header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

«مانکورت» عملیات خنثی سازی کودتا دربلاروس!

«مانکورت» عملیات خنثی سازی کودتا در بلاروس!

عملیات ویژه موسوم به "مانکورت" کشیدن نخ اطلاعاتی از کسانیست که از خود بیگانه شده، در تدارک عملیات ترور و کودتا با سرویس های امنیتی و دیپلمات های خارجی در رسوایی «مانکورت» نقش داشته اند. بخشی از اطلاعات به صورت فیلم های مستند در تلویزیون بلاروس ONT از تاریخ 31 مارس2021 انتشار بیرونی یافت، محاکمه، تحقیقات وشناسائی افراد مرتبط ادامه دارد.

در این عملیات چندین گروه به طور همزمان در حال جمع آوری اطلاعات در مورد سازمان ها، افراد و نهادهای دولتی بودند، اسناد به کانال های وابسته تلگرامی فروخته می شود و تلاش می شد همکاران امنیتی  شناخته شده را به طور غیرقانونی از مرز عبور دهند، نمونه الکسی خرلوویچ  سرهنگ دوم کا-گ-ب، که با سازمان امنیت خارجی همکاری می کرد.

این عملیات نشان داد این سرویس های مخفی هستند که مکالمات تلفنی بین دبیر مطبوعاتی لوکاشنکو، ناتالیا ایسمونت را سازمان می دهند. ضبط گفتگو، صحنه هائیکه که "وبلاگ نویسان کانال تلگرامی، خریداری کرده اند"…

Read more

قطعنامۀ کنگرۀ هجدهم حزب کمونیست فدراسیون روسیه

بزرگداشت یاد و خاطرۀ پیروزی اتحاد شوروی بر فاشیسم شرف ماست

قطعنامۀ کنگرۀ هجدهم حزب کمونیست فدراسیون روسیه

حقیقت و قدرت سوسیالیسم- ضامن پیروزی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بر فاشیسم

٢٢ ژوئن سال ١٩۴١ (٠١/ ٠۴/ ١٣٢٠) یک تاریخ غم‌انگیز و وحشتناک برای خلق‌های اتحاد جماهیر شوروی شد٨٠ سال پیش، ماشین ضد انسانی فاشیسم آلمان به کشور ما حمله کرد. این فقط یک کارزار نظامی نبوداین، مشابه الحاق اطریش، حمله به چکسلاواکی، تصرف لهستان یا اشغال فرانسه هم نبود. و مسئله فقط این نیست که نازی‌ها برای اولین بار با مقاومت شجاعانه و بی‌تزلزل در اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی روبرو شدند. از سال ١٩٢۵، در اسناد رسمی فاشیسم آلمان ثبت شده بود که اتحاد جماهیر شوروی در معرض نابودی کامل قرار دارد. بصراحت بیان شده بود، که «کشور بزرگ شرقی به طور حتم محکوم به نابودی است» و فاجعه آن «بدون شک درستی نظریۀ نژادی ما را تأیید خواهد کرد».

طرح کلی «شرق…

Read more

قتل عام هزاران اسیر جنگی اتحاد شوروی توسط انگلیسی ها

قتل عام هزاران اسیر جنگی اتحاد شوروی توسط انگلیسی ها

مورخان کشته شدن هزاران اسیر جنگی اتحاد جماهیرشوروی توسط انگلیسی‌ها در سال 1945 را فاش کردند.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری خوخلوف، مورخ سازمان‌های اطلاعاتی ناگفته‌هایی از زمان پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 را فاش کرد: ارتش انگلیس که اهداف سیاسی را دنبال می کرد، در آغاز ماه مه 1945 بلافاصله کشتی های آلمانی را با چندین هزار زندانی بی دفاع اردوگاه های کار اجباری نازی ها که بیشتر آنها اسیران جنگی شوروی بودند، به طرز وحشیانه ای نابود کرد و پس از آن انگلیسی ها با شهروندان بازمانده اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تحقیر آمیز رفتار کردند.

