header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

سه تالاب در آذربایجان غربی خشک شد

سه تالاب در آذربایجان غربی خشک شد

در استان آذربایجان غربی؛ سه تالاب قوپی بابا علی، قره قشلاق و قره گل خشک شدند و دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و مهمترین تالاب آذربایجان غربی و تالاب کانی برازان نخستین سایت پرنده نگری کشور به دلیل عدم تأمین حق آبه در شرایط نامناسبی قرار دارند.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: عدم تامین کامل حق آبه تالابها، کاهش بارندگی و خشکسالی امسال، تالابهای استان را در وضعیت نامناسب قرار داده که این امر سبب خشک شدن سه تالاب شده است.

حجت جباری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تالاب‌های آذربایجان غربی وضعیت مساعدی ندارند، افزود: سه تالاب قوپی بابا علی و قره قشلاق در مهاباد و قره گل در بوکان امسال به دلیل کمبود منابع آبی، خشکسالی و عدم تأمین حق آبه مورد نیاز آبگیری نشده و خشک شده است.

وی با بیان اینکه در آذربایجان غربی ۱۴ تالاب دائمی و ۲۶ تالاب فصلی هستند، اضافه کرد: از تعداد تال…

Read more

چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟

چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه ایرانی‌ها در سه سال اخیر فقیرتر شده‌اند، اظهار داشت: گزارش اخیر مرکز آمار نشان می‌دهد که هزینه‌های یک خانوار طی سال ۹۹ به نسبت سال ۹۸، ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده، این در حالی است که این رقم به صورت متوسط اعلام شده، اما اقلام اساسی مردم از جمله خوراک، مسکن و بهداشت با افزایش بیش از ۳۰ درصدی روبرو بوده‌اند.

وی افزود: به طور متوسط در سالیان گذشته هزینه بهداشت و درمان شش درصد از هزینه خانوار ایرانی را تشکیل می‌داد، اما این موضوع به قبل از کرونا مربوط می‌شود، اما با توجه به شیوع کرونا در یک سال و نیم اخیر هزینه درمان خانوار‌ها بسیار بیشتر شده وآن‌ها هزینه بیشتری را برای درمان خود می پردازند، طبیعتاً زمانی که هزینه درمان بیشتر شود، آن‌ها از سایر هزینه‌های جاری خود می‌زنند که این موضوع باعث کاهش رفاه مردم و در نتیجه افزایش فقر آن‌ها می‌شود…

Read more

امام جمعه اهل سنت زاهدان: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست

 امام جمعه اهل سنت زاهدان:

ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست

امام جمعه اهل سنت زاهدان به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. مولوی عبدالحمید گفته است اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفت و گو با سایت "سنی آنلاین" به ریشه‌های ناخشنودی و نارضایتی در ایران، به‌ویژه در بین اقلیت‌های قومی و مذهبی اشاره کرده است. وی اعتقاد دارد اگر رئیسی نتواند واقعیت‌ها را ببیند، «ما دیگر امیدی در آینده نداریم.»

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دولت‌های پس از انقلاب "نادیده گرفتن واقعیت‌های موجود در کشور" بوده است. اگر مسئولان واقعیت‌ها را می‌دیدند، با ناآرامی و چالش روبه‌رو نمی‌شدند.

یکی از واقعیت‌هایی که عبدالحمید بر روی آن‌ها انگشت گذاشته، ساختار موزائیکی جامعه ایران است. او می‌گوید ایران از "قومیت‌های مختلف با زبان‌های متعدد و مذاهب و ادیان مختلف" تشکیل شده اس…

Read more

ربع رشیدی، دانشگاهی با قدمت 700ساله!!

ربع رشیدی، دانشگاهی با قدمت 700ساله!!

ربع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز واقع در باغمیشه به سبک معماری آزربایجانی است. حدود ۷۰۰ سال پیش در تبریز، دانشگاهی به‌ نام رشید الدین فضل‌ الله همدانی ایجاد شد. رشیدالدین وزیر غازان خان از حکمرانان وقت آن دیار بود. در آن زمان این دانشگاه شامل چهار دانشکده بود که در چهار طرف آن قرار داشت و اربع یا چهار عربی را به خود اختصاص داد و این مکان به نام ربع رشیدی شهرت یافت.

