header photo

چهره سازی نوبتی غرب در روسیه وتجربه بلاروس!

چهره سازی نوبتی غرب در روسیه وتجربه بلاروس!

الکسی ناوالنی تاجر وسیاستمدار مدعی که به اتهامات مختلف دستگیر و در ماه اوت ۲۰۲۰ درحالیکه سه سال ونیم بطور مشروط آزاد بود ومی بایست موقعیت خود را به نیروهای امنیتی روسیه گزارش می‌کرد، با علائم مسمومیت در حالت اغماء به بیمارستان انتقال یافت. او سپس با تعهد برای درمان به آلمان برده شد و حدود پنج ماه تحت مداوا قرار گرفت. دولت آلمان اعلام کرد دلیل مسمومیت ناوالنی وجود عامل اعصاب «نوویچوک» در بدنش بوده است. هرچند سخنگوی کرملین آنرا رد نمود، اما الکسی ناوالنی با مصاحبه ها و داستان سرائی ها در اظهار نظرها گفت: “مامور امنیتی روسیه را تلفنی فریب داده واز مسمومیت خود کسب اطلاع یافت”. سپس انگشت اتهام در غرب به‌ سرعت به طرف «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور نشانه رفت. الکسی پس از بازگشت با سه کانال تلویزیونی که عملیات او را همراهی می کردند. درفرودگاه دستگیر و ۲ فوریه ۲۰۲۱  محاکمه وبا تصمیم دادگاه «سیمونوفسکی» مسکو از حبس تعلیقی به حبس قطعی منهای مدت حبس تعلیقی به ۲سال و۸ماه محکوم شد.

چهره سازان اطاق فکری غرب که الکسی ناوالنی را یگانه نابغه سیاسی و وبلاک نویس”مبارز” و “قهرمان” در برابر دولت جلوه می دادند خونشان به جوش آمد، مردم را به تجمع، شورش و دفاع از او دعوت کردند. رسانه های غربی که در محاکمه ناوالنی شرکت داشتند و در نیابت از مامورخودی حمایت می کردند. فیلم های اتومبیل نمایندگان سفارت خانه های اروپائی وگروه هائیکه در اطراف دادگاه در حرکت بودند به نمایش گذاشته شد.

الکسی ناوالنی به اتهام کلاهبرداری، اقدامات ضد امنیتی و اختلاس درمحاکمه‌ بود، ۲۰ دیپلمات‌ خارجی نمایندگان کشورهای: آمریکایی، انگلیسی، اتریشی، سوئیسی، بلغاری، لهستانی، لتونی و کانادایی… درسفارتخانه های مسکو در جلسه چون صاحب خانه بخود حق دادند دراین دادگاه شرکت کنند.

لازم به ذکر است وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه سه دیپلمات از کشورهای آلمان، لهستان و سوئد را به دلیل شرکت در راهپیمایی‌های غیرقانونی در حمایت از «آلکسی ناوالنی»، از خاک روسیه اخراج  نمود. وزیرامورخارجه انگلیس نیز با دوستان  خوداعلام همبستگی کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا، حتی روز پنج‌شنبه ۴ فوریه ۲۰۲۱ (۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۹) در اولین سخنرانی مهمش درباره سیاست خارجی دولتش صراحتاً از او نام برد و با لحنی تهدیدآمیز خواستار آزادی «فوری و بی‌قیدوشرط» ناوالنی شد.

زندگینامه الکسی ناوالنی پراز رسوائی ها و پرونده های جنایی وارتباط مشکوک با شبکه اطلاعاتی غرب از جمله “ای ام  ۶″ انگلیس است. او با تهیه فیلم از واقعیت هائی مافیای روسیه و انتشار آن در یوتیوب کسب اعتبار و درآمد کرد. اما الکسی خود دراین دادگاه به اتهام اصلی اختلاس گسترده و کلاهبرداری متهم شد، نگرش هواداران او قهرمان سازی ازاپوزیسیون فعال بعنوان یک مبارز زنده برای حقیقت و تصورعدالت خواهی است. نمونه:

«تیخانوسکایا» روی دیگر سکه در بلاروس از او حمایت کرد اما دیگران الکسی ناوالنی را یک پوپولیست معمولی علیه احزاب سیاسی در فریب اذعان عمومی برای کسب قدرت می دانند. اوکه امروز بعنوان نماد مبارزه در روسیه وجهان تبدیل شده، یک فعال نئو فاشیسم روسی است درراهپیمایها با تبلیغات بیگانه هراسی و تظاهرات خشونت طلبانه ضد مهاجرتی شرکت دارد، ویدئو او درسازماندهی در کنار نئوفاشیست های روسی توسط کمونیست های ایتالیا انتشار یافت.

