header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

بلوای نان تکرار می شود

بلوای نان تکرار می شود

نان در تاریخ و فرهنگ غذایی ایران جایگاه ویژه ای دارد، قوت و غذای تهیدستان جامعه اغلب نان است و توده های مردم آن را مقدس می شمارند و گاهی به آن قسم می خورند در نتیجه نان با سیاست در هم آمیخته، هنگام خشکسالی و کمبود آن تنش های سیاسی و اجتماعی بسیار مهمی در کشور رخ داده است.

قحطی و گرسنگی هر چند تاریخ دیرینه ای در ایران دارد ولی بارز ترین آنها به دوران ناصری بر می گردد که شاید برای نخستین بار زنان وارد صحنه سیاسی کشور شدند و در مسیر راه « ناصرالدین شاه » قرار گرفتند که از شکار بر می گشت. بیش از 6 هزار زن در آنروز با مالیدن گل به سر و صورت خود ( اول ماه مه 1861 ) تا کاخ شاه پیش رفتند و مانع از عبور شاه شدند، تلاش فراشان و محافظان شاه برای پراکنده کردن آنان به جایی نرسید تا جائیکه زنان خشمگین و گرسنه شاهزاده ناصرالدین را که وزیر جنگ هم بود از اسب پائین کشیدند و کتک زدند. اعتراض زنان به پیروزی انجامید، هم قیمت نان کاهش یافت و در انبار های غله باز شد تا آرد کافی در اختیار نانوا ها قرار گیرد و این نخستین شورش نان به پیروزی رسید. …

Read more

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

پیرامون سناریو سازی ۲۰:۳۰، کیهان و رسانه های وابسته

صدا و سیمای میلی و چند رسانه ی امنیتیِ شناسنامه‌دار، در گزارشی که مرغ پخته را نیز به خنده وامی‌دارد به دیدار چند عضو ارشد و خوشنام شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران با زن و شوهری فرانسوی پرداخته است.

این فیلم قصد دارد اعتراضات معلمان را دسیسه ی سرویس‌های جاسوسی غربی معرفی کند و با تمسک به آن صدای حق‌خواهی معلمان، که یکی از درخشان‌ترین حرکت‌های مدنی دو دهه گذشته را رقم زده‌اند، خاموش کند.
غافل از این که چنین سناریوهای نخ نمایی چندین سال است گوش شنوایی ندارد و باعث آبرو ریزی بیشتر تهیه کنندگانش می‌شود.

اگرچه تهیه ی گزارش از سوی مجموعه خبری ۲۰:۳۰ و رسانه‌های معلوم‌الحالی همچون کیهان، مردم فهیم و آگاه جامعه را بی نیاز از توضیحات بیشتر در مضحک بودن این سناریوسازی و تلاش برای فریب افکار عمومی می‌کند اما برحسب وظیفه برخود لازم می‌دانیم توضیحاتی در این باره ارائه کنیم…

Read more

چرا ایران نمی تواند مانند چین تورم را مهار کند؟

چرا ایران نمی تواند مانند چین تورم را مهار کند؟

قیمت عمده اقلام غذایی در ایران اخیراً به شدت افزایش یافته است و همین امر باعث شده مردمی که در حال حاضر تحت تاثیر همه گیری کرونا هستند، دوباره فشار سنگینی را احساس کنند. دولت ایران در برابر موج جدید گرانی اقداماتی مانند افزایش اختصاص یارانه نقدی به خانواده‌ها، افزایش عرضه کالاها و مقابله با احتکار را انجام داده است که در حال حاضر روند افزایشی بیشتر قیمت‌ها را مهار کرده و نگرانی و ترس عمومی را تاحدی کاهش داده است.

 این دور از جهش تورم در ایران نتیجه مشترک عوامل داخلی و خارجی است. در داخل، رفع برخی از تضادهای ساختاری بسیار دشوار است که عبارتند از وابستگی نیازهای روزانه به واردات و کاهش قدرت خرید ریالی به دلیل افزایش بیش از حد نقدینگی. سیستم دو گانه نرخ ارز نه تنها در مهار تورم مثمر نبوده،  بلکه به بستر برای رشد فساد تبدیل شده است.