این مجموعه که در دامنه کوه سرخاب در محلی با صفا و بلند جای گرفته است، در اوایل قرن هشتم و یا اواخر قرن هفتم هجری بنا شد. برابر با نوشته تاریخ‌ نگاران و جهانگردان بزرگ دارای پهناوری بسیار و ساختمان‌ های گوناگون همچون مسجد و مدرسه و بیمارستان (دارالشفا) و کتابخانه و گنبدی برای آرامگاه خواجه رشیدالدین بوده است. این بنا مانند بیشتر شهرهای کهن دارای حصار و بارویی بزرگ بوده است. از مضمون نامه‌ ای که خود خواجه رشیدالدین فضل‌ الله به دو پسرش درباره ساختمان این بنا نوشته چنین برداشت می‌شود که در آن زمان ربع رشیدی در جایگاه دانشگاهی بوده که از هر دانشی در آنجا شعبه‌ ای راه‌اندازی شده بود و شش هزار تن دانشجو در آن تحصیل می‌کرده‌ اند و خواجه اوقافی برای تکمیل کتابخانه و مدرسه و نشر کتب و تأمین هزینه زندگی و تحصیل طلاب علوم مختلف اختصاص …

Read more

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در سال ۹۹

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در سال ۹۹

رشد ۲۰۰ درصدی نقدینگی در پایان سال ۹۸ بستر مناسبی را برای تورم افسار گسیخته فراهم کرد. تورمی که تاکنون در اقتصاد ایران حتی در سیاه‌ترین ادوار آن بی‌سابقه بوده است.

 از مهمترین شاخص‌های برآورد اقتصادی یک کشور میزان رشد تورم و بیکاری است. رشد سرسام‌آور تورم با کسری بودجه و میزان نقدینگی، ارتباط مستقیم دارد. دولت روحانی برای جبران کسری بودجه خود اقدام به چاپ اسکناس بدون پشتوانه کرده است. افزایش قیمت‌ها، کاهش درآمد عمومی و قدرت خرید مردم از تبعات این سیاست ویران‌گر است.

رشد نقدینگی دردولت روحانی نسبت به ۸ سال قبل ۱۱ برابر شده است. این نقدینگی بدلایل متعدد از جمله نداشتن زمینه در بازار تولید و ایجاد اشتغال هزینه نمی‌شود. در رکود تولید، لاجرم بازارهای کاذبی مانند دلالی و سفته بازی رونق می‌گیرد.

اظهارات همتی در خصوص چاپ اسکناس بدون پشتوانه

همتی رئیس بانک مرکزی درجمع مدیران بازار سرمایه اظهاراتی جنجالی در خصوص چاپ اسکن…

Read more

جنبش کارگری در ایران اوج می گیرد

جنبش کارگری در ایران اوج می گیرد

مدت ها است که رژیم جمهوری اسلامی با جنبش بزرگ و رو به گسترش کارگران و زحمتکشان روبرو شده است که دیگر قادر نیست با استفاده از باور های مذهبی ساده دلان و انحراف آنان از درک حقایق همراه با ایجاد تفرقه و تهدید آنان، به روش ها و تاکتیک های پیشین خود ادامه دهد و همراه با سکوت و بی تفاوتی در این شرایط به خواسته های بحق جنبش جواب دهد. از آن رو با مطرح کردن اتهامات دروغین و واهی سیاسی و در نهایت اتهام وابستگی آنان به خارج تلاش می ورزد تا آن را مهار کند. هرچند هنوز سخن گوی دولت اعتدال علی ربیعی ( برادر عباد دوران گذشته )، وزارت کار و... مهر سکوت بر لب زدند که گویا اتفاق مهمی رخ نداده است، در حالیکه اعتصابات، اعتراضات کارگری و حمایت از آنان به سرعت فراگیر و در حال گسترش در همه حوزه های اقتصادی و تولیدی است.

