header photo

خبرهای خارجی

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

«دان کورتر» خبرنگار جوان آمریکایی، که بهتازگی به تابعیت کشور روسیه درآمده، در گفتگویی با کیلب ماپین، مشاهدات و نظرات خود درباره انتخابات اخیر روسیه را بیان کرده است. متن زیر خلاصهای از نکات مهم نظرات اوست.

مردم روسیه برای انتخاب نمایندگان مجلس روسیه (دوما) در روزهای ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (زمان طولانی رایگیری به دلیل شیوع پاندمی بود) به پای صندوقهای رأی رفتند. طبق آخرین اخبار، تقریباً 52درصد افراد واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند. در این انتخابات حزب «روسیۀ واحد» (حزب حاکم) 50درصد آرا را به خود اختصاص داد. حزب کمونیست با 19درصد آرا در مقام دوم، حزب لیبرال دموکرات (حزبی با تمایلات ناسیونالیستی و دست راستی) با ۵/۷درصد آرا در مقام سوم، و حزب «روسیۀ عدالتخواه» با تمایلات سوسیال دموکراتیک نیز با ۴۶/۷ درصد آرا در مقام چهارم قرار گرفتند.

افزایش آرای حزب کمونیست فدراتیو روسیه را شاید بتوان مهم…

Read more

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

نوشته:مارینا کوستینا - برگردان:ناهید مذکوری

نتایج آمارهای اجتماعی نشان می دهد که مشکلات زنان در جامعه ما لاینحل باقی مانده وکمونیستها چه از نظر تاکتیکی وچه از نظراستراتژیکی باید توجه بیشتری به درک نظری مسائل زنان وجنبش توده ای آنان بنمایند ونباید فراموش نمود که بزرگترین تحولات انقلابی با مبارزه زنان همراه بوده ومیباشد. ..

مسائل زنان در روسیه جدیدرا میتوان از جهات مختلفی بررسی نمود.در واقع این موضوع یک مجموعه پیچیده از مسائل اجتماعی مربوط به وضعیت زنان درجامعه وخانواده وآزادی وی از یوغ ظلم وستم وتبعیض وخشونت وتحقیروهمچنین امکانات وی در مراقبت از کودک را بهمراه دارد.

حل مسائل زنان رابطه تنگاتنگی با مبارزه در راه سوسیالیسم وادامه پیشرفت آن جامعه دارد.

همانطور که « و.ای. لنین» درآثار منتخب خود بارها یادآورنمود : پرولتاریا زمانی به آزادی کامل می تواند دست یازد که زنان به آزادی واقعی خود دست یابند…

Read more

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم، یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم،

یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

ابتدا، رژیم های جدید که در اروپای شرقی  از طریق کودتا (جایی مخملی، و در جایی خونین، مانند رومانی) با حمایت بلوک غرب به قدرت رسیدند پس از اثبات مشروعیت، بطور فعال به ما درس “دموکراسی” می دهند….

خبر گزاری BelTA به نقل از سایت حزب کمونیست بلاروسنویسد: آلکسی سوکول دبیر اول کمیته مرکزی،۱۶ اکتبر۲۰۲۱ در گزارش به «پنجمین جلسه وسیع  ومشترک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس و کمیته مرکزی “لیگ جوانان کمونیست”» درمینسک چنین بیان نمود: فرآیند جعل تاریخ که ما شاهد آن هستیم نه تنها یک هدف ایدئولوژی بلکه کاربرد سیاسی دارد… بازسازی تاریخ و جعل ائدئولوژی در جنگ میهنی ما به سرعت به این تز تبدیل شد که بین دو سیستم با مفاهیم قانونی یعنی برابری کمونیسم و ​​نازیسم “کشورهای سوسیالیستی را جنایتکار اعلام کنند”.

دبیراول حزب کمونیست بلاروس دربخش دیگری از سخنانش گفت:

Read more

آرایش جدید در خاورمیانه

آرایش جدید در خاورمیانه

«خروج اخیر نظامیان آمریکایی از افغانستان، عملا یک نقطه عطف جدی برای خاورمیانه خواهد بود. در این چهارچوب، شرکا و دوستان و متحدان آمریکا همچنان در کشتیِ خاورمیانه حضور دارند، اما در این میان یک تحول جدی به وقوع پیوسته است: سکان‌دار و عرشه این کشتی تغییر کرده است».

واشنگتن‌پست در گزارشی، ضمن اشاره به تحولات جاری در منطقه خاورمیانه، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را موجب ایجاد تحولاتی دومینو‌وار در خاورمیانه دانسته که در نوع خود می‌توانند از شدت فشار‌ها بر این منطقه که در سال‌های اخیر شدیدا با بی ثباتی و ناامنی رو به رو بوده، بکاهد.

واشنگتن‌پست در این رابطه می‌نویسد: «همزمان با خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، برخی تغییرات دیگر نیز در منطقه خاورمیانه در حال وقوع هستند. منطقه‌ای که کشور‌های مختلف در آن در حالِ بررسی فرصت‌های جدید جهت مشارکت و همکاری هستند. این رویکردِ جدید در شرایطی در دستورکار کشور‌های منطقه خاورمیانه قرار گرفته که این باور در میان بازیگران مختلف در این منطقه تقویت شده که ایالات متحده آمریکا به عنوان ابرقدرتِ برتر جهان، دیگر آن سطح از قدرتی را که پیشتر داشت، ندارد و…

Read more

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

آمریکا که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟

آمریکا که پس از واقعه 11 سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟…

Read more

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

در حالی که همه نگاه‌ها به برگزاری هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جلب شده، نشستی دو ساعته روز جمعه در واشنگتن برگزار شد که چین آن را «روی آوردن آمریکا به دوران جنگ سرد» نامیده است.

روز جمعه ۲۴ سپتامبر/ ۲ مهر نخستین جلسه حضوری گروه ۴ یا همان چهار دموکراسی بزرگ در کاخ سفید برگزار شد. کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند عضو این گروه جدیدند که گفته شده هدفش تداوم تجارت آزاد در منطقه اقیانوس هند و اقیانوسیه، حل مناقشات به شکل مسالمت‌آمیز و تضمین احترام به قوانین و قواعد بین‌المللی است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن و نارندرا مودی، نخست وزیر هند پس از پایان این نشست یک بیانیه مشترک مطبوعاتی منتشر کردند. در این بیانیه از چین نامی در میان نیست ولی همه و از جمله چین می‌دانند که گروه ۴، سازو…

Read more

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آیا آمریکا توانایی جنگ سرد با روسیه و چین را دارد؟ آمریکا به تصحیح سیاست خارجی احتیاج دارد.

مجله "آمریکن کنسرواتیو" می نویسد: واشنگتن نیاز فوری به تعدیل و تصحیح سیاست خارجی دارد. از کجا شروع کند؟

هنری کیسینجر یکبار اظهار داشت که واشنگتن همیشه باید برای روابط بهتر با مسکو و پکن تلاش کند و کاری کند تا روابط آنها با یکدیگر بهتر نباشد. اما دولتهای اخیر آمریکا این توصیه خردمندانه را پایمال کردند و اکنون ایالات متحده در تلاش است تا جنگ سرد را در دو جبهه به راه بیاندازد. در ارزیابی سالانه تهدید 2021  توسط جامعه اطلاعاتی ، روسیه و چین به عنوان تهدیدهای اصلی برای ایالات متحده معرفی شدند.

دولت جو بایدن هنوز فرصت دارد تا اوضاع را اصلاح کند. اگر واشنگتن  مصمم به راه اندازی جنگ سرد در حداقل یک جبهه (که این هم خردمندانه نیست) باشد ، پس باید دو گام مهم را بردارد. گام اول ، برقراری مجدد روابط با دشمن کوچکتر است. دوم - رهایی از تعهدات دارای اهمیت درجه دوم.…

Read more

به مناسبت ١١ سپتامبر جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

به مناسبت ١١ سپتامبر

جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

«آزادی خلل ناپذیر!»، با تکیه بر این شعار به همان اندازه پرزرق و برق که بی محتوی بودکه رئیس جمهور آمریکا، جورج دبلیو بوش، در اکتبر ٢٠٠١ با حمله به افغانستان « جنگ علیه تروریسم» را آغاز کرد. او در مقابل کنگره آمریکا توضیح داد:

«آنها از آنچه در این کنگره می بینند متنفرند ، یک دولت منتخب که بصورت دموکراتیک به قدرت رسیده است . آنها از آزادی های ما متنفرند: آزادی مذهبی ، آزادی بیان ، آزادی رای دادن و تجمع ، و آزادی مخالفت با عقیده یکدیگر؟ ».