از منظر عوامل خارجی، از زمان شیوع اپیدمی کرونا، زنجیره تامین جهانی دچار …

Read more

بیانیه شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

معیشت، منزلت حق مسلم ماست

بیانیه شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

سونامی و موج عظیم گرانی های کمرشکن، درد مشترک همه ما کارگران، معلمان ، بازنشستگان و همه بخش های مردمی است.
دستمزدهای چندین بار زیر خط فقر زندگی بخش عظیمی از ما کارگران و ما مردم را به نابودی کشانده است.
در یک چنین شرایطی می بینیم که همکاران قرارداد موقت و قرارداد معین ما در نفت و کارگران شاغل در دستگاههای دولتی که قاعدتا باید مشمول قانون کار باشند، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد مصوب شورای عالی کار که خود چند بار زیر خط فقر است، شامل حالشان نمی شود و گفته شده مزد آنها فقط ده درصد افزایش خواهد داشت.
از سوی دیگر همین مشکلات دامنگیر بازنشستگان هم هست. اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی با هزار دست انداز روبرو شده و انسانهایی که سالها کار کرده و الان باید در آسایش زندگی بگذرانند امروز نگران بدست آوردن لقمه نانی هستند.
معلمان نیز با همین مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. اجر…

Read more

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد:

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد:

 پرونده سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب، محکوم است!

مبارزات طبقه کارگر ایران برای یک زندگی انسانی و حق ابراز وجود و دستیابی به ابتدایی‌ترین حقوق پایمال شده‌شان نه تنها در دوران کرونا کاهش نیافته بلکه ابعادی گسترده تر پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش رایگان و همگانی، برای دستمزد بالای خط فقر و برای حق تشکل و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و جامعه لحظه‌ای متوقف نشده است.

در روزهای اخیر یک بار دیگر شاهد گسترش موج دستگیری فعالین کارگری، معلمین و فعالین مدنی و هنری بوده‌ایم. همچنین اعتراضات سراسری مردم کارگر، زحمتکش و ستم دیده ایران علیه گرانی، فساد، غارت اموال عمومی، بی‌عدالتی‌های لجام گسیخته و نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسانی با وجود سرکوب‌های گسترده کماکان ادامه دارند و تعداد زیادی بازداشت شده و اخبار مربوط به قتل رساندن مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی گزارش شده است…

Read more

گرانی نان و مسکن حاشیه‌نشینی را بزرگ‌تر می‌کند

گرانی نان و مسکن حاشیه‌نشینی را بزرگ‌تر می‌کند

بیش از نیمی از بودجه خانوار برای خوراک و مسکن هزینه می‌شود. نان و غلات سهم بزرگی در سفره اقشار کم‌درآمد دارند. گرانی این دو گروه کالای اساسی خانوارهای بیشتری را با فقر شدید روبرو و به حاشیه‌نشینی مجبور می‌کند.

در ایران بنا به اظهارات مسئولان حکومتی و برآوردهای وزارت راه و شهرسازی دوره انتظار برای خانه‌دار شدن به شرط امکان پس‌انداز یک سوم درآمد، به رقمی بالاتر از ۶۶ سال رسیده است؛ رقمی نزدیک به سه برابر بزرگ‌تر از برآورد وزارت راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۸. این وزارتخانه در سال ۱۳۹۸ برآورد کرده بود به شرطی که امکان پس‌انداز یک سوم درآمد فراهم باشد و قیمت‌ها ثابت، ۲۴٬۴ سال طول می‌کشد تا یک خانوار بتواند یک واحد مسکونی حداقلی خریداری کند.

