header photo

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

ن. ن. نیکیتچوک صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 30 اکتبر 2022  

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

  چند روز پیش، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در یک گردهمایی بین المللی در «والدای»، در یک سخنرانی طولانی شرکت کرد. در این اواخر او هر چه بیشتر مقابل شوندگان قرار می گیرد اصلاً برایش مهم نیست که این حرفها را ما بارها شنیده ایم و تکراری هستند. و این بار باز هم به غرب حمله کرد و ایراد اصلی او نسبت به غرب، مسئله دختران و پسران همجنسگرا بود. اینکه آنها می خواهند ما را مجبور کنند که اجازۀ تظاهرات نمایشی به آنها بدهیم، ولی ما مقاومت می کنیم.  اما مسئله اصلی رئیس جمهور که مجدداً اعلام کرد آن بود که جهان در بحران به سر می برد، همه چیز بهم خورده...  و اینکه چگونه باید از این وضعیت بیرون آمد، او نمی داند. رئیس جمهور پوتین نسخه حاضری برای این وضعیت ندارد. تصور کنید که شما پیش پزشک می روید به امید اینکه کمکی دریافت کنید. اما پزشک به شما می گوید که نمی دانم  شما را چطور معالجه کنم.

  اکنون اصل مطلب. پوتین بار دیگر در طی سخنرانی خود چندین بار به روال  گذشته به لنین حمله کرد. او بدنبال مقصر برای حوادث اوکرائین می گردد!

  پوتین فراموش می کند که مقصرین اصلی، معلمان خود او سابچاک و یلتسین هستند که از عوامل اصلی فروپاشی اتحاد شوروی بودند. آنها نه تنها مقصر جنگ خونین اوکرائین، بلکه مقصر تمامی خونریزی هائی هستند که در اتحاد شوروی سابق روی داد.

  پوتین برای اثبات گفته هایش به ضد شوروی ها و ضد کمونیست های معروف و شناخته شده ای همچون "ایلین و سولژنیتسین" استناد می کند. همچنانکه خود پوتین نیز اعتراف می کند، معلوم می شود که او قفسۀ مخصوص آثار "ایلین" را دارد و هر از چندگاهی افکار «داهیانه» این فیلسوف را از آن استخراج می کند. خیلی ها می دانند که "ایلین" کیست. اما شاید همه ندانند که این شخص از طرفداران پروپاقرص هیتلر بود. مقالات او در تمجید هیتلر، در زمانی که به قدرت رسیده بود، در اینترنت موجود است و می توان به آن مراجعه کرد. "ایلین" به زبان آلمانی مسلط بود، چونکه مادرش آلمانی بود. به همین دلیل، بسیاری از آثار او به زبان آلمانی است که در آنها نفرت از بلشویک ها به نمایش گذاشته شده است. جالب است که آثار این شخص در سایت دانشگاه اصلی روسیه یعنی دانشگاه دولتی مسکو وجود دارد.

خیلی ها می توانند بپرسند که این چه ربطی به سولژنیتسین دارد؟ او که طرفدار هیتلر نبود؟ باید کفت که اینجا وضعیت طور دیگریست. وقتی که محترمانه از سولژنیتسین خواستند که اتحاد شوروی را ترک کند، او مستقیماً به ایالات متحد آمریکا رفت و به سخنرانی در کنفرانس ها مشغول شد. البته نه مجانی، بلکه در مقابل پشیز آمریکایی.