« منظور او از «آنها»، « تروریست هایی » بودند که رئیس جمهور آمریکا متعهد شد آنها را تا دور افتاده و تاریک ترین نقاط کره زمین ردگیری کند. او اعتراف کرد که جنگ طولانی خواهد بود و در تمام نقاط کره خاکی دنبال می شود ، اما به زودی « خیر» پیروز و شر نابود خواهد شد و آزادی (Freedom) ، با «F» بزرگ و لهجه آمریکایی ، روشنائی را به چشمان مردمان مطیع و تحت ستم باز می گرداند و آنها را خوشحال خواهد کر…

Read more

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

چالش بسیار بزرگتر برای وضعیت جهانی آمریکا، داخلی است. جامعه آمریکا عمیقاً دوقطبی شده و تقریباً در مورد هیچ چیزی به اجماع نرسیده است. این دوقطبی شدن بر سر موضوعات رایج سیاست مانند مالیات و سقط جنین آغاز و از آن به بعد به نزاع تلخی بر سر هویت فرهنگی تبدیل شد. تقاضای به رسمیت شناختن گروه‌هایی که احساس می‌کنند توسط نخبگان به حاشیه رانده شده اند، چیزی بود که من ۳۰ سال پیش به عنوان پاشنه آشیل دموکراسی مدرن تشخیص دادم.

به گزارش وبسایت تحلیلی حقایق آمریکا، “اکونومیست” نوشت: تفسیر پیش رو اولین مورد از سری مقالاتی است که در مورد آینده قدرت آمریکا منتشر شده است. در این مطلب نگاهی گسترده به نیرو‌های شکل دهنده جایگاه جهانی این کشور طی ۲۰ سال پس از ۱۱ سپتامبر از ظهور چین تا خروج واشنگتن از افغانستان داریم. مقالات بیشتر به زودی منتشر می‌شود.

فرانسیس فوکویاما”، نظریه‌پرداز مشهور علوم سیاسی در یادداشتی برای اکونو…

Read more

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

همین یک ماه پیش دوستدارانش ۹۶ سالگی او را جشن گرفتند. حالا این آهنگساز عدالتخواهی که جهان وطن بود دیگر در میان ما نیست. میکیس تئودوراکیس، موسیقیدان سرشناس یونانی، آهنگسازی که جهان او را با شاهکارهای «زد»، «زوربای یونانی»، «حکومت نظامی»، «الکترا» و «سرپیکو» و البته مبارزات سیاسی اش در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی به یاد می آورد، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور در ۹۶سالگی درگذشت……

خبر نگاران در گذشت او را چنین اعلام کردند: «میکیس تئودوراکیس، از نامدارترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان قرن بیستم درگذشت. او هنرمندی متعهد و پیشرو بود که عمری در راه صلح، عدالت اجتماعی و آزادی آهنگ ساخت، نوشت و فعالیت سیاسی کرد. تئودوراکیس در ایران نامی آشنا است.»

به بهانه تولد ۹۶ سالگی میکیس تئودوراکیس سایت “صبا” نوشت: میکیس تئودوراکیس ۲۹ جولای ۱۹۲۵ در جزیره خیوس به دنیا آمد. او زمانی درباره آغاز علاقه مندی اش به موسیقی جایی چنین گفته…

Read more

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟ نه، برای پنج پیمانکار اول صنایع نظامی و سهامداران آن‌ ها، این یک شکست نیست.

۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در سهام شرکت های نظامی در زمان شروع جنگ افغانستان اکنون ۱۰۰۰۰۰ دلار می ارزد.

اگر در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱ – روزی  که رئیس جمهور بوش اجازه ی استفاده از نیروی نظامی را در جواب حمله ی ۹ سپتامبر داد- شما ۱۰۰۰۰ دلار از سهام ۵ شرکت پیمانکار اولیه صنایع نظامی را بطور مساوی می خریدید، و با اطمینان خاطر سود سهام خود را دوباره سرمایه گذاری می کردید، امروزه این سهام ۹۷۲۹۵ دلار ارزش پیدا کرده بود. و این برگشت سرمایه ی بسیار بیشتری نسبت به تمام سهام های موجود در آن زمان است. مطابق شاخص اس‌اندپی ۵۰۰[1]  مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱  اکنون ۶۱۶۱۳ دلار ارزش دارد. این یعنی سهام نظامی در طی دوران جنگ افغانستان، ۵۸ درصد عملکرد بهتری داشت.

علاوه براین، آن …

Read more

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی: خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی:

خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

دهها ژنرال بازنشسته آمریکایی خواستار استعفای فوری وزیر دفاع آمریکا، آستین و رئیس ستاد مشترک ارتش، ژنرال میلی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، نزدیک به ۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی با امضای نامه‌ای خواستار استعفای فوری لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به دلیل نقش‌آفرینی در خروج فاجعه‌بار آمریکا از افغانستان شده‌اند.

در این نامه آمده است: «عقب‌نشینی عجولانه باعث شده طبق برآوردهای اولیه نزدیک به ۱۵۰۰۰ آمریکایی و ۲۵۰۰۰ افغانستانی همکار با نیروهای آمریکایی در مناطق خطرناکی که کنترل آن دست دشمن بی‌رحم ما است سرگردان شوند.

استعفای میلی و آستین، تنها اقدام مناسب برای ابراز پشیمانی از عملیات عجولانه و خطرناک خروج از افغانستان بوده است. وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کسوت مشاوران رئیس‌جمهور، بایستی با شدیدترین لحن توصیه می‌کردند این خروج خطرناک انجام نشود. اگر آنها از تمامی اختیاراتشان برای متوقف کردن این خروج عجولانه استفاده نکرده‌اند بایستی استعفا کنند.…

Read more

ارزش باور نکردنی تسلیحات آمریکایی جا مانده برای طالبان

ارزش باور نکردنی تسلیحات آمریکایی جا مانده برای طالبان

جیم بنکس، عضو مجلس نمایندگان ونیروی ذخیره سابق نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد به میزان 85 میلیارد دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکایی به دست طالبان (سازمان تروریستی ممنوع در روسیه) افتاده است .

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه ایندیپندنت، جیم بنکس تصریح کرد که در میان تعداد زیاد تجهیزات و تسلیحات باقی مانده در افغانستان، 75000 خودرو،200 فروندهواپیما و هلیکوپتر و همچنین 600000 قبضه سلاح سبک وجود دارد. این عضو مجلس نمایندگان آمریکا تاکید کرد که شبه نظامیان در حال حاضر بیشتر  از 85 درصد کشورهای جهان بالگردهای "بلک هاوک" در اختیار  دارند. جیم بنکس افزود: "اگر از این سلاح ها در حال حاضر یا در آینده برای آسیب رساندن، زخمی کردن یا کشتن آمریکایی ها استفاده شود، تقصیر این خونریزی بر دوش جو بایدن خواهد بود."

پیشتر سرهنگ ریچارد کمپ، فرمانده سابق نیروهای بریتانیایی در افغانستان گفته بود که وجود تعداد زیادی سلاح در دست …

Read more

طالبان دیروز از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴

طالبان دیروز (از ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۴)

ایالات متحده آمریکا، در ۷ اکتبر ۲۰۰۱، به بهانه حملات یازده سپتامبر (که تا به امروز چگونگی وقوع آنها مشخص نشده است) و بدون ارائه هیچ شاهدی با مقصر اعلام کردن گروه القاعده و رهبر آن اسامه بن لادن، که گویا در پناه دولت طالبان در افغانستان بودند، به این کشور حمله برد و بعد از یک ماه بمباران شبان‌روز و کشتار هزاران نفر، دولت طالبان را ساقط و کشور را اشغال کرد. زد و خورد با طالبان تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت و در این سال‌ها گروه‌های بسیاری از طالبان قتل عام و یا وادار به مهاجرت شدند. از اواخر سال ۲۰۱۴، ایالات متحده و ناتو با ادعای پیروزی در این جنگ، اعلام کردند که نیروهای خود را به تدریج از این کشور خارج خواهند کرد و «اداره» کشور را به دست نیروهای «داخلی» خواهند سپرد. اما در طول تمام این سال‌ها و زیر سایه ارتش ایالات متحده، ناتو و نیروهای ائتلاف، طالبان ضمن تجدید قوا و گسترش نیروهایش، به برخی از خواسته‌های خود از جمله آزادی رهبران گروه از زندان گوانتانامو و تعداد زیادی از طالبان از زندان‌‌های داخل افغانستان دست یافت. آنها، به ویژه از سال …

Read more

معاون بایدن به‌دنبال تفرقه‌افکنی در آسیاست

معاون بایدن به‌دنبال تفرقه‌افکنی در آسیاست

روزنامه دولتی چین با اشاره به فشارهای آمریکا بر کشورهای شرق آسیا برای پیوستن به واشنگتن در تقابل با پکن، نوشت معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سفر به منطقه در پی تقسیم‌کردن قاره آسیا است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سفر ضد چینی «کامالا هریس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا به جنوب شرق آسیا و اظهارات او علیه پکن، با واکنش تند روزنامه دولتی «چاینا دیلی» همراه شد.