افزایش دوره انتظار برای خرید خانه دو علت اصلی دارد: نخست افزایش نرخ تورم و جهش قیمتی مسکن و دیگری کاهش توان پس‌انداز خانوار که از کاهش درآمد واقعی تأثیر می‌گیرد. روند شتابان نرخ تورم همزمان با سرکوب دستمزد در سال‌های گذشته در کنار شوک ا…

Read more

کنکاشی در فرهنگ دیکتاتوری

کنکاشی در فرهنگ دیکتاتوری

در آسمان ستاره بود بی شمار ، لیک   

رنج خسوف بهرۀ شمس و قمر بود

در تبیین و مذمت فرهنگ دیکتاتوری و رسوخ آن در اعماق جامعه و عجین شدنش با بافت فرهنگی اجتماع ،که ریشه در تاریخ و اعصار دارد، مطالب فراواني مي توان گفت و شنید . واکاوی این مقوله و درک شرایط عینی و ذهنی و وضعیت و بستری که این فرهنگ در آن رشد و توسعه یافته ، می تواند در چاره جویی برای علاج و درمانش موثر باشد .

نگارنده بی مناسبت نمی داند سخنان یکی از دوستان را که روزی برایم درد دل می کرد عیناً نقل نمایــــــــد :

بچه ای بیش نبودم . پدرم هرچند روز یک بار خود را از فلان بازیگوشی من که به اقتضای سن اتفاق می افتاد ، چنان ماهرانه آزرده خاطر نشان می داد وخود را رنجور و  افسرده می نمایاند  که مادر بیچاره ام مرا واداربه دست بوسی پدر وعذر خواهی ازاویش  می نمود. موردی که حتی در دنیای کودکانه نیزاصلاً ضرورتی برای آن نمی دیدم . ولی  به ناگزیر، به احترام و اصرار مادرم به این امر گردن می نهادم . تا نوجوانی ام این عمل صد ها بار تکرار شد . همیشه این سوال در ذهنم بود : آیا هم سن و سالانم نيز در برابر بازی های به اقتضای سنشان لازم و کاملاً طبیعی، با  چنین واکنش های تند و بی رحمانه ای از سوی پدرانشان روبرو می …

Read more

چنگ جهانی دوم و آنچه بر ایران گذشت

چنگ جهانی دوم و آنچه بر ایران گذشت

ولادیمیر ساژین تحلیلگر برجسته روس بر این باور است که در روابط روسیه - شوروی و ایران طی قرن های متمادی دوره های تابناک و تاریکی وجود داشته است.

این خاورشناس و ایران شناس مطرح روس می افزاید: وقایع در تاریخ روسیه و ایران به گونه ای متفاوت تفسیر می شد که اعتماد به نفس یکدیگر را تقویت نمی کرد.

وی می نویسد:77 سال پیش، جنگ جهانی دوم به پایان رسید. در این جنگ  57 کشور از 78 کشور موجود در آن زمان شرکت کردند. این   1.7 میلیارد از 2.3 میلیارد نفری که در کره زمین زندگی می کردند به جنگ رفته اند. مجموع خسارات وارده 80 میلیون کشته از ارتش و افراد غیرنظامی برآورد شده است.

سهم اصلی در پیروزی بر اعضای اصلی "محور" - آلمان نازی ، ایتالیا فاشیست و ژاپن نظامی گرا - توسط اتحاد شوروی، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه دوگل انجام شد و آنها هسته اصلی ائتلاف ضد هیتلری (متفقین) را تشکیل دادند. ترکیب متفقین در ژانویه سال 1942 ، شامل 26 و تا پایان جنگ جهانی دوم - 53 کشور بود.…

Read more

قطعنامه پایانی تجمع ۱۱ اردیبهشت فرهنگیان کشور

قطعنامه پایانی تجمع ۱۱ اردیبهشت فرهنگیان کشور

"هیچ جامعه‌ای فراتر از اندیشه معلمانش رشد نمی‌کند".

و ما معلمان در پس طوفان‌ها و بحران‌های هم‌آیندی که کشورمان را فرا گرفته، دردمندانه و دلیرانه به پا خاسته‌ایم تا از ساحت نظام آموزش و پرورش به عنوان یکی از ارکان اساسی توسعه همه‌جانبه و پایدار دفاع کنیم. امروزه در هر کجای کشور و هر گوشه جهان که سخن از معلم ایرانی باشد، ذهن می‌رود به سمت جنبشی پیشرو که عدالت و آزادی را فریاد می‌زند.

