header photo

Blog posts : "اعلامیه"

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

  اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی!

پلنوم نوبتی کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان درتاریخ چهاردهم آبان ماه 1402با موفقیت برگزارشد.

پیش از آغاز رسمی کار پلنوم، رفیق "عادله چرنیک بلند" صدرکمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان ضمن ادای احترام به شهدای جنبش آزادی خواهانه کشورمان ایران و گرامی داشت یاد شهدای آزاد سازی قره باغ در جمهوری آذربایجان، یک دقیقه سکوت اعلام کرد.

سپس رفیق عادله، طی سخنانی به مسائل جاری بین دو پلنوم پرداخت و از جمله گفت :

«بیش ازچهارسال از تاریخ برگزاری آخرین پلنوم ما می گذرد. طولانی شدن فاصله برگزاری دو پلنوم به مسائل و مشکلات گوناگونی بر می گردد که ما دراین فاصله با آنها دست به گریبان بوده ایم.  ازآن جمله می توان به نا هماهنگی درکارتشکیلات، عدم انجام وظایف تشکیلاتی محول شده به برخی رفقا و از همه مهم ترشیوع ویروس کرونا و اپیدمی این بیماری بود که جان های بسیاری ازانسان ها را گرفت و باعث اختلال در روند حتی زندگی عادی مردم شد.  …

Read more

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

بیانیه صدر کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان

هم میهنان گرامی!

دوستان ورفقای عزیز!

با تاسف فراوان باید گفت که طی روزهای اخیر، اطلاعیه ای جعلی ومشکوک، با نام «اطلاعیه هیئت سیاسی کمیته مرکزی فرقه دموکرات آذربایجان» انتشار یافته و در برخی سایت های اینترنتی خارج از کشور نیز منتشر شده است.

دراین «اطلاعیه» که هدف اصلی آن متلاشی کردن تشکیلات فرقه دموکرات آذربایجان ازدرون است، چند فرد جاه طلب، کوشیده اند با عنوان «عضو هیت سیاسی ...» مطالب دروغین و کذبی را طرح کنند که مغایربا اصول تشکیلاتی، اخلاقی و سیاسی فرقه است.

اتهام زنی بی پایه و اساس این مفتریان ومدعیان دروغین، علیه عادله چرنیک بلند، صدر فرقه دمکرات آذربایجان که درچند سال گذشته و با وجود دشواری های فراوان، رهبری فرقه دموکرات را به دوش کشیده، فقط می تواند کارعناصری باشد که آرزوی تلاشی نهائی فرقه ما را در دل می پروانند.

بهانه انتشاراین اطلاعیه سرا پا دروغ و جعلی، به تعویق افتادن تاریخ برگزاری پ…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

باز انتشار:

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی ر…

Read more

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

پیام دکتر عادله چرنیگ بلند، صدر کمیتۀ مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 8 مارس روز همبستگی رزمجویانۀ زنانِ همۀ جهان

ابتدا هشتم مارس، روز همبستگیِ رزمجویانه زنانِ سراسر جهان را به همه زنان جهان، بویژه زنان مبارز کشورمان تبریک می گویم.

مبارزات مردم تحت ستم ایران برای رهایی از سیاست های استبدادی، ضد ملی و زن ستیزانۀ رژیم ولایت فقیه، شاهد  شرکت روز افزون زنان در این مبارزات است. امروز نام بسیاری از زنان پیکارجو که پا به پای مردان برای رهائی از ستم بپاخاسته اند در لوحۀ افتخار این مبارزات می درخشد و همین مشارکت میلیونی فعال زن ایرانی است که پیروزی مردم ایران را در آینده نه چندان دور تضمین خواهد کرد.

تجربه تمام جنبش های آزادیبخش و مترقی جهان نشان می دهد که پیروزی هر انقلابی  و پایداری آن بستگی به میزان مشارکت زنان  در آن دارد. در کشور ما نیز از صدر مشروطیت تا جنبش اعتراضی چند ماه اخیر، زنان و دخترانمان همواره نقش تعیین کننده و پر اهمیتی در تحولات اجتماعی داشته و دارند. زنان ایران علیرغم تمام محدودیت هایی که ارتجاع حاکم بر آنان روا داشته است، دوشادوش مردان مترقی و آزادیخواه برای پیشرفت …

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد جنبش 21 آذر

هموطنان گرامی!