چاینا دیلی امروز (چهارشنبه) در یادداشت سردبیری خود نوشت هریس در جریان سفر به منطقه سعی دارد با متهم کردن پکن به اجبار و ارعاب در دریای جنوبی، بین کشورهای جنوب شرق آسیا و چین تفرقه بیاندازد.

این روزنامه دولتی توضیح داد: «در حالی که هریس انگشت اتهام‌زنی درخصوص ارعاب و اجبار را به سمت چین نشانه گرفته، ولی او عامدانه دورویی خود در تلاش برای ترساندن و فشار آوردن بر کشورهای منطقه‌ای جهت پیوستن به نقشه واشنگتن برای محدود کردن چین را نادیده می‌گیرد…

Read more

توافق مخفیانه اشرف غنی، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت

توافق مخفیانه اشرف غنی، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت

خبرنگار الجزیره از توافق پنهانی رئیس جمهور افغانستان، آمریکا و طالبان برای واگذاری قدرت خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، خبرنگار الجزیره از توافق سه جانبه اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گروه طالبان و آمریکا برای واگذاری قدرت به این گروه خبر داد.

بر این اساس، خبرنگار الجزیره که سران و افراد مسلح طالبان را در کاخ ریاست جمهوری در کابل همراهی می‌کرد، اعلام کرد: بر اساس آنچه که یک مقام دولتی در افغانستان و منابعی در طالبان گفته اند، تصرف استان‌ها به دست طالبان، تصرف ارگ ریاست جمهوری، استیلاء بر تجهیزات نظامی و … همه و همه بر اساس توافقی بود که از شش ماه پیش میان دولت آمریکا، دولت افغانستان و طالبان انجام شده است. رئیس جمهور افغانستان هم بر تمامی اتفاقات در استان‌ها اشراف داشت و از آن‌ها آگاه بود.

خبرنگار الجزیره افزود: من خودم از آقای آن…

Read more

در یک سالگی هیاهویی پوچ؛ دولت انتقالی برای بازگرداندن طالبان!

در یک سالگی هیاهویی پوچ؛ دولت انتقالی برای بازگرداندن طالبان!

 یک سال پس از توافق آمریکا و جریان تروریستی طالبان، سپس آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، با تغییر قدرت در کاخ سفید مذاکرات متوقف شد. گویی به ناگهان، همه‌ی بازیگران صحنه، نقش‌های نمیه‌کاره خود را رها کردند و صحنه از هیاهویی پوچ خالی شد. نمایندگان طالبان برای کسب تکلیف روانه پاکستان شدند. نمایندگان بی‌اختیار ارگ وسپیدار آچمز شده، درسکوتی رقت‌انگیز منتظر دستور بعدی بی‌حرکت ماندند.

یک سال پس از توافقات دوحه، طالبان مسرور از قدرت، به عملیات نظامی علیه نیروی‌های ‌آمریکایی پایان دادند، اما عهد و اخوت با القاعده و انواع درندگان تروریسم اسلامی گسترده‌تر شد. حملات علیه نیروهای دولتی و تحمیل ویرانی‌های هرچه بیشتربه مردم بی‌دفاع شدیدتر از پیش ادامه یافت. اعمال سخت‌گیری‌های مذهبی و محدودیت ‌آشکار علیه زنان، حضور پر رنگ شریعت حنفی در دانشگاه‌ها، ممنوعیت آوازخوانی برای دختران بالاتر از …

Read more

یاد‌ داشتهای ناتمام یک سرباز ارتش سرخ سال 1943: استالینگراد و شکست باسماچی گری

یاد‌ داشتهای ناتمام یک سرباز ارتش سرخ

سال 1943: استالینگراد و شکست باسماچی گری

اگر تاریخ یورشها و حملات مسلحانه سالهای 1938- 1931 که توسط باسماچی‌ها به خاک جمهوری‌های شوروی آسیای میانه از خارج انجام شده را بخوانید، پیداست که فرمانده حماسه آفرین «م.س. بودیونی» محق نبود که در سال 1931 انهدام  و انحلال حرکت باسماچی گری را اعلام کند. حتی در برخی کتابهای تاریخ معاصر سال 1931 بعنوان سال شکست باسماچی ها و پایان جنگ داخلی در آسیای مرکزی شوروی  ذکر شده است. ظاهرا برخی نویسندگان هنوز از مخالفت با فرمانده حماسه آفرین هراس دارند یا وارد جزییات بیشتری نشده اند. بویژه مقاومت نیرومند و گسترده و همچنین سازمان یافته باسماچی ترکمن «جنید خان»در دهه 30 که در آن سالها به تبلیغ ایده ناسیونالیسم و فاشیزم شروع کرده بود. عوامل سرویسهای اطلاعاتی فاشیست شروع به برقراری تماس با باشماچی‌ها کردند و سازمان اطلاعات ژاپن بویژه در این امر فعال بود. معلوم نبود اگر مرگ «جنید خان»، دیکتاتور سابق خیوه و رهبر سیاسی ترکمن باسماچی گری که همچنین تجربه نظامی  زیادی در مبارزه علیه نیروهای شوروی داشت، در سال 1938 رخ نمی داد، چنین رویکرد خطرناک نزدیکی فاشیسم و باسماچی گری به چه چیزی منجر می شد. پس از مرگ او باسماچی گری حتی بیشتر شبیه به دار و دسته  5-7 نفری شد که بیشتر در گیر قاچاق و سرقت بودند. بسیاری از تاریخ نگاران این واقعه را پایان حرکت باسماچی گری می دانند، اما این دور از واقعیت است. در ماه اوت سال 1939 سفارت شوروی در کابل گزارشی در مورد مهاجرت باسماچی‌ها به شمال افغانستان  به مسکو ارسال کرد. در گزارش از باند باسماچی ترکمن بعنوان مبارزترین و پرش…

Read more

نگاهی به اوضاع عراق

نگاهی به اوضاع عراق

  پس از گذشت 18 سال از سرنگونی رژیم صدام حسین در عراق،  هنوز هم جامعه عراق و سیستم سیاسی حاکم بر آن نتوانسته است با استفاده نمودن از ظرفیت های اقتصادی و انسانی و سیاسی کشور، زمینه مناسبی را در جهت تامین احتیاجات همه جانبۀ مردم فراهم آورد.

  دولت عراق روزانه 3.5 میلیون بشکه صادرات نفتی دارد. این مقدار درآمد نفتی به راحتی می تواند سرمایه گذاری هائی را که جامعه عراق به آن احتیاج دارد تامین نماید. ولی واقعیت های موجود در این کشور تمایانگر حقیقت تلخی است که مردم آن کشور را از دسترسی به خدمات زیر بنائی با کیفیت مانند آب آشامیدنی و برق و خدمات بهداشتی و بازسازی زیر ساخت های اجتماعی مورد نیاز محروم نموده است. به دلیل همین ناکارآمدی ها است که در مدت 18 سال گذشته، مردم این کشور حرکات اعتراضی بسیار گسترده ای را علیه دولت هائی که در عراق حاکمیت داشته اند، انجام داده اند. نقطه اوج این تظاهرات و مبارزات مردم در اوائل ماه اکتبر سال …

Read more

سیر حوادث در سوریه

سیر حوادث در سوریه

  اوضاع اقتصادی و اجتماعی سوریه به دلیل ادامه جنگ داخلی و عدم وجود امنیت در همۀ زمینه ها و هم چنین بدلیل اعمال تحریم های همه جانبه از سوی آمریکا با استناد به قانون «مجازات قیصر» که از زمان ریاست جمهوری  دونالد ترامپ به اجراء گذاشته شده است، دچار مشکلات و کمبودهای فراوانی است. حدود 12 میلیون نفر در داخل خود سوریه مجبور به مهاجرت از مکانی به مکان دیگر گردیده اند و 8 میلیون نفر به کشورهای دیگر پناهنده شده اند. ارزش پول ملی، لیره سوریه، به دلیل تورم ناشی از  رکود اقتصاد ملی، روز به روز کم تر می گردد. اکثر زیر ساخت های اقتصادی در جریان جنگ داخلی آن کشور ویران گردیده است. تامین حداقل احتیاجات برای زندگی انسانها در سوریه به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

  در زمینه سیاسی، این یک حقیقت انکار ناپذیر است که اگر کمکهای همه جانبه نظامی، مالی و دیپلماتیک کشورهای روسیه و ایران نمی بود، دولت فعلی سوریه نمی توانست به حیات سیاسی خود ادامه دهد. بنا بر همین دلایل است که رژیم فعلی سوریه و بشار الاسد دارای آن چنان نظر و ارادۀ مستقلی نیست که بتواند فعالی…

Read more

« در مبارزه بخاطر کسب کرسی های مجلس، ذخبره اصلی پوتین وارد میدان می شود»

« در مبارزه بخاطر کسب کرسی های مجلس،

ذخبره اصلی پوتین وارد میدان می شود»

  نمایندان دوره هفتم مجلس «دومای» فدراسیون روسیه اختیارات خود را با احساس اجرای وظایف خود در مقابل انتخاب کنندگان واگذار کردند. اما در واقع امر، اکثریت انتخاب کنندگان اینطور فکر نمی کنند. چون از فعالیت آنها زندگی اکثریت مردم بهتر نشد. بهای  مواد غذایی، مایحتاج ضروری، هزینۀ آب و برق همچنان افزایش می یابد. اما درآمد مردم ثابت می ماند. بخاطر عدالت هم که شده باید گفت درآمد خودِ نمایندگان، کارکنان دستگاه دولتی و قشر فوقانی سرمایه داران افزایش یافته است. دقیقآ مجلس دورۀ هفتم، یا بهتر گفته شود، هسته اصلی آن، یعنی فراکسیون حزب «روسیه واحد» برای این قشر سرمایه داران روسیه فعالیت کرد و هیچ کاری برای مردم انجام نداد.

