header photo

برنامه جو بایدن در صد روز اول

برنامه جو بایدن در صد روز اول:

بازگشت آمریکا به قبل از ترامپ و لغو فرمان های مخرب او

جو بایدن یک روز پس از اینکه انتقال قدرت به طور رسمی در آمریکا آغاز شد به مقابل دوربین‌ها آمد و گفت که کابینه او کابینه «بازگشت آمریکا» خواهد بود – اشاره او  بازگشت به دوران قبل از دونالد ترامپ است. بایدن هچنین اعلام کرد که در صد روز اول کارش، تمام فرمان‌های اجرایی «مخرب» دونالد ترامپ در رابطه با محیط زیست را لغو خواهد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب صبح سه‌شنبه ۲۴ نوامبر/  ۴ آذر به وقت واشنگتن درست یک روز پس از اینکه انتقال رسمی قدرت در آمریکا آغاز شد مقابل دوربین رسانه‌ها رفت و بخشی از کابینه خود را معرفی کرد. شامگاه سه‌شنبه هم با لستر هولت، روزنامه‌نگار  شبکه ان‌بی‌سی گفت‌وگو کرد و بخشی از برنامه‌های خود را در صد روز اول کارش فهرست کرد. بخش عمده ای از این فهرست مربوط به بازگرداندن ایالات متحده به دوران پیشاترامپ است.

بایدن روز سه‌شنبه در شهر ویلمینگتون در ایالت دلاور آمریکا تیم امنیت ملی و سیاست خارجی‌اش را معرفی رسمی کرد. اسامی بیشتر کسانی که در این مراسم معرفی شدند روز قبل منتشر شده بود.

بایدن این کابینه را «کابینه‌ای شبیه به آمریکا» خواند و گفت اولین اقدام این تیم ترمیم آشفتگی‌های دوران ترامپ و بازسازی نظم قدیمی واشنگتن در حوزه امنیت و روابط بین‌المللی است.

او  در سخنرانی معرفی تیم سیاست خارجی خود گفت:

«این تیمی است که در واقعیت این را منعکس می‌کند که آمریکا بازگشته است، که آمریکا آماده هدایت جهان است و نه عقب‌نشینی از آن. آماده است که یک بار دیگر در بالای میز بنشینید؛ آماده مقابله با دشمنان‌مان است و نه دست رد زدن به سینه متحدان‌مان. آماده ایستادن برای ارزش‌هایمان است.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، جیک سالیوان، مشاور ویژه رئیس‌جمهوری در امور امنیت ملی، الهاندرو مایورکاز (alejandro mayorkas)، وزیر امنیت ملی، آوریل هینز، مدیر اطلاعات ملی، و لیندا توماس گرینفیلد – نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد- نامزدهایی بودند که در سالن سخنرانی ماسک زده و همراه بایدن بودند.

 بایدن در این مراسم جان‌ کری – دوست نزدیکش و وزیر خارجه دولت اوباما را به عنوان نماینده ویژه ریاست جمهوری برای مبارزه با تغییرات اقلیمی معرفی کرد. رئیس‌جمهوری منتخب در این رابطه گفت که آمریکا برای اولین بار «یک رهبر تمام وقت» در حوزه محیط زیست و تغییرات آب و هوا خواهد داشت. او در ادامه گفت به هیچکس بیشتر از جان کری اطمینان ندارد که نماینده آمریکا در صحبت کردن در مورد تهدیدات این زمان باشد. جان کری هم در سالن همراه با بایدن بود و سخنرانی کرد.

بایدن ضمن رونمایی از نامزدهای تیم سیاست خارجی و تیم امنیت ملی خود، قول داد که سیاست «اول آمریکا»ی ترامپ تغییر خواهد کرد و آمریکا به همکاری نزدیک با متحدان بین‌المللی خود باز می‌گردد.

او گفت که این تیم را انتخاب کرده که «نه تنها سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا را ترمیم کنند بلکه طرحی نو برای نسل‌های آتی براندازند.»

گزینه‌های تا کنون اعلام شدند همه در دولت باراک اوباما نقش ایفا کردند و نماینده بازگشت به رویکردی نزدیک به اوباما در روابط آمریکا با سایر کشورهای جهان هستند.

بایدن هنوز همه کابینه خود را معرفی نکرده است اما فشار زیادی به او هست که کابینه‌اش نماینده گوناگونی فعلی در حزب دمکرات باشد و نماینده‌های چپ و پیشرو هم در میان اعصای دولت باشند. رئیس‌جمهوری منتخب به تجربه دیرینه منصوبان خود  تاکید کرد و گفت او کابینه‌ای خواهد چید که نماینده گوناگونی جمعیت ایالات متحده باشد.

شامگاه سه‌شنبه هم بایدن در اولین گفت‌وگو رسانه‌ای از زمانی که رئیس‌جمهوری منتخب شده به ان‌بی‌سی گفت که در صد روز اول کارش بر لایحه‌ای مهاجرتی کار خواهد کرد که اجازه دهد بسیاری از مهاجران بدون مدرک در آمریکا، مدرک‌دار شوند.

بایدن متعهد شد که ، لایحه‌ای را به سنای ایالات متحده بفرستد که «مسیر تابعیت را برای بیش از یازده میلیون نفر مهاجر بدون سند در آمریکا» هموار کند.

او همچنین گفت تمامی فرمان‌های اجرایی ترامپ را که در رابطه با سیاست‌های محیط زیستی «خسارت آور» بودند لغو خواهد کرد.

اولویت اول بایدن اما مقابله با پندمی کووید-۱۹ است. او در اولین اقدام با دولت‌های ایالتی و محلی تماس خواهد گرفت که در این رابطه سیاست‌گذاری کند. بایدن گفت که اطمینان حاصل خواهد کرد که دولت‌های ایالتی و محلی تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا «کمک فوری» دریافت کنند اما در مورد چگونگی این کار توضیح بیشتری نداد.

کنگره و کاخ سفید تاکنون باهم بر سر سیاست‌گذاری در مورد کمک‌های دولتی به مردم و تجارت‌های کرونازده به توافق عملی نرسیده‌اند.

بایدن اما گفت بنا به اینکه چقدر کنگره با او همکاری کند مایل است که جمعیت‌هایی که بیشتر از کرونا آسیب دیده‌اند از جمله جوامع اقلیت، کمک‌های بیشتر دریافت کنند.

ترامپ همچنان نتیجه انتخابات را نپذیرفته و اعلام شکست نکرده است. اما انتقال قدرت به هر حال در آمریکا آغاز شده و اداره خدمات عمومی، بایدن را به عنوان برنده انتخابات پذیرفته است.

پس از آنکه سه هفته بعد از رسانه‌های آمریکا، دولت فدرال فعلی جو بایدن را به عنوان برنده انتخابات رسمیت داد، اکنون او به میلیون‌ها دلار اعتبار برای آغاز کار و همچنین داده‌های تمام نهاد‌های دولتی دسترسی دارد و با قدرت بیشتری می‌تواند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کند.

Go Back

Comment