از مدت ها پیش پیش بینی می شد که کارگران، زحمتکشان و تهیدستان در  زیر بار افزایش شدید قیمت ها کمر خم کرده اند و از افزایش حوادث کار و امنیت شغلی به ستوه آمده اند و دیگر یارای تامین موا…

Read more

مصلحت حکومت ولایت فقیه در سرکوب «کفِ خیابان» است

مصلحت حکومت ولایت فقیه در سرکوب «کفِ خیابان» است

  در روزهائی که رژیم جمهوری اسلامی تدارکات برگزاری نمایش انتخابات به اصطلاح ریاست جمهوری سال  1400 را انجام می داد، در روز 23 خردادماه حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات نیز روی صحنه آمد. حیدر مصلحی طی مصاحبه ای گفت که در انتخابات سال 1392 ارزیابی وزارت اطلاعات از « کفِ خیابان »، یعنی افکار عمومی، حاکی از آن بود که اگر هاشمی رفسنجانی تایید صلاحیت می شد، اکثریت آرای رای دهندگان را کسب می کرد. مصلحی ضمن اینکه در همان دوره گزارش این ارزیابی را به شورای نگهبانِ ولایت فقیه ارائه می دهد، نتیجه گیری وزارت اطلاعات را نیز به شورای نگهبان چنین اعلام می کند که انتخاب رفسنجانی به مصلحت نظام نیست. بدین ترتیب شورای نگهبان نیز صلاحیت رفسنجانی را  رد کرد.

  با توجه به آشکار بودن مهندسی انتخابات در ایران طی چند دهۀ اخیرکه به قصد حفظ مصلحت نظام انجام می شود، حیدر مصلحی راز پنهانی را افشاء نکرد. ولی قاعدتا چنین مصاحبۀ « ظاهراً »       پیش بینی نشده ای به موضوع« کفِ خیابان » در سال 1400 و  مصلحت نظام در وضعیت کنون…

Read more

گسترش اعتراض ها سراسری می شود

گسترش اعتراض ها سراسری می شود

ماندگاری اعتراض‌ها موجب خیزهایی در دیگر شهرها هم می‌شود. نزدیک به دو هفته از شکل‌گیری اعتراض‌ها در خوزستان می‌گذرد. اعتراض‌ها در حال گسترش است. شهرهای مختلفی به این اعتراض‌ها پیوسته‌اند

در سیزدهمین شب از اعتراض‌ها به بی‌آبی و بی‌برقی، سه‌شنبه شب ۵ مردادماه اعتراض‌ها در شهرهای کرمانشاه، بهارستان، کرج، کردکوی و اصفهان ادامه پیدا کرد. معترضان در اصفهان و بهارستان شعار «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد» سر دادند. ۱۳ روز از آغاز اعتراض‌ها از سوی شهروندان عرب خوزستان می‌گذرد.

پس از گذشت ۱۳ روز از آغاز اعتراض‌ها از سوی شهروندان عرب خوزستان، موج اعلام همبستگی و پیوستن به این اعتراض‌ها به نقاط دیگر ایران از جمله کُردکوی گلستان و بهارستان اصفهان کشیده شده است.

سه‌شنبه شب پنجم مرداد، اعتراض‌ها در محله «دره دریژ - دره دراز» شهر کرمانشاه نسب به بی‌آبی و بی‌برقی و همچنین در حمایت از اعتراض‌های استان خوزستان که از دو هفته پیش آغاز شده، وارد سومین شب خود شد…

Read more

اعتراض نهادهای بین المللی به سرکوب معترضان بحران آب

اعتراض نهادهای بین المللی به سرکوب معترضان بحران آب

میشل باچله: ایران به جای سرکوب معترضان بحران آب را حل کند

عفو بین‌الملل: علیه معترضان خوزستان از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده

میشل باچله: ایران به جای سرکوب معترضان بحران آب را حل کند

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات جمهوری اسلامی خواست به جای توسل به زور و بازداشت و سرکوب تظاهرکنندگان، توجه خود را به اقدامات فوری برای رفع کمبود مزمن آب در خوزستان معطوف کند.

کمیسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر روز جمعه ۲۳ ژوئیه از بازداشت‌های گسترده، درگیری، تیراندازی به معترضان و مرگ و جراحت شماری از حاضران در تجمع‌های خوزستان ابراز نگرانی کرد. میشل باچله گفت: «تأثیر بحران ویرانگر آب در زندگی، سلامتی و شکوفایی مردم خوزستان باید مورد توجه دولت قرار گیرد، نه اعتراضات مردمی که سال‌ها از نیازهایشان غفلت شده است.»

خانم باچله تاکید کرده که "آب یک حق است" اما مسئولان جمهوری اسلامی به جای توجه به…

Read more

تظاهرات تبریز در حمایت از خوزستان آذربایجان، عرب، فارس اتحاد اتحاد

تظاهرات تبریز در حمایت از خوزستان

آذربایجان، عرب، فارس اتحاد اتحاد

بنا بر گزارش های رسانه ها عصر شنبه ۲ مرداد، مردم تبریز در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان به خیابت ها آمدند.

در تظاهرات مردم تبریز شعار میدادند: «آذربایجان بیدار است پشتیبان خوزستان است» « آذربایجان ، اهواز – اتحاد ، اتحاد» « ایرانی باغیرت اتحاد اتحاد»

جوانان شرکت کننده در تظاهرات تبریز مورد هجوم نیروی انتظامی قرار گرفتند. سران حکومت برای ایجاد جو رعب و وحشت اقدام به بلندکردن هلی‌کوپتر کردند. همچین با پرواز پهباد در بالای سر تظاهرکنندگان اقدام به فیلم‌برداری کرده است.

در تظاهرات مردم تبریز شعار می‌دادند: « آذربایجان عرب فارس اتحاد اتحاد.» تظاهرت مردم تبریز با این شعار به تلاش سالیان حکومت برای تفرقه بین اقوام مختلف در ایران خط بطلان کشید. همچنین تظاهر کنندگان به زبان آذری شعار میدادند : «ما آماده‌ی شهادت هستیم  فرزندان بابک هستیم.»

 برای پرا…

Read more

منه قورشون یوخ سو گره‌کدیر!

منه قورشون یوخ سو گره‌کدیر!

مسعود آذر

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

سوسوزوندان مله‌ین چؤللره

هدیه‌نیز قورشوندی‌می؟

دویورسان‌می الی خینالی، بئلی بوکوک قادینین سؤزونو:

«اوغورلانیر تاریخدن قاباق

چای‌لار بویو آخان سولاریم؛

قورودوقجا هورالعظیم، قورودوقجا چؤل‌لریم

سولانیر گؤزلریم؛

منه قورشون یوخ، سو گره‌کدیر-

چاغیریلمامیش سیلاحلی قوناق

 

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

قولاق آس بیرآن!

شکر قامیشلیغیندان قووزانان هنیرتینی دویورسان‌می؟

باخ،

آغاجلاریمدا داها خورما یوخ، آتش گؤیریر؛

باتاقلاردا باتان گامیشلاریمین

قورشونلو گؤزلریندن بوگون

عطش قایناییر.

سو –دئیه،

چاتلاییر دوداقلاریم فراتین ساحیلینده؛

یانغی‌لار کارون‌لاشیر تورپاغین دیلینده؛

منه قورشون یوخ، سو گره‌کدیر-

چاغیریلمامیش سیلاحلی قوناق!

 

تهراندان گلن اوزو گؤرونمز قوناق!