77 سال قبل در روز 21 آذر سال 1324، اولین حکومت خودمختار در آذربایجانِ ایران با تاکید بر تمامیت ارضی ایران به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان و صدارت سید جعفر پیشه وری به نام "حکومت ملی آذربایجان" تشکیل شد و "جنبش 21 آذر" آغاز گردید.

حکومت ملی آذربایجان در شرایطی فعالیت خود را آغاز کرد که دهقانان و زحمتکشان در تیره روزی و فقر به سر می بردند. فئودالها و خان ها و مالکین بزرگ به شکل بیرحمانه ای دسترنج آنها غارت می کردند. مردم از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او محمدرضا شاه به جان آمده بودند.

روند تدارک و تشکیل حکومت ملی آذربایجان با تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان توسط سید جعفر پیشه وری و یارانش در شهریور همان سال و با انتشار "بیانیۀ 12 شهریور" شروع شد. این بیانیه به دو زبان آذربایجانی و فارسی منتشر شده بود و در سراسر ایران بازتاب وسیعی داشت و مورد استقبال روشنفکران و فعالینِ دیگر خلق ها نظیر فارسها و کردها …

Read more

فرقه دمکرات آذربایجان سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

فرقه دمکرات آذربایجان

سرکوب گسترده و خونین ساکنین سنندج را محکوم می کند

مردم شهر کرد نشین سنندج، پس از سقز ساکنین دومین شهری بودند که در اعتراض به قتل هولناک مهسا (ژینا) امینی به پا خاستند. خیزش اعتراضی بی وقفه مردم  در سنندج  بیش از سه هفته است که هماهنگ با جنبش اعتراضی سراسری هم میهنانمان علیه رژیم دیکتاتوری خونریز جمهوری اسلامی ادامه دارد. طی این مدت محلات و خیابان های سنندج همچون اکثر شهرهای کشورمان صحنه درگیری نیروهای سرکوبگر و مردم بوده است. ولی طی سه-چهار روز اخیر یورش وحشیانه و جنایتکارانه نیروهای رژیم به اعتراضات خیابانی مردم سنندج به شدت افزایش یافته است.

اخبار گوناگون حاکی از آن است که نیروهای سرکوبگر رژیم حتی از سلاح های جنگی برای سرکوب اعتراضات مردم بی دفاع سنندج استفاده می کنند. فقط طی چهار روز اخیرحداقل تعداد چهار نفر از هموطنان کرد ما کشته و بیش از صدها نفر زخمی و مجروح شده اند. تعداد کثیری از مردم هم دستگیر شده اند. جنایتکاران رژیم برای مقابله با سنگ پرانی جوانان جسور و معترض سنندجی هر روز کلکسیونی از پوکه های انواع تیرهای جنگی خود را در سطح شهر به جا می‌گذارند.…

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران رفقای ارجمند!

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران

 

 رفقای ارجمند!

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان 81 مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و همه اعضا، هواداران و نیروهای مترقی و آزادیخواه تبریک می گوید. حزب توده ایران  در شرایطی پا به عرصه فعالیت گذاشت که جنگ دوم جهانی سخت در جریان بود و فاشیسم  با تمام قدرت تلاش می کرد تا اتحاد جماهیر شوروی و جنبش های آزادیبخش را نا بود کند و  به برتری جهانی دست یابد.  قدرت اهریمنی سرمایه در سیمای فاشیسم آلمان هدفش نا امید کردن  زحمتکشان، بویژه طبقه کاگر جهانی از رسیدن به حاکمیت و استقرار نظام سوسیالیستی بود.

حزب توده ایران  از‌‌ همان آغاز در جبهۀ پیکار با فاشیسم هیتلری جای گرفت و بر ضد بهره کشی امپریالیستی و برای برقراری حاکمیت ملی برذخایر و منابع زیرزمینی کشورمان به مبارزه برخاست، و همچنین نقش برجسته‌ای در تکامل جنبش کارگری ایران و برپایی سندیکا‌ها و نیز گسترش ادبیات و دانش مارکسیستی و سایر دانش‌های پیشرو ایفا کرد. حزب توده ایران در جهت تحقق حقوق زنان، حقوق خلق های ایران و همچنین برای پایان دادن به  رژیم شا…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

 به مناسبت اعتراض های وسیع مردم ایران

علیه سیاست های زن ستیزانه حکومت جمهوری اسلامی

 

هم میهنان گرامی!

خواهران و برادران آذربایجانی!