روز دوشنبه هفتاد و هفتمین سالگرد فاجعه ای است که در 3 مه 1945 در خلیج لوبک در دریای بالتیک رخ داد (که با غرق شدن کشتی از کپ آرکونا در تاریخ ثبت شد). سپس هواپیمایی نیروی هوایی انگلیس به کشتی های آلمانی حامل اسیران اردوگاه های کار اجباری حمله کرد. در میان کشته شدگان بمب‌ها، موشک ها و گلوله های انگلیسی، شهروندان بیش از 25 ملیت، بومی نه تنها اتحاد جماهیر شوروی شوروی، بلکه ایالات متحده آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا، جمه…

Read more

دیاز کانل: «در میان انقلابی‌ها، ما کمونیست‌ها در صف مقدم هستیم»

دیاز کانل: «در میان انقلابی‌ها، ما کمونیست‌ها در صف مقدم هستیم»

منبع: گرانما/  برگردان: ایرج زارع

سخن‌رانی میگل ماریو دیاز کانل برمودز (Miguel Mario Díaz Canel Bermúdez) دبیر اول کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست و رئیس جمهوری کوبا در نشست پایانی هشتمین کنگرۀ حزب در مرکز همایش‌ها در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۲۱، « ۶۳سالگی انقلاب»

اعضای دفتر سیاسی و دبیرخانه کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا
ژنرال ارتش، رائول کاسترو گرامی، رهبر انقلاب کوبا!
رفقای گرامیِ نسل تاریخی روند انقلابی و بنیان‌گذاران حزب کمونیست کوبا!
اعضای دفتر سیاسی و دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست کوبا!
نمایندگان!
رفقا!

هشتمین کنگره به پایان می‌رسد و من در طبقه‌بندی آن به‌عنوان تاریخی شک نمی‌کنم. این یک واقعیت است.

جدا از احساسات و هیجان‌ها برای تاریخ زنده و رهبری شکست‌ناپذیر کسانی که امروز مسئولیت‌ها را به نسل ما منتقل می‌کنند، این امر دارای اهمیتی است که نادیده گرفتن آن غیرممکن است…

Read more

کارگران در روز جهانی کارگر، خواسته های خود را فریاد خواهند زد!

کارگران در روز جهانی کارگر، خواسته های خود را فریاد خواهند زد!

روزجهانی کارگر، اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان صدای خود را برای صلح، حقوق، پایداری و عدالت اجتماعی_اقتصادی بلند خواهند کرد تا برابری را برای تمامی مردم برقرار سازند.

به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، کارگران سراسر جهان دستاوردهای صنفی ۲۰۰ساله خود را در اولین روز از ماه «می‌» جشن خواهند گرفت. آنها مطالبات خود را برای ایجاد روابط کار مناسب و توسعه اشتغال پایدار، بیان خواهند کرد

بر اساس آمار و ارقام منتشر شده از سوی نهادهای بین‌المللی، حدود ۲۵۰ میلیون فرصت شغلی به دلیل شیوع کرونا در سال گذشته میلادی از بین رفت. همچنین این ویروس مرگبار، ۱۳۰ میلیون فرصت شغلی دیگر را در سال جاری میلادی تهدید می‌کند. کنفدراسیون بین المللی اتحادیه کارگری از دولت‌ها می‌خواهد تا ایجاد اشتغال را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود درنظر بگیرند. تضمین بهبود و اشتغال پایدار باید بر مبنای اساسنامه سازمان بین‌المللی کار باشد. این مولفه‌ها را می‌توان در محورهای «اف…

Read more

رئیس دومای روسیه: کرونا ویروس از یک آزمایشگاه آمریکایی به بیرون درز کرده است

رئیس دومای روسیه: کرونا ویروس از یک آزمایشگاه آمریکایی به بیرون درز کرده است

رئیس مجلس دومای دولتی پارلمان روسیه گفت که به اعتقاد وی کروناویروس جدید از یک لابراتوار آمریکایی به بیرون درز کرده و دولت مسکو باید موضوع مسئولیت پذیری از بابت شیوع کووید ۱۹ را پیگیری کند. 

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه مجلس دومای دولتی پارلمان روسیه، ویاچسلاو وولودین، رئیس این مجلس در اظهاراتی در نشست شورای قانونگذاران این مجلس گفت: از یکی لابراتوارهایی که آنها در اطراف دنیا باز کردند چیزی به بیرون درز کرده است.