فعالیت الکسی از سالهای دانشجویی شروع شد، و منحصراً درجهت  کار تجاری و سود بیشتر بود در سال ۱۹۹۸، پس از دریافت مدرک حقوق تصمیم به گسترش امکانات  خود گرفت و برای این کار وارد دانشکده اقتصاد شد. در کنار آموزش در امور مالی و اعتباری، الکسی به عنوان وکیل در بانک«آئروفلوت» و شرکت توسعه درگروه سطح بالا کار کرد.

او با بنیانگذاری ده شرکت به مدت کوتاه در فعالیت تجاری به درآمد بسیاربالا رسید. ازاین زاویه هواداران و متحدان به اوعلاقه نشان می دهند و دولت را متهم به اهداف سیاسی می کنند. به گفته خود الکسی، ریشه خانوادگی او از نزدیکی با اوکراین  است، در این کشور بخش قابل توجهی از اقوام او زندگی می کنند. کاربران شبکه های اجتماعی به طور مکرر از الکسی  در مورد حاکمیت ” باندرا” وعلاقه مندی او به وقایع اوکراین وتغییرات در اواخر سال ۲۰۱۳ – اوایل سال ۲۰۱۴ سئوال می کنند.

در سال ۲۰۰۰ ، الکسی عضو«حزب یابلوکو» حزب نئولبیرال و حتی رئیس شعبه منطقه ای و ازسال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ عضو شورای سیاسی فدرال شد. اما در دسامبر ۲۰۰۷  به دلیل  کج روی وخسارت سیاسی به ویژه برای فعالیت های«ناسیونالیستی» از حزب اخراج شد.

در سال ۲۰۰۸، الکسی ناوالنی به “فعالیت سرمایه گذاری” علاقه مند شد و شروع به خرید سهام کوچک در شرکت های “ترانس نفت”، “سورگوتنفت”، “گازپرومنفت”، “روسنفت ”  و “اسبربانک” کرد. او که به یک سهامدار تمام عیار تبدیل شده بود، شروع به مطالبه افشای اطلاعات مربوط به مدیریت این ساختارها کرد که درآمد سهامداران به آن تضاد داشت. سپس او شرکت “گازپروم” را مخالف اصلی خود خواند و حتی توانست به شروع یک پرونده جنایی علیه یکی از مدیران یک شرکت بزرگ دست یابد.

ناوالنی در چندین پرونده جنایی، اداری، مدنی، داوری متهم است. نمونه در پرونده معروف که در ماه مه – سپتامبر ۲۰۰۹ به عنوان مشاور استاندار در توطئه با مدیر«منطقه کیروف» درکل بیش از ۱۰ هزار متر مکعب جنگل به ارزش بیش از ۱۶ میلیون روبل به سرقت برد. الکسی در سال ۲۰۱۳ توسط دادگاه منطقه ای کیروف به مدت ۵ سال محکوم شد، بعداً این حکم با مجازات تعلیق تبدیل شد.

از سال ۲۰۰۶، الکسی ناوالنی بنیانگذار پروژه ها و سازمان های مختلفی است در سال ۲۰۰۹ به عنوان مشاور آزاد استاندار منطقه کیروف بجای«نیکیتا بلاخ» انتخاب شد و رئیس سازمان غیر انتفاعی اداره صندوق حمایت کیروف گردید، که متعاقباً به اتهام فساد ودریافت رشوه به مقیاس بالا دستگیر شد.

الکسی مدتی به برنامه دانشگاه ییل (“یاران جهانی ییل”) علاقمند شد. هر ساله حدود پانزده نفر از افراد با استعداد از کشورهای مختلف تحت این برنامه انتخاب می شدند در سال ۲۰۱۰، الکسی این دوره شش ماهه را به پایان رساند. گنادی زیوگانف صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه در اینجا گفت: “آقای ناوالنی اکنون محصول سیاستی است که در آزمایشگاه های ایالات متحده برای جنبش بعدی روسیه پرورش یافته است”.