با قتل هولناک مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» نیروهای انتظامی رژیم حاکم بر کشورمان، برگ سیاه دیگری به کارنامه زن ستیزانه حاکمیت جمهوری اسلامی افزوده شد. در پی افشای این قتل و به خاک سپاری پیکر این دختر بیگناه ٢٢ ساله در شهر سقز، موجی از خشم و نفرت علیه حکومت ظالم  ولایت فقیه بر انگیخته شد. جوانان و دانشجویان و در پیشاپیش آنان زنان و دختران، در گرد همایی های اعتراضی خود با شعار مشترک «زن، زندگی، آزادی»، خواهان معرفی و مجازات آمران و عاملان این جنایت شدند. دختران شجاع میهنمان با حرکات و ابتکارات جدید همچون برداشتن روسری در مقابل ماموران، آتش زدن روسری ها و بریدن گیسوان خود در انظار عمومی، دستگاه های عقیدتی رژیم حاکم را به چالش گرفته اند.

تاکنون گز…

Read more

بیانیه 12 شهریور 1324

بیانیه 12 شهریور 1324

مقدمه : روز دوشنبه 12 شهريور 1324، فرقه دموکرات آذربايجان با انتشار بيانيه اي(مراجعت نامه ) که به دو زبان  آذربايجاني و فارسي نوشته شده و حاوي يک مقدمه و12ماده بود رسما تشکيل خود را اعلام نمود.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط و حدود بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات و….

جالب توجه است که با گذشت نزدیک به هفتاد و هفت سال از انتشار بیانیه دوازده ماده ای دوازده شهریور، هنوز بسیاری از خواسته های بنیانگذاران فرقه دمکرات آذربایجان محقق نشده است.…

Read more

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی دربارۀ برگزاری

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری)

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران (کنگرۀ رفیق علی خاوری) با شرکت رفقای نماینده، منتخب از واحدهای حزبی، تشکیل گردید. کنگره پس از انتخاب رئیس سنی، به‌یاد همهٔ جان‌باختگان راه آزادی و جان‌باختگان توده‌ای یک دقیقه سکوت اعلام کرد. در پی پخش سرود حزب، نمایندگان کنگره هیئت‌رئیسهٔ هفتمین کنگره را انتخاب کردند و کار رسمی‌ آغاز شد. رفقای نماینده به‌بررسی سندهایی که در دستورکار کنگره بود پرداختند.

سندهای دستورکار کنگره عبارت بودند از:

۱. مشخصه‌های عمدهٔ اوضاع جهان و ایران از دیدگاه حزب تودهٔ ایران؛

۲. جهان‌بینیِ حزب تودهٔ ایران، و طرح برنامهٔ پیشنهادی حزب تودهٔ ایران پیرامون حکومت ملّی و دموکراتیک؛

۳. منشوری برای اتحادِعمل و آزادی ایران از چنگال دیکتاتوری؛

۴. حزب تودۀ ایران، انقلاب ملّی-دموکراتیک:‌ نقشهٔ راه حزب تودهٔ ایران برای دگرگونی‌های بنیادین و دموکراتیک در سطح ملّ…

Read more

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

تبریک به مناسبت سال نو میلادی

آغاز سال نو میلادی را به همه پیروان آئین مسحیت بویژه به هموطنان مسیحی تبریک می گوییم. جهان در سالی که گذشت روزهای سخت و دشواری را پشت سر گذاشت. امید داریم سال ۲۰۲۲ میلادی، سالی سرشار از موفقیت، صلح، آرامش، شادی، تندرستی و عدالت اجتماعی برای همه ساکنین زمین به ویژه برای زحمتکشان باشد.

در سال گذشته هموطنان ما نیز روزهای سخت و ناگواری را پشت سر گذاشتند. امپریالیسم آمریکا و ایادی آن با تحریم های ظالمانه و در کنار آن سیاست های نا کارآمد و ضد مردمی حاکمیت عرصه را به زحمتکشان و طبقات فرودست تنگ تر کرد. بیکاری، بی خانمانی، فقر، اعتیاد، فحشا و دهها معضل اجتماعی دیگر و از آن جمله کم آبی، ویرانی محیط زیست و بیماری کرونا، زندگی را برای زحمتکشان و ساکنان مناطق محروم کشورمان بشدت سخت و ناگوار نمود.

