوالحسن صبا، محجوبی، حبیب سماعی، قمر و دیگران. اما دو یار غار و رفیق گرمابه و گلستانش مسیو آنتوان خاشاب، اولین رئیس بانک رهنی ایران و دکتر لقمان‌الدوله ادهم…

Read more

عفو بین‌الملل خواستار پیگرد کیفری ابراهیم رئیسی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت شد

عفو بین‌الملل خواستار پیگرد کیفری ابراهیم رئیسی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت شد

سازمان عفو بین‌الملل ساعاتی پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران و پیروزی ابراهیم رئیسی خواستار پیگرد کیفری وی به اتهام ارتکاب جنایت علیه بشریت شد.

انی‌یس کالامار، دبیرکل این سازمان غیردولتی گفت: «ابراهیم رئیسی به‌جای آنکه به دلیل ارتکاب جنایت علیه بشریت، قتل، ناپدیدی اجباری و شکنجه تحت تعقیب قرار گیرد، رئیس جمهوری آینده ایران خواهد بود.»

ابراهیم رئیسی که از نخستین سال‌های تاسیس جمهوری اسلامی در دادگستری سمت‌های بالایی از دادستانی کرج تا ریاست قوه قضائیه داشته، متهم به حضور در «هیات مرگ» و مشارکت در صدور احکام اعدام خودسرانه برای هزاران نفر از زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ است.

دبیرکل عفو بین‌الملل می‌گوید: «[به قدرت رسیدن رئیسی] یادآور تلخ پابرجا ماندن بی‌کیفری در ایران است. در سال ۲۰۱۸، سازمان ما اسناد و مد…

Read more

رئيسی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد

رئيسی به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد

وزارت کشورجمهوری اسلامی روز شنبه ابراهیم رئیسی را به‌عنوان پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور روز شنبه در نشستی نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن رئیسی بیشترین میزان آرا را به خود اختصاص داده‌است.

بر اساس اعلام رحمانی فضلی، بیش از ۵۹ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در این انتخابات بوده‌اند که از این تعداد ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر رای داده‌اند. به این ترتیب میزان مشارکت در این انتخابات ۴۸.۸ درصد بوده است.

رحمانی فضلی همچنین اعلام کرد ابراهیم رئيسی با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای حائز مقام اول شد.

همچنین محسن رضایی با کسب ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رای در مقام دوم و عبدالناصر همتی با ۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ و امیرحسین قاضی زاده هاشمی با ۹۹۹ هزار و ۷۱۸ رای به ترتیب سوم و چهارم شدند.

Read more