برنامه های دیگر الکسی ناوالنی در سال ۲۰۱۳ شهرداری مسکوبود او در کمیسیون انتخابات شهرشرکت کرد وشکست خورد. گنادی زیوگانف می گوید جناحی از کرملین نشینان زمانی دیدن ما «ایوان ملنیکوف» فردی با استعداد، با تحصیلات عالی علمی یکی از مجرب‌ترین نمایندگان و دارای تحصیلات عالی علمی را برای حل مشکلات شهر مسکو پیشنهاد کردیم. و از سوی مردم فعالانه پشتیبانی می‌شود، ناوالنی را پیش کشیدند.

الکسی ناوالنی فردی ماجراجو وجنجالی نه تنها درمقابل دولت قرار می گرفت بلکه از کسانیکه در سیستم های مدیریت عمومی سمت گیری سازنده داشتند اعتراض می کرد. او به تدریج به یکی از رهبران مخالف روسیه تبدیل شد و پس از ترور «بوریس نمیسوف» دوست شناخته شده اش رهبری کرملین را بدون اینکه  نامی برده باشد متهم کرد. به گفته او “یک حمله تروریستی دیگروجود داشت که به هدف خود نرسید”.

انتخابات ۲۰۱۸ ریاست جمهوری به گزارش خبرگزاری تاس، «الا پامفیلووا»، رئیس کمیسیون انتخابات در پی یک مشاجره لفظی با الکسی ناوالنی گفت او “محکومیت جزایی” داشت و نباید به طرفداران جوان خود چنین القاء می کرد که او اجازه کاندیداتوری دارد.

درسخنرانی اخیر گنادی زیوگانف در دومای دولتی فدراسیون روسیه درباره چهره سازی غرب از ناوالنی گفت: همه چیز در کشور ما نسبت به بلاروس بغرنج ‌تر و بدتر خواهد شد. در آنجا نیروهای امنیتی و کارگران به «پدر» (لوکاشنکو) خیانت نکردند. ما نیز از او پشتیبانی کردیم. اما من مجبور شدم در کانال‌های تلویزیونی پربیننده ظاهر شوم و ثابت کنم که، «شما چه می‌کنید؟»… تصادفی نیست که کارگران سخت‌کوش که از این زندگی به تنگ آمده‌اند، به خیابان آمدند. آنها همچنان فقیرتر می‌شوند و شغل خود را از دست می‌دهند. آنها بخاطر ناوالنی نیست بلکه، در اعتراض علیه مسیر بن‌ بست اقتصادی- اجتماعی به خیابان آمدند.

تجربه غنی بلاروس!

در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۲۱ همایش شورای مردمی«روسیه سفید» که هر۵ سال یکبار برگزار می شود، با مراسم باشکوهی با تعداد ۲۷۰۰  نفر تشکیل گردید. که درمیان آنان  ۲۴۰۰ نماینده و۳۰۰مهمان از جمله مهمانان خارجی، نمایندگان اجرای برنامه توسعه اقتصادی – اجتماعی بلاروس در سالهای ۲۰۱۶-۲۰۲۰ برای ارائه مفاد اصلی پیش نویس برنامه توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور برای سالهای ۲۰۲۱-۲۰۲۵ شرکت داشتند. برگزاری این نشست که در قانون اساسی پیش بینی شده است هر ۵ سال برای تبادل نظر در فرایند توسعه اقتصادی – اجتماعی تشکیل می گردد. امسال پیش نویس اسناد قانون اساسی پس ازبحث به رای گذاشته می شود.

ششمین نشست شورای مردمی (کنگره ملی) پس از سرود رسمی با گزارش ۵ ساله رئیس جمهورآغاز شد و به مدت چهار ساعت به طول انجامید. شعار اساسی«وحدت – توسعه – استقلال» از ۱۱- ۱۲ فوریه ۲۰۲۱ دو روزه ادامه داشت. نماینده گان مناطق و گروه ها احزاب سیاسی مدیران موسسات کارگری کشاورزی وشرکت های تجاری، نمایندگان دانشجوئی، زنان، جوانان، نماینده اتحادیه های سراسری، سخنان برخی مسئولان دولتی، امنیتی، ارتش، نمایندهای گروه گفتگو و توافق ملی حتی مهمانان خارجی سه دقیقه فرصت یافتند نظرات خود را از تریبون جلسه اعلام دارند هرچند نوبت به همه نرسید اما گفتمان آنان در رسانه ها انتشار یافت.