در سالی که گذشت مبارزات شکوهمند کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان، دهقانان و ... حکومت ارتجاعی و الیگارشی غارتگر حاکم را به چالش کشید. این مبارزات به حدی گسترده و توده ای بود که ماشی…

Read more

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد تشکیل حکومت ملی خودمختار آذربایجان

  هم میهنان گرامی!

  روز 21 آذر سال 1324 ، هفتاد و شش سال قبل، جنبش خودمختاری آذربایجان به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان به پیروزی رسید و حکومت خودمختار آذربایجان تشکیل گردید.

  جنبش برای کسب خودمختاری آذربایجان با انتشار بیانیۀ 12 شهریور 1324 توسط عده ای از مبارزان خوشنام آذربایجان و سید جعفر پیشه وری و تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان آغاز شد. بیانیۀ 12 شهریور بر اساس مواد قانون اساسی انقلاب مشروطه ایران مبنی بر تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی و ادارۀ امور محلی توسط نمایندگان برگزیدۀ ساکنین همان ایالت ها، مردم عدالتخواه و زحمتکشان آذربایجان را که از زورگوئیِ خان ها و فئودالها و ظلم و جور ادارات و مامورین دولتیِ دستگاه دیکتاتوری رضاه شاه و فرزند او  به جان آمده بودند، با هدف تعیین سرنوشت خود، برای تأسیس دستگاه اداری خودمختار دعوت نمود. این بیانیه چنین آغاز می شود: «…

Read more

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌ صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

سخنرانی رفیق عادلهٔ چرنیک بلند، ‌

صدر کمیتهٔ‌مرکزی فرقهٔ دمکرات آذربایجان

در مراسم بزرگداشت ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی اجازه دهید ابتدا از اینکه مرا دعوت کرده اید تا در مراسم گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب تودۀ ایران شرکت کنم، تشکر و برای شما آرزوی سلامتی، موفقیت و پیروزی داشته باشم.

جا دارد در همین جا ۸۰ مین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران را به همه کارگران و زحمتکشان، نیروهای ملی و مترقی، آزادیخواهان و بخصوص اعضا و هواداران حزب تودۀ ایران صمیمانه تبریک بگویم. شک ندارم که آرمان ها و اهداف مترقی و انسانی حزب تودۀ ایران در آینده ای نه چندان دور جامۀ عمل می پوشد و مردم کشورمان از بند استبداد و عقب ماندگی آزاد خواهند شد.

رفقای گرامی!

افتخار دارم بگویم که عمر سیاسی من با تاسیس حزب تودۀ ایران شروع می شود.  ده ساله بودم که با مادرم که از اعضای حزب بود، در حوزه های حزبی شهر اردبیل شرکت می کردم. حس کنجکاو من در شهر بدنبال حقیقتِ سخنانی می گشت که در این جلسات گفته می شد. وقتی در شهر اردبیل بیکاری، فقر، فساد و زورگوییِ عوامل حکومتی را میدیم، آن …

Read more

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

پیام شادباش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیان گذاری حزب تودۀ ایران

رفقای گرامی !

  کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان هشتادمین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و از طریق شما به همه اعضاء و هواداران حزب  تبریک می گوید. 

  10  مهر ماه مصادف است با هشتادمین سالگرد بنیانگذاری حزب توده ایران. هشتاد سال قبل،  پس از سقوط دیکتاتوری رضاشاه، گروهی از یاران دکتر ارانی و بازماندگان حزب کمونیست ایران،  پس از رهائی از زندانها و بازگشت از تبعیدگاه ها، حزب تودۀ ایران را به مثابه ادامه دهندۀ راه حزب کمونیست ایران در شرایط نوین بنیاد نهادند.

  به گواهی دوست و دشمن، حزب تودۀ ایران چهره سیاسی کشور را دگرگون و مبارزات مردم و بویژه زحمتکشان را از نظر سازماندهی و تشکل به سطح بالاتری ارتقاء داد. تشکیل اتحادیه های کارگری و دهقانی، تشکل های زنان، دانشجویی و دانش آموزی، کانون های ادبی و فرهنگی، جمعیت صلح و مبارزه با فاشیسم، سازماندهی  علیه دیکتاتوری ، مبارزه برای دمکراتیزه کردن کشور، مبارزه در راه احقاق حقوق زحمتکشان و خلق های ساکن ایران از جمله اهدافی بود که از همان ابتدا در دستور کار این حزب قرار گرفت.…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان بمناسبت هفتاد و ششمین سالگرد انتشار بیانیه ۱۲ شهریور


اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت هفتاد و ششمین سالگرد انتشار بیانیه ۱۲ شهریور

و بنیان گذاری فرقۀ دمکرات آذربایجان

هموطنان گرامی !

