header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

«دان کورتر» خبرنگار جوان آمریکایی، که بهتازگی به تابعیت کشور روسیه درآمده، در گفتگویی با کیلب ماپین، مشاهدات و نظرات خود درباره انتخابات اخیر روسیه را بیان کرده است. متن زیر خلاصهای از نکات مهم نظرات اوست.

مردم روسیه برای انتخاب نمایندگان مجلس روسیه (دوما) در روزهای ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (زمان طولانی رایگیری به دلیل شیوع پاندمی بود) به پای صندوقهای رأی رفتند. طبق آخرین اخبار، تقریباً 52درصد افراد واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند. در این انتخابات حزب «روسیۀ واحد» (حزب حاکم) 50درصد آرا را به خود اختصاص داد. حزب کمونیست با 19درصد آرا در مقام دوم، حزب لیبرال دموکرات (حزبی با تمایلات ناسیونالیستی و دست راستی) با ۵/۷درصد آرا در مقام سوم، و حزب «روسیۀ عدالتخواه» با تمایلات سوسیال دموکراتیک نیز با ۴۶/۷ درصد آرا در مقام چهارم قرار گرفتند.

افزایش آرای حزب کمونیست فدراتیو روسیه را شاید بتوان مهم…

Read more

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

نوشته:مارینا کوستینا - برگردان:ناهید مذکوری

نتایج آمارهای اجتماعی نشان می دهد که مشکلات زنان در جامعه ما لاینحل باقی مانده وکمونیستها چه از نظر تاکتیکی وچه از نظراستراتژیکی باید توجه بیشتری به درک نظری مسائل زنان وجنبش توده ای آنان بنمایند ونباید فراموش نمود که بزرگترین تحولات انقلابی با مبارزه زنان همراه بوده ومیباشد. ..

مسائل زنان در روسیه جدیدرا میتوان از جهات مختلفی بررسی نمود.در واقع این موضوع یک مجموعه پیچیده از مسائل اجتماعی مربوط به وضعیت زنان درجامعه وخانواده وآزادی وی از یوغ ظلم وستم وتبعیض وخشونت وتحقیروهمچنین امکانات وی در مراقبت از کودک را بهمراه دارد.

حل مسائل زنان رابطه تنگاتنگی با مبارزه در راه سوسیالیسم وادامه پیشرفت آن جامعه دارد.

همانطور که « و.ای. لنین» درآثار منتخب خود بارها یادآورنمود : پرولتاریا زمانی به آزادی کامل می تواند دست یازد که زنان به آزادی واقعی خود دست یابند…

Read more

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم، یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم،

یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

ابتدا، رژیم های جدید که در اروپای شرقی  از طریق کودتا (جایی مخملی، و در جایی خونین، مانند رومانی) با حمایت بلوک غرب به قدرت رسیدند پس از اثبات مشروعیت، بطور فعال به ما درس “دموکراسی” می دهند….

خبر گزاری BelTA به نقل از سایت حزب کمونیست بلاروسنویسد: آلکسی سوکول دبیر اول کمیته مرکزی،۱۶ اکتبر۲۰۲۱ در گزارش به «پنجمین جلسه وسیع  ومشترک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس و کمیته مرکزی “لیگ جوانان کمونیست”» درمینسک چنین بیان نمود: فرآیند جعل تاریخ که ما شاهد آن هستیم نه تنها یک هدف ایدئولوژی بلکه کاربرد سیاسی دارد… بازسازی تاریخ و جعل ائدئولوژی در جنگ میهنی ما به سرعت به این تز تبدیل شد که بین دو سیستم با مفاهیم قانونی یعنی برابری کمونیسم و ​​نازیسم “کشورهای سوسیالیستی را جنایتکار اعلام کنند”.

دبیراول حزب کمونیست بلاروس دربخش دیگری از سخنانش گفت:

Read more

آرایش جدید در خاورمیانه

آرایش جدید در خاورمیانه

«خروج اخیر نظامیان آمریکایی از افغانستان، عملا یک نقطه عطف جدی برای خاورمیانه خواهد بود. در این چهارچوب، شرکا و دوستان و متحدان آمریکا همچنان در کشتیِ خاورمیانه حضور دارند، اما در این میان یک تحول جدی به وقوع پیوسته است: سکان‌دار و عرشه این کشتی تغییر کرده است».

