header photo

خبرهای خارجی

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

سخنرانی الکساندرلوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس

درنشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی

همانطور که ولادیمیر ولادیمیروویچ گفت، نشست امروز در شرایط دشواری برگزار می شود. زمانیکه جهان درحال شکل گیری جدید است.  نظم جهان به طورغیرقابل برگشت دیگرمتعلق به گذشته نیست. با این حال، غرب جمعی برای حفظ مواضع  گذشته خود پا فشاری می کند. همه ابزارها ،از شمشیربازی ناتو در مرزهای غربی گرفته تا جنگ هیبریدی( جنگ ترکیبی ) تمام عیار از جمله مواردی که در حوزه مسئولیت سازمان ما قرار دارد در درجه اول علیه روسیه و بلاروس، تا کنون بکار گرفته است.

ناتو به شدت در حال تقویت عضلانی خود است و نیروهای بی طرف دیروز - فنلاند و سوئد - را به  تور خود می کشاند، وبر اصل «هرکس با ما نیست، علیه ماست» عمل می کند. ناتو ریاکارانه به جهت گیری تهاجمی ادامه می دهد. در پشت این پس‌زمینه ها موضع  تدافعی و واقعا صلح طلبانه سازمان پیمان امنیت ‌جمعی را متضاد با خود می داند.…

Read more

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

جشن پیروزی بر فاشیسم در میدان سرخ مسکو با حضور پوتین

درگیری با نئونازی‌ها، که ایالات متحده و شرکایش روی آن حساب کرده‌اند، اجتناب ناپذیرخواهد بود.

رژه “روز پیروزی” در روسیه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی با صدای زنگ‌های کرملین و با حضور پوتین و مقام‌های نظامی آغاز شد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، این رژه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه سوار بر یک خودروی روباز با سلام نظامی آغاز شد.

او در سخنانی فرا رسیدن سالروز “روز پیروزی” را به ارتش روسیه تبریک گفت.

شویگو در این باره گفت: از ۹ می ۱۹۴۵، روزی که سرنوشت کل جهان را تغییر داد، ۷۷ سال می‌گذرد. برای ما و همه کشورهای دوست و برادر، این تعطیلات مظهر کار فداکارانه کسانی است که مهاجمان نازی را شکست دادند و بشریت را از شر نازیسم آزاد کردند.

وی گفت: امروز سربازان و افسران روس با حامیان نازیسم می‌جنگند و از منافع ملی روسیه در اوکراین دفاع می‌کنند

رژه با ستون‌های تجهیزات مکانیکی …

Read more

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

بحران اوکراین؛ سودی که آمریکا می‌برد

و ضرری که اروپا متحمل می‌شود

توسعه مداوم ناتو به سرکردگی آمریکا به سوی شرق یکی از عوامل اصلی درگیری روسیه-اوکراین محسوب می‌شود. با این وجود، پیامدهای این مناقشه به میزان زیادی به اروپا ضربه زده است.

به گزارش رادیو بین الملل چین، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نشست سران گروه 7 که 24 مارس (4 فروردین) امسال برگزار شد، گفت: ناتو به همان اندازه قدرتمند و متحد است که همیشه بوده است.

این اظهارات بی شک اروپا را به قطار جنگی که آمریکا آن را می‌راند نزدیکتر کرد و ناتو را مجبور به پیروی از واشنگتن در اعمال تحریم‌ها نمود تا در عین حال بهای این اقدامات را بپردازد.

شاخص‌های اقتصادی متعددی در اروپا تحت تاثیر تحریم‌های گسترده ضد روسی بدتر شدند. «پائولو جنتیلونی» کمیسیونر اروپا در امور اقتصادی نیز اخیرا گفت که پس از شروع مناقشه روسیه-اوکراین، افزایش قیمت کالاها تورم را به سطح بالاتری رساند، روابط تجاری تعلیق‌شده فشارهای زنجیره تامین را بدتر کرد و اعتماد مصرف کننده به شدت کاهش یافت و تمام اینها نشان می‌دهد که جنگ روسیه-اوکراین تاثیر قابل توجه و گسترده‌ای بر اقتصاد اروپا داشت…

Read more

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

روزنامه رای الیوم:

آیا زلنسکی واقعا "چرچیل زمانه" است؟

یک رسانه عربی فرامنطقه ای در یادداشتی با اشاره به اینکه جنگ اوکراین تنها در راستای حفظ رهبری نظامی و اقتصادی و سیاسی آمریکا بر جهان اتفاق افتاد به توصیف زلنسکی به عنوان "چرچیل زمانه" توسط جورج بوش پرداخت و نوشت که این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا و نمادهای تاریخی دیگر است بلکه میزان حماقت و ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم چاپ لندن در یادداشتی به قلم عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر این روزنامه نوشت: جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا روز جمعه در گفت وگوی تلفنی کوتاه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، او را "چرچیل زمانه" توصیف کرد، این مساله نه تنها توهین به نخست وزیر پیشین بریتانیا، شخصی که رهبری کشورش در پیروزی تاریخی بر نازی ها در جنگ جهانی دوم را برعهده داشت بلکه توهین به تمام معیارها و ملاک ها برای اندازه گیری رهبران و نمادهای تاریخی دیگر است. از سوی دیگر این امر بار دیگر بر حماقت، ساده لوحی و سطح پایین فرهنگ سیاسی و تاریخی رئیس جمهور پیشین آمریکا تاکید دارد؛ شخصی که برای دو دوره پیاپی بر عرش پادشاهی جهان نشست و ما آن را با اکر…

Read more

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

سالگرد فاجعه ی اودسا، بزرگترین قتل عام چپ ها در اروپای بعد از جنگ

هنگامی که ابتدا چادرهای مقابل ساختمان اتحادیه به آتش کشیده شد، هیچ کس مداخله نکرد (اودسا، ۰۵/۰۲/۲۰۱۴) SERGEY GUMEYUK/EPA – dpa

هشت سال پیش، ۴۶ نفر در آتش نفرت جناح راست و عدم دخالت پلیس جان خود را از دست دادند. هیچ روشنگری صورت نگرفت و هیچ کس محاکمه و محکوم نشد

حتی یک پلاک برای یادبود مردگان وجود ندارد، چه برسد به مجسمه یا پانتئون. فقط یک ساختمان عظیم که به تنهایی به عنوان مقبره ای در برابر بی عدالتی ایستاده است. میدان بزرگ، سرد و متروکه ای که اطراف آن را احاطه کرده است، سکوت و بی تفاوتی نسبت به جنایات انجام شده در این مکان در شهر اودسا را ​​کاملاً منعکس می کند.

۲ مه ۲۰۱۴ بود و اوکراین به مدت دو ماه و نیم بود که توسط حکومت نظامی برخاسته از “انقلاب میدان” اداره می شد. کریمه آرزوی پیوستن به فدراسیون روسیه را داشت و تنش‌هایی بین اوکراین و روسیه که منجر به وقوع جنگ فعلی شد، در دونباس در حال شکل‌گیری بود. اودسا شهری است که توسط روسیه تزاری گسترش یافته است و علیرغم آن به طور نسبی تحت تأثیر خشونت های “انقلاب میدان” و پیام…

Read more

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

روسیه برسردوراهی، چرخش به چپ، یا مسیرلبیرال

  سایت خط سرخ  خبری حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 23آوریل 2022در تحلیلی از سرگئی اودالتسف،   سیاستمدار چپگرای روس ، رهبرجنبش پیشتاز جوانان سرخ ،هماهنگ کننده جبهه چپ هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری وشورای عمومی مسکو... می گوید  :

 نزدیک به دوماه است عملیات ویژه محافظت از دونباس بین روسیه و متحدان غربی اوکراین در رویارویی گسترده ایی ادامه دارد. تحریم های بی سابقه  با اهداف  انزوا  و تضعیف روسیه صورت می گیرد بدون تردید، بازگشت به ژئوپلیتیک قبلی دیگر وجود نخواهد داشت.  این بدان معناست که روسیه باید در اسرع وقت راه رشد جدیدی را انتخاب کند و حرکت مشخصی را در مسیر تعیین شده آغاز نماید تا بتواند در جنگ سرد جدید، قوی تر و کارآمدتر پیروز شود.

در آغاز عملیات ویژه، نیروهای میهن پرست چپ در دومای دولتی پیشنها داتی برای اصلاح سیاست اجتماعی-اقتصادی روسیه ارائه دادند که شامل : اجرای برنامه مدرن  سوسیالیستی است . به اعتقاد  ما پس از صد سالگی  اتحاد شوروی چنین پروژه ای، می تواند نقطه عطف…

Read more

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

 به مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۲

اول ماه مه ۲۰۲۲: «ما متحد ادامه می‌دهیم! برای برآورده ساختن نیازهای معاصرمان، علیه بربریت امپریالیستی-سرمایه‌داری

زنده‌باد هجدهمین کنگرۀ جهانی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به مناسبت روز اول ماه مه ۲۰۲۲، به کارگران همۀ قاره‌ها تبریک می‌گوید، به همۀ کسانی که کارشان حتی در شرایط سخت به جلو راندن چرخ‌دنده‌های زندگی است و ادامۀ آن تولید همۀ کالاهای ضروری است.