یاد آوری می کنیم که نمایندگان این دوره در سپتامبر 2016 انتخاب شدند. در آن انتخابات حزب «روسیه واحد» از تعداد 450 کرسیِ «دوما» تعداد 355 کرسی را بدست آورد (در دوره قبلی 238 کرسی بود). یعنی اکثریت مطلق. نمایندگان احزاب دیگر که خود را نسبت  به کرملی…

Read more

با هجوم طالبان، نگرانی ها در آسیای مرکزی افزایش می یابد

با هجوم طالبان، نگرانی ها در آسیای مرکزی افزایش می یابد

  یک سال و چندی پیش، از همان لحظه ای که آمریکا با طالبان به توافق رسید و تعهد کرد که نیروهای خود را از افغانستان خارج کند، صاحب نظران کشورهای مختلف در مورد حوادث احتمالی آینده پیش بینی های گوناگونی ارائه دادند. اکثریت این تحلیل گران به این نتیجه رسیدند که جنگ جویان طالبان فشار بر حکومت کابل را آنقدر افزایش خواهند داد که کابل به نوعی حکومت ائتلافی با شرکت طالبان موافقت کند.

  اما معلوم شد که واقعیات بسیار خشن تر از آن است. خط دفاعی رژیم حاکم مدتها قبل از خروج کامل نیروهای خارجی شروع به فروپاشی کرد. یعنی حکومت دست نشانده بدون کمک حامیان خارجی قدرت حفظ مواضع خود را ندارد. معلوم شد که در بررسی توانِ جنگیِ ساختارِ نیروهای مسلح افغانستان اغراق شده است.

  ارتش افغانستان به طور رسمی دارای 200 هزار نظامی است، به علاوۀ 145 هزار نیروی پلیس و مرزداران و حدود 20 هزار نیروهای ویژۀ دستگاه امنیت ملی افغانستان. این تعداد 5 بار بیشتر از تعداد نیروهای طالبان است. اما سطح پابی…

Read more

موج همبستگی

موج همبستگی

حزب کمونیست آلمان در برابر «ممنوعیت سرد» از خود دفاع می‌کند

و به هر ترتیب وارد مبارزات انتخاباتی می‌شود

تجدید ساختار دولت ارتجاعی در [آلمان] در جریان است. این امر با تشدید قوانین پلیس و اجتماعات، نظارت بیش از حد دیجیتالی بر شهروندان و تلاش برای درهم شکستن سازمان‌های دموکراتیک پابرجا است. پس از حمله به انجمن قربانیان رژیم نازی (VVN-BdA)، آتاک (attac)، «کمک سرخ» (Rote Hilfe) و روزنامۀ سوسیالیستی «دنیای جوان» (junge Welt)، اکنون حزب کمونیست آلمان مورد حمله قرار گرفته است. قرار است حزب کمونیست آلمان از شرکت در انتخابات فدرال آلمان محروم شود.

تصمیم کمیتۀ انتخابات فدرال در تاریخ 8 ژوئیه –که با موافقت نمایندۀ حزب چپ (Die Linke) و مخالفت نمایندۀ حزب سبزها گرفته شد- از دید حزب کمونیست آلمان قابل‌قبول نیست. این کمیته از دیدگاه رئیس انتخابات فدرال، گئورگ تیل (Georg Thiel) پیروی کرد، او بر این نظر است که حزب کمونیست آلمان به‌دلیل تأخیر در ارائۀ گزارش مالی سالانه‌اش، موقعیت خود را به‌مثابۀ حزب ا…

Read more

جنایات صهیونیست‌ها و موضع‌گیریِ «متوازن» چپ‌نمایان

جنایات صهیونیست‌ها و موضع‌گیریِ «متوازن» چپ‌نمایان

در نوامبر سال 2020 دادگاهی در اسرائیل، حکمی مبنی بر اخراج تعدادی از ساکنانِ عرب منطقۀ شیخ جراح در بیت‌المقدس شرقی صادر کرد. دادگاه مدعی بود که زمین‌های منطقه، پیش از جنگ 1948 به یهودیان تعلق داشته و فلسطینیان ساکن در این خانه‌ها، در طول این سال‌ها از پرداخت اجاره بها سر باز زده‌اند. واقعیت این است که ساکنان این شهرک عمدتاً از فلسطینیانی هستند که پس از تشکیل اسرائیل از خانه و کاشانۀ خود آواره شده بودند و در سال 1956 در واحد‌های مسکونی که توسط آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک – وابسته به سازمان ملل- ساخته شده بود، سکنی داده شدند. 

در حقیقت حکم این دادگاه چیزی به‌جز تداوم روند اشغالگریِ نهادینه شده در این کشور نبود. طبیعتاً این حکم با اعتراض ساکنان شیخ جراح مواجه شد و این اعتراض، برای بررسی به دادگاه عالی اسرائیل ارجاع داده شد. این دادگاه در ششم ماه مه 2021 (برابر با 16 اردیبهشت ماه 1400) حکم دادگاه بدوی را تایید و اعلام نمود تا این خانه‌ها باید در اختیار شهرک نشینان اسرائیلی قرار بگیرد. تلاش برای اجرای ا…

Read more

نگاهی به اوضاع جاری افغانستان در گفت‌وگو با رفیق اسدالله کشتمند

نگاهی به اوضاع جاری افغانستان در گفت‌وگو با رفیق اسدالله کشتمند

اسدالله کشتمند در سال‌های حاکمیت حزب دموکراتیک خلق افغانستان در جمهوری دموکراتیک افغانستان عضو کمیتهٔ مرکزی و معاون شعبهٔ روابط بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی حزب بوده است، و در مقام سفیر کشورش در مجارستان، اتیوپی، و ایران نیز انجام وظیفه کرده است.

آمریکا و ناتو بعد از تدارکات طولانی و سیاست‌گذاری‌های ماهرانه در داخل افغانستان جنگ را به‌تدریج از جنوب به شمال و شمال‌شرقی افغانستان، یعنی مرز با آسیای میانه شوروی سابق، انتقال دادند.

رویدادهای اخیر در افغانستان، از جمله بیرون رفتن بخش بزرگی از نیروهای نظامی آمریکا و کشورهای اروپایی از افغانستان پس از بیست سال اشغال نظامی آن کشور، گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان بخش‌هایی از رهبری طالبان مستقر در قطر با نمایندگان دولت افغانستان به وساطت آمریکا و ایران و روسیه، و یورش مجدد نیروهای مسلّح طالبان در تلاش برای تسخیر شهرها و روستاها و برقراری دوبارهٔ حکومت اسلامی، ما را بر آن داشت که بار دیگر با رفیق اسدالله کشتمند گفت‌وگو کنیم و نظر ایشان را دربارهٔ رخدادهای اخیر در کشور همسایه جویا شویم…

Read more

ما تنها اپوزیسیون مردمی و انقلابی در برابر دولت هستیم!

ما تنها اپوزیسیون مردمی و انقلابی در برابر دولت هستیم!

مصاحبۀ تلویزیون خصوصی گلوبوویزیون (Globovisión)

با اُسکار فیگرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا

اسکار فیگرا (Oscar Figuera)، کمونیست و نمایندۀ [مجلس] در مصاحبۀ اخیر خود با ولادیمیر وی‌یگاس (Veladimir Villegas) خبرنگار تلویزیون خصوصی گلوبوویزیون اظهار داشت:

«ما، حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) و گزینۀ انقلابی مردمی (APR) تنها اپوزیسیون واقعی هستیم که در حال حاضر وجود دارد، زیرا حزب‌های راست در برنامۀ اقتصادی که راه‌اندازی شده است با دولت وجه‌اشتراک دارند و با آن منطبق هستند تا کشور را به سرمایۀ فراملی واگذار کنند.»

دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا تصریح کرد که در اوضاع کنونی اختلاف‌هایی بین سازمان سیاسی وی و دولت نیکولاس مادورو وجود دارد که «سازش‌ناپذیر» هستند و به همین دلیل ما و گزینۀ انقلابی مردمی یک اپوزیسیون چپ، مردمی و انقلابی را تشکیل می‌دهیم.

فیگرا تصریح کرد که «اگر ما در حزب کمونیست ونزوئلا با یک برنامۀ سیاسی م…

Read more

راهپیمایی اعتراضی از میامی تا واشنگتن علیه تحریم‌های کوبا

راهپیمایی اعتراضی از میامی تا واشنگتن علیه تحریم‌های کوبا

گروهی از فعالان کوبایی آمریکایی از میامی به طرف واشنگتن راهپیمایی انجام می‌دهند تا نسبت به تحریم‌های دیرینه واشنگتن علیه هاوانا اعتراض کنند و توجهات را به درد و رنج‌هایی که واشنگتن باعث آن شده، جلب کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کاخ سفید دولت کوبا را به خاطر سرکوب معترضان در بحبوحه بحران اقتصادی این کشور محکوم کرد و حتی روز سه‌شنبه تهدید کرد که مقامات کوبا را تحریم می‌کند. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته اظهار داشت، واشنگتن اجازه نخواهد داد آمریکایی‌ها برای بستگانشان در کوبا پول ارسال کنند.

کارلوس لازو”، رهبر این گروه فعالان کوبایی آمریکایی گفت: ما یک مسافت ۲۰۰۰ کیلومتری از میامی به واشنگتن راه می‌رویم تا علیه این تحریم‌ها اعتراض کنیم. در این سفر، با هر آمریکایی که بتوانیم ارتباط برقرار می‌کنیم و صحبت خواهیم کرد.

تحریم…

Read more

نیروهای «انگلیسی- هندی» در خاک ترکمنستان در دوران جنگ داخلی

گزارشی کوتاه از صفحات تاریخ

نیروهای «انگلیسی- هندی» در خاک ترکمنستان

در دوران جنگ داخلی

در سالهای جنگ داخلی ملتهایی با یکدیگر برخورد کردند که بسختی می توانستند تصور کنند که در قلمرو شوروی خواهند جنگید. در سال 1918 آسیای میانه  توسط واحدهای نظامی هند - «انگلیسی- هندی» که تابع افسران انگلیسی بودند، مورد حمله قرار گرفت. دولت شوروی در ترکستان بلافاصله پس از انقلاب اکتبر سال 1917 برقرار شد. با این حال سازمانهای محلی در ماه دسامبر خودمختاری ترکستان(کوکند) را اعلام کردند. انگلیسی ها که علاقمند بودند بلشویکها را دورتر از تملک خود بر هند نگه دارند، ضد انقلاب را با پول و تسلیحات تامین و تجهیز کزدند و همچنین سرهنگ دوم «بیلی» را برای ماموریت به تاشکند فرستادند. هنگامیکه در آوریل سال 1918 کمونیستها جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی خود را ایجاد کردند، انگلیس تصمیم به مداخله مسلحانه گرفت. این ماموریت به سپاهیان هند سپرده شد. پژوهشگر «سرگی شومسکی» گزارش می دهد که انتقال سربازان از هند بریتانیایی(انگلیس) به مرزهای ترکستان شوروی در بهار و تابستان 1918 ادامه داشت. در ماه ژوییه دولت موقت ضد شوروی ماوراء خزر علنا از انگلیس درخواست کمک کرد.«نیروهای انگلیس از هتد به ترکستان رسیدند. رسانه های غربی 16 ماه اوت سال 1918 نوشتند…

Read more

رئیس‌جمهور کوبا: ما پیش از هر چیز از انقلاب دفاع می‌کنیم

 رئیس‌جمهور کوبا:

ما پیش از هر چیز از انقلاب دفاع می‌کنیم

به‌خاطر داشته باشید که الگوی آنان نولیبرالیسم، خصوصی‌سازی بهداشت، خدمات پزشکی و آموزش‌وپرورش است، به شیوه‌ای که هر کس بتواند خود را نجات دهد و در اين الگو کسانی می‌توانند به بهداشت دسترسی داشته باشند که پول داشته باشند.

در روز یکشنبه [11 ژوئیه] دبیر اول حزب کمونیست کوبا و رئیس‌جمهور جمهوری کوبا، میگل دیاز کانل برمودز در یک سخنرانی ویژه از کاخ انقلاب برای توضیح آخرین تحریکاتی که از سوی گروه‌های کوچک ضدانفلابی انجام شده است، گفت:

«الگوی انقلاب کوبا طی 60 سال ایالات متحد امریکا را بسیار ناراحت کرده است.»

دبیر اول حزب، میگل دیاز کانل برمودز اظهار داشت که کوبا به هیچ‌کس اجازه نخواهد داد در وضعیت ما دخالت کند و همچنین کسی نمی‌تواند از طرحی که کوبایی نیست، دفاع کند.

رئیس دولت سخنان خود را با درود انقلابی به همۀ مردم ما آغاز کرد و گفت:

متأسفانه ما باید زندگی روز یکشنبه ر…

Read more

چین الگوی مناسبی برای پیشرفت، ترقی و عدالت اجتماعی است

چین الگوی مناسبی برای پیشرفت، ترقی و عدالت اجتماعی است

در 6 ژوئیه 2021، به مناسبت 100- مین سالگرد بنیانگذاری حزب کمونیست چین ، مجمع همکاری های تجاری ، علمی ، رسانه ای و فرهنگی بلاروس و چین در بزرگترین پارک صنعتی Great Stone «سنگ بزرگ » برگزار شد. در میان شرکت کنندگان این رویداد بزرگ تاریخی - دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس الکسی نیکولایویچ سوکول سخنرانی داشت که توجه علاقمندان و پژوهشگران را به آن جلب  می نمائیم :

رئیس جمهور، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین ، رفیق شی جین پینگ!

 رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی جهان!

 همرزمان عزیز! اجلاس امروز درفرایند یک وضعیت دشوار در سراسر جهان ، که اکثر مردم منحصراً دروضع رقت انگیز، با  نیروی کارارزان برای منابع فکری تأمین کنندگان مواد اولیه برگزار می شود، یک زائده می بینند ، وآن اینکه غرب بطورکلی برتخریب روابط بین المللی می آفزاید وبه ایجاد ساختاری برای نظم نوین جهان ، با الگوی توسعه انسانی مبتنی بر انترناسیونالیسم و ​​دوستی خلق ها مخالف است. انواع درگیری ها را برمی انگیزد ، امنیت بین المللی را به خطرمی اندارد، نسل جوان را از آینده با وقار و عادلانه محروم می سازد. باتخریب جامعه جهانی با دامن زدن به نا امیدی اجتماعی ،…

Read more

رئیس جمهور کوبا گفت: «قرار نیست حق حاکمیت یا استقلال مردم خود را تسلیم کنیم»

رئیس جمهور کوبا گفت:

«قرار نیست حق حاکمیت یا استقلال مردم خود را تسلیم کنیم»

وزیر خارجه کوبا با بیان اینکه دولت آمریکا برای براندازی دولت این کشور بودجه اختصاص داده گفت ایالات متحده عامل اصلی کمبودهای اقتصادی در این کشور آمریکای لاتین به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی کوبا دوشنبه بعد از ظهر به وقت تهران از رویکرد مداخله جویانه دولت آمریکا انتقاد کرد

«برونو رودریگز» وزیر خارجه کوبا در توییتی در این زمینه نوشت: «مشاور امنیت ملی کاخ سفید (جیک سولیوان) از منظر سیاسی یا اخلاقی حق صحبت کردن علیه کوبا را ندارد. دولت وی، صدها میلیون‌ دلار برای براندازی در کشور ما اختصاص داده و محاصره اقتصادی برای نسل‌کشی که عامل اصلی کمبودهای اقتصادی در کوباست را به اجرا می‌گذارد.» 

روز یکشنبه اعتراض‌های گسترده‌ای در هشت شهر کوبا از جمله «هاوانا» پایتخت این کشورعلیه سیاست‌های دولت برگزار شد و معترضان به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند. در مقابل حامیان دولت نیز در پنج شهر کوبا تجمع کردند…

Read more

آکسفام: خطر گرسنگی گسترده، مردم جهان را تهدید می کند!

 آکسفام: خطر گرسنگی گسترده، مردم جهان را تهدید می کند!

سازمان مبارزه با فقر آکسفام اعلام کرد که هر دقیقه ۱۱ نفر در جهان به علت فقر جان خود را از دست می دهند و شمار افرادی که با شرایط گرسنگی و قحطی در جهان روبه رو هستند، در سال گذشته ۶ برابر شده است

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ آکسفام در نوشتاری با عنوان “افزایش چند برابری ویروس گرسنگی” نوشت که شمار تلفات گرسنگی و قحطی از شمار قربانیان بیماری کووید – ۱۹ که هر دقیقه ۷ نفر را از بین می برد، فراتر رفته است.