واشنگتن‌پست در گزارشی، ضمن اشاره به تحولات جاری در منطقه خاورمیانه، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را موجب ایجاد تحولاتی دومینو‌وار در خاورمیانه دانسته که در نوع خود می‌توانند از شدت فشار‌ها بر این منطقه که در سال‌های اخیر شدیدا با بی ثباتی و ناامنی رو به رو بوده، بکاهد.

واشنگتن‌پست در این رابطه می‌نویسد: «همزمان با خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، برخی تغییرات دیگر نیز در منطقه خاورمیانه در حال وقوع هستند. منطقه‌ای که کشور‌های مختلف در آن در حالِ بررسی فرصت‌های جدید جهت مشارکت و همکاری هستند. این رویکردِ جدید در شرایطی در دستورکار کشور‌های منطقه خاورمیانه قرار گرفته که این باور در میان بازیگران مختلف در این منطقه تقویت شده که ایالات متحده آمریکا به عنوان ابرقدرتِ برتر جهان، دیگر آن سطح از قدرتی را که پیشتر داشت، ندارد و…

Read more

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

آمریکا که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟

آمریکا که پس از واقعه 11 سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟…

Read more

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

در حالی که همه نگاه‌ها به برگزاری هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جلب شده، نشستی دو ساعته روز جمعه در واشنگتن برگزار شد که چین آن را «روی آوردن آمریکا به دوران جنگ سرد» نامیده است.

روز جمعه ۲۴ سپتامبر/ ۲ مهر نخستین جلسه حضوری گروه ۴ یا همان چهار دموکراسی بزرگ در کاخ سفید برگزار شد. کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند عضو این گروه جدیدند که گفته شده هدفش تداوم تجارت آزاد در منطقه اقیانوس هند و اقیانوسیه، حل مناقشات به شکل مسالمت‌آمیز و تضمین احترام به قوانین و قواعد بین‌المللی است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن و نارندرا مودی، نخست وزیر هند پس از پایان این نشست یک بیانیه مشترک مطبوعاتی منتشر کردند. در این بیانیه از چین نامی در میان نیست ولی همه و از جمله چین می‌دانند که گروه ۴، سازو…

Read more

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آیا آمریکا توانایی جنگ سرد با روسیه و چین را دارد؟ آمریکا به تصحیح سیاست خارجی احتیاج دارد.

مجله "آمریکن کنسرواتیو" می نویسد: واشنگتن نیاز فوری به تعدیل و تصحیح سیاست خارجی دارد. از کجا شروع کند؟

هنری کیسینجر یکبار اظهار داشت که واشنگتن همیشه باید برای روابط بهتر با مسکو و پکن تلاش کند و کاری کند تا روابط آنها با یکدیگر بهتر نباشد. اما دولتهای اخیر آمریکا این توصیه خردمندانه را پایمال کردند و اکنون ایالات متحده در تلاش است تا جنگ سرد را در دو جبهه به راه بیاندازد. در ارزیابی سالانه تهدید 2021  توسط جامعه اطلاعاتی ، روسیه و چین به عنوان تهدیدهای اصلی برای ایالات متحده معرفی شدند.

دولت جو بایدن هنوز فرصت دارد تا اوضاع را اصلاح کند. اگر واشنگتن  مصمم به راه اندازی جنگ سرد در حداقل یک جبهه (که این هم خردمندانه نیست) باشد ، پس باید دو گام مهم را بردارد. گام اول ، برقراری مجدد روابط با دشمن کوچکتر است. دوم - رهایی از تعهدات دارای اهمیت درجه دوم.…

Read more

به مناسبت ١١ سپتامبر جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

به مناسبت ١١ سپتامبر

جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

«آزادی خلل ناپذیر!»، با تکیه بر این شعار به همان اندازه پرزرق و برق که بی محتوی بودکه رئیس جمهور آمریکا، جورج دبلیو بوش، در اکتبر ٢٠٠١ با حمله به افغانستان « جنگ علیه تروریسم» را آغاز کرد. او در مقابل کنگره آمریکا توضیح داد:

«آنها از آنچه در این کنگره می بینند متنفرند ، یک دولت منتخب که بصورت دموکراتیک به قدرت رسیده است . آنها از آزادی های ما متنفرند: آزادی مذهبی ، آزادی بیان ، آزادی رای دادن و تجمع ، و آزادی مخالفت با عقیده یکدیگر؟ ».