مرحله بعدی پاسخ الکساندر لوکاشنکو به طرح سئوالات و انتقادات سپس بعنوان یک شهروند نه رئیس جمهور نظرات خود را درهمه موارد ابراز داشت. نشست دوروزه با بحث گفتگو و دیدارهای جنبی که در تلویزیون های سراسری بلاروس حتی در برخی رسانه جهانی با سفسطه شدید بلاروس ستیزی ادامه داشت.

اپوزیسیون به رهبری تیخا نوسکایا از جمله حزب چپ بلاروس متحد چپ اروپا سرگئی کلاگین جداشده از حزب کمونیست جلسه شورای عمومی را به رسمیت نشناختند. متعاقبا در بیانیه ای از طرف شورای هماهنگی “انتقال قدرت” تحت عنوان “طرح بهار آزادی درسال ۲۰۲۱ ” در دومرحله در رسانه ها مبارزه با نهاد دولت قانونی اعلام شد:

مرحله ۱. بسیج عمومی پیوستن به پیوند اتحاد ها با فشار گسترده بر رژیم  که باید در بهار آزادی ۲۰۲۱ با تلاش های خود آماده شوند.

مرحله ۲. پاسخ کافی گویا “به جنایات دیکتاتور” در قالبی که جامعه برآن آماده باشد. ۱. فشار اقتصادی. ۲. فشار سیاست خارجی ۳. مقابله با تبلیغات. ۴. انتقال مقامات به طرف مردم. ۵.  جهت دادن اقدامات فعال مقامات امنیتی در کنار مردم.

در گزارش رئیس جمهوربه کنگره ملی، توسعه اقتصادی واجتماعی و راهبردی  کشور به تصویر کشیده شده است که گزینه های کلیدی دراختیار علاقمندان قرار گرفت به امید ترجمه کامل تا پژوهشگران بتوانند مورد استفاده قراردهند.

در مجلس ششم رئیس دولت ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان از مقامات محلی برای برگزاری آغاز گفتگو راه حل ها و پیشنهادات تشکرنمود… رئیس جمهور گفت نمایندگان شرکت کننده در ششمین مجمع مردمی صاحبان پایتخت و کل کشور هستند که درپشت آنان چندین میلیون شهروند قرار دارند…..

الکساندر لوکاشنکو در مقدمه افتتاحیه مجلس ششم با نقل قول از«ولادیمیر ایلیچ  لنین» آموزگار انقلاب سوسیالیستی گفت:

پس از انقلاب اکتبر، هنگامی که این اتفاق افتاد، لنین بزرگ، با آغاز چنین کنگره ای، اعلام کرد: “انقلابی که بلشویک ها درباره آن بسیار صحبت کردند، اتفاق افتاده است.” و من در آستانه نشست امروز فکر کردم که به نظر می رسد همه چیز در حال تکرار شدن است: خسارت ملی ما که در داخل و خارج از کشور درباره آن بسیار صحبت شد، اتفاق افتاده است. “……

زمانی که ما بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بودیم چنین لحظاتی دیگر وجود ندارد… ما مستقلا دوره مدرن را می توانیم پس از تخریب اتحاد جماهیر شوروی با اولین مجمع مردمی تمام بلاروس (۱۹۹۶)مقایسه کنیم… بعنوان معاون شورای عالی در این سالن افرادی هستند که آن زمان در کنارهم بودیم.(اشاره به الکسی کمایی صدرشورای حزب کمونیست بلاروس که در ردیف پشت لوکاشنکو نشسته بود اکنون ۸۵ ساله است. م) لوکاشنکو گفت: از همه آن وقایع جان سالم به در بردیم. ما الان هم این دوره را می گذرانیم… بلاروس از خارج مورد حمله وحشیانه قرار گرفته است. تکرار می کنم، شدیدترین حمله از بیرون….

الکساندر لوکاشنکو: “در باره تلاش الیگارشی در بلاروس گفت: هرگز بوجود نخواهد آمد. نباید فاصله زیاد بین ثروتمندان و مردم  وجود داشته باشد، زیرا این امر منجر به فاجعه می شود!….