  هفتاد و شش سال قبل در حالی که دنیا با شکست فاشیسم ، دومین جنگ جهانی ویرانگر را پشت سر گذاشته بود. خلق های بسیاری از کشورهای تحت استعمار و استبداد زده،  فرصت یافتند تا بر ویرانه های جنگ، در تعیین سرنوشت خود برای پیشرفت و ترقی و کسب آزادی و دمکراسی شرکت کنند. کشور ما نیز از این تحولات بی نصیب نماند. دولت دیکتاتوری رضا شاه سرنگون و فضای نسبتا دمکراتیکی در جامعه به وجود آمد. احزاب و سازمان های ترقی خواه و میهن پرست امکان فعالیت پیدا کردند. نیروهای آزادیخواه ، ملی و مترقی تمام توان خود را بکار گرفتند تا با بسیج و سازماندهی توده ها، کشور را از عقب ماندگی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، برهانند. احزاب و سازمان های سیاسی، ملی و صنفی، علیرغم مقاومت سنگین نیروهای ارتجاع جهانی و داخلی، ملاکین، بازاری ها وبخشی از روحانیون مرتجع، فعالیت خود را آغاز کردند. بسیاری از زحمتکشان، روشنفکران، هنرمندان واقشار بینابینی، به آنها پیوستند.…

Read more

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ فرقۀ جعلی

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

دربارۀ فرقۀ جعلی

هم میهنان گرامی !

اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان !

احزاب و سازمان های سیاسیِ ملی،  دمکراتیک و مترقی ایران !

  چندی پیش در کانال تلویزیونی اینترنتی AN.T از کشور سوئد، در برنامه ای به مناسبات حوادث خوزستان، گردانندۀ برنامه آقای رضا طالبی فردی به نام عبدالله امیرهاشمی را به عنوان «مسئول ارتباطات بین المللی فرقۀ دمکرات آذربایجان» به بینندگان خود معرفی نمود و از او درخواست کرد تا نظریات فرقه دمکرات آذربایجان را در مورد حوادث خوزستان شرح دهد.

  همچنین طی دو هفتۀ اخیر، دو بار در سایت «کلاب هاووس» اطاقی به نام «اطاق رسمی و قانونی فرقۀ دمکرات آذربایجان» با حضور اسمیِ رحیم حسین زاده معرفی شده که یک بار به موضوع انقلاب مشروطه و بار دیگر به حوادث اخیر در افغانستان اختصاص داشته است. در این دو برنامه نیز سخنرانِ اصلی عبدالله امیرهاشمی بوده است.

  دب…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فریاد مردم خوزستان، فریاد همه ایران است!

 اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

فریاد مردم خوزستان، فریاد همه ایران است!

هموطنان گرامی!

  بیش از ده روز است که مردم خشمگین خوزستان به علت بی آبی، و به دنبال آنان، برخی از دیگر شهرهای میهنمان بر سر دولتمردانِ حکومت فاسد جمهوری اسلامی فریاد می کشند که با بی لیاقتی و بی تدبیری کشور را به زمینی سوخته تبدیل کرده اند.

  ساکنین استان خوزستان اعم از برادران عرب و غیر عرب همآنانی هستند که متحمل اولین و بیشترین ضربات و یورش ها از طرف ارتش متجاوز دولت صدام حسین شدند. آنان در مقابل این تجاوز بیشترین فداکاری و گذشت را از خود نشان دادند و بیشترین خسارت های جانی و مالی  به آنها وارد شد. با این حال، این مردم با نثار کردن هزاران شهید و معلول در پیشاپیش دیگر خلق های ساکن کشورمان چنان قهرمانانه از مرزها و امنیت کشور دفاع کردند که به حق به خرمشهر لقب شهر قهرمان داده شد. 

  ولی اکنون همین مردم برای مطالبۀ آب، این ابتدائی ترین و ضروری ترین مادۀ حیاتی، مجبور شده اند در مق…

Read more

اعلامیۀ مشترک کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران و کمیتۀ مرکزی فرقۀ دموکرات آذربایجان دربارۀ تحریم انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰

اعلامیۀ مشترک کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران و کمیتۀ مرکزی فرقۀ دموکرات آذربایجان دربارۀ تحریم انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰

شرکت در نمایش انتخاباتی رژیم ولایت فقیه به هر شکل و دلیل و بهانه‌ای، فقط در خدمت ادامۀ حکومت استبدادی کنونی و مقبولیت بخشیدن به آن است!