کارگران مهاجر شیکاگو که در ماه مه ۱۸۸۶ برای برپایی ۸ ساعت کار روزانه مبارزه و جان خود را فدا کردند، راه را برای ادامۀ مطالبۀ حقوق طبقۀ کارگر جهانی هموار ساختند.

جنبش کارگری-طبقاتی بین‌المللی از طریق صفوف فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری میراث مبارزات خود را ارج می‌نهد و در هر شرایطی، به‌رغم مشکلات، به مبارزه برای پوشش نیازهای معاصر کارگران و لغو استثمار و رهایی طبقۀ کارگر از بربریت سرمایه‌داری ادامه می‌دهد…

Read more

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

رشد اقتصادی معجزه‌آسا و فقرزدایی در چین

داده‌های آماری نشان می‌دهد طبق پیش‌بینی‌ها، 33 درصد از رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 را چین رقم زده است. همچنین در 30 درصد دیگر هم باقی کشورهای آسیایی سهیم هستند.

تاکنون هیچ کشوری این درجه از رشد را با این سطح از فراگیری تجربه نکرده است. به همین دلیل 850 میلیون نفر طی 33 سال از زیر خط فقر بیرون آمدند؛ دستاورد بی‌نظیری که تاکنون در عرصه تاریخ و پهنای جغرافیا تجربه نشده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین، فرهاد نیلی اقتصادان و استاد دانشگاه صنعتی شریف، می نویسد: چین اکنون نزدیک به 20 درصد جمعیت جهان را دارد. در واقع از هر 5 نفر در دنیا، یک نفر چینی است. این کشور 18 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد. این سهم به زودی به 20 درصد خواهد رسید. سهم هند نیز به 15 درصد خواهد رسید. در نتیجه در آینده نزدیک به 35 درصد GDP دنیا در آسیا تولید خواهد شد و مرکز ثقل اقتصاد جهانی به سمت آسیا حرکت خواهد کرد.

سهم چین…

Read more

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جنگ نیابتی آمریکا در اوکراین

جان بلامی فاستر، ترجمه ی: علی اورنگ

Olga Chernysheva (Russia), Kind People, 2004


چطور این جنگ نیابتی به وقوع پیوست؟ برای درک این موضوع ما باید نظری به استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا بیندازیم. در اینجا باید به سال ۱۹۹۱ وقتی که شوروی منحل شد (یا حتی به قبل از دهه ی ۱۹۸۰) بازگردیم. این استراتژی بزرگ امپراطوری آمریکا دو شاخک دارد، یکی توسعه و تثبیت موقعیت ژئوپلیتیک، شامل توسعه ناتو، دیگری حرکت آمریکا برای برتری هسته ای است. بخش سوم مربوط به اقتصاد است

متن سخنرانی جان بلامی فاستر در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۲ برای هیئت مشورتی Tricontinental: Institute for Social Research

جان بلامی فاستر، پروفسور جامعه شناسی در دانشگاه اورگن، سردبیر مانتلی ریو یو، مجله ماهانه مستقل سوسیالیست چاپ نیویورک، می باشد. از او کتاب ها و مقالات متعدی در زمینه اقتصاد سیاسی سرمایه داری، بحران های اقتصادی، محیط زیست، بحران محیط زیست، و تئوری مارکسیسم  منتشر شده است…

Read more

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

 

وجه مشترک سوسیال دموکرات با فاشیسم ؟

پس از تخریب اردوگاه سوسیالیستی، ایده همسان سازی فاشیسم با کمونیسم در دستور کار دولت ها قرار گرفت. در صورتیکه سوسیال دموکرات وجه مشترک با فاشیسم دارد نه کمونیسم.

 دربازه زمان دو دیدگاه بین کمونیست ها و سوسیالیست ها در این بود که کارگران غربی افزایش دستمزد را به قیام مسلحانه ترجیح می دادند .  برنشتاین ها و کائوتسکی ها از این دیدگاه نتیجه گرفتند که سرمایه داری به نقطه فروپاشی نرسید  بنابراین براندازی خیلی زود است.

به عنوان مثال، در اینجا چیزی که پلخانف در مورد روسیه قبل از انقلاب نوشت:

- تاریخ روسیه هنوز گندمی را آسیاب نکرد که با آرد آن بتوان سوسیالیسم را پخت.

و موضع دیگری که کائوتسکی در مورد روسیه پس از انقلاب نوشت:

اشتراک گذاشتن  فقر، بی فائده است.

 بهانه برای حمایت نکردن از کمونیست ها  همیشه  وجود دارد. بر این اساس، سوسیالیست ها به این نتیجه رسیدند که سرمایه داری باید رشد کند تا کمترهزینه سازماندهی به پردازیم، در یک کلام سرمایه داری باید تشویق شود . « …

Read more

حزب کمونیست کوبا: کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

حزب کمونیست کوبا:

کودتای رسانه‌ای: راهپیمایی فاشیستی جدید در جهان

فاشیسم به لطف نقشی که اتحاد شوروی بازی کرد و قربانی شدن میلیون‌ها مرد و زنی که برای مقابله با آن سلاح به دست گرفتند و در پیشاپیش آن‌ها کمونیست‌ها بودند، شکست خورد. اما امروز به‌ نظر می‌رسد که تاریخ در حال تکرار است، سرمایه‌داری عاشقانه روی تخم‌های مار خوابید و با شور و حرارت جوجه‌های آن را بزرگ کرد

هنگامی که فاشیست‌های ایتالیایی به رهبری بنیتو موسولینی «راهپیمایی به رم» خود را برگزار کردند که آن‌ها را در اکتبر سال 1922 در ایتالیا به قدرت رساند، کمتر کسی در جهان به آن توجه کرد. آن راهپیمایی چیزی عجیب‌وغریب و دارای «خصوصیت لاتینی» دانسته شد. فقط شمار معدودی با هشدار آن را محکوم کردند.

اندکی پس از آن، در میان جو بی‌ثباتی عمیق ملی در آلمان، هیتلر و نازی‌ها کودتای خود را در 8-9 نوامبر سال 1923 با الهام از «راهپیمایی موفق» فاشیستی ایتالیا تدارک دیدند.

Read more

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

ما حق داریم با فاشیسم مدارا نکنیم !

دلیل عدم امضاء مشترک با احزاب کمونیست کارگری اروپا

توضیح روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست کارگران روسیه  دلیل امتناع از امضاء مشترک در باره موضع متحدانه با دنباس تحت بیانیه احزاب "نه به جنگ امپریالیستی". در اوکراین!"

حزب ما با امتناع از امضاء بیانیه مشترک که با 40 حزب به امضاء رسید . حاوی ارزیابی‌ های کلی از جنگ جاری تحت عنوان جنگ امپریالیستی روسیه، ایالات متحده، کشورهای ناتو و اوکراین است احترام می‌گذارد. ولی اذعان می دارد رفقای ما به شرایط حساس ومهم لحظه اهمیت نداده اند :

مبارزه عادلانه  واقعی مردم دونباس علیه فاشیسم  8 سال است ادامه دارد. فاشیسم،  خود را به عنوان مدل 1941-1945، وارث یاران هیتلر، باندرا، می شناسد. این فاشیسم است که در سطح کشور اوکراین  خود را افتخار ملت اعلام کرد وعملا، بی وقفه  با  جنگ، درمجازات ، حدود 15000 نفر از ساکنان دونباس شامل زنان و کودکان کشته شده اند .…

Read more

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی، به این دلیل است که دستکاری می‌شوی

اگر فکر می‌کنی که دستکاری می‌شوی،

به این دلیل است که دستکاری می شوی

اگر احساس می‌کنی که مقامات تلاش می‌کنند تا برداشت تو از جنگ در اوکراین را کنترل کنند، به احساست اعتماد کن.

اگر احساس می‌کنی که اقدامات هماهنگی از سوی قدرتمندترین دولت‌ها و رسانه‌های جهان غرب برای دستکاری درک تو از آنچه در این جنگ اتفاق می‌افتد وجود دارد، به این دلیل است که دقیقاً همین اتفاق در حال رخ دادن است.

اگر هیچ جنگ دیگری را به‌خاطر نمی‌آوری که رسانه‌‌های جمعی تا این حد در مورد آن صحبت کرده باشند، به این دلیل است که هرگز چنین جنگی وجود نداشته است.

اگر تصور روشنی داری که که این جنگی است که در آن دستکاری و عملیات روانی با بیشترین خشونت و شدت در سراسر تاریخ بشریت به‌کار رفته است، به این دلیل است که چنین است.

اگر به‌نظرت می‌رسد که پلاتفرم‌های سیلیکون‌ولی محتوای آنچه را مردم می‌بینند کنترل می‌کنند تا دیدگاهی را در مورد جنگ به آن‌ها ارائه دهند که به‌شدت از ایالات متحد جانبداری می‌کند، به این دلیل است که واقعاً چنین است. …

Read more

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

نامه دکتر ملک ستیز پژوهشگر افغان به رییس‌جمهور بایدن !

«شما ملت مرا نابود کردید . شما دولت مرا نابود کردید . شما انسان مرا نابود کردید و اجساد این سه پیکر نابود شده را پیش کرکسان و لاش‌خوران رها ساخته اید تا بو بگیرند و رسانه های دروغگوی شما از آن فیلم های مستند تهیه کنند »!