امروز ما با شما بحث و کفتگو خواهیم داشت:

اولین – موضوع بحث از وضعیت اقتصادی، دستاوردها و کاستی های احتمالی است

دومین – موضوع مهم برای گفتگو در این مجمع، مسائل توسعه اجتماعی و سیاسی، نقش شهروندان در زندگی سیاسی کشور و امکان تعدیل قانون اساسی است

سومین – موضوع این مجمع لزوم تجزیه و تحلیل واقعیت ها و موقعیت ژئوپلیتیکی که کشور ما در آن قرار دارد.

چهارمین – بخش مربوط به حفظ ارزش ها و سنت هایی است که اجازه می دهد یک کشورمستقل باقی بمانیم. “ما باید وقت خود را به آموزش و فرهنگ، حفاظت از حافظه تاریخی از پدران و پدر بزرگان اختصاص دهیم… همراه وتداوم وحفظ نسل ها، ما نمی توانیم جوانان را از دست بدهیم ما باید کشور را به دستان امن تحویل دهیم… نباید ازچیزی واهمه وترس داشته باشیم

الکساندر لوکاشنکو گفت: “ما باید تمام مسائل عاجل را مورد توجه قرار دهیم و راهکارهایی برای تأمین نیازهای جامعه تدوین کنیم. در نتیجه، همه باید ببینند که نظرات آنها مورد توجه قرارگرفت… این جوهره دموکراسی بلاروسی است.

حفظ ثبات توسعه و حاکمیت:

الکساندر لوکاشنکو گفت: بلاروس باید با همه چالش های خارجی واز تکرار ناآرامی ها آنچه قبل وپس از تخریب اتحاد شوروی شکل گرفت جلوگیری کنیم… در مورد بلاروس: مطمئن باشید، ما می ایستیم… ما از زانو زدن و تعظیم خسته شده ایم… بار دیگر بر نقش تغییرناپذیر بلاروس تأکید می کنم… پیش نویس قانون اساسی جدید ظرف یک سال آماده می شود… ظرف مدت یک سال به صورت علنی مورد بحث قرار خواهد گرفت. و حداقل در ابتدای سال آینده، آن را به همه پرسی ارائه خواهیم داد… لوکاشنکو گفت: اساس قرارداد عدالت اجتماعی است، این باید در قانون اساسی منعکس شود… لوکاشنکو گفت: من چه درقدرت باشم و نباشم همین طور کشور را رها نخواهم کرد

لوکاشنکو در مورد رشد دستمزدها و بهبود سیستم بازنشستگی حقوق پزشکان، معلمان و مددکاران اجتماعی طی پنج سال آینده افزایش می یابد… به گفته وی، به طور کلی، دولت موظف است در کنار توسعه تولید، روی افزایش دستمزد کارگران نیز کار کند. در همین زمان، الکساندر لوکاشنکو خاطر نشان ساخت در امد متوسط ​​حدود ۵۰۰ دلار است اما مردم باید بیشتر تلاش کنند… پیشنهادهایی برای بهبود سیستم بازنشستگی ارائه داد

کنترل قیمت یکی از اولویت های سیاست های دولت باقی خواهد ماند

در دوره پنج ساله، با تورم کم – در سطح ۵-۶٪ مانشان دادیم. اما یک فرد عادی نیاز به شاخص کلی قیمت ندارد، برچسب های قیمتی که او در قفسه های فروشگاه می بیند. به ویژه افرادی که کم درآمد هستند، قیمت ها بصورت یک مقوله اجتماعی و سیاسی قرار می گیرد… همه چیز رانمی توان با دستورالعمل انجام داد وضعیت قیمت دارو را ببینید

واکسیناسیون رایگان و شجاعت پزشکان بلاروس:

رئیس دولت گفت: واکسیناسیون رایگان علیه ویروس کرونا در بلاروس برگزار می شود. الکساندر لوکاشنکو همچنین اطمینان داد که بلاروس قطعاً واکسن خود را ایجاد خواهد کرد، اما در حال حاضر توافقاتی در زمینه تهیه واکسن های روسی و چینی وجود دارد. علاوه بر این، توافقنامه ای در مورد تولید آنها در بلاروس است