وی ادامه داد: این ویروس در ووهان یافت شد اما لابراتوار موجود در ووهان به آمریکا تعلق دارد و مقام‌های آمریکایی تامین کننده مالی آن هستند. هم اکنون لابراتوارهای آمریکایی محل مطالعه، تحقیق و حتی ایجاد تسلیحات بیولوژیکی جدید از سوی دانشمندان در گرجستان، در برخی کشورهای حوزه شرق اروپا واقع هستند. آنها باید تحت کنترل گرفته شوند.

Read more

دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع

کلوپ بحث

دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع

نوشته  «پ.کروپیشو»

  در رابطه با دیدگاه ما نسبت به تئوری منافع که توسط «پ.کروپیشو» کاندیدای علوم فیزیک-ریاضی و عضو انجمن دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی(روسو) ارائه شده است، بارها در مجامع مختلف علمی، سخنرانی ها، مقالات و بیانیه ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. اگر بخواهیم بسیار مختصر در مورد ماهیت این تئوری صحبت کنیم، باید گفت که این تئوری، اثبات انحطاط سیستم حکومتی اداره از بالا، در صورت عدم ارتباط متقابل اداره کنندگان و اداره شوندگان است. تئوری منافع نه فقط در تمامی فرماسیون های انگلیِ ماقبل سوسیالیستی معتبر است، بلکه حتی در دوران ساختمان دولت شوروی.

  در پائین به برخی از نتایج تئوری منافع در فرمول بندی خودِ مبتکرِ این تئوری، «پ.کروپیشو»، اشاره می کنیم، که ما را به بررسی دلایل شکست سوسیالیسم برمی گرداند.

  واضح است که سوسیالیسم و خلاقیت زنده توده ها ، که و.ا.لنین به درستی آن را «فاکتور اصلی جامع…

Read more

قیام هفت ثور؛ حماسه‌ی بدفرجام

قیام هفت ثور؛ حماسه‌ی بدفرجام

اسد الله کشتمند

چهل وسه سال قبل ازامروزحادثه‌ای درافغانستان اتفاق افتادکه اثرات آن بسان زلزله‌ای نیرومند تاریخ مارا رقم زد و به لرزه درآورد، که اثرات آن تاهنوزباقی‌است. درروزهفتم ثور(اردیبهشت) سال1357خورشیدی گروهی ازافسران مجهزبه اندیشه‌های چپ انقلابی قیام وسیع ارتش افغانستان درمرکزکشور- کابل را به‌راه انداختند. تانک‌ها ونیروی‌هوائی ارتش، کابل راکه به شهری بسیارآرام شهرت داشت به جهنمی سوزان و پرغوغا مبدل ساختند. درپس منظراین قیام، بیشترازسیزده سال مبارزه پرازوقف وخستگی ناپذیرتشکیلاتی، سیاسی وایدئولوژیک قرارداشت. اما نتیجه‌ی این‌مبارزه پرجنب وجوش برای روشنفکران انقلابی‌افغانستان، بااین قیامی که بی‌موقع براه افتیده بود، درخط درست آن‌چه خوداندیشه‌ها وتجارب انقلابی درقرن بیست می‌گفت قرارنگرفت وزود؛ بسیار زود اختلافات وعدم تجانس دید ازآنچه باید انجام می‌یافت دردوبخش تشکیل‌دهنده قدرت به دست آمده ازاین قیام تبارزکرد وفداکاری جانبازانه افسران انقلابی درهاله‌ای ازابهام دردآلودقرارگرفت. دوفراکسیون حزب‌انقلابی مجهز به ایدئولوژی طبقه‌کارگرکه هردو خودرا حزب‌دموکراتیک خلق افغانستان می‌نامیدند وبالاخره درکادروحدت بهم پیوسته بودند، درگرماگرم پیروزی هفت ثوربا دودید متفاوت ومتضاد ازبسی مسائل مطروحه دربرابرهم قرارگرفتند. برای هرنوع تحلیل و بازنگری حوادث مربوط به هفت‌ثور، اگراین تفاوت دید وعملکردهردوسازمان حزبی درپس منظر تاریخی جنبش چپ جوان افغانستان مدنظرنباشد، نتیجه‌ی منطقی ومطلوب به‌دست نخواهدآمد.…

Read more

بیانیهٔ فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری به‌مناسبت اول ماه مه سال ۲۰۲۱ “امید در دل مبارزات ماست!”

بیانیهٔ فدراسیون جهانی سندیکا‌های کارگری

به‌مناسبت اول ماه مه سال ۲۰۲۱

“امید در دل مبارزات ماست!”