« منظور او از «آنها»، « تروریست هایی » بودند که رئیس جمهور آمریکا متعهد شد آنها را تا دور افتاده و تاریک ترین نقاط کره زمین ردگیری کند. او اعتراف کرد که جنگ طولانی خواهد بود و در تمام نقاط کره خاکی دنبال می شود ، اما به زودی « خیر» پیروز و شر نابود خواهد شد و آزادی (Freedom) ، با «F» بزرگ و لهجه آمریکایی ، روشنائی را به چشمان مردمان مطیع و تحت ستم باز می گرداند و آنها را خوشحال خواهد کر…

Read more

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

چالش بسیار بزرگتر برای وضعیت جهانی آمریکا، داخلی است. جامعه آمریکا عمیقاً دوقطبی شده و تقریباً در مورد هیچ چیزی به اجماع نرسیده است. این دوقطبی شدن بر سر موضوعات رایج سیاست مانند مالیات و سقط جنین آغاز و از آن به بعد به نزاع تلخی بر سر هویت فرهنگی تبدیل شد. تقاضای به رسمیت شناختن گروه‌هایی که احساس می‌کنند توسط نخبگان به حاشیه رانده شده اند، چیزی بود که من ۳۰ سال پیش به عنوان پاشنه آشیل دموکراسی مدرن تشخیص دادم.

به گزارش وبسایت تحلیلی حقایق آمریکا، “اکونومیست” نوشت: تفسیر پیش رو اولین مورد از سری مقالاتی است که در مورد آینده قدرت آمریکا منتشر شده است. در این مطلب نگاهی گسترده به نیرو‌های شکل دهنده جایگاه جهانی این کشور طی ۲۰ سال پس از ۱۱ سپتامبر از ظهور چین تا خروج واشنگتن از افغانستان داریم. مقالات بیشتر به زودی منتشر می‌شود.

فرانسیس فوکویاما”، نظریه‌پرداز مشهور علوم سیاسی در یادداشتی برای اکونو…

Read more

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

همین یک ماه پیش دوستدارانش ۹۶ سالگی او را جشن گرفتند. حالا این آهنگساز عدالتخواهی که جهان وطن بود دیگر در میان ما نیست. میکیس تئودوراکیس، موسیقیدان سرشناس یونانی، آهنگسازی که جهان او را با شاهکارهای «زد»، «زوربای یونانی»، «حکومت نظامی»، «الکترا» و «سرپیکو» و البته مبارزات سیاسی اش در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی به یاد می آورد، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور در ۹۶سالگی درگذشت……

خبر نگاران در گذشت او را چنین اعلام کردند: «میکیس تئودوراکیس، از نامدارترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان قرن بیستم درگذشت. او هنرمندی متعهد و پیشرو بود که عمری در راه صلح، عدالت اجتماعی و آزادی آهنگ ساخت، نوشت و فعالیت سیاسی کرد. تئودوراکیس در ایران نامی آشنا است.»

به بهانه تولد ۹۶ سالگی میکیس تئودوراکیس سایت “صبا” نوشت: میکیس تئودوراکیس ۲۹ جولای ۱۹۲۵ در جزیره خیوس به دنیا آمد. او زمانی درباره آغاز علاقه مندی اش به موسیقی جایی چنین گفته…

Read more

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟ نه، برای پنج پیمانکار اول صنایع نظامی و سهامداران آن‌ ها، این یک شکست نیست.

۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در سهام شرکت های نظامی در زمان شروع جنگ افغانستان اکنون ۱۰۰۰۰۰ دلار می ارزد.

اگر در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱ – روزی  که رئیس جمهور بوش اجازه ی استفاده از نیروی نظامی را در جواب حمله ی ۹ سپتامبر داد- شما ۱۰۰۰۰ دلار از سهام ۵ شرکت پیمانکار اولیه صنایع نظامی را بطور مساوی می خریدید، و با اطمینان خاطر سود سهام خود را دوباره سرمایه گذاری می کردید، امروزه این سهام ۹۷۲۹۵ دلار ارزش پیدا کرده بود. و این برگشت سرمایه ی بسیار بیشتری نسبت به تمام سهام های موجود در آن زمان است. مطابق شاخص اس‌اندپی ۵۰۰[1]  مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱  اکنون ۶۱۶۱۳ دلار ارزش دارد. این یعنی سهام نظامی در طی دوران جنگ افغانستان، ۵۸ درصد عملکرد بهتری داشت.