حال که این مملکت نیاز به فرزندانی دلیر برای عبور از بحران‌های مختلف پیدا کرده است، ما معلمان فریاد می‌زنیم که تا جایی که به ما مربوط است، ما هستیم، ما آماده‌ایم، ما آمده‌ایم که بهار را به ارمغان آوریم. در هفت ماه گذشته پاییز و زمستان را به آتش کشیدیم. از تاریکی و سرمای زمستان عبور کردیم و اتحادمان نشان از بهاری بود که در راه است.

همکاران گرانقدر:

همانگونه که اطلاع دارید دشمنان معلمان حق طلب ایران و هم پیمانان غارتگ…

Read more

مهمترین خواسته های کارگران از دید فعالین کارگری

مهمترین خواسته های کارگران از دید فعالین کارگری

اجرای قانون اساسی کشور و قانون کار، حذف دست واسطه‌ها از بازار کار ایران، ایجاد سندیکای کارگری، حذف قرادادهای موقت و حذف فاصله‌ی بین دستمزد و سبد معیشت از مهم‌ترین مطالبات کارگران است.

فاصله گرفتن از تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی

ناصر آغاجری (فعال مستقل کارگری) مهم‌ترین مطالبه‌ی کارگران را اجرای قانون دانست و گفت: اصول ۳۰.۳۱، ۲۹ و ۴۳ قانون اساسی به حقوق تمام کارگران توجه کرده است و قانون کار نیز بر اساس همین قانون اساسی نوشته شده است اما هیچ کدام از این قوانین اجرا نمی‌شود

وی گفت: در حالیکه قانون اساسی بر بهداشت و درمان و آموزش رایگان تاکید کرده و همچنین داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فردی دانسته اما قانون نادیده گرفته می‌شود چراکه سیاستهای تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی امکان اجرایی شدنی قانون اساسی را نمی‌دهد

این فعال مستقل کارگری بیان کرد: در چنین مناسباتی است که حقوق کارگران پایمال م…

Read more

به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر؛ کارگران شهرداری تبریز خواستار عقد قرارداد دائمی شدند

به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر؛

کارگران شهرداری تبریز خواستار عقد قرارداد دائمی شدند

کارگران شرکتی شهرداری تبریز به مناسبت روز جهانی کارگر خواستار عقد قرارداد دائمی برای تامین امنیت شغلی و معیشتی خود شدند.

به گزارش رسانه های محلی، کارگران شرکتی شهرداری تبریز که تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف فعالیت دارند، از شرایط کار خود رضایت ندارند و خواستار عقد قرارداد دائمی با شهرداری هستند.

به گفته یکی از کارگران شرکتی شهرداری تبریز، حدود یک هزار و ۷۵۳ کارگر تحت مسئولیت ۲۷ پیمانکار طرف قرارداد با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی در ده منطقه شهر تبریز مشغول کارند که سالهاست به دنبال تبدیل وضعیت استخدامی خود از موقت به قرارداد دائمی هستند.

کارگران خدماتی که به عنوان پاکبان کار می‌کنند، بهترین سالهای عمر خود را در شرایط سخت محیط کار با حداقل دریافتی می‌گذرانند و در این مسیر درگیر انواع بیماری‌های روحی و جسمی شده‌اند اما به دلیل شرایط سخت کار نه فرصتی برای پیگیری درمان دردهای خود دارند و نه انگیزه‌ای برای ادامه کا…

Read more

با کمال تاسف رفیق اکرم رحیملی (بیژه) درگذشت

با کمال تاسف رفیق اکرم رحیملی (بیژه) درگذشت

اکرم رحیملی (بیژه) متولد 29 آبان 1311شهر کازاخ جمهوری آذربایجان، در سن 90 سالگی در شهر باکو بدرود حیات گفت. خانواده وی از روستای دیزه اولیای شهر مرند بودند که برای گذران زندگی به جمهوری آذربایجان مهاجرت کرده بودند. این خانواده در سال 1316 در حالیکه وی بیش از 5 سال نداشت به ایران برگشتند.