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به‌نمایندگی از طرف ۱۰۵ (صدوپنج) میلیون کارگر عضو خود از ۱۳۳ کشور جهان، درودهای گرم انترناسیونالیستی و رزم‌جویانه‌اش را به‌مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، به همهٔ زحمتکشان جهان تقدیم می‌دارد. هر اقدام، برنامه، سیاست، و عملکرد ما به‌ویژه در این اوضاع بسیار سخت، به‌خاطر توده‌های مردم و آرمان و منافع طبقه کارگر است. سال ۲۰۲۱ / ۱۴۰۰همچنین سال تدارک بزرگ‌ترین رخداد کارگری و سندیکایی بین‌المللی یعنی برگزاری هجدهمین کنگرهٔ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری است.
همه‌گیری کووید- ۱۹ بر مبارزات و زندگی کارگران اثرهایی ژرف داشته است. طبقهٔ ما هزاران تن تلفات جانی در سراسر جهان داشته ‌است. جنبش مبارزاتی ما در اوضاعی سخت و ناخواسته‌ قرار دارد، درعین‌حال مبارزات سندیکایی بین‌المللی با تمرکز بر کل زندگی با قوت و امید جریان دارد. این مبارزات ایمنی و بهداشت در محیط‌های کاری، دسترسی به آب و غذای با کیفیت، دسترسی به آموزش و پرورش رایگان برای فرز…

Read more

به مناسبت روز جهانی کارگر اول ماه مه: وضعیت فعلی و وظایف ما

به مناسبت روز جهانی کارگر

اول ماه مه: وضعیت فعلی و وظایف ما

فدراسیون جهانی کارگری (WFTU ( به مناسبت اول ماه مه 2020 به کارگران در تمام قاره ها درود می فرستد. همۀ آنانی که کارشان حتی در شرایط دشواری چون بیماری همه گیر ویروس کرونا چرخ های زندگی را به حرکت د ر می آورند و تولید همۀ کالاهای لازم را برقرار نگه می دارند تا ادامۀ زندگی ممکن و نیازهای کارگران و اقشار مردم برآورده شود.

ما قدردان میلیون ها نفر از کارکنان در سیستم های بهداشت عمومی در سرتاسر جهان هستیم:  پزشکان، پرستاران، همۀ کارکنان مراقبت های بهداشتی که هر روز در میان همه گیری ویروس کرونا برای نجات بیماران از این بیماری همه گیر حتی بدون برخورداربودن از تجهیزات پزشکی و محافظتیِ لازم، مبارزه می کنند، و سلامتی و زندگی خودشان را در معرض خطر قرار می دهند.  آنها با شجاعت و ازخودگذشتگی، در خط مقدم مبارزه قرار دارند و بار مسئولیت مراقبت و درمان در شرایط یک بیماری همه گیر را ک…

Read more

پوتین در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه:

پوتین در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه:

هر کشوری بخواهد از خط قرمزهای ما بگذرد، پشیمان خواهد شد!

ولادیمیر پوتین با این هشدار که بهتر است هیچ کشوری از هیچ یک از خط قرمزهای روسیه عبور نکند، تصریح کرد روسیه برای حفظ منافع خود، به هرگونه اقدام تحریک کننده علیه این کشور، پاسخی سریع، شدید و فراتر از آن خواهد داد.

به گزارش ایرنا، پوتین روز چهارشنبه در پیام سالانه خود به مجمع فدرال پارلمان روسیه شامل مجلس دوما و شورای فدراسیون تاکید کرد اگر کشوری بخواهد از خط قرمزهای روسیه عبور کند، پاسخ پشیمان کننده دریافت خواهد کرد.

وی درباره شیوع ویروس کرونا نیز با بیان اینکه هنوز بطور نهایی و قطعی کرونا در روسیه مهار نشده است، گفت که فقط با واکسیناسیون می توان با همه گیری ویروس کرونا مقابله کرد

رئیس جمهوری روسیه از مردم کشورش خواست تا همه واکسن کرونا بزنند.

وی گفت: دانشمندان ما ،سه واکسن قابل اعتماد علیه کرونا ساخته اند که موفقیت بسیار بزرگی برای کشور ما است…

Read more

ضرورت اتحاد نیروهای ملی و میهنی

ضرورت اتحاد نیروهای ملی و میهنی

گنادی زیوگانوف: یکی از برج‌های کرملین به تحریکات ادامه می‌دهد

اتحاد نیروهای ملی و میهن‌پرست ضرورت تام دارد، باید از تحریک آن‌ها علیه یکدیگر اجتناب کرد.