علاوه براین، آن …

Read more

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی: خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی:

خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

دهها ژنرال بازنشسته آمریکایی خواستار استعفای فوری وزیر دفاع آمریکا، آستین و رئیس ستاد مشترک ارتش، ژنرال میلی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، نزدیک به ۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی با امضای نامه‌ای خواستار استعفای فوری لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به دلیل نقش‌آفرینی در خروج فاجعه‌بار آمریکا از افغانستان شده‌اند.

در این نامه آمده است: «عقب‌نشینی عجولانه باعث شده طبق برآوردهای اولیه نزدیک به ۱۵۰۰۰ آمریکایی و ۲۵۰۰۰ افغانستانی همکار با نیروهای آمریکایی در مناطق خطرناکی که کنترل آن دست دشمن بی‌رحم ما است سرگردان شوند.

استعفای میلی و آستین، تنها اقدام مناسب برای ابراز پشیمانی از عملیات عجولانه و خطرناک خروج از افغانستان بوده است. وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کسوت مشاوران رئیس‌جمهور، بایستی با شدیدترین لحن توصیه می‌کردند این خروج خطرناک انجام نشود. اگر آنها از تمامی اختیاراتشان برای متوقف کردن این خروج عجولانه استفاده نکرده‌اند بایستی استعفا کنند.…

Read more

ارزش باور نکردنی تسلیحات آمریکایی جا مانده برای طالبان

ارزش باور نکردنی تسلیحات آمریکایی جا مانده برای طالبان

جیم بنکس، عضو مجلس نمایندگان ونیروی ذخیره سابق نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد به میزان 85 میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکایی به دست طالبان (سازمان تروریستی ممنوع در روسیه) افتاده است .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه ایندیپندنت، جیم بنکس تصریح کرد که در میان تعداد زیاد تجهیزات و تسلیحات باقی مانده در افغانستان، 75000 خودرو،200 فروندهواپیما و هلیکوپتر و همچنین 600000 قبضه سلاح سبک وجود دارد. این عضو مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که شبه نظامیان در حال حاضر بیشتر  از 85 درصد کشورهای جهان بالگردهای "بلک هاوک" در اختیار  دارند. جیم بنکس افزود: "اگر از این سلاح ها در حال حاضر یا در آینده برای آسیب رساندن، زخمی کردن یا کشتن آمریکایی ها استفاده شود، تقصیر این خونریزی بر دوش جو بایدن خواهد بود."

پیشتر سرهنگ ریچارد کمپ، فرمانده سابق نیروهای بریتانیایی در افغانستان گفته بود که وجود تعداد زیادی سلاح در دست …

Read more

طالبان دیروز از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴

طالبان دیروز (از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴)

ایالات متحده آمریکا، در ۷ اکتبر ۲۰۰۱، به بهانه حملات یازده سپتامبر (که تا به امروز چگونگی وقوع آنها مشخص نشده است) و بدون ارائه هیچ شاهدی با مقصر اعلام کردن گروه القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن، که گویا در پناه دولت طالبان در افغانستان بودند، به این کشور حمله برد و بعد از یک ماه بمباران شبان‌روز و کشتار هزاران نفر، دولت طالبان را ساقط و کشور را اشغال کرد. زد و خورد با طالبان تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت و در این سال‌ها گروه‌های بسیاری از طالبان قتل عام و یا وادار به مهاجرت شدند. از اواخر سال ۲۰۱۴، ایالات متحده و ناتو با ادعای پیروزی در این جنگ، اعلام کردند که نیروهای خود را به تدریج از این کشور خارج خواهند کرد و «اداره» کشور را به دست نیروهای «داخلی» خواهند سپرد. اما در طول تمام این سال‌ها و زیر سایه ارتش ایالات متحده، ناتو و نیروهای ائتلاف، طالبان ضمن تجدید قوا و گسترش نیروهایش، به برخی از خواسته‌های خود از جمله آزادی رهبران گروه از زندان گوانتانامو و تعداد زیادی از طالبان از زندان‌‌های داخل افغانستان دست یافت. آنها، به ویژه از سال …

Read more

معاون بایدن به‌دنبال تفرقه‌افکنی در آسیاست

معاون بایدن به‌دنبال تفرقه‌افکنی در آسیاست

روزنامه دولتی چین با اشاره به فشارهای آمریکا بر کشورهای شرق آسیا برای پیوستن به واشنگتن در تقابل با پکن، نوشت معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سفر به منطقه در پی تقسیم‌کردن قاره آسیا است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سفر ضد چینی «کامالا هریس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا به جنوب شرق آسیا و اظهارات او علیه پکن، با واکنش تند روزنامه دولتی «چاینا دیلی» همراه شد.