از اینکه در مرز اوکراین و هلند رفته و از پناهجویان دلجویی کرده و یک‌ جا با اروپا به آنان ، مسکن ، کار و زندگی فراهم میکنید خیلی عالی‌ است !

شما میگویید جنگ اوکراین جنگ روسیه است . پس چرا این قدر به پیامد های جنگ توجه دارید.، در حالیکه پیامد های اصلی جنگی که خود در افغانستان براه انداخته اید را به عهده نمی‌‌گیرید ؟ آیا شدت فقری که مادران افغان ، کودکان خود را در کشور من میفروشند ، کمتر از جنگ اوکراین است ؟

آیا حاکمیت تحجّر، استکبار ، تحقیر ، اهانت و ترور کرامت انسان که در افغانستان مستولی است ، کمتر از وضعیت سیاسی ، لهستان ، رومانی و ملداوی است ؟

 

Read more

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

استخراج غیرقانونی معدن به استثمار جنسی مردم بومی برزیل کمک می‌کند

انجمن یوتوکارا یونامامی (Hutakara Yonamami) در روز دوشنبه در گزارشی فاش کرد که عمل اسنخراج غیرقانونی معدن به افزایش بهره‌کشی جنسی در سرزمین بومی برزیلی یونامامی کمک می‌کند. داده‌های ارائه‌شده در گزارش نشان می‌دهد که معدنچیان غیرقانونی به‌طور سیستماتیک به زنان، دختربچه‌ها و پسربچه‌ها در ازای دریافت عذا تجاوز می‌کنند. در عین حال در گزارش موارد تجاوز به کودکان بومی به تفصیل بیان می‌شود.

شهادت‌های گردآوری‌شده در این تحقیق، موضع معدنچیانی را که برای ازدواج کودکان کالا عرضه می‌کنند، تقبیح کردند و مرگ سه دختر در سال 2020 به‌دلیل بیماری‌های رقابتی را محکوم ساختند.

انجمن یوتاکارا یونامامی تأکید کرد که تسلط معدنچیان بر منطقۀ بومی یونامامی به‌طور عمده از نیمۀ دوم سال 2020 در حین همه‌گیری کووید-19 افزایش یافته است.

این تحقیق فاش ساخت که استخراج غیرقانونی معدن در سال 2020، 30درصد و در سال…

Read more

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

حملۀ میلیونرها – جورج مجفود

بزوس، بافت و ماسک، سه نفر از ثروتمندترین مردان ایالات متحده و جهان

سخن‌رانی‌ها در مورد سرمایه‌ای که میلیونرها به‌عنوان مالیات می‌دهند و اینکه فقرا و طبقۀ متوسط چقدر از این سخاوت اجباری دریافت می‌کنند، یک ژانر ادبی کامل است. افزون بر این، این ژانر پیش از همه از سوی افرادی که به [طبقۀ] پایین تعلق دارند، پرورش داده می‌شود، همان‌گونه که فکر بکر تبلیغاتی ادوارد برنایز (Edward Bernays) می‌گوید:

«هرگز نباید بگویید آنچه می‌خواهید بفروشید خوب است، بلکه کاری کنید که دیگران این را بگویند.»

اینکه فقرا و کارگران (ببخشید زایدها) از ثروتمندان به‌عنوان اهداکنندگان مهربان دفاع می‌کنند، نتیجۀ مستقیم چنین استراتژی تبلیغاتی است و همان‌طور که خود برنایز می‌دانست، این فقط یک تلقیح گسترده نیست، بلکه سوء‌استفاده از ضعف‌های مصرف‌کننده است، مصرف‌کننده‌ای که میل دارد خود را از همتایانش متمایز کند و روزی، حتی اگر روز بسیار دوری باشد، بخشی از نخبگان دست‌نیافتنی شود…

Read more

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

عملیات ویژه در اوکراین ضرورت احیای اتحاد شوروی!

درخط سرخ خبری، سایت حزب کمونیست فدراسیون روسیه  تاریخ 2022.04.09 از سرگئی اودالتسف، سیاستمدار چپگرای روس، رهبر جنبش پیشتاز جوانان سرخ، هماهنگ کننده جبهه چپ، هماهنگ کننده شورای گروه های ابتکاری مسکو و شورای عمومی مسکووغیره..... مطلبی تحت عنوان « عملیات ویژه باید با احیای اتحاد جماهیر شوروی  در اوکراین خاتمه یابد » انتشار یافت.

سرگئی اودالتسف، هماهنگ کننده جبهه چپ، معتقد است که امضای پیمان جدید اتحادیه در 30 دسامبر 2022، در روز صدمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی، منطقی است.( 30 مارس 2022 درنشست انلاین احزاب کمونیست شورای مرکزی اتحاد شوروی  از دبیران اول  کمیته مرکزی ونماینده زنان احزاب  کمونیست اتحاد شوروی با حمایت گنادی زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه وکازبک تایسایف معاون اول  درفراکسیون دومای دولتی مجلس  فدراسیون روسیه موضوع100- مین سالگرد اتحاد شوروی دردستور کار قرار گرفت . م)…

Read more

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

رادیو بین المللی چین:

بحران اوکراین توطئه آمریکا برای جنگ سردی دیگر در قرن بیست و یکم!

بحران اوکراین دامی جدید است که توسط توطئه‌گر جنگ سرد در قرن بیست و یکم پهن شده و تلاش دارد تا روسیه را از بین ببرد و کنترل اروپا را به دست بگیرد. آمریکا با این اقدام در واقع سعی دارد هژمونی مطلق خود در جهان را حفظ کند.

ایالات متحده و ناتو به رهبری آمریکا در چند دهه گذشته به سختی تلاش کرده‌اند تا روسیه را از لحاظ سیاسی و اقتصادی نابود کنند و در این راستا از اختلاف افکنی و تضعیف چندین باره آن دریغ نکرد‌ه‌اند.

این دقیقا همان نسخه‌ای است که آمریکا برای شوروی سابق نیز پیاده کرد. پس از فروپاشی شوروی، ناتو به سرکردگی ایالات متحده به تحت فشار گذاشتن محیط امنیتی روسیه از طریق پنج دور توسعه ناتو به سوی شرق، ادامه داد و متناوبا «چماق بزرگ» تحریم‌ها علیه روسیه را بلند کرد. همزمان آمریکا سعی در تخریب پایه حاکمیتیِ «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از درون و ایجاد شرایط اجتماعی برای به راه انداختن «انقلاب رنگی» در روسیه داشته است…

Read more

آفریقا در وحشت لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

آفریقا در وحشت

لیونل زینسو رئیس جمهور سابق بنین

سخنان تکان دهندە لیونل زینسو رئیس جمهور سابق کشور آفریقایی بنین پیرامون جنگ در اکراین:

"اکنون همە ما فقط دربارە این بحران می شنویم، محاصرە های اقتصادی ضد روسی، نفت، گاز (...). شما می فهمید کە این بحران مثلا برای آفریقا بە چە معنایی است؟ کشور روسیە غلە و ذرت ما را تامین می کند. تمام تدارکات از طریق دریای سیاە انجام می گیرد. کشورهای آفریقایی با بهت و وحشت بە آنچە اتفاق افتاد، نگاە کردند، بهت و وحشت بخاطر اقدامات آمریکا و اتحادیە اروپا. شما نمی توانید داستان هایتان راجع بە دمکراسی را بە آفریقایی ها قالب کنید. این داستان ها فقط بە درد مصرف داخلی می خورند. اکثریت نخبگان آفریقایی در اتحاد جماهیر شوروی فار‌‌غ التحصیل شدەاند، پزشکان، مهندسین، خلبانان، استادان، پژوهشگران. روس ها تنها اروپایی هایی بودند کە آفریقا را استعمارزدایی کردند و آفریقا این را بە خاطر دارد، همچنانکە وحشیگری های اروپایی ها (ی دیگر) را نیز بیاد دارند. بنابراین کشورهای آفریقایی از قطعنامە سازمان ملل مبنی بر محکوم کردن روسیە پشتیبانی نکردند و آنها هیچگاە از چنین قطعنامەهایی پشتیبانی نخواهند کرد…

Read more

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

جنوب جهان «در حال کوبیده شدن» است

چهار شرکت بیش از نیمی از تولید بذر در جهان را کنترل می‌کنند، در حالی که چهار شرکت دیگر به‌طور مؤثر قیمت‌های جهانی مواد غذایی را تعیین می‌کنند.

در 16 مارس سال 2022، زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین وارد دومین ماه خود شده بود، رئیس‌جمهور قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف به مردم خود هشدار داد که «نا اطمینانی و آشفتگی در بازارهای جهانی در حال افزایش است و زنجیره‌های تولید و تجارت در حال فروپاشی است.»