اکرم رحیملی (بیژه) تحصیلات ابتدایی خود را در روستای دیزه مرند گذراند.  پس از شکست حکومت ملی آذربایجان در آذرماه 1325 مجددا به همراه اعضای خانواده اش  به جمهوری آذربایجان مهاجرت نمود. و ادامه تحصیل داد.  - در سال 1328-1332 از کالج ادبیات گنجه، در سال 1332-1336 از دانشکده تاریخ دانشگاه ادبیات باکو با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد.  مدتی در دبیرستانی در باکو به تدریس تاریخ پرداخت و همزمان به کار مطبوعاتیمشغول بود.

در سالهای 1338-1341 در دوره کارشناسی ارشد مؤسسه شرق شناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان تحصیل کرد و در سال 1342 در مسکو از  تز عملی خود دفاع کرد و به درجه علمی نائل شد. وی مدت طولانی کارمن…

Read more

مصاحبه با دکتر یحیایی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

مصاحبه با دکتر یحیایی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

دکتر محمد حسین یحیایی محقق، پژوهشگر و کارشناس عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورمان، که بخش بزرگی از تحقیقات ایشان به مبارزات آزادیخواهانه خلق آذربایجان از انقلاب مشروطیت تا به امروزارتباط دارد. در پژوهش های دکتر یحیایی جنبش ۲۱ آذر و زمینه های تشکیل دولت خود مختار آذرباجان، جای ویژه ای دارد. در همین زمینه صدها مقاله، مصاحبه و کتاب به نشر رسانده است.

سایت فرقه دمکرات آذربایجان در نشستی که با دکتر یحیایی داشت، نظر ایشان را نسبت چگونگی برگزاری جشن اول ماه مه روزجهانی کارگر توسط دولت خودمختار آذربایجان در سال ۱۳۲۵، جویا شد.

س ـ رفیق یحیایی با تشکر از شما که دعوت ما را پذیرفتید. ضمن تبریک به شما مناسبت روز جهانی کارگر، می خواهیم نظرتان را نسبت به جشن بزرگی که در اول ماه مه 1325 در تبریز توسط دولت خودمختار آذربایجان برگزار شد جویا شویم. لطفا بفرمایید، این مراسم چگونه برگزار شد. خواست ها و شعارکارگران و زحمتکشان چی بود؟…

Read more

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران و معلمان و بازنشستگان به مناسبت اول ماه مه

بیانیه مشترک سندیکاها و تشکلات مستقل کارگران

و معلمان و بازنشستگان به مناسبت اول ماه مه

سندیکاهای کارگران شرکت واحد و کارگران هفت تپه به همراه ۸ تشکل مستقل کارگری معلمان و بازنشستگان به انتشار بیانیه مشترکی آورده اند که واقعیت این است که نظام سرمایه‌داری وضعیت اقتصادی و سیاسی خطرناک و راه حل‌های فاجعه باری را برای کارگران و توده‌های زحمتکش در سرتاسر جهان به وجود آورده است. این بیانیه با اعلام مطالبات خود در ۱۳ بند کارگران شاغل و بازنشسته، معلمان، زنان، جوانان دانشجویان را در روز جهانی کارگر، به اتحاد و همبستگی هرچه بیشتر و اتکا به سازماندهی و تشکل‌های مستقل خود حول این ۱۳ بند دعوت کرده است.

متن کامل بیانیه:

بیانیه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۱۴٠۱) روز اتحاد و همبستگی بین‌المللی طبقۀ کارگر در سراسر جهان

اول ماه مه، روز تحکیم همبستگی و اتحاد کارگران همۀ کشورها، علیه استثمار و ستم سرمایه‌داری در سرتاسر گیتی است

Read more

محیط زیستِ رو به‌نابودی در کشورمان

محیط زیستِ رو به‌نابودی در کشورمان

مبارزه با سیاست‌های نابخردانه حاکمیت کنونی در نابودی محیط زیست در کشور، مانند نابودی جنگل‌ها، تخریب دریاچه‌ها و تالاب‌ها که تغییرهای جدی جوی در میهن‌مان را موجب شده‌اند وظیفهٔ مهم و فوری همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور است.