چاینا دیلی امروز (چهارشنبه) در یادداشت سردبیری خود نوشت هریس در جریان سفر به منطقه سعی دارد با متهم کردن پکن به اجبار و ارعاب در دریای جنوبی، بین کشورهای جنوب شرق آسیا و چین تفرقه بیاندازد.

این روزنامه دولتی توضیح داد: «در حالی که هریس انگشت اتهام‌زنی درخصوص ارعاب و اجبار را به سمت چین نشانه گرفته، ولی او عامدانه دورویی خود در تلاش برای ترساندن و فشار آوردن بر کشورهای منطقه‌ای جهت پیوستن به نقشه واشنگتن برای محدود کردن چین را نادیده می‌گیرد…

Read more

توافق مخفیانه اشرف غنی، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت

توافق مخفیانه اشرف غنی، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت

خبرنگار الجزیره از توافق پنهانی رئیس جمهور افغانستان، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، خبرنگار الجزیره از توافق سه جانبه اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گروه طالبان و آمریکا برای واگذاری قدرت به این گروه خبر داد.

بر این اساس، خبرنگار الجزیره که سران و افراد مسلح طالبان را در کاخ ریاست جمهوری در کابل همراهی می‌کرد، اعلام کرد: بر اساس آنچه که یک مقام دولتی در افغانستان و منابعی در طالبان گفته اند، تصرف استان‌ها به دست طالبان، تصرف ارگ ریاست جمهوری، استیلاء بر تجهیزات نظامی و … همه و همه بر اساس توافقی بود که از شش ماه پیش میان دولت آمریکا، دولت افغانستان و طالبان انجام شده است. رئیس جمهور افغانستان هم بر تمامی اتفاقات در استان‌ها اشراف داشت و از آن‌ها آگاه بود.

خبرنگار الجزیره افزود: من خودم از آقای آن…

Read more

در یک سالگی هیاهویی پوچ؛ دولت انتقالی برای بازگرداندن طالبان!

در یک سالگی هیاهویی پوچ؛ دولت انتقالی برای بازگرداندن طالبان!

 یک سال پس از توافق آمریکا و جریان تروریستی طالبان، سپس آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، با تغییر قدرت در کاخ سفید مذاکرات متوقف شد. گویی به ناگهان، همه‌ی بازیگران صحنه، نقش‌های نمیه‌کاره خود را رها کردند و صحنه از هیاهویی پوچ خالی شد. نمایندگان طالبان برای کسب تکلیف روانه پاکستان شدند. نمایندگان بی‌اختیار ارگ وسپیدار آچمز شده، درسکوتی رقت‌انگیز منتظر دستور بعدی بی‌حرکت ماندند.

یک سال پس از توافقات دوحه، طالبان مسرور از قدرت، به عملیات نظامی علیه نیروی‌های ‌آمریکایی پایان دادند، اما عهد و اخوت با القاعده و انواع درندگان تروریسم اسلامی گسترده‌تر شد. حملات علیه نیروهای دولتی و تحمیل ویرانی‌های هرچه بیشتربه مردم بی‌دفاع شدیدتر از پیش ادامه یافت. اعمال سخت‌گیری‌های مذهبی و محدودیت ‌آشکار علیه زنان، حضور پر رنگ شریعت حنفی در دانشگاه‌ها، ممنوعیت آوازخوانی برای دختران بالاتر از …