بو چاتلی دوداقلاریما

او ا…

Read more

از کارخانه‌ها تا دشت‌ها، بیانیه‌ای برای اتحاد جنبش‌های کارگری و محیط زیستی

از کارخانه‌ها تا دشت‌ها،

بیانیه‌ای برای اتحاد جنبش‌های کارگری و محیط زیستی

«هیچ سیاست پیش‌رویی در رابطه با محیط زیست و رفاه عمومی آغاز نخواهد شد، اگر وضعیت تولید، خصوصی‌سازی‌ها، شرکت‌های پیمان‌کاری، امنیت شغلی و دستمزدهای کارگران و حتی شیوه نظارت بر صنایع مادر و تعهداتشان در حوزه محیط زیست تغییر نکند»

نزدیک به سی روز از آغاز اعتصابات کارگری با نام کمپین۱۴۰۰ صنعت نفت ایران می‌گذرد و تا اینجا کارگران ۹۶ پالایشگاه و مرکز پتروشیمی و نیروگاه در ۱۹ شهر به این اعتصابات پیوسته‌اند. تا امروز این اعتصابات با محوریت مطالباتی چون افزایش دستمزدها، اعتراض به خصوصی سازی‌ها و فساد و نداشتن امنیت شغلی، با مطالبه حذف کامل پیمان‌کاری و شرکت‌های واسطه و افزایش امنیت شغلی کارگران، ادامه یافته‌اند. این اعتصابات که با اعتصابات کارگران پیمانکار صنعت نفت در عسلویه آغاز شد حالا صنایع نفت و گاز، خودروسازی و نیروگاهی را درگیر مستقیم این اعتصابات کرده است…

Read more

حمایت جمع بزرگی از فعالان مدنی و سیاسی از اعتراضات خوزستان

حمایت جمع بزرگی از فعالان مدنی و سیاسی از اعتراضات خوزستان

در پی حمایت تشکل‌‌ها، سینماگران و ورزشکاران، فعالان مدنی و سیاسی ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان بیانیه داده و از حکومت خواستند، حق تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم را به رسمیت بشناسد. نسرین ستوده هم از زندان پیام داده است.

جمع پرشماری از فعالان مدنی و سیاسی در ایران و خارج از ایران در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) منتشر شد، از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند. آنها در این بیانیه نوشته‌‌اند: «مردمی که روی بزرگ‌ترین منابع گازی و نفتی جهان زندگی می‌کنند، بعضا از گاز لوله‌کشی‌شده محرومند.»

نویسندگان بیانیه از مردمی نوشته‌اند که در حاصل‌خیزترین استان ایران "باردیگر همچون دوران جنگ، با بیشترین مهاجرت ساکنانش" روبرو شده‌اند.

آنها به عدم رسیدگی به این منطقه حتی برای از بین بردن آثار جنگ اشاره کرده و گفته‌اند هنوز بسیاری از شهرهای خوزستان مشکل خدمات اولیه شهری و فاضلاب دارند و "ناکارآمدی و سوءمدیریت‌ها و عدم دوراندیشی‌ها بیش از کاه…

Read more

گسترش اعتراضات خوزستان به دیگر استان ها و حمایت های مردمی

گسترش اعتراضات خوزستان به دیگر استان ها و حمایت های مردمی

اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی آبی و فقدان مدیریت آب در هفتمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله در رامشیر، سوسنگرد، شیبان، الهایی، اهواز، مسجدسلیمان، بهبهان، بندرماهشهر دست به تجمعات اعتراضی زدند. همچنین شهروندان در یزدان شهر اصفهان و بندرگناوه واقع در استان بوشهر در حمایت از مردم خوزستان تجمعاتی اعتراضی برپا کردند. بر اساس گزارشات دریافتی تجمع شهروندان در بهبهان، با حضور نیروهای نظامی، ضرب و شتم معترضین و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی آنان همراه بوده است. تجمعات مردمی در اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان و فقدان مدیریت آب در استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۸ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و طی روزهای اخیر کشته شدن سه شهروند معترض و یک مامور نیروی انتظامی در جریان اعتراضات، توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعل…