پیش به سوی سازمان‌دهی هرچه گسترده‌تر اعتراض‌های مدنی و مردمی بر ضد ظلم و استبداد!

هم‌میهنان گرامی!

نمایش مفتضحانهٔ سیزدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد ۱۴۰۰ با شرکت گماردگان ولی فقیه و رهبری سپاه، به جلوداریِ چهره‌ای منفور و جانی همچون ابراهیم رئیسی، که زنده‌یاد آیت‌الله منتظری او و دیگر سازمان‌دهندگان کشتار هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را "جنایتکاران تاریخ" خواند، به روزهای پایانی خود می‌رسد. "ردّ صلاحیّت" فلّه‌ای نامزدها توسط شورای نگهبان حکومت اسلامی، از جمله شماری از "خدمتگزاران خادم" این حکومت مانند علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره‌های هشتم و نهم و دهم، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور برگماردۀ خامنه‌ای و سپاه در پی کودتای انتخاباتی سال …

Read more

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان دربارۀ تحریم نمایش انتخابات ریاست جمهوری

اعلامیه کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 دربارۀ تحریم نمایش انتخابات ریاست جمهوری

  هم میهنان گرامی!

  خواهران و برادران آذربایجانی!

  نمایش انتخابات ریاست جمهوری مورد نظر ولایت فقیه روز 28 خرداد 1400 برگزار خواهد شد. رویدادهای ماه ها و هفته های اخبر به روشنی نشان داد که این نمایش مهندسی شده توسط شورای نگهبان و با رهبری ولی فقیه، همچون چند دهه گذشته در واقع برای انتصاب یک نفر به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران تنظیم گردیده است.

  حکومت فاسد جمهوری اسلامی به دفعات نشان داده که برای مردم، زحمتکشان و خلق های ایران هیچ گونه حق تععین سرنوشتی قائل نیست. منظور رهبر و کارگزاران رژیم از نمایش انتخابات فقط حضور مردم در پای صندوق های رای گیری و استفاده تبلیغاتی از آن به منظور نمایش مشروعیت خود است، نه سهیم کردن مردم در اداره امور میهن خودشان.

  سران رژیم در شرایطی خود را مهیای نمایش مهندسی شدۀ انتخابات می کنند که گسترش فقر و بیکاری، گرانی اقسار گسیخته ارزاق عمومی و هزینه زندگی و تورم دو رق…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان به مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری صدر کمیته مرکزی حزب توده ایران

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت درگذشت رفیق علی خاوری صدر کمیته مرکزی حزب توده ایران

هموطنان گرامی!

براساس بیانیه کمیته مرکزی حزب توده ایران مطلع شدیم که رفیق علی خاوری مبارز خستگی ناپذیر و انقلابی برجسته کشورمان، روز جمعه 29 اسفند 1399، بر اثر ایست قلبی در گذشتند. در گذشت رفیق خاوری ضایعه جبران ناپذیری برای جنبش انقلابی ایران بویژه مبارزات طبقه کارگر و زحمتکشان کشور به حساب می آید. او از نسل مبارزان و آزادیخواهانی بود که قریب به هشتاد سال در سنگر مبارزه علیه استبداد، بی عدالتی و استثمار جنگید و لحظه ای از آرمان های انسانی و عدالتخواهانه خود پا پس نکشید.
در بیانیه حزب توده ایران بدرستی آمده است: «رفیق علی خاوری مبارزی خستگی‌ناپذیر بود که در طول نزدیک به هشتاد سال پیکار در راه تحقق حقوق کارگران و زحمتکشان میهن ما، به‌رغم تحمّل سال‌ها زندان و شکنجه‌های رژیم شاهنشاهی و سال‌های طولانی مهاجرت و کارزار تبلیغاتی رژیم و وابستگانِ آن علیه او و حزب، تا آخرین لحظه‌های زندگی پُربارش و با وجود بیماری، دمی از وظیفهٔ خود- همان‌طور که خودش همیشه می‌گفت- به عنوان سرباز حزبی، کوتاهی نکرد و در یکی از دشوا…

Read more

20 blog posts