بر اساس ارزیابی این گروه، اکنون ۱۵۵ میلیون تن در روی کره زمین در مرحله بحرانی ناامنی غذایی یا شرایط بدتر از آن به سر می برند که نزدیک به ۲۰ میلیون تن بیشتر از سال گذشته است و علت این وضع برای نزدیک به دوسوم این افراد، وجود درگیری های نظامی در کشورشان می باشد.

به گفته ابی مکسمن مدیرعامل آکسفام، امروزه پیامدهای منفی درگیری های پایان نیافتنی از پیامدهای اقتصادی کووید – …

Read more

روز استقلال بلاروس در کنار نماد پیروزی بر فاشیسم، برگزار شد

روز استقلال  بلاروس در کنار نماد پیروزی بر فاشیسم، برگزار شد

مراسم با شکوه روز استقلال بلاروس در 3 جولای 2021 در مینسک و درتپه جان نثاران(Курган Славы) ، نماد آزادی و پیروزی بر فاشیسم با یک دقیقه سکوت بیاد قهرمانان گمنام با سخنان الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور برگزار گردید.......
بنای یادبود :
(تپه جان نثاران)Курган Славы یک مجموعه یادبود بزرگداشت از سربازان شوروی و نماد جنگ جهانی دوم و یک اثرباشکوه از مجسمه سازی در منطقه مینسک است که پایان پیروزمندانه عملیات تهاجمی بلاروس "باگراسیون" در سال 1944 که منجر به نابودی ارتش نازی شد را نشان می دهد . در این مکان بود که در ژوئیه 1944 ، در جریان بزرگترین عملیات تهاجمی "باگریشن" ، یک گروه 150 هزار نفری از نیروهای نازی محاصره شدند. این رویداد "اوج جوشان در مینسک" نامگذاری شد. شکست این گروه در 11 ژوئیه پایان یافت و قدم سرنوشت ساز دیگری در راه آزادی بلاروس شد.
سندی توسط دبیر اول نامی کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس ، پیتر ماشیرو…

Read more

بلاروس از کشف یک نقشه بزرگ ترور با سازماندهی عناصر غربی خبر داد

بلاروس از کشف یک نقشه بزرگ ترور با سازماندهی عناصر غربی خبر داد

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور یک نقشه بزرگ ترور را که از سوی عوامل غربی سازماندهی شده بود، کشف و خنثی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهور بلاروس روز جمعه اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور در یک عملیات ضدجاسوسی و ضدتروریستی گسترده یک طرح ترور در مقیاس بزرگ را که با سازمان دهندگانی در غرب مرتبط بوده است، کشف و خنثی کرده‌اند.

رئیس جمهور بلاروس قول داد که از «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در مورد این اقدام‌های تحریک آمیز پرسش خواهد کرد.

لوکاشنکو در یک مراسم اهدای جوایز در مینسک گفت: «امروز پس از انجام فعالیت‌های ضدجاسوسی، ما نه از هایکو ماس وزیر خارجه آلمان بلکه از خود شخص صدراعظم این کشور (آنگلا مرکل) و سایر مقامات بلندپایه آلمان سوال‌هایی خواهیم پرسید».

لوکاشنکو در ادامه افزود که نیروهای امنیتی بلاروس شبکه…

Read more

موفقیت یک سده ای حزب کمونیست در محقق ساختن آرمان های مردمی

موفقیت یک سده ای حزب کمونیست در محقق ساختن آرمان های مردمی

حزب کمونیست چین اکنون صد ساله شده و یکی از معدود احزاب سیاسی جهان است که از آزمایش زمان سربلند بیرون آمده است.

مردم چین به طور کلی تحت رهبری حزب کمونیست عملکرد مطلوبی داشته اند. از سال 1952 الی 2020 میلادی، تولید ناخالص داخلی واقعی این کشور از 67.9 میلیارد یوان به 101.6 تریلیون یوان افزایش پیدا کرد. در همین بازه زمانی، سرانه تولید ناخالص داخلی سرانه واقعی این کشور نیز از 119 یوان به حدود 72 هزار یوان رسید.

سؤال اینجاست که آیا حزب کمونیست توانسته است خواسته های مردم چین را محقق سازد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که بدیهی است که این حزب با موفقیت توانست مشکلات مربوط به خوراک و پوشاک جمعیت عظیم چین را حل کند و هدف ساخت یک جامعه مرفه از همه نظر را محقق سازد. این حزب در عین حال در زمینه تامین کالاهای عمومی برای مردم چین نیز عملکرد مطلوبی داشته است.

چین هزاران سال است که اهمیت بسیار زیادی برای آموز…

Read more

فیوز “انقلابی” کانال «نکستا» دربلاروس چگونه پرید!؟

فیوز “انقلابی” کانال «نکستا» دربلاروس چگونه پرید!؟

تصویب تحریم های اخیراتحادیه اروپا و آمریکا برسرنوشت مردم بلاروس در ۸۰ – مین سالگرد تجاوز آلمان نازی بازتاب دهنده  یورش جدید نئوفاشیسم بر سرزمین های اروپای شرقی است.

۲۳ مه ۲۰۲۱ روز یکشنبه  درحریم هوایی بلاروس پرواز (رایا ن ایر) که با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس بود به دلیل ارسال پیامی برای بمب گذاری، بر اساس تصمیم خلبانان و به دستور الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوربا یک جنگنده به حالت اضطراری در فرودگاه ملی مینسک  فرود آمد. پس از جستجو اشیاء وشناسائی افراد، درمیان انها رومان پروتاسویچ، جوان ۲۶ ساله ای که  کانال تلگرامی Nexta را رهبری می کرد و دارای پرونده جنایی و”سازماندهی شورشهای گسترده”  تحت تعقیب قانونی بود، همراه دوست دختر روس اش دستگیر شدند.

هیچ ماده منفجره در هواپیما بدست نیامد کمیته تحقیقات بلاروس پرونده جنایی در کذب موضوع تحت ماده ۳۴۰ قانون کیفری بخش ۱ “پیام دروغ” تشکیل داد. هواپیما ایرلندی رایان ایر راهی ویلنیوس شد…

Read more

چشم انداز جهان از «ویتنام» تا «کورنوال»

چشم انداز جهان از «ویتنام» تا «کورنوال»

اجلاس رهبران هفت کشور ثروتمند غرب

رئیس جمهور اوکراین و خط لولۀ نورد استریم 2

تفاوت پیامدها و دستاوردهای روسیه و ویتنام در دو مسیر متقابل

اجلاس رهبران هفت کشور ثروتمند غرب

نشست رهبران هفت کشورغربی موسوم به» گروه ۷ «۱ در کورنوال ، واقع در جنوب غربی بریتانیا برگزار شد. واشنگتن مدعی است که این اجلاس فرصتی برای اعمال «نظامی قانونمند میان کشورهای جهان» است، ادعایی که توسط چین به چالش کشیده شد.  مقامات چینی معتقدند که اتخاذ این گونه تصمیمات سرنوشت ساز توسط چنین محافل کوچکی نمی تواند جای گزین همه جانبه گرایی واقعی باشد. از جمله مهم ترین موضوعات مورد بحث در این اجلاس توافق بر سر روشی هماهنگ برای مقابله با افزایش نفوذ اقتصادی چین و ممانعت از تکوین پروژۀ» یک کمربند یک جاده» یا« راه ابریشم قرن بیست و یکم« 2 بود. از نظر رهبران این کشورها، این نفوذ اقتصادی به معنای قدرت گیری چین کمونیست…

Read more

روزنامه نگاران روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت» برای حقوق خود مبارزه می کنند!

 روزنامه نگاران روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت»

برای حقوق خود مبارزه می کنند!

نوشتۀ آندری تولمف 27 ماه مه 2021

برگرفته و خلاصه شده از سایت حزب کمونیست روسیۀ فدراتیو   

برگردان: ر. ح. بازیار 

  تعقیب کمونیست ها در آلمان یک سنت دیرینه و غم انگیز است. پس از ممنوعیت حزب کمونیست آلمان غربی در سال 1956 جایی که کمونیست ها خارج از قانون قرار داده شدند، نه فقط اجازه تدریس به کمونیست ها داده نمی شد، بلکه حتی اجازه کارِ نامه رسانی هم نداشتند. این شکارِ انسانها تا امروز نیز ادامه دارد. در ماه مارس امسال، اخبار استراق سمع اعضای حزب کمونیست آلمان از طرف ضد اطلاعات کشور، رسمآ علنی شد. به این مبارزه به خاطر حقوق سیاسی، روزنامه مارکسیستی «یونگه ولت» که از طرف اداره دفاع از قانون اساسی (ضد اطلاعات) همچون گروهی افراطی شناخته شده، ملحق شد.