رسوایی دیگر در دومای دولتی: ولادیمیر ژیرینوفسکی گفت که گویا کنگرۀ آوریل حزب کمونیست فدراسیون روسیه قصد دارد یوری آفونین معاون صدر کمیتۀ مرکزی را بجای گنادی زیوگانوف بعنوان صدر حزب انتخاب کند. او اظهار داشت: «اگر چه زیوگانوف را پیشنهاد خواهند کرد، احتمالا، آفونین، بعنوان رهبر جدید انتخاب خواهد شد».

رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه اظهارات مربوط به تغییر رهبری را داستان نامید. او یادآور شد که حزب کمونیست طبق اساسنامه هر چهار سال یک بار کنگره برگزار می‌کند و کنگرۀ نوبتی خود را در روزهای ٢٣- ٢۴ آوریل برگزار خواهد کرد. در کنگره‌ها نمایندگان سازمان‌های حزبی ٨۵ واحد کشوری با رأی مخفی خود اعضای کمیتۀ مرکزی را انتخاب می‌کنند و سپس، کمیتۀ مرکزی هیأت رئیسه، صدر و معاونان آن را انتخاب می‌کند.…

Read more

دستیار ارشد آیشمن، جاسوس سیا؟

دستیار ارشد آیشمن، جاسوس سیا؟

نیویورک تایمز و یک شبکه تلویزیونی آلمان اسناد محرمانه‌ای را منتشر کرده‌اند که به موجب آن فرانتس ژوزف هوبر، یک دستیار ارشد آدولف آیشمن و رئیس گشتاپو در اتریش، که به فرمان او ده‌ها هزار نفر از یهودیان اتریش بازداشت و به کام مرگ فرستاده شدند، بعد از جنگ در خدمت سیا و سازمان اطلاعاتی آلمان بوده است.

بنا بر گزارش، آمریکایی‌ها در چارچوب جنگ سرد و عملیات جاسوسی علیه بلوک شرق چشم بر جنایات هوبر می‌بندند و آلمانی‌ها را متقاعد می‌کنند که او را از پروسه مجازات جنایتکاران نازی خارج کنند تا بتوانند از "توانایی‌هایش علیه کمونیست‌ها" استفاده کنند.

گزارش می‌گوید که هوبر هیچگاه سابقه خود را در برابر سیا پنهان نکرده بود، و آمریکایی‌ها برای این که او راحت بتواند زندگی کند تاییدیه‌ای هم به او دادند که او ارتباطی با نازی‌ها نداشته است. اما بیست سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۴ سیا از بیم آن که سابقه هوبر بالاخره لو برود او ر…

Read more

تلاش برای کودتا و ترور رئیس‌جمهور بلاروس ناکام ماند

تلاش برای کودتا و ترور رئیس‌جمهور بلاروس ناکام ماند

رئیس‌جمهور بلاروس اعلام کرد طرح عوامل خارجی برای کودتا در این کشور و ترور او و دیگر مقامات بلاروسی توسط نیروهای اطلاعاتی خنثی شده است.

به گزارش فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز یکشنبه از خنثی شدن طرح جدیدی برای کودتا و ترور در این کشور خبر داد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «یورو نیوز»، لوکاشنکو گفت در همین ارتباط، دو نفر توسط نیروهای امنیتی روسیه در مسکو بازداشت شده‌اند که هر دو دارای تابعیت آمریکایی هستند.

رئیس جمهور بلاروس افزود: «ما گروهی را بازداشت کردیم و آن‌ها به ما نشان دادند چگونه برای همه چیز برنامه‌ریزی کرده بودند. من حرفی نزدم. سپس دریافتیم که این اقدام به وضوح کار سرویس‌های اطلاعاتی خارجی و به احتمال زیاد اف‌بی‌آی یا سی‌آی‌اِی بود».