پس از یک هفته، کنفرانس تجارت و توسعۀ سازمان ملل (UNCTAD) نتیجۀ تحقیق مختصر خود را در مورد شوک عظیمی که در سراسر جهان به‌دلیل این جنگ ایجاد خواهد شد، منتشر نمود. این تحقیق خاطرنشان می‌کند افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت تأثیر فوری بر آسیب‌پذیرترین افراد در کشورهای در حال توسعه خواهد داشت و باعث گرسنگی و سختی خانواده‌هایی می‌شود که بیشتر درآمد خود را صرف غذا می‌کنند. در جنوب قزاقستان و در قرقیزستان فقیرترین خانواده‌ها پیش از افزایش قیمت فعلی، 65درصد از درآمد خود را صرف غذا می‌کردند. با افزایش 10درصدی تورم مواد غذایی، این تأثیر برای مردم قرقیزستان فاجعه‌بار خواهد بود.…

Read more

نشست شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی

نشست شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی

در 30 مارس 2022 بنا به گزارش سرویس مطبوعاتی شورای مرکزی احزاب کمونیست اتحاد شوروی کنفرانس وسیع با رهبری ونمایندگان احزاب کمونیست اتحاد شوروی با حمایت صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه گنادی زیوگانف و معاون اول شورای حزب کمونیست کازبک تایسایف معاون اول فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در کمیته  دومای دولتی مجلس در امور اوراسیا نشستی بصورت انلاین برگزار شد .

کازبک تایسایف معاون اول شورای مرکزی درآغاز نشست با خوش آمد گویی ، رهبران شرکت کننده درکنفرانس را معرفی نمود:

  1. گنادی آندریویچ زیوگانف صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه
  2. کوربانوف رئوف مسلموویچ – دبیر اول حزب کمونیست آذربایجان
  3. غزاریان یرجانیک یوریکوویچ - دبیر اول حزب کمونیست ارمنستان
  4.  پیپیا تیمور ایوسیفوویچ -  دبیر اول حزب کمونیست متحد گرجستان
  5.  بیبیا باکور شربیویچ – دبیر اول حزب کمونیست جمهوری آبخازیا…

Read more

آیا روسیه حق دارد نگران توسعه ناتو باشد؟

آیا روسیه حق دارد نگران توسعه ناتو باشد؟

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به سرکردگی آمریکا همواره خود را اتحادی برای دفاع از خود تعریف کرده است. این نهاد حدود هفت دهه قبل با هدف اعلامیِ دفاع از غرب در مقابل شوروی سابق تشکیل شد. ناتو پس از فروپاشی رقیب خود یعنی شوروی در سال 1991 نه تنها موجودیتش ادامه یافت بلکه رویکرد تهاجمی‌تری نیز به خود گرفت. این بلوک نظامی یوگسلاوی سابق را در سال 1999 بمباران کرد، در سال 2011 به لیبی حمله نمود و به ادامه یک جنگ ترکیبی در سوریه دست برنداشت.

روسیه گسترش ناتو به سوی شرق پس از سال 1991 را نقض وعده‌های شفاهی دانسته که به شوروی سابق داده شده بود مبنی بر اینکه این بلوک نظامی فراتر از آلمان تازه متحد شده‌ی آن زمان حرکت نخواهد کرد. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه این نگرانی‌ها را مجددا طی سخنرانی 24 فوریه خود به هنگام اعلام آغاز عملیات نظامی ویژه کشورش در اوکراین، ابراز داشت. کرملین استقرار منطقه‌ایِ سامانه‌های ضد موشکی ناتو و تسلیحات در نزدیکی مرز روسیه را بسیار خطرناک توصیف کرد…

Read more

یانیۀ دهها شخصیت برجسته جهانی در مورد مناقشۀ اوکراین و روسیه

بیانیۀ دهها شخصیت برجسته جهانی

 در مورد مناقشۀ اوکراین و روسیه

ده‌ها شخصیت نامدار جهانی بویژه از امریکای لاتین موضع‌گیری می‌کنند

ده‌ها شخصیت از امریکای لاتین، به‌ویژه از آرژانتین در رابطه با درگیری اوکراین و روسیه موضع‌گیری کردند. در میان برجسته‌ترین امضاها می‌توان به امضاهای برندۀ جایزۀ صلح نوبل، آدولفو پرز اسکیول (Adolfo Pérez Esquivel) ، سناتور کلمبیایی، پی‌یداد کوردوبا (Piedad Córdoba) و نویسندۀ برجستۀ آرژانتینی لوئیسا والنزوئلا (Luisa Valenzuela) اشاره کرد.

رائول تورس (Raúl Torres) خوانندۀ کوبایی و نیز روزنامه‌نگاران آرژانتینی ساندرا روسو (Sandra Russo)، خورخه الباون (Jorge Elbaun) و استه‌یا کایونی (Stella Calloni) به بیانیه پیوستند.

متن کامل بیانیه

جنگ در اوکراین بیان (یقیناً نه‌تنها) فرایند تجزیۀ سرمایه‌داری در مرحلۀ نولیبرالی آن است، زیرا در حالی که رسانه‌های فراگیر بر اروپای شرقی متمرکز هستند، اسرائیلی‌ها به سوریه و کرانۀ باختری حمله کرده‌اند و در آن‌جا باعث مرگ و مجروح شدن صدها فلسطینی شده‌اند و پنتاگون به‌تازگی سومالی را بمباران کرده است. با این حال، به نظر می‌رسد که تنها اوکراین شاهد …

Read more

نشست هئیت نمایندگی حزب کمونیست روسیه با دنیس پوشیلین رئیس جمهوردونتسک

نشست هئیت نمایندگی حزب کمونیست روسیه

با دنیس پوشیلین رئیس جمهوردونتسک

25 مارس2022 در ادامه کمک های بشر دوستانه حزب کمونیست فدراسیون روسیه ، کازبک تایسایف، الکساندر یوشچنکو، الکسی کورینی و سناتور آیرات گیباتدینوف در دنباس جلسه ای با رئیس دونتسک برگزار شد.

دنیس پوشیلین رئیس جمهور دونتسک از حزب کمونیست فدراسیون روسیه و صدر حزب کمونیست گنادی زیوگانف به خاطر کمک هایی همه جانبه کمونیست ها ی روسیه که در طول 8 سال مبارزه انجام داده اند تشکر کرد و گفت :

خوشحالیم که ما و منطقه دونباس را فراموش نکرده اید .  در هرمرحله حتی قبل از به رسمیت شناختن جمهوری ها در صفوف ما بوده اید. منطقه دنباس در شرایط دشوار قرار دارد شرایطی که با محاصره اقتصادی، تحریم ها، ومحدودیت ها و در نهایت با جنگ همراه است  و دشواری ها و مشکلاتی که هنوز باقی مانده ونیاز به کمک است ، بسیار سپاسگزاریم.

دنیس پوشیلین همچنین تاکید کرد که 22 فوریه 2022برای جمهوری های مردمی  ما "رویدادی دوران ساز" است. این  رویداد …

Read more

آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین یادآور آزمایش‌های ضدانسانی آمریکا در گواتمالا

آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین

یادآور آزمایش‌های ضدانسانی آمریکا در گواتمالا

هنگامی که ما از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده در سراسر جهان صحبت می‌کنیم، در واقع در حال مرور «صفحات سیاه تاریخ» هستیم.

به گزارش رادیو بین املل چین، درگیری اخیر روسیه و اوکراین یک «راز مخوف» دیگر از جنایت‌های ایالات متحده را برملا کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، ایالات متحده تعداد زیادی از ویروس‌های خطرناک را در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین ذخیره کرده و از این تجهیزات برای انجام عملیات نظامی بیولوژیکی استفاده کرده است.

هنگامی که ما از آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده در سراسر جهان صحبت می‌کنیم، در واقع در حال مرور «صفحات سیاه تاریخ» هستیم.

«آزمایش سیفلیس» که بیش از نیم قرن پیش توسط ایالات متحده در گواتمالا برنامه‌ریزی شده بود یکی از آنها بود. در سال 2010، «باراک اوباما»، رئیس جمهور وقت آمریکا بخاطر این مورد عذرخواهی کرد…

Read more

برای واشنگتن جنگ هرگز پایان نمی‌یابد

برای واشنگتن جنگ هرگز پایان نمی‌یابد

این ترجمه بخشی از مقاله‌ای طولانی است. بخش‌های نخست مقاله به جنگ جهانی اول و دوم و سپس به جنگ سرد می‌پردازد. بخش پیوست به وضعیت کنونی جهان پرداخته است.

پژواک‌های مبهم

پوتین «عملیات» روسیه در فوریۀ 2022 در اوکراین را برای توقف نسل‌کشی در لوگانسک و دونتسک توجیه کرد. این امر یادآور دکترین مسئولیت حفاظت بود که از سوی ایالات متحد امریکا ترویج می‌شد و به‌ویژه هدف آن بمباران یوگسلاوی توسط ایالات متحد و ناتو بود که ظاهراً برای جلوگیری از «نسل‌کشی» در کوزوو صورت می‌گرفت. در واقع، وضعیت حقوقی و مهم‌تر از همه انسانی در دونباس بسیار وخیم‌تر از وضعیتی بود که در کوزوو وجود داشت. با این حال در غرب، هر گونه تلاش برای مقایسۀ دونباس با کوزوو به‌عنوان یک «معادل نادرست» مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

اما جنگ در کوزوو مسائل بیشتری را دربرمی‌گیرد تا حملۀ روسیه به دونباس. و این یک دلیل است.