Read more

ادامه اعتراضات گسترده اهالی خوزستان

ادامه اعتراضات گسترده اهالی خوزستان 

اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان

اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به بی آبی و فقدان مدیریت آب در ششمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله سوسنگرد، بهبهان، آبادان، ایذه، اهواز، خرمشهر و شادگان دست به تجمعات اعتراضی زدند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در ایذه، با حضور نیروهای نظامی، درگیری با معترضین و بعضا شلیک گاز اشک آور به سوی آنان همراه بوده است. در جریان اعتراضات روز جاری مردم معترض شعارهایی علیه آیت الله خامنه‌ای سرداده‌اند. تجمعات مردمی در اعتراض به بی آبی، بی توجهی مسئولان و فقدان مدیریت آب در استان خوزستان از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۲ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و طی روزهای اخیر کشته شدن دو شهروند توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات روزهای اخیر بازداشت شده اند که تاکنون هویت …

Read more

همبستگی زحمتکشان جهان با جنبش اعتصابی نفتگران ایران

همبستگی زحمتکشان جهان  با جنبش اعتصابی نفتگران ایران

با پیوستن ده‌ها هزار کارگر پروژه‌یی به اعتصابی که تا این لحظه بیش ازچهار هفته ادامه داشته است، این حرکت اعتراضی صنفی و مطالباتی می‌تواند نمایشی موفق از شیوه‌های ممکن برای مبارزهٔ سندیکایی در ایران امروز باشد.
همبستگی بین‌المللی کم‌سابقهٔ نهادهای سندیکایی جهان با مبارزات کارگران پروژه‌یی شاغل در صنایع اصلی و جانبی نفت و گاز و صنایع پتروشیمی ایران تجربه‌ای ارزنده است که با برنامه‌ریزی دقیق و بسیج فعالان سندیکایی در ایران و جهان قابل گسترش است.از آن جمله است:

حمایت های:‌ کنفدراسیون سندیکایی جهانی اینداستریال، کنگرهٔ اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، اتحادیهٔ کارگران پالایشگاه‌های نفتی انگلستان (یونایت)، اتحادیهٔ کارگران راه‌آهن انگلستان، اتحادیهٔ آتش‌نشانان انگلستان، اتحادیهٔ کارگران و کارمندان بخش دولتی بریتانیا، اتحادیهٔ معلمان بریتانیا، فدراسیون عمومی اتحادیه‌های کارگری عراق، و اتحادیه‌های کارگری از کانادا، نیجریه، استرالیا، تایلند، دانمارک، مقدونیه شمالی و ده‌ها اتحادیهٔ محلی و شوراهای اتحادیه‌های کارگری از کارگران اعتصابی در ایران…

Read more

در آذربایجان چه می گذرد؟

در آذربایجان چه می گذرد؟

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس سونگون ورزقان

تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات تبریز

خسارات ۷۰۰ ۲میلیارد تومانی کشاورزان آذربایجان‌شرقی

یک پنجم مدارس شهرستان های هشترود و چاراویماق کانکسی است

تجمع اعتراضی کارگران معدن مس سونگون ورزقان

تجمع کارگران معدن مس سونگون ورزقان در اعتراض به اخذ امضای برگه سفید توسط شرکت

روز یکشنبه ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰، کارگران معدن مس سونگون ورزقان و پرسنل شرکت آهن آجین مشغول به کار در این معدن دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران به اخذ برگه سفید توسط شرکت اعتراض داشتند و در محوطه شرکت تجمع کردند.

آنان در رابطه با اخذ برگه سفید که به مدیریت این شرکت دست باز می‌دهد اعتراض کردند. بنابه گفته کارگران، نسبت به هر تصمیمی که در مورد سرنوشت و حقوق کارگران گرفته شود معترض خواهند بود.  

کارگران و پرسنل این شرکت طی ۳ ماه گذشته به کمی حقوق خود اعتراض داشته و دارند.