از سوی دیگر سازمان اطلاعاتی بلاروس اعلام کرد که در «عملیاتی ویژه»، طرح «گروهی سازمان‌یافته با اهداف تروریستی» را خنثی کردند که قصد ترور رئیس جمهور و خانواده‌اش را داشت…

Read more

صندوق بین‌المللی پول و نسخه جدید اجماع واشنگتن

صندوق بین‌المللی پول و نسخه جدید اجماع واشنگتن

نشست بهاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که طی آن این مؤسسات مالی بین‌المللی به طور سنتی برنامۀ اقدام برای سال جاری را تعیین می‌کنند، به تازگی به پایان رسید.

صندوق بین‌المللی پول بلافاصله بعد از نشست یکسری تصمیمات اتخاذ کرد. جلسۀ کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق برگزار شد. این نهاد مشورتی، پیش‌نویس تصمیمات هیأت مدیرۀ صندوق را آماده می‌کند، هر سال دو جلسه تشکیل می‌دهد و هیئت مدیرۀ صندوق از ٢۴ نفر تشکیل یافته است. کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول همچنین شامل یک مدیر از فدراسیون روسیه نیز می‌باشد (وزیر دارایی، آنتون سیلوانوف- Anton Siluanov).

بدنبال چهل و سومین جلسۀ کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول در تاریخ ٨ آوریل بیانیۀ رسمی منتشر شد. در این بیانیه آمده است بهبود اقتصادی جهان که سال گذشته در اثر «همه‌گیری» آسیب دید، سریعتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، اتفاق می‌افتد. دلیل اصلی این مدعا مایه‌کوبی (واکسیناسیون) در بسیاری از کشورها می‌باشد. کمیتۀ بین‌المللی ارزی- پولی صندوق بین‌المللی پول معتقد است، که موفقیت در…

Read more

کاخ سفید بدنبال گسترش دامنه جنگ سرد

کاخ سفید بدنبال گسترش دامنه جنگ سرد

به گزارش رادیو بین المللی چین، کارشناسان چینی بر این باورند که بودجه دفاعی پیشنهادی 715 میلیارد دلاری دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا به منظور مقابله با آنچه به اصطلاح تهدیدات چین و روسیه تلقی شده اند، هزینه چین هراسی و روسیه هراسی واشنگتن محسوب می شوند و نماد واضحی از سرقت هزینه های دفاعی واشنگتن توسط صنایع نظامی این کشور است اما باید در نظر داشت که این هزینه های بالا به هیچ جایی نخواهند رسید چرا که امکان ندارد دولت آمریکا بتواند همزمان موفق به مهار دو قدرت بزرگ دنیا شود.

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی، بایدن اولین پیشنهاد بودجه ای خود را روز جمعه گذشته به کنگره ارائه کرد و خواستار تخصیص بودجه ای معادل 715 میلیارد دلار به عنوان اولین بودجه پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) شد؛ چنین درخواستی از سوی بایدن نشان دهنده تلاش کاخ سفید برای مهار چین و روسیه است چرا که واشنگتن این دو کشور را دو چالش برتر پیش روی خود تلقی می کند…

Read more

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

یهودا قبل از هر کسی به خود خیانت می‌کند

در روزهای سی‌امین سالگرد همه‌پرسی مشهور (١٧ مارس ١٩٩١ م.) در مورد حفظ اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، خاطراتی که بر سر مردم آوار شد، به هیچوجه در حسرت گذشته نبود.

به یادها می‌آید که چگونه میخائیل گارباچوف هنگام به عهده‌ گرفتن پست دبیر کلی کمیتۀ مرکزی حزب کمونیست اتحاد شوروی در سال ١٩٨۵ به مردم و حزب کمونیست وعده داد و سوگند یاد کرد، که وحدت و اقتدار اتحاد جماهیر شوروی را تقویت کند. پس از آن طی ۶ سال بعد، چه اتفاق افتاد و چه چیزی در او تغییر کرد؟

برای بسیاری‌ها سؤال است، برخی‌ها تلاش می‌کنند پاسخ‌هایی در عمق گذشته بیابند. حتی یافتند، که پدربزرگ‌های او و همسرش جزو مجازات شدگان بودند. پدربزرگ پدری و مادری میخائیل گارباچوف هر دو محاکمه شدند، یکی به اتهام «دشمن خلق»، دیگری دو بار به جرم دزدی. این، طبیعتا، نمی‌توانست اثر خود را در روانشناسی او باقی نگذارد و در شکل‌گیری شخصیت و جهان‌بینی وی بی‌تأثیر باشد (البته، پدر باریس یلتسین نیز ٢٠ سال بعد انقلاب اکتبر، در سال ١٩٣٧ اعدام شد. م.). روانشناسان خارجی از چنین توضیحاتی غافل نبوده‌اند.…

Read more

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

آغاز جنگ روانی آمریکا علیه روسیه

غرب به رهبری ایالات متحده آمریکا نوع جدیدی از جنگ علیه روسیه را به راه انداخته است، جنگی روانی و ذهنی که عواقب آن بلافاصله ظاهر نمی شود.