مهم‌تر از …

Read more

اوکراین به‌مثابه نماد دنیای غرب

اوکراین به‌مثابه نماد دنیای غرب

من درست در هنگامه‌ای می‌نویسم که هنوز در اوکراین شلیک می‌کنند و به هیچ چیز دیگری جز به آن نمی‌اندیشم. بستگان از خارکف زنگ می‌زنند و آنچنان لعن و نفرین هوس‌بازانه علیه روس‌ها به کار می‌برند که کلام از بیان آن عاجز است. انگار این ما، بستگان خونی آن‌ها بودیم، که این درگیری خونین را سازماندهی کردیم. توضیحات و دلایل ناشنیده گرفته می‌شوند و کسی به حرف گوش نمی‌دهد. سخن گفتن بی‌فایده است و قلب طاقت نمی‌آورد.

با داشتن ذهنی عادی، کاملاً غیرممکن است که بفهمیم چگونه اوکراینی‌ها پس از قرن‌ها تاریخ مشترک با روس‌ها، ناگهان در طی یکی دو دهه توانستند عاشق ایالات متحدۀ آمریکا، به گفته یکی از انقلابیون، این منفور، این ابله تاریخی بسیار متکبر شوند؟ از این گذشته، هیچ یک از روس‌ها اوکراینی‌ها را از روسیه بیرون نکردند، هیچ کس به آن‌ها نگفت: «از ما دور شوید، شما اروپا هستید و ما نه»!

چنین چیزی هرگز اتفاق…

Read more

اگر آب در دنیا تمام شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر آب در دنیا تمام شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

در طی کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد محیط زیست و توسعه که در شهر ریودژانیرو، برزیل، در ژوئن 1992 برگزار گردید، پیشنهاد شد که روز 22 مارس (دوم فروردین) به‌عنوان روز جهانی آب در نظر گرفته شود و در دسامبر همان سال این پیشنهاد از سوی مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.

طبق گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) 2،2 میلیارد نفر بدون دسترسی به آب آشامیدنی زندگی می‌کنند و حداقل نیمی از جمعیت جهان در بخشی از سال با کمبود شدید آب مواجه‌اند.

تحقیقات فاش می‌کنند که سیارۀ ما 70درصد از آب تشکیل شده است، اما تنها 3،5درصد از آن آب شیرین و 0،525درصد از آن قابل شرب است. با توجه به تأثیری که کمبود آب بر زندگی می‌گذارد، صرفه‌جویی و استفادۀ منطقی از آن ضروری می‌شود.

علل کمبود آب

گزارش جهانی سازمان ملل متحد در مورد توسعۀ منابع آب در سال 2020 مطرح می‌کند که تغییرات آب‌و‌هوایی، پیامدهای شدیدتری (طوفان‌ها، گردبادها و غیره) و همچنین خشکسالی‌های گسترده و امواج گرما را به‌همرا…

Read more

پیرامون توافق احتمالی روسیه و اوکراین

پیرامون توافق احتمالی روسیه و اوکراین

به گزارش فایننشال تایمز، روسیه و اوکراین بر سر آتش بس و خروج نیروها به توافق رسیدند

فایننشال تایمز می‌نویسد که روسیه و اوکراین طرحی را آماده کرده‌اند که شامل آتش بس و خروج نیروها مشروط به اعلام بی طرفی کی‌یف و کاهش تعداد نیروهای مسلح اوکراین است.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامهٔ فایننشال تایمز می‌نویسد که این طرح شامل 15 بند است که در 14 مارس در نشست هیئت‌های فدراسیون روسیه و اوکراین مورد بحث قرار گرفت.

به گفته منابع این روزنامه، این طرح شامل آتش بس و خروج نیروهای روسیه و در عین حال، اعلام وضعیت بی طرفی توسط اوکراین و کاهش تعداد نیروهای ارتش این کشور است.

فایننشال تایمز می‌افزاید که کی‌یف از پیوستن به ناتو و عدم استقرار پایگاه‌ها و تسلیحات نظامی خارجی در اوکراین خودداری می‌کند و طرفین متعهد می‌شوند با مشارکت ایالات متحده، بریتانیا و ترکیه توافقنامه‌ای را در مورد تضمین‌های امنیتی اوکراین به امضا برسانند. بنا به ادعای این روزنامه مشکل اطمینان از تضمین‌های امنیتی برای اوکراین و وضعیت جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک حل نشده باقی مانده است…

Read more

نگاهی به جنگ اوکراین و حواشی آن

نگاهی به جنگ اوکراین و حواشی آن

برگزاری مذاکرات ویدیویی بین روسیه و اوکراین

و احیای عرضه برق در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

به گزارش رادیو بین الملل چین، دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی ریاست ‌جمهوری روسیه روز یکشنبه 13 مارس گفت که هیئت‌های روسیه و اوکراین  امروز 14 مارس  گفتگوی ویدئویی برگزار می کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 13 مارس تأیید کرد که از داخل اوکراین مطلع شده که نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل پس از تعمیرات، عرضه برق خود را از سر گرفته است.
کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه شامگاه همان روز به وقت محلی گفت که ارتش روسیه صبح روز یکشنبه با استفاده از تسلیحات دقیق دوربرد مرکز آموزشی نظامی استاریک و یک مکان آموزشی نظامی در لویو واقع در غرب اوکراین را هدف قرار داده که در این حملات علاوه بر کشته شدن نزدیک به 180 جنگجوی خارجی، بخشی از مهمات و سلاح‌های خارجی نیز منهدم شده است. از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه، ارتش این کشور 3736 زیرساخت نظامی اوکراین، 100 فروند هواپیما، 139 هواپیمای بدون سرنشین، 1234 تانک و سایر خودروهای زرهی،  بیش از 122 موشک، 452 قبضه توپ صحرایی و خمپاره انداز و 1013  خودروی نظامی ویژه را منهدم کرده است…

Read more

«ناتو ذره ای دیگر به سوی شرق گسترش نخواهد یافت»

«ناتو ذره ای دیگر به سوی شرق گسترش نخواهد یافت»

«آنها بارها وبارها به ما دروغ گفتند، بدون اطلاع ما تصمیم هائی گرفتند وما را درمقابل عمل انجام شده قرار دادند. گسترش ناتو به سمت شرق ونیزایجاد زیربناهای نظامی درنزدیکی مرزهای ما موید این امرهستند». رئیس جمهور ولادیمیر پوتین درسخنرانی ١٨ مارس ٢٠١۴ ، نا رضایتی خود را نسبت به رهبران غربی به نمایش گذاشت.

 کمی بعد، آقای مایکل رول، رئیس بخش امنیت انرژی، درمجله ناتو در دفاعیه ای، که میخواست پوچی این «اسطوره» و«به اصطلاح قول ها» را به اثبات برساند، نوشت: «هرگز از سوی غرب تعهدی سیاسی و یا قضائی الزام آورمبنی برپرهیز از گسترش ناتو ماورای مرزهای آلمان یگانه شده وجود نداشته است»(١). اوبا تاکید بر«تعهد قضائی الزام آور» دم خروس را آشکارمی سازد. انتشاراسنادی که اخیرا غیرسری اعلام شده اند، بازسازی گفتگوهای آنزمان را ممکن ساخته ومقیاس تعهد سیاسی غربی ها درقبال آقای میخائیل گورباچف وابتکارعملش برای پایان دادن به جنگ سرد را برملا می سازد…

Read more

جوانب اختلافات عقیدتی-سیاسی در جنبش جهانی کمونیستی

جوانب اختلافات عقیدتی-سیاسی در جنبش جهانی کمونیستی

اخیراً در جریان پنجمین موج ویروس کرونا، کنفرانس ویدئویی خارج از نوبتِ حزب های کمونیست و کارگری به ابتکار حزب کمونیست یونان و حزب کمونیست ترکیه بر گزار گردید. حوادث نشان می دهد که دولت های بورژوائی نتوانسته اند بر این بیماری غلبه کنند. تدابیر اتخاذ شدۀ آنها منافع زحمتکشان را در نظر نگرفته است. گذشته از این، محدودیتِ رفت و آمد بین کشورها مانع بر گزاری کنفرانس های حضوری گردیده است. این گونه پدیدهای منفی به نارسایی های بزرگ در سیستم بهداشت عمومی مربوط است که در نتیجۀ سیاست های ضد مردمی دولت هایی که در خدمت سرمایه قرار دارند، انباشت گردید است. صحبت بر سر خصوصی سازی بهداشت عمومی، حمایت از سود آوری انحصارهای فرا ملیتی و همچنین مخالفت با درخواست حزب های کمونیست در مورد لغو امتیازها برای واکسن و دارو است که می توانست روند واکسینه شدن را تسریع کند.