این کارگران که…

Read more

اعتراضات گسترده در خوزستان ادامه دارد

اعتراضات گسترده در خوزستان ادامه دارد

پنجمین روز اعتراضات گسترده خوزستان؛

واکنش ها نسبت به سرکوب مردم معترض

به گزارش خبرگزاری هرانا روز دوشنبه ۲۸ تیرماه، اعتراضات گسترده مردم خوزستان نسبت به فقدان مدیریت آب و بحران بی آبی در پنجمین روز خود ادامه داشت و شهروندان در شهرهای مختلف این استان از جمله اهواز، رامهرمز، ماهشهر، خرمشهر، کوت عبدالله، چمران، حمیدیه، سوسنگرد و ویس دست به تجمعات اعتراضی زدند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، تجمع شهروندان در شهر چمران، با حضور نیروهای نظامی و بعضا تیراندازی همراه بوده است. تجمعات مردمی در اعتراض به قطع آب و عدم دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه آغاز شده و تاکنون به دستکم ۲۰ شهر گسترش یافته است. بنا بر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات زخمی شده اند و تاکنون کشته شدن دو شهروند نیز توسط مقامات استانی تائید شده است. همچنین بنابر اعلام منابع محلی شماری از شهروندان در جریان اعتراضات بازداشت شده اند که تاکنون هویت …

Read more

اعتراضات مردم خوزستان به بی آبی تیراندازی نیروهای امنیتی، کشته شدن حداقل 3 نفر

اعتراضات  مردم خوزستان به بی آبی

تیراندازی نیروهای امنیتی، کشته شدن حداقل 3 نفر

اعتراض جان به لب رسیدگان از بی‌آبی در خوزستان ادامه دارد. شماری از مسئولان دولتی به استان سفر کردند و قول دادند مشکل را حل کند. منابع محلی از کشته شدن حداقل سه تن طی دو روز گذشته خبر داده‌اند. رسانه‌های حکومتی کشته شدن مصطفی نعیماوی و قاسم خضیری را تائید و تلاش کردند کشته‌شدگان را «نیروی بسیجی» معرفی کرده و قتل آنان را به مخالفان نظام نسبت بدهند.

شامگاه شنبه ۲۶ تیر معترضان به بی‌آبی در شاوور، کرخه، سوسنگرد، کوت سید نعیم، شادگان، اهواز، کوت عبدالله، حمیدیه و شوش به خیابان آمدند. هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر ایران از کشته شدن دست‌کم سه نفر به نام‌های مصطفی نعیماوی، قاسم خضیری و علی مزرعه در جریان این اعتراضات خبر داد.

مسئولان دولتی پیشتر کشته‌شدن مصطفی نعیماوی را تائید کرده بودند. سازمان حقوق بشر اهواز نیز شامگاه شنبه هویت یک تن دیگر از کشته شدگان به نام قاسم خضیری را تائید کرد. به گفته منابع محلی خضیری در اعت…

Read more

حمایت روزنامه نگاران، خبرنگاران، کنشگران فرهنگی و نویسندگان از خواسته های کارگران اعتصابی صنعت نفت

حمایت روزنامه نگاران، خبرنگاران، کنشگران فرهنگی و نویسندگان

از خواسته های کارگران اعتصابی صنعت نفت

 ۶۹ تن از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران طی بیانیه‌ای ضمن اعلام همبستگی با اعتصاب کارگران صنعت نفت، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها از این حرکت حمایت کردند. در این بیانیه آمده است:

دهه‌هاست که ارزان‌سازی نیروی کار در سراسر جغرافیای ایران به عنوان نتیجه پروژه‌ افزایش سهم کارفرما از سود تولید، در دستور کار قرار گرفته است. این پروژه در سال‌های اخیر با چنان افراط جنون‌آمیزی پیش رفته و این منفعت کوتاه مدت چنان چشم عاملان آن را کور کرده است که دیگر حتی به فکر منافع بلندمدت خود که همان تداوم نظام استثمار پیش‌برنده کج‌دار و مریز نظام اقتصادی بوده، نیستند. ایجاد بحران‌های بزرگی در تحقق ارزش و بازتولید نیروی کار تنها بخشی از وضعیت کنترل‌ناپذیری است که اقتصاد کنونی به آن دچار شده است.

اعتصابات سراسری کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری صنایع نفت، گاز، پالایش…

Read more

20 blog posts