header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس

درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

همانطور که ولادیمیر ولادیمیروویچ گفت، نشست امروز در شرایط دشواری برگزار می شود. زمانیکه جهان درحال شکل گیری جدید است.  نظم جهان به طورغیرقابل برگشت دیگرمتعلق به گذشته نیست. با این حال، غرب جمعی برای حفظ مواضع  گذشته خود پا فشاری می کند. همه ابزارها ،از شمشیربازی ناتو در مرزهای غربی گرفته تا جنگ هیبریدی( جنگ ترکیبی ) تمام عیار از جمله مواردی که در حوزه مسئولیت سازمان ما قرار دارد در درجه اول علیه روسیه و بلاروس، تا کنون بکار گرفته است.

ناتو به شدت در حال تقویت عضلانی خود است و نیروهای بی طرف دیروز - فنلاند و سوئد - را به  تور خود می کشاند، وبر اصل «هرکس با ما نیست، علیه ماست» عمل می کند. ناتو ریاکارانه به جهت گیری تهاجمی ادامه می دهد. در پشت این پس‌زمینه ها موضع  تدافعی و واقعا صلح طلبانه سازمان پیمان امنیت ‌جمعی را متضاد با خود می داند.…

Read more

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

درگیری با نئونازی‌ها، که ایالات متحده و شرکایش روی آن حساب کرده‌اند، اجتناب ناپذیرخواهد بود.

رژه “روز پیروزی” در روسیه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی با صدای زنگ‌های کرملین و با حضور پوتین و مقام‌های نظامی آغاز شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، این رژه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه سوار بر یک خودروی روباز با سلام نظامی آغاز شد.

او در سخنانی فرا رسیدن سالروز “روز پیروزی” را به ارتش روسیه تبریک گفت.

شویگو در این باره گفت: از ۹ می ۱۹۴۵، روزی که سرنوشت کل جهان را تغییر داد، ۷۷ سال می‌گذرد. برای ما و همه کشورهای دوست و برادر، این تعطیلات مظهر کار فداکارانه کسانی است که مهاجمان نازی را شکست دادند و بشریت را از شر نازیسم آزاد کردند.

وی گفت: امروز سربازان و افسران روس با حامیان نازیسم می‌جنگند و از منافع ملی روسیه در اوکراین دفاع می‌کنند

رژه با ستون‌های تجهیزات مکانیکی …

Read more

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد

و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

توسعه مداوم ناتو به سرکردگی آمریکا به سوی شرق یکی از عوامل اصلی درگیری روسیه-اوکراین محسوب می‌شود. با این وجود، پیامدهای این مناقشه به میزان زیادی به اروپا ضربه زده است.

به گزارش رادیو بین الملل چین، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه 7 که 24 مارس (4 فروردین) امسال برگزار شد، گفت: ناتو به همان اندازه قدرتمند و متحد است که همیشه بوده است.

این اظهارات بی شک اروپا را به قطار جنگی که آمریکا آن را می‌راند نزدیکتر کرد و ناتو را مجبور به پیروی از واشنگتن در اعمال تحریم‌ها نمود تا در عین حال بهای این اقدامات را بپردازد.

شاخص‌های اقتصادی متعددی در اروپا تحت تاثیر تحریم‌های گسترده ضد روسی بدتر شدند. «پائولو جنتیلونی» کمیسیونر اروپا در امور اقتصادی نیز اخیرا گفت که پس از شروع مناقشه روسیه-اوکراین، افزایش قیمت کالاها تورم را به سطح بالاتری رساند، روابط تجاری تعلیق‌شده فشارهای زنجیره تامین را بدتر کرد و اعتماد مصرف کننده به شدت کاهش یافت و تمام اینها نشان می‌دهد که جنگ روسیه-اوکراین تاثیر قابل توجه و گسترده‌ای بر اقتصاد اروپا داشت…

Read more

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

روزنامه رای الیوم:

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

یک رسانه عربی فرامنطقه ای در یادداشتی با اشاره به اینکه جنگ اوکراین تنها در راستای حفظ رهبری نظامی و اقتصادی و سیاسی آمریکا بر جهان اتفاق افتاد به توصیف زلنسکی به عنوان "چرچیل زمانه" توسط جورج بوش پرداخت و نوشت که این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا و نمادهای تاریخی دیگر است بلکه میزان حماقت و ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در یادداشتی به قلم عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر این روزنامه نوشت: جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا روز جمعه در گفت وگوی تلفنی کوتاه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، او را "چرچیل زمانه" توصیف کرد، این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا، شخصی که رهبری کشورش در پیروزی تاریخی بر نازی ها در جنگ جهانی دوم را برعهده داشت بلکه توهین به تمام معیارها و ملاک ها برای اندازه گیری رهبران و نمادهای تاریخی دیگر است. از سوی دیگر این امر بار دیگر بر حماقت، ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا تاکید دارد؛ شخصی که برای دو دوره پیاپی بر عرش پادشاهی جهان نشست و ما آن را با اکر…

Read more

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

هنگامی که ابتدا چادرهای مقابل ساختمان اتحادیه به آتش کشیده شد، هیچ کس مداخله نکرد (اودسا، ۰۵/۰۲/۲۰۱۴) SERGEY GUMEYUK/EPA – dpa

هشت سال پیش، ۴۶ نفر در آتش نفرت جناح راست و عدم دخالت پلیس جان خود را از دست دادند. هیچ روشنگری صورت نگرفت و هیچ کس محاکمه و محکوم نشد

حتی یک پلاک برای یادبود مردگان وجود ندارد، چه برسد به مجسمه یا پانتئون. فقط یک ساختمان عظیم که به تنهایی به عنوان مقبره ای در برابر بی عدالتی ایستاده است. میدان بزرگ، سرد و متروکه ای که اطراف آن را احاطه کرده است، سکوت و بی تفاوتی نسبت به جنایات انجام شده در این مکان در شهر اودسا را ​​کاملاً منعکس می کند.

۲ مه ۲۰۱۴ بود و اوکراین به مدت دو ماه و نیم بود که توسط حکومت نظامی برخاسته از “انقلاب میدان” اداره می شد. کریمه آرزوی پیوستن به فدراسیون روسیه را داشت و تنش‌هایی بین اوکراین و روسیه که منجر به وقوع جنگ فعلی شد، در دونباس در حال شکل‌گیری بود. اودسا شهری است که توسط روسیه تزاری گسترش یافته است و علیرغم آن به طور نسبی تحت تأثیر خشونت های “انقلاب میدان” و پیام…

Read more

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

  سایت خط سرخ  خبری حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 23آوریل 2022در تحلیلی از سرگئی اودالتسف،   سیاستمدار چپگرای روس ، رهبرجنبش پیشتاز جوانان سرخ ،هماهنگ کننده جبهه چپ هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری وشورای عمومی مسکو... می گوید  :

 نزدیک به دوماه است عملیات ویژه محافظت از دونباس بین روسیه و متحدان غربی اوکراین در رویارویی گسترده ایی ادامه دارد. تحریم های بی سابقه  با اهداف  انزوا  و تضعیف روسیه صورت می گیرد بدون تردید، بازگشت به ژئوپلیتیک قبلی دیگر وجود نخواهد داشت.  این بدان معناست که روسیه باید در اسرع وقت راه رشد جدیدی را انتخاب کند و حرکت مشخصی را در مسیر تعیین شده آغاز نماید تا بتواند در جنگ سرد جدید، قوی تر و کارآمدتر پیروز شود.

در آغاز عملیات ویژه، نیروهای میهن پرست چپ در دومای دولتی پیشنها داتی برای اصلاح سیاست اجتماعی-اقتصادی روسیه ارائه دادند که شامل : اجرای برنامه مدرن  سوسیالیستی است . به اعتقاد  ما پس از صد سالگی  اتحاد شوروی چنین پروژه ای، می تواند نقطه عطف…

Read more

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

 به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

اول ماه مه ۲۰۲۲: «ما متحد ادامه می‌دهیم! برای برآورده ساختن نیازهای معاصرمان، علیه بربریت امپریالیستی-سرمایه‌داری

زنده‌باد هجدهمین کنگرۀ جهانی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت روز اول ماه مه ۲۰۲۲، به کارگران همۀ قاره‌ها تبریک می‌گوید، به همۀ کسانی که کارشان حتی در شرایط سخت به جلو راندن چرخ‌دنده‌های زندگی است و ادامۀ آن تولید همۀ کالاهای ضروری است.

کارگران مهاجر شیکاگو که در ماه مه ۱۸۸۶ برای برپایی ۸ ساعت کار روزانه مبارزه و جان خود را فدا کردند، راه را برای ادامۀ مطالبۀ حقوق طبقۀ کارگر جهانی هموار ساختند.