آژیر خطر هستی‌سوز تغییرهای دهشتناک و مهیب آب‌وهوایی در جهان مدتی است که به‌صدا درآمده است. ریشهٔ اصلی این تغییرهای زیان‌بار نشر و انباشت گازهای گلخانه‌ای در جوّ زمین بر اثر فعالیت‌های بشر است. دی‌اکسید کربن یا همان گاز کربنیک که به‌علت فعالیت شرکت‌های استخراج معادن نفت و گاز و تولید سیمان و جز این‌‌ها انتشار می‌یابد، دست‌کم یک تا دو سده و بخشی از آن حتا ممکن است تا هزار سال یا بیشتر در جو زمین باقی می‌ماند و بر افزایش بی‌رویه گرمایش جوّ زمین تأثیری جدی دارد.

ازآنجا که خصلت ذاتی نظام سرمایه‌داری  بهره‌برداری بی‌امان از طبیعت و گسترش بی‌وقفهٔ تولید و مصرف سوخت‌های فسیلی باعث نابودی محیط‌زیست و زندگی انسان‌ها…

Read more

بیانیه جمعی از فعالین مدنی و خانواده زندانیان سیاسی:

 بیانیه جمعی از فعالین مدنی و خانواده زندانیان سیاسی:

مصوبه‌های پنهانی شورای عالی امنیت علیه زندانیان سیاسی را لغو کنید!

شنبه, 3ام اردیبهشت, 1401شنبه سوم اردیبهشت جمعی از فعالین مدنی، زندانیان سیاسی سابق و فعلی و همچنین خانواده زندانیان برای دومین بار صدور بیانیه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری و غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه‌قضائیه خواهان پیگیری و توقف اجرای مصوبه‌های پنهانی شورای عالی امنیت علیه زندانیان سیاسی شدند. این بیانیه به شرح زیراست:

همان‌گونه که استحضار دارید قریب به پنج ماه پیش شماری از وکلا، زندانیان سیاسی پیشین و کنونی و خانواده زندانیان سیاسی در نامه‌ای سرگشاده که با شماره ۹۰۰۰/۱۵۴۷۶۰/۱۹۰ در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ در اداره کل ارتباطات مردمی قوه قضائیه نیز به ثبت رسیده، با ذکر دلایل قانونی خواستار ابطال مصوبه‌ای شدند که در تاریخ ۱۳۸۵/۵/۱۸ توسط اعضای شورای عالی امنیت ملی وقت به تصویب رسیده و با الزام مقامات قضایی به “اخذ نظر ضابطان امنیتی” برای محکومان سیاسی(امنیتی) که در عمل استقلال قضایی در کشور را معلق کرده و سیطره نهادهای امنیتی بر دستگاه قضایی را با دخالت در پرونده سازی و جزئیات امور و نحوه نگهداری زندانیان سیاسی و زندگی آنها را موجب شده است…

Read more

چرا دریاچه ارومیه احیا نشد؟

پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست:

چرا دریاچه ارومیه احیا نشد؟

اگر آیین‌نامه اجرایی «صیانت از آبخوان‌های کشور» در اواخر دهه هفتاد و یا حتی در اوایل دهه هشتاد به تصویب می‌رسید و مورد اجرا قرار می‌گرفت، بطور قطع و یقین وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور تا این اندازه وخیم نمی‌شد و مصوبه‌ای بسیار مفید بود.