Read more

یاد‌ داشتهای ناتمام یک سرباز ارتش سرخ سال 1943: استالینگراد و شکست باسماچی گری

یاد‌ داشتهای ناتمام یک سرباز ارتش سرخ

سال 1943: استالینگراد و شکست باسماچی گری

اگر تاریخ یورشها و حملات مسلحانه سالهای 1938- 1931 که توسط باسماچی‌ها به خاک جمهوری‌های شوروی آسیای میانه از خارج انجام شده را بخوانید، پیداست که فرمانده حماسه آفرین «م.س. بودیونی» محق نبود که در سال 1931 انهدام  و انحلال حرکت باسماچی گری را اعلام کند. حتی در برخی کتابهای تاریخ معاصر سال 1931 بعنوان سال شکست باسماچی ها و پایان جنگ داخلی در آسیای مرکزی شوروی  ذکر شده است. ظاهرا برخی نویسندگان هنوز از مخالفت با فرمانده حماسه آفرین هراس دارند یا وارد جزییات بیشتری نشده اند. بویژه مقاومت نیرومند و گسترده و همچنین سازمان یافته باسماچی ترکمن «جنید خان»در دهه 30 که در آن سالها به تبلیغ ایده ناسیونالیسم و فاشیزم شروع کرده بود. عوامل سرویسهای اطلاعاتی فاشیست شروع به برقراری تماس با باشماچی‌ها کردند و سازمان اطلاعات ژاپن بویژه در این امر فعال بود. معلوم نبود اگر مرگ «جنید خان»، دیکتاتور سابق خیوه و رهبر سیاسی ترکمن باسماچی گری که همچنین تجربه نظامی  زیادی در مبارزه علیه نیروهای شوروی داشت، در سال 1938 رخ نمی داد، چنین رویکرد خطرناک نزدیکی فاشیسم و باسماچی گری به چه چیزی منجر می شد. پس از مرگ او باسماچی گری حتی بیشتر شبیه به دار و دسته  5-7 نفری شد که بیشتر در گیر قاچاق و سرقت بودند. بسیاری از تاریخ نگاران این واقعه را پایان حرکت باسماچی گری می دانند، اما این دور از واقعیت است. در ماه اوت سال 1939 سفارت شوروی در کابل گزارشی در مورد مهاجرت باسماچی‌ها به شمال افغانستان  به مسکو ارسال کرد. در گزارش از باند باسماچی ترکمن بعنوان مبارزترین و پرش…

Read more

نگاهی به اوضاع عراق

نگاهی به اوضاع عراق

  پس از گذشت 18 سال از سرنگونی رژیم صدام حسین در عراق،  هنوز هم جامعه عراق و سیستم سیاسی حاکم بر آن نتوانسته است با استفاده نمودن از ظرفیت های اقتصادی و انسانی و سیاسی کشور، زمینه مناسبی را در جهت تامین احتیاجات همه جانبۀ مردم فراهم آورد.

  دولت عراق روزانه 3.5 میلیون بشکه صادرات نفتی دارد. این مقدار درآمد نفتی به راحتی می تواند سرمایه گذاری هائی را که جامعه عراق به آن احتیاج دارد تامین نماید. ولی واقعیت های موجود در این کشور تمایانگر حقیقت تلخی است که مردم آن کشور را از دسترسی به خدمات زیر بنائی با کیفیت مانند آب آشامیدنی و برق و خدمات بهداشتی و بازسازی زیر ساخت های اجتماعی مورد نیاز محروم نموده است. به دلیل همین ناکارآمدی ها است که در مدت 18 سال گذشته، مردم این کشور حرکات اعتراضی بسیار گسترده ای را علیه دولت هائی که در عراق حاکمیت داشته اند، انجام داده اند. نقطه اوج این تظاهرات و مبارزات مردم در اوائل ماه اکتبر سال …

Read more

سیر حوادث در سوریه

سیر حوادث در سوریه

  اوضاع اقتصادی و اجتماعی سوریه به دلیل ادامه جنگ داخلی و عدم وجود امنیت در همۀ زمینه ها و هم چنین بدلیل اعمال تحریم های همه جانبه از سوی آمریکا با استناد به قانون «مجازات قیصر» که از زمان ریاست جمهوری  دونالد ترامپ به اجراء گذاشته شده است، دچار مشکلات و کمبودهای فراوانی است. حدود 12 میلیون نفر در داخل خود سوریه مجبور به مهاجرت از مکانی به مکان دیگر گردیده اند و 8 میلیون نفر به کشورهای دیگر پناهنده شده اند. ارزش پول ملی، لیره سوریه، به دلیل تورم ناشی از  رکود اقتصاد ملی، روز به روز کم تر می گردد. اکثر زیر ساخت های اقتصادی در جریان جنگ داخلی آن کشور ویران گردیده است. تامین حداقل احتیاجات برای زندگی انسانها در سوریه به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

  در زمینه سیاسی، این یک حقیقت انکار ناپذیر است که اگر کمکهای همه جانبه نظامی، مالی و دیپلماتیک کشورهای روسیه و ایران نمی بود، دولت فعلی سوریه نمی توانست به حیات سیاسی خود ادامه دهد. بنا بر همین دلایل است که رژیم فعلی سوریه و بشار الاسد دارای آن چنان نظر و ارادۀ مستقلی نیست که بتواند فعالی…

Read more

20 blog posts