  حال بیابید به یکی از سخنرانی های این «میهن پرست داهیِ» سرزمین روسیه در سال 1975، در واشنگتن، مرکز کشوری که پوتین از آن نفرت دارد، نظری بیاندازیم. او در مقابل رهبران سندیکاهای آمریکا که در آن ایام بسیار ضد شوروی تر از دولتمردان آمریکا بودند، سخرانی می کرد. جالب اینکه در آن ایام بالاترین حد تنش زدایی ما بین آمریکا و شوروی موجود بود. طرح مشترک فضائی سایوز – آپلو به نتیجه رسیده بود، فیلم های مشترک تهیه می شد و تجارت کالا ما بین طرفین به بالاترین حد رسیده بود. در این شرایط، این «میهن پرستِ» سر زمین روسیه علیه این همکاریها سخنرانی می کند. آمریکائی ها گیج شده بودند. اوخطاب به حاضرین گفت: « شما با کی می خواهید همکاری کنید؟ با اتحاد شوروی؟ این یک سیستم آدمخوار است. آنها عمداً گرسنگی را در اوکرائین دامن زدند که در سالهای 1923-1933، شش میلیون نفر قربانی آن گردیدند». این در مرز اروپا صورت گرفت، ولی اروپائی ها و جهانیان از آن بی خبر بودند!

  در سال 1975، از جنگ جهانی دوم در اروپا 30  سال می گذشت. حال ببینیم سولژنیتسین چی می گفت. او غرب را به عدم دوراندیشی متهم می کرد. او از غرب ایراد می گرفت که علیه هیتلر با اتحاد شوروی متحد شدند. او می گفت که تمامی دمکراسی جهان – آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا، استرالیا با شوروی متحد شدند. این را چگونه باید درک کرد؟ سولژنیتسن سئوال می کرد. او ادامه می داد و می گفت:  « ما روسها یک ضرب المثل داریم که می گوید اگر سگها به تو حمله کردند، گرگها را به کمک نخواه، گرگها می آیند اول سگها را می خورند و بعد ترا». در سال 1941 غرب می بایست اول علیه هیتلر متحد می شد و بعد از نابودی توتالیتاریزم آلمان، همین نیروی متحد می بایست توتالیتاریزم شوروی را نیز نابود می کرد. اما به جای این، غرب باعث تحکیم شوروی شد. یعنی بنابه گفته این داهی، غرب می بایست ما را خفه می کرد.

  امروز حتی مطابق قوانین مصوبۀ خود حزب حاکمِ «روسیه واحد»، مترادف قرار دادن آلمان هیتلری و اتحاد شوروی جرم جنایی محسوب می شود و مجازات زندان دارد. سولژنیتسین می گوید که بین هیتلر و استالین هیچ تفاوتی وجود ندارد.

  امروز باید گفت که نهانیآ حاکمیت ما ژست ضد آنگلوساکسون را بخود گرفته است. حداقل در حرف.

  سولژنیتسن آمریکا را سخاوتمند ترین کشور دنیا می دانست که هر کجا، هر زمان، در هر نقطه ای از دنیا اگر اتفاق بدی روی دهد، این کشور با تمام نیرو آنجاست. اما حقآ این را کاملآ درست می گوید اگر که به خاطر بیاوریم لیبی، عراق، یوگسلاوی، افغانستان و ... و ویتنام را که آمریکایی ها چند میلیون ویتنامی را با استفاده از سلاح های شیمیایی کشتند.

  و این چنین شخصی، با چنین دیدگاه های آدمخوارانه اش مورد استناد رئیس جمهور روسیه قرار می گیرد که باعث خجالت ماست.

  گذشته از این، در روسیه به افتخار این شخص که خواهان نابودی کشورش بود و معتقدد بود که ما با فاشیستها هیچ فرقی نداریم، در مسکو خیابانی را به اسم او نامگذاری کرده اند و آثارش را در مدارس به بچه ها می آموزند.

  من باور دارم که روسیه از چنین دمکرات هایی همچون ایلین ها و سولژنیتسن ها تمیز خواهد شد. در روسیه نوین جائی برای چنین «میهن پرستانی» نخواهد بود.

  رئیس جمهور روسیه، پوتین به چنین کسانی استناد می کند و از آنها نقل قول می آورد.

  حقیقتآ  بگو دوستت کیست تا بگویم تو کی هستی. 

مترجم: ر. ح. بازیار

https://csruso.ru/nashi-universitety/publicistika/i-i-nikitchuk-skazhi-mne-kto-tvoj-drug-i-ja-skazhu-kto-ty/

Go Back

Comment