  در روز جهانی آزادی مطبوعات، وزیر دادگستری جمهوری آلمان فدرال «کریستینا لامبریخت»، فعالیت روزنامه نگاران مستقل را مثبت ارزیابی کرد و وعده حمایت بیشتر را به آنها داد. این سیاستمدار از …

Read more

«نقطه چرخش به چپ»

«نقطه چرخش به چپ»

نوشتۀ آ.آ.کوالف عضو هیأت رئیسۀ «روسو»

برگردان: ر. ح. بازیار

  امید به تغییر و تحول در رهبری حزب کمونیست روسیه فدراتیو و باز سازی آن در کنگرۀ هیجدهم، به واقعیت نپیوست. گذشته از این، رهبری کهنۀ حاکم از طریق وارد ساختن «بله گویان» و خارج ساختن «دگراندیشان» موقعیت خود را مستحکم تر نموده است. مراجعات بسیاری به آدرس کمیته مرکزی حزب با پیشنهاد بازسازی حزب صورت گرفته بود. اما مثل همیشه توجهی به آنها نشده بود. اما علیرغم این، باز همه چیز می توانست به آرامی پیش رود اگر بیانیه شخصیت شناخته شده حزب، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست روسیه فدراتیو «ن.ن.نیکیتچوک» در مورد بیرون رفتن از حزب منتشر نمی شد. او دلیل این تصمیم را تسلط اپورتونیسم و رویزیونیسم در حزب وخط مشی که با ایده های کمونیستی هیچ سنخیتی ندارد، بیان کرد. البته این بیانیه به دنبال مقاله عضو سابق کمیته مرکزی حزب، آکادمیک «بوریس کاشین» با عنوانِ «چرا زوگانف تملق گوئی می کند»، انتشار یافت.…

Read more

محاسابات دو گانه مداخله گران «اول ماه مه» افغانستان

محاسابات دو گانه مداخله گران

«اول ماه مه» افغانستان

  واشنگتن آغاز خروج نیروها خود از افغانستان را «پایان طولانی ترین جنگ آمریکا» می نامد. البته زیر این جوش و خروش، بازی پیچیده، ماجرا جریانه و کاملا توطئه گرانه ای پنهان است که انتهای آن  پیش بینی نشده است. یا آوری می کنیم که در سال گذشته آمریکا توافقنامه ای با طالبان به امضاء رساند که ماده اصلی آن پایان حضور نظامی آمریکا در اول ماه مه 2021 بود. این گام به اقتضای وضعیت مشخص روز بود. دونالد ترامپ این گام را برای مبارزات انتخاباتی مورد استفاده قرار داد و تلاش برای پایان «جنگهای غیر لازم» را به نمایش گذاشت. به همین دلیل واشنگتن در هر لحظه می توانست عقب گرد کند. شرط های آبکی، همچون امتناع طلبان از همکاری با تروریست ها، امکان می داد در هر لحظه آنها را متهم به پیمان شکنی کنند.

این حیله ها کمکی به ترامپ نکرد. وضعیت موجود ارثیه ای است که به بایدن رسید. بایدن در آغاز ترامپ را به «گامهای غیر مسئولانه» متهم می کرد و در حرف از خروج نیروهای آمریکا حمایت میکرد و خو…

Read more

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جوبایدن رئیس جمهور آمریکا، نشست ژنو را سازنده ارزیابی کردند

ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جوبایدن رئیس جمهور آمریکا، نشست ژنو را سازنده ارزیابی کردند

جو بایدن و ولادیمیر پوتین بعد از نشست‌های چند ساعته در ژنو، هر کدام کنفرانس‌های خبری جداگانه برگزار کردند. رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، حقوق بشر همیشه روی میز قرار دارد. رئیس جمهوری روسیه نیز در کنفرانس خبری خود اعلام کرد، در جریان نشست رو در رویش با رئیس جمهوری آمریکا در ژنو درباره موضوعاتی چون ثبات استراتژیک، امنیت منطقه‌ای و تهدیدات سایبری، حقوق بشر، الکسی ناوالنی و اوکراین مذاکره کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بعد از کنفرانس خبری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری گفتصریحا به پوتین گفتم که پیامدهای مرگ الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه برای این کشور ویرانگر خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نگرانی‌های آمریکا درباره بلاروس را با پوتین در میان گذاشتم. من در این دیدار بر تعهد پایدار و راسخ آمریکا…

Read more

در مورد حد نصاب برای انقلاب

مقالۀ تئوریک:

در مورد حد نصاب برای انقلاب

نوشتۀ صدر شورای مرکزی «روسو» 25 ماه مه 2021

برگردان: ر. ح. بازیار

  چند سال پیش در حزب کمونیست فدراتیو روسیه، این فکر که دیگر روسیه شرایط حد نصاب برای انقلاب را از سرگذرانده، پیروز شد. اما به جای آن، یعنی اینکه امکان کسب قدرت سیاسی را حزب با چه روشی امکان پذیر می داند، چیزی بیان نگردید، یعنی آن تصور روشن که می توانست موضع حزب را در این مسئله مهم نشان دهد. البته این درست است که مدتی  عقب گرد کردند، اما این در فعالیت های عملی حزب هیچ انعکاسی نداشت. حزب زیر غوغای جملات گنده گنده و هیاهوی پارلمانی خط مشی اپورتونیستی را پیش گرفت.

  می توان تصور کرد که این موضع حزب، یا دقیقتر رهبری آن، در ارتباط باشد با ترس از جنگ داخلی که بطور اجتناب ناپذیری با انقلاب در ارتباط است.

  بله، جنگ نابود کنندۀ زحمات بشریت و امتحان سنگینی برای مردم است. هرچند تاریخ قرن بیستم و آغاز قرن بیست یکم با نامِ «امپریالیسم لجام گسیخته و گلوبالیزم» مملو از جنگ هایی است که بدون وقفه و عملآ در تمامی قاره ها جریان…

Read more

«بوریس یلتسین» کاملا در اختیار سازمان سیا بود

«بوریس یلتسین» کاملا در اختیار سازمان سیا بود

۱۲ مامور تمام وقت سیا به انجام اصلاحات موسوم به «یلتسین- گایدار» کمک کردند و کشور را به سمت سرمایه داری شوک سوق دادند.

یک شبکه خبری روسی به نقل از رئیس اسبق پارلمان روسیه مدعی شد که «بوریس یلتسین» رئیس جمهور پیشین این کشور در اداره کشور از سازمان سیا خط می‌گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس اسبق پارلمان روسیه افشا کرد که «بوریس یلتسین» اولین رئیس جمهور روسیه توسط صدها مامور سیا احاطه شده بود و آن‌ها به او می‌گفتند در طول دوره تصدی خود چه کاری باید انجام دهد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «راشاتودی» «روسلان خاصبولاتوف» رئیس سابق پارلمان روسیه در گفت‌وگو با یک ایستگاه رادیویی ادعا کرد که اطرافیان یلتسین پر ازآمریکایی‌ها بودند. وی مدعی شد که یلتسین در سال ۱۹۹۱ با کمک واشنگتن به سمت ریاست جمهوری برگزیده شد

خاصبولاتوف گفت: «۱۰۰ کارمند سیا وجود داشت. آنها همه چیز را تعیین کردند.» وی همچنین افزود که پس از …

Read more

گره خوردگی سیاست مافیا اقتصاد در ترکیه

دکتر محمدحسین یحیایی

گره خوردگی سیاست مافیا اقتصاد در ترکیه

گره خوردگی و درهم تنیدگی سیاست، مافیا و اقتصاد تاریخ طول و درازی دارد که در دوران انباشت سرمایه بیشتر از ادوار دیگر نمایان تر و عریان تر می شود. در این دوره طبقه حاکم با استفاده از همه ابزار و گروه های ضربت تلاش می ورزد همه موانع انباشت سرمایه را از میان بردارد و یا سرکوب کند، گاهی ترس از خیزش مردم و قوانین مانع از کاربرد زور و قدرت های رسمی و شناخته شده سرکوب از سوی نهاد های امنیتی و نظامی می شود. در اینجاست که سازمان ها، گروه ها و افراد خلافکار وارد عمل می شوند و به سرکوب عناصر بازدارنده انباشت از جمله احزاب، سازمان ها ( سندیکا های کارگری )، نهاد ها و افراد موثر می پردازند که گاهی با جنایت و ترور همراه است، در موارد زیادی پلیس، نیرو های امنیتی و حقوقی به چگونگی عملکرد این گروه های تبهکار آگاهی و اشراف کامل دارند ولی بگونه ای نشان می دهند که این جنایت ها ، تهدید ها و سرکوب ها از سوی افراد و یا گروه های شرور بطور مخفی اتفاق می افتد و حتی آنان بگونه ای خود را نشان می دهند که در پی دستگیری و مجازات خلافکاران و تبهکاران هستند، در حالیکه نوعی همکاری و همسویی نانوشته و پنهان بین این گروه های شرور و تبهکار با مقامات امنیتی و سیاسی در جریان است که هرکدام در راستای منافع خود عمل می کنند و به فکر تقویت جایگاه خود در بین مردم هستند.…