سال ۲۰۲۰ به عنوان سال شجاعت پزشکان بلاروسی در تاریخ این کشور ثبت می شود

لوکاشنکا در مورد جوانان، جمعیت شناسی و پروژه نسلی سالم… پیشنهاد ایجاد برنامه “برای کودکان” همراه با نوآوری های جدی… در مورد کار دائم برای جوانان: ما باید با انها (جوانان) برابر صحبت کنیم… رهبر بلاروس تأکید کرد: “ما برخی برنامه را قطع خواهیم کرد، اما نه جمعیتی، و نه عدم حمایت برای دریافت مسکن…. ما مادران راتشویق خواهیم کرد

شارلاتان ها را تحمل نمی کنیم:

رئیس جمهور در پاسخ به انتقاداتی که گفته می شود اقتصاد بلاروس در توسعه یخ زده است. گفت: برعکس ساختار تغییر کرده است. اولاً، صنایع جدیدی ظهور کرده و توسعه یافته اند، از صنایع سنتی صنایع مدرن و گسترده ای شکل گرفته شده است. اقتصاد وانقلاب ها تحمل شارلاتانیسم را ندارد… تغییر بدون توسعه وتکامل وجود ندارد.

لوکاشنکو در مورد غیر مجاز بودن حقوق در پاکت (زیرمیزی) بدون پرداخت مالیات ها به شدت به تجار هشدار داد گفت: این انگل ها سالها کار نکرده اند ودرپشت گران ترین اتومبیل ها رانند گی می کنند و همچنان خشمگین هستند… ما برای کشاورزی پول (گنج) از زیر خاک نیافتیم… همچنین برای نوسازی کامل دو پالایشگاه در سال ۲۰۲۱ که تا پایان دوره پنج ساله با بازیافت منابع ثانوی باید حداقل ۵۰٪ باشد… وتکنوپارک هایی هنوزدر مناطق استفاده نشده شرکت های دولتی ایجاد می شوند

دولت با فساد مبارزه خواهد کرد و از تجار وطن پرست حمایت:

لو کاشنکو گفت: تجربه سال های گذشته موارد زیادی به ما آموخت… از جمله اینکه نشان می دهد آزادسازی فضای تجارت جنبه های منفی برای کشور دارد. “چه اتفاق افتاد؟” یک حرکت تند و سریع – ۲۰-۳۰ شرکت چرا شما نمی توانید یک شرکت متنوع ایجاد کنید… – نیمی از آنها پول را به خارج از کشور می برند تا مالیات پرداخت نکنند… چگونه برخی شرکت های خصوصی، که رهبران آنها مخالف بودند، از ارائه خدمات به دولت و همچنین بازرگانی که نمی خواهد کالاهای بلاروس بفروشند…، من دستور دادم تا با ثبت مجدد شرکت ها جلوی این سرقت ها را گرفته شود… بله، ما به افراد پیشرفته ومبتکر نیاز داریم، اما آنها باید اساساً در جهت منافع دولت کار کنند و نه برای تخریب….

موسسات خصوصی و بازرگانان شرایط برابر می خواهند، لذا در شرایط برابربا دولت بایستید مسئولیت کارمندان و کارگران خود را بر عهده بگیرید… کارآفرینان ثروت خود را با هزینه کارگرانی دریافت می کنند که “به طور متوسط ​​حتی ۱۰۰۰ دلار درماه حقوق نمی گیرند و صاحبان آنها ده ها، اگر نه صدها هزار، نه یک ماه بلکه سال ها آیا این عادلانه است؟ اگر ثروتمند شدید، در دولت سرمایه گذاری کنید… مالیات بیشتر بدهید… نه – تنها دولت پول و امکان بدهد… با دولت برابرهستید؟ کارگران و کارمندان برای شما کار می کنند، به لطف آنها میلیون ها نفر دارید و در ترکیه… در کشورهای دیگر مالک بزرگ هستید… تجاری از خارج آماده به نشانه همبستگی وتشویق به اعتصاب به تعطیلی خرده فروشی ها، کافه های کوچک و غیره… رئیس جمهور گفت که او شخصاً به مقامات نظارتی هشدار داد که مشاغل پشتیبانی کننده فراخوان اعتصاب سال گذشته و چنین مخالفان نباید مورد حمایت دولت قرار گیرند… من به کمیته کنترل دولتی هشدار دادم