  در این شرایط حزب های کمونیست و کارگری که در را…

Read more

«کمونیستها و جهان معاصر»

«کمونیستها و جهان معاصر» 

  خیانت قشر فوقانی رهبران حزب کمونیست اتحاد شوروی، فریب، تضییق و دخالتهای نیروهای ارتجاعی غرب، موجبات فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را فراهم آورد. در فعالیتهای حزب کمونیست اتحاد شوروی در آغاز دهه 90 بسیاری پدیده های جدیِ منفی انباشته شده بود. بحرانی که جامعه شوروی را فلج کرده بود، در مقیاس بالائی موجب بحران در خود حزب گردید. حزب کمونیست اتحاد شوروی وارد یک بحران تئوریک طولانی گردید. فاصله رهبری حزب با میلیونها کمونیست و زحمتکشان هر چه بیشتر عمیقتر شد. در عین حال، چنانکه لنین هشدار داد بود، در رهبری حزب تعداد نسبتا قابل توجهی از عناصر بیگانه جای گرفته بودند - مقام پرستان بی مسلک و فرصت طلبان. این حاملین ایدئولوژی خرده بورژوازی همیشه خطر ویژه ای برای سوسیالیسم محوب می شدند.

   ضربۀ کشنده برای تلاشی کشور و بر قراری دوبارۀ  سرمایه داری، توطئه «بلاوژ» بود که موجبات به حاکمیت رسیدن آشکار خائنین کشور ما را فراهم کرد. آنان بشکلی خشن اراده مقدس خلق و تمایل آنها را به زندگی در…

Read more

ایالات متحده در حال تدارک جنگ همزمان با روسیه و چین

ایالات متحده در حال تدارک جنگ همزمان با روسیه و چین

دبورا ونزیاله/ مترجم: یونس غیاثوند

ایالات متحده همچنان قدرت پیشرو، جهان همراه با منافع جهانی است و نمی‌تواند بین اروپا و اقیانوس هند و اقیانوسیه یکی را انتخاب کند. در عوض، واشنگتن و متحدانش باید یک استراتژی دفاعی ایجاد کنند که بتواند همزمان روسیه و چین را بازدارند و در صورت لزوم شکست دهد.

مبارزه همزمان در دو جبهه

طبق مقاله متیو کرونیگ «یک جنگ بزرگ در اوکراین ممکن است از مرزهای بین المللی عبور کند و هفت متحد ناتوی هم‌مرز با روسیه، بلاروس و اوکراین را تهدید کند... در حالی که سایر کشورهای آسیب‌پذیر اروپای شرقی، لهستان، رومانی یا کشورهای بالتیک ممکن است هدف بعدی باشند». علیرغم اینکه روسیه و اوکراین هر دو اعلام کرده‌اند که تمایلی به شروع جنگ ندارند.  در این مقاله به نقل از فیلیپ دیویدسون،  فرمانده سابق ستاد هند و پاکستان ایالات متحده آمده است که «چین ممکن است ظرف شش سال آینده به تایوان حمله کند...». اگر چین موفق شود کنترل تایوان را به دست آورد، به تضعیف نیروهای آمریکایی ادامه خواهد داد و رهبری «نظم آسیایی» را بدست خواهد گرفت. ایالات متحده از تزلزل «معاهده امنیت جهانی» خود با این احتمالات احساس خطر می‌کند.…

Read more

نشست ویدئویی شی جین پینگ با رهبران فرانسه و آلمان

نشست ویدئویی شی جین پینگ با رهبران فرانسه و آلمان

 بعدازظهر روز سه شنبه، ۱۷ اسفند (۸  مارس)، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در  پکن نشستی ویدیویی را با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتس صدراعظم  آلمان برگزار کرد.

به گزارش رادیو بین الملل چین، شی جین پینگ در این  نشست خاطرنشان کرد: جهان امروز شاهد تغییرات صد ساله و همه گیری ویروس کرونا است و  با  چالش های جهانی بسیاری روبرو شده که حل آن نیاز به  همکاری جهانی دارد. چین و اروپا برای رسیدن به صلح، توسعه و  پیشبرد  همکاری واژگان مشترک بسیاری دارند. ما  باید مسئولیت پذیر باشیم و ثبات و اطمینان بیشتری را به دنیای متلاطم و در حال  تغییر امروز تزریق کنیم. مکرون و شولتس نیز ضمن تبریک به چین به خاطر میزبانی موفق  از بازی‌های المپیک زمستانی پکن گفتند که جهان امروز با چالش های زیادی روبرو است  که به تنهایی مبارزه کردن با آنها، تنها وضعیت را وخیم‌ تر می کند. اروپا به نقش  مهم و مثبت چین در امور بین المللی اهمیت می دهد و مایل به افزایش همکاری نزدیک با  چین برای مقابله مشترک با چالش های بزرگ جهانی مانند تغییرات اقلیمی و بهداشت عمومی  است…

Read more

نگاهی به زندگی عزیزنسین به قلم خودش

نگاهی به زندگی عزیزنسین به قلم خودش

پدرم در سیزده‌سالگی از یکی از روستاهای آناتولی به استانبول آمد. مادرم هم وقتی خیلی بچه بود از روستای دیگری در آناتولی به استانبول آمد. آن‌ها مجبور بودند سفر کنند تا یک‌دیگر را در استانبول ببینند و ازدواج کنند تا من بتوانم به دنیا بیایم. حق انتخابی نداشتم، به همین دلیل در زمانی بسیار نامناسب، در کثیف‌ترین روزهای جنگ جهانی اول، سال 1915؛ و در یک جای بسیار بد به نام جزیره‌ی هیبلی، متولد شدم. هیبلی، ییلاق پولدارهای ترکیه در نزدیکی استانبول است و از آن جا که پولدارها نمی‌توانند بدون آدم‌های فقیر زنده بمانند، ما هم در آن جزیره زندگی می‌کردیم.

با این حرف‌ها نمی‌خواهم بگویم که آدم بدبختی بودم. برعکس، خوش‌شانسم که از یک خانواده‌ی ثروتمند، نجیب‌زاده و مشهور نیستم.
نام من «نصرت» بود. نصرت یک واژه‌ی عربی است به معنای «کمک خداوند». این اسم مناسب خانواده‌ی ما بود چون آن‌ها امید دیگری جز خدا نداشتند.…

Read more

ما شاهد جنگ میان طرفداران و مخالفان ناتو هستیم

ما شاهد جنگ میان طرفداران و مخالفان ناتو هستیم

مصاحبه نشریه اینترنشنال با خبرنگار اوکراینی، دمیتری کووالویچ

دمیتری کووالویچ یک خبرنگار اوکراینی و از فعالین سازمان کمونیستی «بروتبا» می‌باشد. این سازمان در سال ۲۰۱۴ میلادی به دلیل مخالفت با کودتای آمریکایی و همچنین به دلیل مبارزه با قانونی کردن نئونازی‌ها در اوکراین غیرقانونی اعلام شد. هم زمان با آن، حزب کمونیست اوکراین نیز غیرقانونی اعلام شد. فعالیت این سازمان در اوکراین غیرقانونی ولی در جمهوری‌های دونباس (دونتسک و لوگانسک) قانونی است. این سازمان از شورشیان دونباس در درگیری‌های پس از کودتای آمریکایی ۲۰۱۴ پشتیبانی می‌کند.

س: تحولات کنونی اوکراین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ج: اوضاع جاری ادامه درگیری‌های دونباس است که از سال ۲۰۱۴ تا کنون ادامه داشته است. سال‌هاست که رسانه‌های کیف و همچنین رسانه‌های غالب در غرب مرتب از هجوم روسیه به اوکراین صحبت می‌کنند و حالا پس از به رسمیت شناختن جمهوری‌ها[ی شرق اوکراین] توسط روسیه، این امر به واقعیت پیوسته است. هدف اعلام شده…

Read more

جنگ فدراسیون روسیه با اوکراین و ابر های سیاه بر اقتصاد جهان

دکتر محمد حسین یحیایی

جنگ فدراسیون روسیه با اوکراین و ابر های سیاه بر اقتصاد جهان

از مدت ها پیش سخن از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین بر زبان ها جاری بود و مردم نگران از آغاز جنگ دیگری در این منطقه پر آشوب بودند، هرچند هزاران سرباز روس در نزدیکی مرز اوکراین در حال آماده باش و منتظر فرمان حمله روز شماری می کردند، مقامات سیاسی فدراسیون روسیه حمله نظامی را توهم می نامیدند  و آن را انکار می کردند ولی در نهایت در ساعت های بامدادی روز 24 فوریه فرمان حمله صادر شد و نیرو های روسیه از چند محور وارد خاک اوکراین شدند و جنگ خونین آغاز شد، ولی پیشرفت و پیش روی نیرو های روس بسیار کند تر از حد تصور بود که برخی آن را تاکتیک نظامی روس ها و برخی دیگر مقاومت اوکراینی ها تفسیر می کنند و با ادامه آن در خاک اوکراین میلیون ها انسان در این فصل سرما از خانه و کاشانه خود مجبور به فرار شدند که بیش از یک و نیم میلیون از آنان به کشور های همسایه و اروپا پناهنده شدند.…

Read more

بیانیه دولت کوبا: کوبا متعهد به راه حلی است که امنیت و حاکمیت همه را تضمین کند

بیانیه دولت کوبا:

کوبا متعهد به راه حلی است که امنیت و حاکمیت همه را تضمین کند

 نقاشی دیواری برای صلح توسط تیپ مارتا ماچادو

آرزوی ایالات متحده برای ادامه گسترش تدریجی ناتو به سمت مرزهای فدراسیون روسیه، سناریویی با پیامدهای گسترده و غیرقابل پیش بینی ایجاد کرده است که می شد از آن اجتناب کرد.