جنبش کارگری-طبقاتی بین‌المللی از طریق صفوف فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری میراث مبارزات خود را ارج می‌نهد و در هر شرایطی، به‌رغم مشکلات، به مبارزه برای پوشش نیازهای معاصر کارگران و لغو استثمار و رهایی طبقۀ کارگر از بربریت سرمایه‌داری ادامه می‌دهد…

Read more

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

داده‌های آماری نشان می‌دهد طبق پیش‌بینی‌ها، 33 درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 را چین رقم زده است. همچنین در 30 درصد دیگر هم باقی کشورهای آسیایی سهیم هستند.

تاکنون هیچ کشوری این درجه از رشد را با این سطح از فراگیری تجربه نکرده است. به همین دلیل 850 میلیون نفر طی 33 سال از زیر خط فقر بیرون آمدند؛ دستاورد بی‌نظیری که تاکنون در عرصه تاریخ و پهنای جغرافیا تجربه نشده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین، فرهاد نیلی اقتصادان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، می نویسد: چین اکنون نزدیک به 20 درصد جمعیت جهان را دارد. در واقع از هر 5 نفر در دنیا، یک نفر چینی است. این کشور 18 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد. این سهم به زودی به 20 درصد خواهد رسید. سهم هند نیز به 15 درصد خواهد رسید. در نتیجه در آینده نزدیک به 35 درصد GDP دنیا در آسیا تولید خواهد شد و مرکز ثقل اقتصاد جهانی به سمت آسیا حرکت خواهد کرد.

سهم چین…

Read more

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جان بلامی فاستر، ترجمه ی: علی اورنگ

Olga Chernysheva (Russia), Kind People, 2004


چطور این جنگ نیابتی به وقوع پیوست؟ برای درک این موضوع ما باید نظری به استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا بیندازیم. در اینجا باید به سال ۱۹۹۱ وقتی که شوروی منحل شد (یا حتی به قبل از دهه ی ۱۹۸۰) بازگردیم. این استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا دو شاخک دارد، یکی توسعه و تثبیت موقعیت ژئوپلیتیک، شامل توسعه ناتو، دیگری حرکت آمریکا برای برتری هسته ای است. بخش سوم مربوط به اقتصاد است

متن سخنرانی جان بلامی فاستر در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۲ برای هیئت مشورتی Tricontinental: Institute for Social Research

جان بلامی فاستر، پروفسور جامعه شناسی در دانشگاه اورگن، سردبیر مانتلی ریو یو، مجله ماهانه مستقل سوسیالیست چاپ نیویورک، می باشد. از او کتاب ها و مقالات متعدی در زمینه اقتصاد سیاسی سرمایه داری، بحران های اقتصادی، محیط زیست، بحران محیط زیست، و تئوری مارکسیسم  منتشر شده است…

Read more

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

 

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

پس از تخریب اردوگاه سوسیالیستی، ایده همسان سازی فاشیسم با کمونیسم در دستور کار دولت ها قرار گرفت. در صورتیکه سوسیال دموکرات وجه مشترک با فاشیسم دارد نه کمونیسم.

 دربازه زمان دو دیدگاه بین کمونیست ها و سوسیالیست ها در این بود که کارگران غربی افزایش دستمزد را به قیام مسلحانه ترجیح می دادند .  برنشتاین ها و کائوتسکی ها از این دیدگاه نتیجه گرفتند که سرمایه داری به نقطه فروپاشی نرسید  بنابراین براندازی خیلی زود است.

به عنوان مثال، در اینجا چیزی که پلخانف در مورد روسیه قبل از انقلاب نوشت:

- تاریخ روسیه هنوز گندمی را آسیاب نکرد که با آرد آن بتوان سوسیالیسم را پخت.

و موضع دیگری که کائوتسکی در مورد روسیه پس از انقلاب نوشت:

اشتراک گذاشتن  فقر، بی فائده است.