لوکاشنکو می گوید: اگر درآمد زیادی بدست آوردید مالیات بیشتر بپردازید… کمک کنید. اگردرآمد کم  دارید کسی شما را پاره پاره نمی کند… من نام  شرکت ها را نخواهم برد – ما با انها ارتباط نخواهیم داشت… آیا این ها بلاروس هستند این کالاها بلاروسی است… سیب زمینی مصری، سیب لهستانی، محصولات لیتوانیایی و غیره… ما دربحران محصولات و غیره هستیم

در مورد ژئوپلیتیک و امنیت ملی:

لوکاشنکو گفت: اتفاقی نیست که بلاروس به کانون توجه بازیگران اصلی جهانی قرار گرفته است. در حقیقت کشور ما آخرین کشور مستقل در اروپا است به همین دلیل ما رنج می بریم… (رسانه های غربی، روشنفکران کرایه ای، چپ نمایان و راستگرایان  ایرانی نیز طوطی وارد درفضای مجازی لوکاشنکو را “دیکتاتور مزاحم” می نامند – م)

لوکاشنکو گفت: در بلاروس نه تنها برای یک انقلاب بلکه برای یک شورش تلاش شد… ما یک دوره بسیار جدی و حیاتی را در زندگی کشور تجربه کردیم… شما صادقانه و صریح می توانید بگویید که بازیگران دیوانه شده اند

همکاری با اتحادیه اروپا وروسیه:

لوکاشنکو گفت: روابط با اتحادیه اروپا برای بلاروس مهم است، اما روسیه همچنان متحد اصلی استراتژیک ما است… ارتباط با روسیه تعیین می کند در منطقه صلح وجود خواهد داشت یا جنگ… در مورد همکاری با روسیه: ما به یک چیز نیاز داریم – شرایط برابر برای نهادهای تجاری

همکاری با چین برای تقویت بلاروس:

لوکاشنکو گفت: دستورالعمل های توسعه ما تا حد زیادی همزمان هستند، که پایه ای برای تقویت بیشتردر روابط با چین بوجود آوریم. اکنون جمهوری خلق چین در ساخت مسکن با هزینه آنها، امکانات قابل توجه زیرساخت های اجتماعی، به کشور ما کمک واقعی می کند. رئیس جمهور معتقد است در مرحله فعلی برای گسترش حضور تجاری و سرمایه گذاری شرکت ها و بانک های پیشرو در بلاروس، در درجه اول  پارک صنعتی چین- گریت استون، اهمیت بسیار دارد و ما به نوبه خود باید فعالانه بازار تمام نشدنی چین را کشف کنیم

غربی ها حق ندارند نحوه زندگی و اداره کشور را بما دیکته کنند:

لوکاشنکو گفت: بلاروس دوباره به زیر فشارها و تحریم ها ی سیاسی – اقتصادی قرار گرفت… خفقان با شعار دموکراتیزه کردن شنیده می شود… من یک چیز رایاد آور می شوم: آنان  پس از حمله به پایتخت ها، سرکوب شدید تظاهرات در لهستان، آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند، زندانی کردن مردم به بهانه قرنطینه… آنها هیچ حق اخلاقی و سیاسی  ندارند که به ما و یا به دیگران درس دهند  که چگونه زندگی – دولت و کشور خود را اداره کنند….

پایان سخن:

تجربه‌ «روسیه سفید» با همه فراز ونشیب ها ولی گنجینه ای آشنا با زبانی قابل درک برای آرمانخواهان مردمی است. شخصیت های مترقی با افتخار از دورنمای سوسیالیستی ونیروهائیکه زمینه ساز تحولات بنیادین می باشند حمایت می کنند. اکنون دوران جهش آرمانی با نقطه عطف سقوط اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی در پشت اطاق فکری دولت های پنهان آمپریالیستی به مردم جهان اثبات شده، نیروهای دوران نوین علیه بربریت «جهان وطنی» قرن بیست ویکم مقابله می کنند. جنگ های فضای روانی اینترنتی با چهره سازی نوبتی-نام های نیابتی، چپ نمائی برای دورزدن! دمکراسی بورژوازی برای ماله کشی! شعار حقوق بشری کلید رمز نابینایان در جبهه مقابله با کشورهایی ست که به استقلال – وعدالت اجتماعی می اندیشند بنابراین نباید تسلیم شد.

م. چابکی: ۱اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۰۲۱.۰۲.۱۹

Go Back

Comment