مصطفی فدایی‌فرد پژوهشگر حوزه آب و محیط زیست در گفتگویی با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: مهم‌ترین اتفاق ناخوشایندی که در اثر توسعه فقر و فساد و فلاکت در کشور به وقوع پیوسته است، عدم موفقیت طرح‌ها و برنامه‌های مدیریت بحران آب است. به عنوان مثال برای نجات دریاچه ارومیه و مدیریت بحران گرد و غبار نمکی آن، ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد ولی علیرغم حمایت‌های همه جانبه مادی، معنوی، سیاسی و اجتماعی متاسفانه توفیق چندانی در احیای دریاچه حاصل نشده است. یکی از دلایل مهم در این خصوص وجود چاه‌های غیرمجاز بی‌شمار و همچنین برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌های مجاز در اطراف پهنه آبی دریاچه ارومیه است…

Read more

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران

قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران

براساس فراخوان شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان، ، یکم اردیبهشت ۱۴۰۱ تجمع اعتراضی و سراسری معلمان و فرهنگیان بازنشسته، علیرغم جو امنیتی شدیدی در تهران و ده ها شهر دیگر برگزار شد.

شورای هماهنگی فرهنگیان خبر داد که متاسفانه در تجمع تهران در میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی توسط نیروهای لباس شخصی و گارد و انتظامی در همان دقایق اول تعدادی از معلمان زن و مرد دستگیر شدند. بنا به گزارش شورا با خشونت و ایجاد رعب و وحشت حدود ۴۰ معلم را بازداشت و به به جاهای نا معلوم  منتقل نموده اند.

درعین حال، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ای، متن قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران را به شرح زیر را منتشر کرد:

معلمان عزیز، همکاران گرامی!

ما در اینجا جمع شده ایم تا فریاد بزنیم تا زمانی که مطالبات فرهنگیان محقق نگردد ما خیابان را ترک نخواهیم کرد. خیابان از آن ماست تا زمانی که تمام مطالبات محقق گردد سرکوب و زندان و پرونده سازی قادر نیست جنبش معلمان را یک گام …

Read more

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲ رشد ۳ درصدی و تورم ۳۲درصدی اقتصاد ایران

پیش بینی صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۲۲

رشد ۳ درصدی و تورم ۳۲درصدی اقتصاد ایران

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را از رشد اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۲ کاهش داد و رشد ۳درصدی، تورم ۳۲.۳درصدی و نرخ بیکاری ۱۰.۲درصدی را برای اقتصاد ایران در این سال پیش‌بینی کرد.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد دنیا در سال جاری و سال آینده میلادی برابر با 3.6 درصد باشد یعنی به ترتیب 0.8 و 0.2 درصد کمتر از آنچه در ژانویه تخمین زده‌شده بود.

صندوق بین‌المللی پول در روز سه‌شنبه پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا را حدود یک درصد پایین آورد و آن را نتیجه جنگ اوکراین اعلام کرد. این صندوق هشدار داد تورم یک خطر واضح‌ در بسیاری کشورهاست.

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین دورنمای اقتصاد دنیا اعلام کرد جنگ تورم را بیش‌از پیش بالا می‌برد و هشدار داد سخت‌تر شدن تحریم‌های غرب علیه روسیه و هدف قرار دادن صادرات انرژی آن، باعث کاهش بیشتر تولید جهانی می‌شود…

Read more

کاهش۵۹ درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در یک سال

کاهش۵۹ درصدی حجم آب دریاچه ارومیه در یک سال

به اعتراف مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی، حجم آب دریاچه ارومیه با ۵۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به سه میلیارد و ۱۱ میلیون متر مکعب رسیده است.

به گزارش ایرنا، مجید دستگاهی با اشاره به اینکه حجم آب دریاچه ارومیه در اواخر فروردین ماه سال گذشته ۵.۲۹ میلیارد متر مکعب بود، اظهار کرد: هم اکنون حجم آب دریاچه ارومیه در طول یک سال بیش از ۲ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

 وی وسعت فعلی دریاچه ارومیه را ۲ هزار و ۴۸۹ کیلومتر مربع عنوان کرد و افزود: وسعت دریاچه نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته، هزار و ۱۵ کیلومتر مربع کاهش نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه نیز فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۶ سانتی‌متر کاهش یافته است، افزود: در هفته جاری، تراز آن به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۷ سانتی‌متر رسید در حالیکه طی مدت مشابه سال گذشته این میزان یک …

Read more

20 blog posts