 بهانه برای حمایت نکردن از کمونیست ها  همیشه  وجود دارد. بر این اساس، سوسیالیست ها به این نتیجه رسیدند که سرمایه داری باید رشد کند تا کمترهزینه سازماندهی به پردازیم، در یک کلام سرمایه داری باید تشویق شود . « …

Read more

حزب کمونیست کوبا: کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

حزب کمونیست کوبا:

کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

فاشیسم به لطف نقشی که اتحاد شوروی بازی کرد و قربانی شدن میلیون‌ها مرد و زنی که برای مقابله با آن سلاح به دست گرفتند و در پیشاپیش آن‌ها کمونیست‌ها بودند، شکست خورد. اما امروز به‌ نظر می‌رسد که تاریخ در حال تکرار است، سرمایه‌داری عاشقانه روی تخم‌های مار خوابید و با شور و حرارت جوجه‌های آن را بزرگ کرد

هنگامی که فاشیست‌های ایتالیایی به رهبری بنیتو موسولینی «راهپیمایی به رم» خود را برگزار کردند که آن‌ها را در اکتبر سال 1922 در ایتالیا به قدرت رساند، کمتر کسی در جهان به آن توجه کرد. آن راهپیمایی چیزی عجیب‌وغریب و دارای «خصوصیت لاتینی» دانسته شد. فقط شمار معدودی با هشدار آن را محکوم کردند.

اندکی پس از آن، در میان جو بی‌ثباتی عمیق ملی در آلمان، هیتلر و نازی‌ها کودتای خود را در 8-9 نوامبر سال 1923 با الهام از «راهپیمایی موفق» فاشیستی ایتالیا تدارک دیدند.

Read more

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

دلیل عدم امضاء مشترک با احزاب کمونیست کارگری اروپا

توضیح روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگران روسیه  دلیل امتناع از امضاء مشترک در باره موضع متحدانه با دنباس تحت بیانیه احزاب "نه به جنگ امپریالیستی". در اوکراین!"

حزب ما با امتناع از امضاء بیانیه مشترک که با 40 حزب به امضاء رسید . حاوی ارزیابی‌ های کلی از جنگ جاری تحت عنوان جنگ امپریالیستی روسیه، ایالات متحده، کشورهای ناتو و اوکراین است احترام می‌گذارد. ولی اذعان می دارد رفقای ما به شرایط حساس ومهم لحظه اهمیت نداده اند :

مبارزه عادلانه  واقعی مردم دونباس علیه فاشیسم  8 سال است ادامه دارد. فاشیسم،  خود را به عنوان مدل 1941-1945، وارث یاران هیتلر، باندرا، می شناسد. این فاشیسم است که در سطح کشور اوکراین  خود را افتخار ملت اعلام کرد وعملا، بی وقفه  با  جنگ، درمجازات ، حدود 15000 نفر از ساکنان دونباس شامل زنان و کودکان کشته شده اند .…

Read more

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی، به این دلیل است که دستکاری می‌شوی

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی،

به این دلیل است که دستکاری می شوی

اگر احساس می‌کنی که مقامات تلاش می‌کنند تا برداشت تو از جنگ در اوکراین را کنترل کنند، به احساست اعتماد کن.

اگر احساس می‌کنی که اقدامات هماهنگی از سوی قدرتمندترین دولت‌ها و رسانه‌های جهان غرب برای دستکاری درک تو از آنچه در این جنگ اتفاق می‌افتد وجود دارد، به این دلیل است که دقیقاً همین اتفاق در حال رخ دادن است.

اگر هیچ جنگ دیگری را به‌خاطر نمی‌آوری که رسانه‌‌های جمعی تا این حد در مورد آن صحبت کرده باشند، به این دلیل است که هرگز چنین جنگی وجود نداشته است.

اگر تصور روشنی داری که که این جنگی است که در آن دستکاری و عملیات روانی با بیشترین خشونت و شدت در سراسر تاریخ بشریت به‌کار رفته است، به این دلیل است که چنین است.

اگر به‌نظرت می‌رسد که پلاتفرم‌های سیلیکون‌ولی محتوای آنچه را مردم می‌بینند کنترل می‌کنند تا دیدگاهی را در مورد جنگ به آن‌ها ارائه دهند که به‌شدت از ایالات متحد جانبداری می‌کند، به این دلیل است که واقعاً چنین است. …

Read more

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

«شما ملت مرا نابود کردید . شما دولت مرا نابود کردید . شما انسان مرا نابود کردید و اجساد این سه پیکر نابود شده را پیش کرکسان و لاش‌خوران رها ساخته اید تا بو بگیرند و رسانه های دروغگوی شما از آن فیلم های مستند تهیه کنند »!

از اینکه در مرز اوکراین و هلند رفته و از پناهجویان دلجویی کرده و یک‌ جا با اروپا به آنان ، مسکن ، کار و زندگی فراهم میکنید خیلی عالی‌ است !