تهاجمات نظامی ایالات متحده و ناتو در مناطق هم مرز با روسیه در ماه‌های اخیر، که پیش از تحویل سلاح‌های مدرن به اوکراین و به محاصره نظامی مترقی می‌شود، به خوبی آشکار است.

بررسی جدی و صادقانه وضعیت فعلی اوکراین بدون بررسی دقیق ادعاهای مشروع فدراسیون روسیه علیه ایالات متحده و ناتو، عواملی که منجر به توسل به زور و عدم رعایت اصول قانونی و هنجارهای بین المللی می شود، امکان پذیر نیست. کوبا قاطعانه از این ادعاها حمایت می کند و این یک نقطه مرجع اساسی علیه هژمونیسم، سوء استفاده از قدرت و بی عدالتی، به ویژه برای کشورهای کوچک است.

کوبا حامی…

Read more

ناتو و ریشه های بحران اوکراین

ناتو و ریشه های بحران اوکراین

نوشته: جک اف. مَتلاک جونیور*  Jack F. Matlock Jr

15 فوریه 2022

پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، به سنا گفتم که توسعه ناتو ما را به جایی که امروز هستیم می رساند.

ما امروز با بحرانی قابل اجتناب میان ایالات متحده و فدراسیون روسیه روبرو هستیم که قابل پیش‌بینی بود، این بحران عمداً تسریع شد، اما به آسانی می‌توان آن را با استفاده از عقل سلیم حل کرد.

 اما چگونه به این نقطه رسیدیم؟

اجازه دهید به عنوان کسی که در تمامی مذاکرات مربوط به پایان جنگ سرد شرکت داشته است، تاریخچه ای در مورد بحران کنونی را بیان کنم.

هر روز به ما می گویند که ممکن است جنگ در اوکراین قریب الوقوع باشد. به ما گفته می شود که نیروهای روسی در مرزهای اوکراین گرد می آیند و قادرند هر زمان که بخواهند به اوکراین حمله کنند. به شهروندان آمریکایی توصیه می شود که این کشور را ترک کنند و افراد و وابستگان کارکنان سفارت آمریکا در حال خروج هستند. در همین حال، رئیس‌جمهور اوکراین توصیه کرده است از هراس افکنی جلوگیری شود و به صراحت گفته است که تهاجم روسیه را قریب الوقوع نمی‌داند. ولادیمیر پوتین نیز هرگونه قصد حمله به اوکراین را رد کرده است. خواسته او این است که روند افزودن اعضای جدید به ناتو…

Read more

آذربایجان و روسیه بیانیه تعامل امضا کردند

آذربایجان و روسیه بیانیه تعامل امضا کردند

بر اساس این بیانیه، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان روابط خود را مبتنی بر تعامل، احترام متقابل به استقلال، حاکمیت کشوری، تمامیت ارضی و مصونیت ناپذیری مرزهای دولتی دو کشور و همچنین عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، منفعت متقابل، حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و عدم توسل به زور، پیش خواهند برد .

 الهام علی‌اف و ولادیمیر پوتین رؤسای جمهوری آذربایجان و روسیه روز سه‌شنبه در پایان دیدار و گفت وگوی دوجانبه، بیانیه ای با عنوان "تعامل متفقین" را در مسکو امضا کردند.

به  گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، این بیانیه در ۴۳ بند شامل همکاری و تعاملات دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

برابر مفاد این سند امضا شده توسط علی‌اف و پوتین، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان روابط خود را مبتنی بر تعامل، احترام متقابل به استقلال، حاکمیت کشوری، تمامیت ارضی و مصونیت ناپذیری مرزهای دولتی دو کشور و همچنین عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، منفعت متقابل، حل و فصل مسالمت آمیز اختلاف…

Read more

بیانیۀ کمیسیون صلح و همبستگی حزب کمونیست آمریکا

بیانیۀ کمیسیون صلح و همبستگی حزب کمونیست آمریکا

نه به جنگ برای نفت! نه به جنگ با روسیه! نه جنگ ترکیبی! نه جنگ با هر کسی!

 تلاش مذبوحانه ناتو، آمریکا،انگلیس واتحادیه اروپا برای به لبه پرتگاه بردن جهان به جنگ، سرپوش نهادن بربحرانهای داخلی وگرم کردن بازار فروش تسلیحات نظامی⁉️

متن بیانیه:

ما باید ایالات متحده را وادار کنیم که به حاکمیت اوکراین، روسیه و همه کشورها احترام بگذارد. ما باید ایالات متحده را وادار کنیم که به منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی احترام بگذارد. ما باید خواهان واپس نشستن ناتو از مرزهای روسیه و سرانجام از میان برداشته شدنش باشیم. مردم ما برای ایجاد جهانی پر از صلح و داد، باید خواهان دیپلماسی فرادست و کنش سیاسی هماهنگ و هم‌بستۀ فرودست باشند.

دولت بایدن در دو ماه گذشته در کوششی گستاخانه برای فرونشاندن خشم عمومی علیه سیاست‌های اختناق‌آفرین دولت و شرکت‌های خصوصی پیوسته فریاد زده است: «روس‌ها دارند می‌آیند! روس‌ها دارند می‌آیند…

Read more

« هیاهوی زیاد... و هیچ چیز مشخص»

« هیاهوی زیاد... و هیچ چیز مشخص»

  دو هفته از لحظۀ اولتیماتوم کرملین به واشنگتن و ناتو می گذرد. تَرَق و تورق و هیاهو...  در تمامی کانالهای تلویزیونی ما به خود آمدیم و فهمیدیم که ما را فریب داده اند. ما درخواست کردیم که همه چیز به خطوط مرزی سال 1997 برگردد، ما خط قرمز کشیدیم، ما خواهان تضمین حقوقی امنیت خود شدیم. آنهم بی درنگ، در مدت یک هفته و ---- و ----

  اما واقعآ در این «اولتیماتوم» چی نوشته شده بود؟  تا کنون هم معلوم نشد!

  در واشنگتن و بروکسل آشکارا این اولتیماتوم کرملین را به مسخره گرفتند. به از دست دادن حافظه ربط دادند. اما در هر حال، وعدۀ جواب کتبی و مذاکرات را دادند. اما مذاکرات نه بر سر امنیت روسیه، بلکه به اوضاع اوکرائین و متهم ساختن روسیه به تجاوز و قصد هجوم به خاک دولت همسایه کشیده شد. پس از دو هفته جواب کتبی هم دریافت شد، که در آن واشنگتن و ناتو خارج از قواعد دیپلماتیک، بطور خشن روسیه را حواله دادند به...  تا حدی که بنابه تقاضای غرب محتوای آن نوشته افشا نشد. گذشته از این، آمریکا و بریتانیا بیش از صد تُن سلاح مدرن به اوکرائین ارسال کردند و بیش از پیش، اوکرائین را برای هجوم به مناطق «دانسک» و «لوگانسک» تحریک کردند. البته غرب اهداف خود را تعقیب می کند – برافروختن آتش جنگ برادر کشی بین روسیه و اوکرائین؛ تضعیف روسیه و احتمال فروپاشی آن همچون…

Read more

تاکید رؤسای جمهور چین و روسیه بر یک نظام عادلانه تر بین المللی

تاکید رؤسای جمهور چین و روسیه

بر یک نظام عادلانه تر بین المللی

شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین روز جمعه 15 بهمن ( ۴فوریه) در پکن با ویلادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار کرد و دو طرف درباره روابط دو جانبه و مسایل مهم و بزرگ مربوط به امنیت راهبردی بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

شی جین پینگ گفت که در سال ۲۰۱۴ و زمانی که به دعوت پوتین در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک زمستانی سوچی روسیه حضور یافته بود و با رییس جمهور روسیه قرار دیدار در بازی های المپیک زمستانی پکن را گذاشته بود، وی ابراز اطمینان کرد که این دیدار در روزهای نخست عید بهار، نیروی حیاتی بیشتری را به روابط دو کشور تزریق خواهد کرد.

رییس جمهور چین با اشاره به ادامه همه گیری کرونا و تأکید بر تأثیر تحولات جدید جهانی بر چالش ها و بحران های بسیار  پیشِ روی بشر گفت: چین و روسیه ضمن حفظ توسعه باثبات روابط دوجانبه و حمایت قاطعانه از منافع اصلی یکدیگر، به تحکیم روزافزون اعتماد متقابل سیاسی و راهبردی پرداخته‌اند و توانسته‌اند یک رکورد جدید را در زمینه میزان تجارت دوجانبه بر جای بگذارند. دو طرف ضمن حضور فعالانه در اصلاحات و سازندگی سازوکار مدیریت …

Read more

مصاحبه ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با مدیر شبکه رادیو و تلویزیون مرکزی چین

مصاحبه ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

با مدیر شبکه رادیو و تلویزیون مرکزی چین

چین شریک استراتژیک ما در صحنه بین المللی است. در اکثر موضوعات در سطح بین المللی، ما دارای مواضع یکسان یا مشابهی هستیم. ما هماهنگی نزدیکی در سازمان‌ها و مکانیسم‌های چندجانبه مهم مانند سازمان ملل متحد، بریکس، گروه 20، اپک و اجلاس سران آ سه آن داریم. این یک عامل تثبیت کننده برای وضعیت پیچیده کنونی جهان است.