Read more

بمناسبت 76 - مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم هیتلری

بمناسبت 76 - مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم هیتلری

ترکمنها در جنگ کبیر میهنی

سرباز خط مقدم جبهه جنگ «نوری آلییف»

«مراد نوریویچ آلییف» نیازی به معرفی خاص ندارد. در گذشته یک ترکمن شوروی، اکنون کارگردان مشهور فیلم روسی، بازیگر فیلم و سناریو نویس است. ما با هم همشهری هستیم. در اصل از عشق آباد است؛ همسایه بودیم، و در یک ساختمان چهار طبقه در مرکز پایتخت ترکمنستان زندگی می کردیم. در نزدیکی خانه ما، در گردشگاهی، بین ساختمان های کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکمنستان و خانه افسران، هر ساله در روز پیروزی در کنار شعله جاودان هزاران نفر از ساکنان عشق آباد و ساکنان مناطق اطراف جمع می شدند تا ادای احترام به نسل بزرگ پیروزمندان کنند. بر اساس داده های بایگانی، بیش از 300 هزار شهروند ترکمن در سالهای جنگ کبیر میهنی به جبهه رفتند. در بین آنها «نوری آلییف» پدر «مراد آلییف» نیز بود. من و «مراد آلییف» سالهاست که در مسکو زندگی می کنیم. و در آستانه 76- مین سالگرد پیروزی بزرگ من از «مراد» خواستم تا درباره…

Read more

کمک ایالات متحده به اسرائیل برای کشتن فلسطینی‌ها

کمک ایالات متحده به اسرائیل برای کشتن فلسطینی‌ها

رسانه‌های شرکتی ایالات متحده همیشه حملات نظامی اسرائیل به فلسطین اشغالی را به گونه‌ای گزارش می‌کنند که گویی ایالات متحده یک بی‌طرفِ بی‌گناه در این مناقشات است. در واقع، اکثریت بالایی از مردم آمریکا دهه‌هاست که در نظرخواهی‌ها از ایالات متحده می‌خواهند تا در اختلاف اسرائیل – فلسطین بی‌طرف بماند.

اما رسانه‌ها و سیاستمداران ایالات متحده تقریباً در همه جنگ‌ها به شکلی نامتناسب و بی‌رویه با سرزنش فلسطینی‌ها، به مثلاً بی‌طرفی‌ خودشان خیانت می‌کنند و آشکارا تمام حملات غیرقانونی اسرائیل را به عنوان پاسخ به رفتار فلسطینی‌ها توجیه می‌نمایند. فرمول کلاسیک مقامات و مفسران آمریکایی این است که «اسرائیل حق دارد از خود دفاع نماید» و هرگز حتی وقتی اسرائیلی‌ها در حال قتل عام صدها غیرنظامی فلسطینی، تخریب هزاران خانه فلسطینیان و تصاحب بیشتر زمین‌های آنها هستند، «فلسطینی‌ها حق دفاع از خود را ندارند…

Read more

۴۰۰ هزار ساکن غزه بدون آب سالم

۴۰۰ هزار ساکن غزه بدون آب سالم

«حمله به تأسیسات آب، حمله به کودکان است.»

حملات مرگبار یازده روزه اسرائیل به نوار غزه حدود ۴۰۰هزار نفر از جمعیت تقریباً دو میلیونی این اراضی اشغالی را از دسترسی وتأمین روزمره آب سالم محروم کرده است، کابوسی انسانی که تقاضا برای کمک‌های بین‌المللی جهت پایان دادن به محاصره ۱۴ ساله نوار غزه را به دنبال داشته است.

بمباران هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل علاوه بر کشتن ۲۴۰ فلسطینی، شامل ده‌ها کودک و آواره کردن ده‌ها هزار نفر، ویرانی‌های گسترده‌تری را در زیرساخت‌های اقتصادی غزه از سیستم فاضلاب تا خطوط برق به وجود آورده‌اند. برق نیروگاه‌های آب شیرین‌کن نوار ساحلی در محاصره از این خطوط تأمین می شد.

به گفته شین استیونسون از آکسفام اینترنشنال «صدها هزار نفر در غزه به زودی از دسترسی به امکانات اولیه بهداشتی محروم خواهند داشت.» در حال حاضر تقریباً یک پنجم مردم غزه امکان دسترسی به آب سالم را ندارند…

Read more

واکنش تند روسیه به اقدام جدید اروپا علیه بلاروس

واکنش تند روسیه به اقدام جدید اروپا علیه بلاروس

بحران فرود اضطراری هواپیمای ایرلندی در بلاروس ابعاد تازه ای پیدا کرد.

 به گزارش روسیا الیوم، روسیه بار دیگر به واکنش غرب به فرود اضطراری یک هواپیما در بلاروس حمله کرد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه واکنش کشورهای غربی به حادثه فرود اضطراری هواپیمای «رایان ایر» در فرودگاه مینسک را «هیستریک» توصیف کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: اینکه غرب حادثه هواپیمای رایان ایر در بلاروس را شوکه آور می خواند تکان دهنده است.

دیروز دوم خرداد (۲۳ مه) به دستور آلکسی لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس یک جنگنده نیروی هوایی بلاروس، هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت رایان ایر را وادار به فرود کرد.  این هواپیما با ۱۲۳ مسافر از آتن راهی ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود.هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ رایان ایر در فرودگاه مینسک فرود اضطراری انجام داد و «رومان پروتاسویچ»، بنیانگذار کانال تلگرامی نکستا…

Read more

زادگاه نئولیبرالیسم به گورستان آن بدل می‌شود؟

زادگاه نئولیبرالیسم به گورستان آن بدل می‌شود؟

نتایج انتخابات قانون اساسی شیلی

مردم شیلی در انتخابات جدید خود به نمایندگانی برای تجدید نظر در قانون اساسی کشورشان رأی دادند که تقریباً گذار شیلی از عصر نئولیبرالیسم را قطعی کرد و به نظر می‌رسد پایان راه نئولیبرالیسم از جایی آغاز می‌شود که سلطه خود را نیز از همان‌جا آغاز کرده بود.

نتایج انتخابات مجلس موسسان قانون اساسی شیلی نویدبخش زلزله‌ای قدرتمند در ساختار حاکم بر این کشور آمریکای جنوبی است. مردم شیلی در انتخابات جدید خود به نمایندگانی برای تجدید نظر در قانون اساسی کشورشان رأی دادند که تقریباً گذار شیلی از عصر نئولیبرالیسم را قطعی کرد و به نظر می‌رسد پایان راه نئولیبرالیسم از جایی آغاز می‌شود که سلطه خود را نیز از همان‌جا آغاز کرده بود.

سالوادور آلنده از سال ۱۹۷۰ تا سال ۱۹۷۳ و کودتای خونین آگوستو پینوشه، رئیس‌جمهور شیلی بود. او یک سوسیالیست دوآتشه بود که برنامه دولت خود را بر پایه مبارزه با فقر و نابرابری تنظیم کرد و الهام…

Read more

اندر ماهیت نظام اقتصادی چین

اندر ماهیت نظام اقتصادی چین

بحث‌های مارکسیستی در چین

طبقه‌ی حاکم چين معترف است که بخش خصوصی سرمایه‌دار نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند. هرچند ادعا می‌کند که این بخش تنها یکی از اجزاء فراوان تشکیل‌دهنده‌ی اقتصادی ترکیبی است، که در آن بخش عمومی و قدرت دولت می‌باید تقویت شود. بر پایه‌ی سخنرانی‌های خود ِرهبران چین به نظر می‌رسد اغلب آن‌ها استدلال می‌کنند که چین در حال حاضر در «مرحله‌ی ابتدایی سوسیالیسم» است، یک گام ضروری به سمت توسعه‌ی نیروهای مولد لازم برای سوسیالیسم کامل. آیا چنین اظهاراتی صحت دارند و سزاوار جدی‌گرفته‌شدن هستند؟ اصلا طور دیگر مطرحش کنیم: آیا دوره‌ی سوسیالیسم چینی به سر رسیده است؟ ما این‌طور فکر نمی‌کنیم.

با این حال، در بحث میان متفکران مارکسیست، اکثر آن‌ها می‌گویند که اقتصاد چین اکنون یک اقتصاد سرمایه‌داری است. مثلا دیوید هاروی معتقد است که از زمان اصلاحات سال ۱۹۷۸، «نولیبرالیسم با ویژه‌…

Read more