شما میگویید جنگ اوکراین جنگ روسیه است . پس چرا این قدر به پیامد های جنگ توجه دارید.، در حالیکه پیامد های اصلی جنگی که خود در افغانستان براه انداخته اید را به عهده نمی‌‌گیرید ؟ آیا شدت فقری که مادران افغان ، کودکان خود را در کشور من میفروشند ، کمتر از جنگ اوکراین است ؟

آیا حاکمیت تحجّر، استکبار ، تحقیر ، اهانت و ترور کرامت انسان که در افغانستان مستولی است ، کمتر از وضعیت سیاسی ، لهستان ، رومانی و ملداوی است ؟

 

Read more

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

انجمن یوتوکارا یونامامی (Hutakara Yonamami) در روز دوشنبه در گزارشی فاش کرد که عمل اسنخراج غیرقانونی معدن به افزایش بهره‌کشی جنسی در سرزمین بومی برزیلی یونامامی کمک می‌کند. داده‌های ارائه‌شده در گزارش نشان می‌دهد که معدنچیان غیرقانونی به‌طور سیستماتیک به زنان، دختربچه‌ها و پسربچه‌ها در ازای دریافت عذا تجاوز می‌کنند. در عین حال در گزارش موارد تجاوز به کودکان بومی به تفصیل بیان می‌شود.

شهادت‌های گردآوری‌شده در این تحقیق، موضع معدنچیانی را که برای ازدواج کودکان کالا عرضه می‌کنند، تقبیح کردند و مرگ سه دختر در سال 2020 به‌دلیل بیماری‌های رقابتی را محکوم ساختند.

انجمن یوتاکارا یونامامی تأکید کرد که تسلط معدنچیان بر منطقۀ بومی یونامامی به‌طور عمده از نیمۀ دوم سال 2020 در حین همه‌گیری کووید-19 افزایش یافته است.

این تحقیق فاش ساخت که استخراج غیرقانونی معدن در سال 2020، 30درصد و در سال…

Read more

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

بزوس، بافت و ماسک، سه نفر از ثروتمندترین مردان ایالات متحده و جهان

سخن‌رانی‌ها در مورد سرمایه‌ای که میلیونرها به‌عنوان مالیات می‌دهند و اینکه فقرا و طبقۀ متوسط چقدر از این سخاوت اجباری دریافت می‌کنند، یک ژانر ادبی کامل است. افزون بر این، این ژانر پیش از همه از سوی افرادی که به [طبقۀ] پایین تعلق دارند، پرورش داده می‌شود، همان‌گونه که فکر بکر تبلیغاتی ادوارد برنایز (Edward Bernays) می‌گوید:

«هرگز نباید بگویید آنچه می‌خواهید بفروشید خوب است، بلکه کاری کنید که دیگران این را بگویند.»

اینکه فقرا و کارگران (ببخشید زایدها) از ثروتمندان به‌عنوان اهداکنندگان مهربان دفاع می‌کنند، نتیجۀ مستقیم چنین استراتژی تبلیغاتی است و همان‌طور که خود برنایز می‌دانست، این فقط یک تلقیح گسترده نیست، بلکه سوء‌استفاده از ضعف‌های مصرف‌کننده است، مصرف‌کننده‌ای که میل دارد خود را از همتایانش متمایز کند و روزی، حتی اگر روز بسیار دوری باشد، بخشی از نخبگان دست‌نیافتنی شود…

Read more

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

درخط سرخ خبری، سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 2022.04.09 از سرگئی اودالتسف، سیاستمدار چپگرای روس، رهبر جنبش پیشتاز جوانان سرخ، هماهنگ کننده جبهه چپ، هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری مسکو و شورای عمومی مسکووغیره..... مطلبی تحت عنوان « عملیات ویژه باید با احیای اتحاد جماهیر شوروی  در اوکراین خاتمه یابد » انتشار یافت.

سرگئی اودالتسف، هماهنگ کننده جبهه چپ، معتقد است که امضای پیمان جدید اتحادیه در 30 دسامبر 2022، در روز صدمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی، منطقی است.( 30 مارس 2022 درنشست انلاین احزاب کمونیست شورای مرکزی اتحاد شوروی  از دبیران اول  کمیته مرکزی ونماینده زنان احزاب  کمونیست اتحاد شوروی با حمایت گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه وکازبک تایسایف معاون اول  درفراکسیون دومای دولتی مجلس  فدراسیون روسیه موضوع100- مین سالگرد اتحاد شوروی دردستور کار قرار گرفت . م)…

Read more

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

رادیو بین المللی چین:

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

بحران اوکراین دامی جدید است که توسط توطئه‌گر جنگ سرد در قرن بیست و یکم پهن شده و تلاش دارد تا روسیه را از بین ببرد و کنترل اروپا را به دست بگیرد. آمریکا با این اقدام در واقع سعی دارد هژمونی مطلق خود در جهان را حفظ کند.