در آستانه برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی پکن، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه ای با سردبیر شبکه رادیو و تلویزیون مرکزی چین، نکته نظرات خود را در ارتباط با همکاری و دوستی روسیه و چین، روابط بین الملل و ورزش به شرح زیر بیان کرد:

ــ  پیمان حسن همجواری، دوستی و همکاری روسیه و چین که بیش از 20 سال پیش امضا شد، یک سند حقوقی اساسی برای توسعه روابط بلندمدت و پایدار استراتژیک بین دو کشور است. بنابراین، 28 ژوئن سال گذشته رئیس جمهور شی جین پینگ و من تصمیم گرفتیم تا این پیمان را برای 5 سال دیگر تمدید کنیم. این یک سند عمیق است. بسیاری از مواد آن نقش مهمی برای حفظ روابط دوجانبه در میان …

Read more

سرمایه داری رانتی و جنگ طبقاتی در قزاقستان

سرمایه داری رانتی و جنگ طبقاتی در قزاقستان

در اعتراضات اخیر کشور، اصلاحات بازار "آزاد" را که به ضرر طبقه کارگر و به نفع ثروتمندان و قدرتمندان است مقصر بدانید.

معترضان در حال برپایی خیمه مغولی در آکتوبه، 4   ژانویه 2022.

       اعتراضات اخیر در قزاقستان نفت خیز اثرات مخرب رانت خواهی را برجسته کرده است. بزرگترین فروشندگان گاز مایع (LPG) کشور، از جمله   KazMunaiGas، Kazgermunai، CNPC-AktobeMunaiGas  و  Kazakhoil، توسط دولت به افزایش قیمت سوخت با سوء استفاده از قدرت انحصاری خود متهم شده اند.  زمانی که دولت در آغاز سال 2022، سقف قیمت گاز مایع خود  را برداشت، قیمت در بازار ظرف چند روز دو برابر شد. این امر بلافاصله توسط اقشار فقیر و آسیب پذیر جامعه قزاقستان که به این کالا برای گرمایش و وسایل نقلیه به آن متکی می باشند، احساس شد. چرا که در نهایت، افزایش قیمت، تلاشی خشونت‌آمیز از سوی شرکت‌های نفتی قدرتمند برای رانت  جویی بود – آنها می‌دانستند که اکثر مردم چاره‌ای جز آن ندارند  که یا پرداخت و یا اینکه بدون آن سر کنند. …

Read more

عقربهٔ سیاسی در آمریکای لاتین به سمت چپ می‌چرخد

 عقربهٔ سیاسی در آمریکای لاتین به سمت چپ می‌چرخد

چهار کودتای نمادین اکنون به‌طور شایان توجهی وارونه شده‌اند: شیلی (۱۹۷۳ / ۱۳۵۲)، پرو (۱۹۹۲ / ۱۳۷۱)، هندوراس (۲۰۰۹ /۱۳۸۸) و بولیوی (۲۰۱۹ /۱۳۹۸). هر یک از این کودتاها به‌دست نیروهای سیاسی جناح افراطی راست با حمایت ارتش و دولت ایالات‌متحده سازمان‌دهی و هدایت شدند. هنگامی‌که “گابریل بوریک” از ائتلاف “در راه کرامت” در مارس ۲۰۲۲ / فروردین ۱۴۰۱ در مقام رئیس‌جمهور شیلی سوگند یاد کند تا آن زمان دولت‌های چپ‌گرای دیگری هم در قدرت خواهند بود. در ژانویه ۲۰۲۲ “شیومارا کاسترو” رئیس‌جمهور هندوراس خواهد بود و در بولیوی و پرو، رئیس‌جمهور “لوئیس آرس” و رئیس‌جمهور “پدرو کاستیو” هم‌اکنون قدرت را در دست دارند. آرس، کاستیلو، کاسترو، و بوریک در کارزار انتخاباتی‌شان به مبارزه با نیروهای سیاسی زننده و نابکار با گرایش فاشیستی و داشتن پیوند نزدیک با دولت ایالات‌متحده روی آوردند. آشکار بود که واشنگتن قصد داشت این نیروهای فاشیست‌گرا را در جایگاه قدرت بنشاند تا هدفش به‌منظور در ‌تنگنا انداختن نیروهای چپ در سراسر آمریکای لاتین تحقق بخشد. اما آرس، کاستیو، کاسترو، و بوریک با تکیه بر ائتلاف‌های گسترده کارگران و دهقانان، شاغلان بی‌نوا در شغل‌های بی‌ثبات و م…

Read more

حزب کمونیست کانادا برای توقف جنگ آمریکا و ناتو با روسیه اقدام کنید!

حزب کمونیست کانادا

برای توقف جنگ آمریکا و ناتو با روسیه اقدام کنید!

حزب کمونیست کانادا ، سفر اخیر ملانی جولی وزیر امور خارجه  کانادا به کیف را محکوم می کند . ما این دیدار را تحریک آمیز علیه روسیه درحمایت از کشورهای امپریالیستی و مشروعیت بخشیدن به رژیم فاشیستی به منظور تشدید تنش بین ناتو و روسیه  می دانیم.

ملانی جولی "دوست"  نازی ها که به آتش افروزی به کیف آمد به نخست وزیر اوکراین گفت:

 «من به عنوان یک دوست برای" آرام کردن " آمدم . اما در پایان ملاقات، آمادگی کانادا برای پیوستن اوکراین به ناتو و همچنین امکان تجارت تسلیحات با این کشور اروپای شرقی را تایید کرد.

کانادا سال ها است سیاست کمک و حمایت بی قید و شرط از اوکراین را دنبال می کند .  کمک در سال 2014 به مبلغ 785 میلیون دلار،  مهمتر از همه، حضور 200 تن سرباز (و پلیس) کانادایی در عملیات شرکت کرده اند..

سوال اینجا است : دوستان کمک کننده چه کسانی هستند؟  وقتی  دولت کانادا می‌گوید می‌خواهد از دموکراسی در برابر روسیه مستبد و امپریالیست…

Read more

روسیه وبلاروس رزمایش مشترک برگزار می کنند

روسیه وبلاروس رزمایش مشترک برگزار می کنند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس از برگزاری رزمایش مشترک نیروهای نظامی کشورش و روسیه در ماه فوریه خبر داد.

رئیس جمهوری بلاروس در حالی از برگزاری این رزمایش با متحد نزدیک خود خبر داده که روابط روسیه با آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی واشنگتن بر سر اوکراین پرتنش گزارش می‌شود.

آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی این کشور نگران هستند که روسیه به اوکراین حمله نظامی کند اما مسکو وجود چنین برنامه‌ای را رد کرده است.

در هر حال لوکاشنکو خطاب به وزیر دفاع خود گفت: «ما قصد داشتیم تمرینات نظامی خود را در ماه فوریه آغاز کنیم. تاریخ دقیقی را تعیین کنید و به ما اطلاع دهید».

رئیس جمهور بلاروس گفت که این رزمایش در مرزهای جنوبی و غربی بلاروس برگزار خواهد شد.

جمهوری ۹.۵ میلیون نفری شوروی سابق که مسکو آن را به عنوان یک کشور حائل در برابر غرب می‌بیند، از جنوب با اوکراین و از غرب با دو کشور عضو ناتو یعنی لهستان و لیتوانی مرزهای مشترک دارد…

Read more

در دوسال کرونایی، ثروت ۱۰ ثروتمند برتر دنیا ۲ برابر شده‌است

در دوسال کرونایی، ثروت ۱۰ ثروتمند برتر دنیا ۲ برابر شده‌است

آکسفام: دارایی‌۱۰ ثروتمند برتر دنیا از ابتدای همه‌گیری کرونا ۲ برابر شده است

طبق نتایج تحقیقات موسسه آکسفام که روز دوشنبه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ منتشر شده مجموع دارایی‌هایی ۱۰ ثروتمند دنیا به رقم ۱.۵ تریلیون دلار رسیده است. به زبان دیگر این افراد روزانه به‌طور میانگین ۱.۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند. این درحالیست که ویروس کرونا و همه‌گیری کووید ۱۹ موجب شده تا جهان با بی‌سابقه ترین رکود اقتصادی از سال ۱۹۲۹ به‌این‌سو مواجه باشد.

در حالیکه «به‌لطف» پاندمی و کمک‌های مالی دولت‌ها و بانک‌‌‌های مرکزی هر ۲۶ ساعت یک میلیاردر جدید در دنیا ظهور می‌کند، عدم دسترسی افراد به خدمات بهداشت و سلامت، گرسنگی و تغییرات‌ آب و هوایی در کنار خشونت‌های مبتنی بر جنسیت موجب مرگ روزانه دست‌کم ۲۱ هزار نفر شده است و بر این «نابرابری» که موسسه‌ آکسفام در گزارش خود از آن با تعبیر «خشونت اقتصادی» یاد کرده، افزوده است…

Read more