 به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را آندره ایلنیتسکی مشاور وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است.

به گفته وی ، کشورهای غربی از رویارویی مستقیم نظامی با روسیه اجتناب می کنند  زیرا مسکو قادر است با سلاح های هسته ای و ارتش مدرن خود صدمات غیر قابل قبولی به آنها وارد کند و احتمال چنین درگیری در ده سال آینده منتفی است. مشاور وزیر دفاع روسیه خاطرنشان می کند به این دلیل، غرب تحت رهبری ایالات متحده آمریکا جنگ ترکیبی خبری و اطلاعاتی علیه روسیه را به راه انداخته است.

ایلنیتسکی گفت: "همه اینها منجر به ظهور نوع جدیدی از جنگ می شود. اگر در جنگهای کلاسیک هدف نابودی نیروی انسانی دشمن و  در جنگهای سایبری مدرن، از بین بردن زیرساخت های دشمن در نظر است، ، هدف جنگ جدید نابودی خود آگاهی و  تغییر بنیان ذهنی - تمدنی جامعه دشمن است. من این نوع جنگ را جنگ روانی می نامم".…

Read more

«نوسازی بزرگ»

«نوسازی بزرگ»

والنتین کاتاسونوف

كلاوس شواب و شركاء، كه سال گذشته برنامۀ نوسازی بزرگ را اعلام كردند، به خوبی می‌فهمند كه اجرای این طرح ممكن است با موانع جدی روبرو شود.

یکی از چنین موانعی، مقدم بر همه، می‌تواند عدم تمایل میلیاردها انسان از کشورهای مختلف جهان برای زندگی در «دنیای شگفت‌انگیز جدید» باشد که مظنون هستند در پشت این تابلوی زیبا، «اردوگاه اجباری الکترونیکی» و یک نظام برده‌داری جدید پنهان شده است. یک

درست به همین دلیل است که شواب و شرکاء در حال استفاده از ترفندهای میلتون فریدمن، طرفدار مشهور نظریۀ کمیّت پول هستند، که معتقد بود هرگونه اصلاحات و انقلاب بنیادی فقط در حالت «شوک درمانی» قابل انجام است. یعنی سریع، گستاخانه و قاطعانه! بگونه‌ای که قربانی (مردم) وقت اندیشیدن، فهمیدن و نیرو جمع کردن برای دفع نداشته باشد. همانطور که روسیه در اوایل دهه ١٩٩٠ با کمک «شوک درمانی» در روی ریل سرمایه‌داری قرار گرفت.

Read more

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

پایان «دو نشست»؛ آغاز سفر تاریخی چین به سوی ساخت کشوری مدرن سوسیالیستی

به گزارش رادیو بین المللی چین، روزپنج شنبه برابر با 11 مارس/21 اسفندماه اجلاس سالانه «دو نشست» (نشست سالانه مجلس نمایندگان و کنفرانس مشورت سیاسی خلق) چین که توجه همگان در سراسر جهان را به خود جلب کرده بود، در پکن به پایان رسید؛ چهارمین نشست سیزدهمین مجلس ملی خلق چین، اجرای مجموعه ای از تصمیمات شامل «گزارش کار دولت»، «چهاردهمین برنامه توسعه 5 ساله» و «تدوین اهداف بلند مدت 2035» را همراه با تصمیم گیری درباره تکمیل سیستم انتخاباتی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ به تصویب رساند.

به این ترتیب می توان گفت که دو نشست چین در یک برهه خاص تاریخی، مبتنی بر واقعیات و با چشم انداز آینده برگزار شد و طرح کار رستاخیز ملی و توسعه آتی چین را ترسیم کرد؛ به این ترتیب کشتی غول پیکر چین بار دیگر آماده شده است تا به سوی تحقق هدف ساخت یک کشور مدرن سوسیالیستی به حرکت درآید.

اینطور گفته می …

Read more

20 blog posts