ایالات متحده و ناتو به رهبری آمریکا در چند دهه گذشته به سختی تلاش کرده‌اند تا روسیه را از لحاظ سیاسی و اقتصادی نابود کنند و در این راستا از اختلاف افکنی و تضعیف چندین باره آن دریغ نکرد‌ه‌اند.

این دقیقا همان نسخه‌ای است که آمریکا برای شوروی سابق نیز پیاده کرد. پس از فروپاشی شوروی، ناتو به سرکردگی ایالات متحده به تحت فشار گذاشتن محیط امنیتی روسیه از طریق پنج دور توسعه ناتو به سوی شرق، ادامه داد و متناوبا «چماق بزرگ» تحریم‌ها علیه روسیه را بلند کرد. همزمان آمریکا سعی در تخریب پایه حاکمیتیِ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از درون و ایجاد شرایط اجتماعی برای به راه انداختن «انقلاب رنگی» در روسیه داشته است…

Read more

آفریقا در وحشت لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

آفریقا در وحشت

لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

سخنان تکان دهندە لیونل زینسو رئیس جمهور سابق کشور آفریقایی بنین پیرامون جنگ در اکراین:

"اکنون همە ما فقط دربارە این بحران می شنویم، محاصرە های اقتصادی ضد روسی، نفت، گاز (...). شما می فهمید کە این بحران مثلا برای آفریقا بە چە معنایی است؟ کشور روسیە غلە و ذرت ما را تامین می کند. تمام تدارکات از طریق دریای سیاە انجام می گیرد. کشورهای آفریقایی با بهت و وحشت بە آنچە اتفاق افتاد، نگاە کردند، بهت و وحشت بخاطر اقدامات آمریکا و اتحادیە اروپا. شما نمی توانید داستان هایتان راجع بە دمکراسی را بە آفریقایی ها قالب کنید. این داستان ها فقط بە درد مصرف داخلی می خورند. اکثریت نخبگان آفریقایی در اتحاد جماهیر شوروی فار‌‌غ التحصیل شدەاند، پزشکان، مهندسین، خلبانان، استادان، پژوهشگران. روس ها تنها اروپایی هایی بودند کە آفریقا را استعمارزدایی کردند و آفریقا این را بە خاطر دارد، همچنانکە وحشیگری های اروپایی ها (ی دیگر) را نیز بیاد دارند. بنابراین کشورهای آفریقایی از قطعنامە سازمان ملل مبنی بر محکوم کردن روسیە پشتیبانی نکردند و آنها هیچگاە از چنین قطعنامەهایی پشتیبانی نخواهند کرد…

Read more

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

چهار شرکت بیش از نیمی از تولید بذر در جهان را کنترل می‌کنند، در حالی که چهار شرکت دیگر به‌طور مؤثر قیمت‌های جهانی مواد غذایی را تعیین می‌کنند.

در 16 مارس سال 2022، زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین وارد دومین ماه خود شده بود، رئیس‌جمهور قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف به مردم خود هشدار داد که «نا اطمینانی و آشفتگی در بازارهای جهانی در حال افزایش است و زنجیره‌های تولید و تجارت در حال فروپاشی است.»

پس از یک هفته، کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل (UNCTAD) نتیجۀ تحقیق مختصر خود را در مورد شوک عظیمی که در سراسر جهان به‌دلیل این جنگ ایجاد خواهد شد، منتشر نمود. این تحقیق خاطرنشان می‌کند افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت تأثیر فوری بر آسیب‌پذیرترین افراد در کشورهای در حال توسعه خواهد داشت و باعث گرسنگی و سختی خانواده‌هایی می‌شود که بیشتر درآمد خود را صرف غذا می‌کنند. در جنوب قزاقستان و در قرقیزستان فقیرترین خانواده‌ها پیش از افزایش قیمت فعلی، 65درصد از درآمد خود را صرف غذا می‌کردند. با افزایش 10درصدی تورم مواد غذایی، این تأثیر برای مردم قرقیزستان فاجعه‌بار خواهد بود.…

Read more

20 blog posts